Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, sagy είπε

Θα βρείς το manual του θερμοστάτη που έχεις τώρα θα βρείς και το manual για αυτόν που ενδιαφέρεσαι και θα τα δώσεις στον ηλεκτρολόγο σου να σου πεί.

Για παράδειγμα σου στέλνω απο τον δικό μου το σχεδιάγραμμα σύνδεσης.

Στην χειρότερη αν δεν μπορείς με έναν παίρνεις δύο ένα για την θέρμανση και ένα για το boiler.Όπως και να έχει είναι ερώτηση που αφορά ηλεκτρολόγο και εγώ ηλεκτρολόγος δεν είμαι 

hysen 02.png

Αν γίνεται αυτό δεν έχω θέμα, ιδανικά θα ήθελα να έχω έναν αλλά οκ 😃

54 λεπτά πριν, nkarama είπε

Δες αν ο θερμοστάτης που έχεις τροφοδοτείτε απο το δίκτυο (δηλαδή πάει φάση και ουδέτερος σε αυτόν) ή όχι.

Ο έξυπνος για να λειτουργήσει πρέπει να έχει τροφοδοσία. Οι παλαιότεροι δεν χρειάζονταν, ή αν είναι σαν αυτόν που δείχνεις, είχαν μπαταρία. 

 

Δε νομίζω να έχει μπαταρία, γιατί δεν έχει αλλαχθεί από τότε που περάστηκε, εκτός κι αν κρατάει 15 χρόνια 😅Θα το δω την άλλη βδομάδα που θα πάω (στο πατρικό μου είναι). Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να συνδέσω το shelly 1 πίσω από μι πρίζα η συνδεμολογία αυτή που βρήκα είναι σωστή, έτσι?

2zvnz0lswu541.jpg.07778e2a5f61a781a44521891045aee3.jpg

Ρωτάω γιατί η συνδεσμολογία που γράφει στις οδηγίες δεν είναι κατατοπιστική, και επίσης έχει κάποιες θέσεις για διακόπτη που εγώ δεν θέλω. Τι ακριβώς κάνει ο διακόπτης άμα έβαζα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή είναι η συνδεσμολογία.

Ο διακόπτης έχει χρήση στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις χρήση και φυσικού διακόπτη, παράλληλα με τον ρελέ. Βέβαια έχει χρήση κυρίως σε άλλα κυκλώματα (π.χ. φωτιστικό) που ήδη έχει φυσικό διακόπτη για να τον συνδέσεις και όχι σε πρίζα.

Για πρίζα σούκο υπάρχει και αυτό από τα βάθη της Κίνας, με μετρητή κατανάλωσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σωστή είναι η συνδεσμολογία.

Ο διακόπτης έχει χρήση στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις χρήση και φυσικού διακόπτη, παράλληλα με τον ρελέ. Βέβαια έχει χρήση κυρίως σε άλλα κυκλώματα (π.χ. φωτιστικό) που ήδη έχει φυσικό διακόπτη για να τον συνδέσεις και όχι σε πρίζα.

Για πρίζα σούκο υπάρχει και αυτό από τα βάθη της Κίνας, με μετρητή κατανάλωσης.

Και άμα πατάω τον διακόπτη θα κάνει overide το shelly και θα κλείνει το κύκλωμα ή θα το ανοίγει, ή έχει ρύθμιση με σενάρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά, το shelly 1 δεν χώρεσε μέσα στο κουτί της πρίζας.

Στην αρχή δοκίμασα χωρίς καλώδια και χώρεσε πολύ οριακά αλλά με τα καλώδια δεν έμπαινε με τίποτα. Προσπάθησα να το ζουλήξω αλλά άρχισαν να βγαίνουν τα καλώδια από τις συνδέσεις οπότε έκανα abort mission

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/5/2023 στις 9:02 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Σκατά, το shelly 1 δεν χώρεσε μέσα στο κουτί της πρίζας.

Στην αρχή δοκίμασα χωρίς καλώδια και χώρεσε πολύ οριακά αλλά με τα καλώδια δεν έμπαινε με τίποτα. Προσπάθησα να το ζουλήξω αλλά άρχισαν να βγαίνουν τα καλώδια από τις συνδέσεις οπότε έκανα abort mission

:-(

Δοκίμασες χωρίς το πλαστικό κέλυφος?

Εμένα μόνο έτσι χωρούσαν τα sonoff mini.

Στο 1ο μου φάνηκε λίγο δύσκολο αλλά μόλις τους πήρα τον αέρα πέρασα σε άλλα 4 κουτιά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Το νου σου να μην κρύψεις με καλώδιο το reset που μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή.

Επίσης για τον διακόπτη μη βάλεις χοντρά καλώδια, αν δεις έχω χρησιμοποιήσει πολύκλωνα λεπτά και εύκαμπτα. (τα 2 λευκά καλωδιάκια)

Εννοείται πως αν είναι παραπάνω μακρiά απ ότι χρειάζεται τα Live, Neutral θα τα κόψεις εσύ όσο πρέπει να είναι. 

20230114_104721.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Apple HomeKit φυσικούς διακόπτες τι προτείνετε? Έχω σκεφτεί να πάρω αυτόν και αυτόν της Aqara και να τους συνδέσω την κάμερα-hub για αυτοματισμούς μέσω HomeKit.

Όσο έψαξα δεν βρήκα καλύτερη λύση, πάντα για remote switch όχι τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω διακόπτη για τέντες, αυτά τα 2 μοντέλα της Shelly είναι τα ίδια;;

https://www.skroutz.gr/s/40197860/Shelly-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

https://www.skroutz.gr/s/22789964/Shelly-2-5-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Μαύρο-Χρώμα.html#reviews

Παθών με Sonoff DualR3, το οποίο μου το πρότεινε ο ηλεκτρολόγος, χρειάστηκε σκάψιμο και νέα κουτιά και πάλι "αχρήστευσα" μια από τις δυο θέσεις διακοπτών που είχα... Βλέπω ότι τα Shelly είναι σημαντικά μικρότερα (39x36x17mm έναντι 54x49x24mm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Δοκίμασες χωρίς το πλαστικό κέλυφος?

Εμένα μόνο έτσι χωρούσαν τα sonoff mini.

Στο 1ο μου φάνηκε λίγο δύσκολο αλλά μόλις τους πήρα τον αέρα πέρασα σε άλλα 4 κουτιά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Το νου σου να μην κρύψεις με καλώδιο το reset που μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή.

Επίσης για τον διακόπτη μη βάλεις χοντρά καλώδια, αν δεις έχω χρησιμοποιήσει πολύκλωνα λεπτά και εύκαμπτα. (τα 2 λευκά καλωδιάκια)

Εννοείται πως αν είναι παραπάνω μακρiά απ ότι χρειάζεται τα Live, Neutral θα τα κόψεις εσύ όσο πρέπει να είναι. 

20230114_104721.jpg

Βγαίνει το κέλυφος από το shelly 1?

Δεν το έχω ακούσει και νομίζω δεν είναι legit τρόπος και ίσως έχει και κινδύνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Βγαίνει το κέλυφος από το shelly 1?

Δεν το έχω ακούσει και νομίζω δεν είναι legit τρόπος και ίσως έχει και κινδύνους

Σίγουρα ανοίγει.

Τώρα για θέμα ασφάλειας... φαντάζομαι ότι στην εγκατάσταση κατεβάζεις τα ρεύματα.

Απαξ και εγκατασταθεί και σφιχτούν σωστά τα καλώδια στην κλέμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

Να έχεις θέματα υγρασιών μέσα στο κουτί διακόπτη είναι ούτως ή άλλος πρόβλημα που είτε με smart ενδιάμεσο είτε χωρίς θα βγάλει κάποια στιγμή δυσλειτουργίες.

455e0a19de7e782cd67a39d6051e952d41ceb47b_2_666x500.jpeg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...