Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, slk200gr είπε

ωραιος (τα γερμανικα θελουν λιγο προφορα 😁 )

Το ήξερα ότι θα το πει κάποιος για τα γερμανικά 😆😆

 

Sonoff έχω στα φωτιστικά μέσα. Το ένα με δυσκόλεψε να το χωρέσω επειδή έχει μετασχιματιστη. 

 

Λοιπόν έχω τρόπο έτσι οστε να φορτίζει το κινητό μέχρι 80% η οποίο ποσοστό θέλουμε.

 

Τι χρειάζεται (μια smart πρίζα tp-link HS110 και η έκδοση premium automate για android) 

Κατεβάζουμε από εδώ το flow https://llamalab.com/automate/community/flows/15633

Και το ριθμιζουμε on off όπως θέλουμε με ότι ροή θέλουμε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να πάρω την παρακάτω λάμπα Xiaomi Mijia MJCTD01YL LED https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Mijia-LED-Smart-Bluetooth-WiFi-Control-Bedside-Light-Colorful-Touch-Dimmable-for-APP-p-1220420.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap

 

Μπορώ να την χειριστώ χωρίς το app της xiaomi αλλά με κάποιο άλλο universal app όπου θα χειρίζομαι όλες τις smart συσκευές μου; Πχ phillips hue κλπ.

 

Δεν θέλω 100 διαφορετικά app για κάθε συσκευή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα guys ,  μια ερωτηση  σε λιγες μερες ερχονται οι 10 λαμπες philips hue που πηρα  και επιτελους τελειωσε η ανακαινιση και  ηρθα η ωρα να βαζω τα πραγματακια μου 😁,

η ερωτηση μου ειναι , παιζει ρολο σε πιο μερος θα πρεπει να μπει  το bridge ??   δηλαδη πχ  max 10 μετρα απο καθε λαμπα ?  η δεν εχουμε θεμα οπου και να ειναι ? δηλαδη αν το εχω στο αποθηκακι και η αλεξα ειναι στο σαλονι θα δουλευουν ολα κομπλε ?  

λιγο ασχετος καταλαβαιενετε.!!  και κατι ακομα  εχω και 2 xiaomi yeelight rbg δουλευουν με alexa ? 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Xiaomi Gateway αξίζει ; Είναι αξιόπιστο; Με ενδιαφέρει να βάλω αισθητήρες κίνησης, νερού , θερμοκρασίας , φώτα να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι..

Ναι το έχω εγώ.Το aqara gateway είναι ακριβό για την ώρα.Έχω βάλει φώτα, θερμοκρασία και μπριζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Xiaomi Gateway αξίζει ; Είναι αξιόπιστο; Με ενδιαφέρει να βάλω αισθητήρες κίνησης, νερού , θερμοκρασίας , φώτα να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι..

Εγώ εχω 2 αισθητήρες πόρτας, 1 κίνησης, 4 λάμπες και 3 buttons(wireless switches) και έναν αισθητήρα θερμοκρασίας. Κάποια είναι aqara. Συνεργάζονται πολύ καλά μεταξύ τους στους αυτοματισμούς. Η εφαρμογή έχει κάποια θέματακια αλλά οκ. Αν θέλεις buttons θα σου πρότεινα να πάρεις τα στρογγυλά και όχι τα aqara μιας και τα aqara έχουν 1 λειτουργία λιγότερη. Τα aqara επίσης είναι στα κινέζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Ναι το έχω εγώ.Το aqara gateway είναι ακριβό για την ώρα.Έχω βάλει φώτα, θερμοκρασία και μπριζες.

Επειδή έχω μπερδευτεί με τις διάφορες εκδόσεις είναι π.χ το Original Xiaomi Mijia Upgrade Version στο banggood ; Πως θα σιγουρευτώ ότι θα πάρω το aqara;

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάτι σε έξυπνο διακόπτη για ηλεκτρικά ρολά; Δηλαδή να τα χειρίζομαι από την εφαρμογή Mi home μέσω την xiaomi getaway που αγόρασα.. 

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες, ψάχνω μια ledοτανία Philips Hue. Στο Public απ'ότι είδα έχει μόνο προέκταση. Πως στο καλό θα δουλέψει; Έτσι σκέτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, bill_viper said:

Καλημέρα παίδες, ψάχνω μια ledοτανία Philips Hue. Στο Public απ'ότι είδα έχει μόνο προέκταση. Πως στο καλό θα δουλέψει; Έτσι σκέτη;

Η προεκταση συνδεεται στη ledοταινια των 2 μετρων. Δεν εχει τροφοδοσια για να δουλεψει μονη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Η προεκταση συνδεεται στη ledοταινια των 2 μετρων. Δεν εχει τροφοδοσια για να δουλεψει μονη της.

Δηλαδή ποιο πακετάκι πρέπει να αγοράσω; Είναι η πρώτη μου απόπειρα για να μπω σε αυτό τον μαγικό κόσμο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...