Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Απλα μια ερωτηση γιατι δεν το εβαλες πανω στη ραγα του πινακα  με ενα Sonoff DR DIN Rail Tray Adjustable Mounted Rail για πιο σταθερα

Rxrfobw.jpg

Μαλακια ειπα ,ψαχνοντας το βρηκα αλλα αυτο θελει 3 θεσεις στον πινακα ,τετοια πολυτέλεια δεν ειχα και το παρατησα 

received_114381976105658.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maximosm είπε

Καλά με τα sonoff κάνεις παν φθηνά smarthome. Με αυτά ξεκίνησα εδώ και 2 χρόνια αλλά είναι απαράδεκτη στους σερβερ. Μερικές φορές πέφτουν και κάνουν μέρες να επανέλθουν. Σε σινδιασμο με ifttt και τώρα με αλεξα είναι πολύ καλή λύση. Βέβαια δεν συγκρίνετε σε ταχύτητα απόκρισης με fibaro σύστημα αλλά μιλάμε και για μεγάλη διαφορά στις τιμές. 

Όπως το λες, αναξιόπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, maximosm είπε

Καλά με τα sonoff κάνεις παν φθηνά smarthome. Με αυτά ξεκίνησα εδώ και 2 χρόνια αλλά είναι απαράδεκτη στους σερβερ. Μερικές φορές πέφτουν και κάνουν μέρες να επανέλθουν. Σε σινδιασμο με ifttt και τώρα με αλεξα είναι πολύ καλή λύση. Βέβαια δεν συγκρίνετε σε ταχύτητα απόκρισης με fibaro σύστημα αλλά μιλάμε και για μεγάλη διαφορά στις τιμές. 

Εγ έχω φλασαρει custom firmware Και η επικοινωνία γίνεται απευθείας με το home assistant χωρίς τους server της sonoff. 

Oi sonoff διακόπτες αν και είναι λίγο εκνευριστικοι στο touch δεν μου δημιουργούν πρόβλημα σε αντίθεση με ένα συγκεκριμένο sonoff basic που έχω στο θερμοσίφωνα το οποίο μου κάνει αποσυνδέσεις όταν έχω το mqtt με το home assistant 

2 ώρες πριν, maximosm είπε

 

 

2 ώρες πριν, maximosm είπε

 

 

24 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Όπως το λες, αναξιόπιστα.

Τα πιο αξιόπιστα είναι τα zwave αλλά σκέψου ότι εγώ με 40€ έχω φτιάξει 3 διακόπτες και θερμοσίφωνο που για zwave θέλω τουλάχιστον 70 για την κάθε πρίζα. 

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το έγραψα και πριν, σε περίπτωση που δεν το ξέρεις μπορεις να του φλασάρεις custom firmware και να μην επικοινωνείς καθόλου με τους server της εταιρείας

Να σε ρωτήσω, εννοείς με την μέθοδο να του συνδέσω τα pins -> usb και να περάσω tasmota; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Να σε ρωτήσω, εννοείς με την μέθοδο να του συνδέσω τα pins -> usb και να περάσω tasmota; 

Ναι, υπαρχουν 3 tasmota, espeasy και espurna. Σε κάποια sonoff που δεν έχουν "γεμισμένα" τα μέρη που ειναι να κάνεις τη σύνδεση και μπορείς να περάσεις απο μέσα ενα πινάκι είναι εύκολο τα αλλα θέλουν ή σταθέρο χέρι ή να κολλήσεις πινάκια. 

Aν εξαιρέσεις αυτό το κομμάτι κατα τα άλλα το φλασάρισμα είναι ευκολο. Σε κάποια επίσης μπορείς να κανεις και update over the air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω αυτή τη στιγμή το google home και έχω σκεφτεί ένα σενάριο, απλά θα ήθελα πριν αρχίσω να αγοράζω τα υλικά να μου πείτε αν μπορεί να γίνει.

Θέλω να βάλω το θερμόμετρο - υγρασιόμετρο της sonoff (υπάρχει κάτι εναλλακτικό όσο το δυνατόν αξιόπιστο?) με το οποίο να φτιάξω σενάριο (μέσω του google home?) όπου αν διαβάζει πάνω από 70% υγρασία στο χώρο να δίνει εντολή σε μία wifi πρίζα να ανοίγει ώστε να ενεργοποιείται ο αφυγραντήρας και μόλις φτάσει πχ στο 50% η υγρασία να κλείνει την πρίζα. Επίσης, κάτι αντίστοιχο και με την θερμοκρασία, δλδ αν πέσει μέσα στο δωμάτιο κάτω από χ βαθμούς να ενεργοποιεί την τάδε wifi πρίζα για να ανοίγει ένα ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ.

Αυτά που έχω σκεφτεί ότι χρειάζονται είναι το sonoff th16 καθώς και 2 wifi πρίζες. Είναι κάποια λεπτομέρεια που μου έχει διαφύγει? Όλο το σενάριο θα το στήσω στο google home?

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2018 στις 12:08 ΜΜ, slk200gr είπε

rps20181013_120727.jpg

Ασφαλεια να ανοιγεις να κλεινεις,ρελε,φωτακι οτι δουλευει και το sonoff

 

Έχεις βάλει το basic  ή το μεγαλύτερο 16A 3500W ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousgounakos είπε

Έχεις βάλει το basic  ή το μεγαλύτερο 16A 3500W ; 

Έτσι όπως το έχει συνδέσει ο Slk δεν χρειάζεται το μεγαλύτερο γιατί χρησιμοποιείται μόνο για την όπλιση του ρελέ ισχύος. Αυτός είναι και ο σωστότερος τρόπος κατ'εμέ διότι δεν θα εμπιστευόμουν σε καμία περίπτωση να περνάει τόσο φορτίο μέσα από το κινέζικο μαραφέτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Έτσι όπως το έχει συνδέσει ο Slk δεν χρειάζεται το μεγαλύτερο γιατί χρησιμοποιείται μόνο για την όπλιση του ρελέ ισχύος. Αυτός είναι και ο σωστότερος τρόπος κατ'εμέ διότι δεν θα εμπιστευόμουν σε καμία περίπτωση να περνάει τόσο φορτίο μέσα από το κινέζικο μαραφέτι

αυτο ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic
 

Spoiler

 

Καλημέρα, μου έχει ζητηθεί το στήσιμο Home Automataion από έναν οργανισμό και ψαχνω κάποιον με  σχετική εμπειρία,

ωστε να το κάνουμε μαζί σε αρχικά για Proof Of Concept και μετά για να βγει live.

Όποιος ενδιαφέρεται και έχει χρόνο να ασχολέιται part-time ας επικοινωνήσει.

 

 

/off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...