Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για amazon echo/echo dot ακουσαμε αρκετα. Για google home ξερει κανεις να μας πει αν δουλευει "κατευθειαν" στην ελλαδα; Ας πουμε οτι το φερνουμε με καποιον τροπο ελλαδα, αφου επισημα δεν πωλειται (αν και νομιζω οτι το εχω δει στο σκρουτζ). 

Για καποιον που το εχει ψαξει πιο πολυ, πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα σε σχεση με το echo;

 

Προσωπικα θα με ενδιεφερε πιο πολυ απο το echo, διοτι εχω τα παντα στο google (calendar, keep).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω και γω κάτι σχετικό.

Έχω την LIFX αλλά μου την έχει σπάσει που έβγαλε υποστήριξη για το HomeKit μόνο για τις καινούργιες λάμπες και έχω την original εγώ... οπότε και σκέφτομαι να πάω στις Philips Hue.

Χρειάζομαι 1 λάμπα Ε14 και μία Ε27 για να τις βάλω σε 2 φωτιστικά. Οπότε αγοράζω αυτές τις λάμπες γιατί νομίζω δεν πάνε σε kit μαζί και πρέπει να αγοράσω και το Bridge 2.0 σωστά? Απ'οτι καταλαβαίνω δεν είναι σαν την LIFX που δεν χρειάζεται bridge...

H ερώτηση είναι...κουμπώνει αυτό το bridge στο Airport Express που έχω? Το airport είναι κουμπωμένο σε bridge mode πάνω στο Speedport 2i του ΟΤΕ και χρησιμοποιώ το wifi του Airport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι σχετικό.

 

Έχω την LIFX αλλά μου την έχει σπάσει που έβγαλε υποστήριξη για το HomeKit μόνο για τις καινούργιες λάμπες και έχω την original εγώ... οπότε και σκέφτομαι να πάω στις Philips Hue.

 

Χρειάζομαι 1 λάμπα Ε14 και μία Ε27 για να τις βάλω σε 2 φωτιστικά. Οπότε αγοράζω αυτές τις λάμπες γιατί νομίζω δεν πάνε σε kit μαζί και πρέπει να αγοράσω και το Bridge 2.0 σωστά? Απ'οτι καταλαβαίνω δεν είναι σαν την LIFX που δεν χρειάζεται bridge...

 

H ερώτηση είναι...κουμπώνει αυτό το bridge στο Airport Express που έχω? Το airport είναι κουμπωμένο σε bridge mode πάνω στο Speedport 2i του ΟΤΕ και χρησιμοποιώ το wifi του Airport.

Ναι χρειάζεσαι υποχρεωτικά το Bridge στις Philips. Αν το Airport Express είναι router - ναι τότε παίζει μια χαρά με ένα καλώδιο ethernet ακόμα και αν είναι bridget σε άλλο modem :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

Επειδή βλέπω ότι το έχει πάει πολύ ψηλά το θέμα..  :-D , θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι.

 

Ως ανάγκες προβάλλω τα εξής:

 

1) Αν η υγρασία είναι 65% και άνω άναψε το smart plug που θα έχω κουμπώσει στον αφυγραντήρα.

 

2) Αν η θερμοκρασία είναι κάτω των 18 ή άνω των 22 ανάλογα την εποχή άναψε το inverter.

 

3) 7:40πμ άναψε το smart plug που έχω κουμπώσει εσπρεσιέρα και σβήσε το 8:00

 

 

 Τι θα χρειαστώ για να πετύχω μια σωστή υλοποίηση; Το Inverter μου ήδη έχει wifi και το λειτουργώ από εφαρμογή να ανάβει και να σβήσει ώρες που θέλω αλλά και να το χειρίζομαι εξ αποστάσεως.

Αυτό λογικά δεν θα μπορέσω να το συνδέσω στην λύση  που θα μου προτείνεται εκτός αν πω : τσάμπα το έχω το wifi στο inverter πάρε smart plug και για αυτό = θα ανεβάσει όμως το συνολικό κόστος. Άρα πάμε για τα 1 και 3. 

 

1 x Αισθητήρα θερμοκρασίας - υγρασίας

1 x Hub διαχείρησης των συσκευών

2 x smart plugs

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο; έχετε κάποιο πακέτο υπόψιν; Πχ TP-Link ή κάτι που να παίζει με το my home της Apple ;

 

 

Ευχαριστώ!!

 

 

* Σημείωση: Το κινητό μου έχει ios.

* Υ.γ: Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο σχετικά με την espresιέρα;;  B)

Επεξ/σία από Yiorgos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για SmartThings home automation hub και πλήθος αξεσουάρ, ας στείλει pm.

 

Ευχαριστώ


Yep ισχύει, αλλά ρώτησα 2 κλειδαράδες και η απάντηση που πήρα είναι πως δεν παίζει θέμα στην ασφάλεια. Έχεις ακριβώς την ίδια ασφάλεια που είχες, πριν εγκαταστήσεις το παπαράκι.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θεωρητικά αν κάποιος σου αντιγράψει το κλειδί, ακόμα και απο μέσα να έχεις το κλειδί , μπορεί να ανοίξει η πόρτα.

Το συγκεκριμένο λύθηκε, με τον αφαλό ο οποίος έχει μια extra μπιλίτσα πάνω, κάτι σαν rolling key και που ακόμα και αν κάποιος το αντιγράψει, πάλι το κλειδί του δεν παίζει  :-)

 

Οι νέοι ασφαλέστεροι αφαλοί πλέον είναι με τα "κοντά" κλειδιά (όχι χρηματοκιβωτίου), οι οποίοι έχουν πάνω τους 10+1 rolling pins. To 90% αυτών των κλειδιών είναι compatible, αλλά ακόμα και να μην είναι, με ένα dremel το φέρνεις στα μέτρα σου.

 

έπεσε τρομερό ψάξιμο, καθώς είχα ακριβώς του ίδιους ενδοιασμούς και είμαι παρανοικός με την ασφάλεια (αυτά παθαίνεις αν σου έχουν ανοίξει το σπίτι 2 φορές..)

τώρα αν κάποιος επαγγελματίας-επαγγελματίας ασχοληθεί, ότι κλειδώνει - ξεκλειδώνει, δεν σε σώζει τίποτα, αυτό είναι νόμος, αλλά ευτυχώς δεν είμαι ο Ωνάσης , καθώς για μιλάμε για τύπους που ξηλώνουν την πόρτα ασφαλείας με γρύλο που σηκώνει φορτηγό, σε 10 λεπτά.. και θα μπούν εκεί που ξέρουν ότι παίζει αρκετό χρήμα και αξίζει τον κόπο και το ρίσκο να το κάνουν.

 

Στα πλεονεκτήματα πάντως είναι ότι καθε φορά που η πόρτα ανοίγει ή κλειδώνει παίρνω notification (είτε ανοίξει με κλειδί είτε από smartphone) , και ουσιαστικά έχεις keyless entry.

Σκάω στο σπίτι με ένα σκασμό ψώνια και στα δύο χέρια και με το που φτάνω απέξω η πόρτα ανοίγει χωρίς να βγάλω το κινητό από την τσέπη (james bond φάση- ξέρω το έχω τερματίσει  :P )

Στην γιαγιά πήρα keyfob που ανοίγει με το πάτημα ενός κουμπιού και για περιστασιακά, έχει τύχει φίλος να έρθει για επίσκεψη-φιλοξενία μιας ημέρας, σπίτι και να λείπω, και με ένα click του άνοιξα την πόρτα. Του έδωσα και ένα day- pass και ήμουνα ένα happy geek  :D

 

 

Καλημέρα,

 

Έχεις βάλει τη nuki από ότι βλέπω. Πες μου λίγο κόστος. Είσαι ικανοποημένος; Τη βγάζεις internet με το hub ή μόνο bluetooth; Τι home automation σύστημα έχεις; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κ εγω με τη σειρά μου για Smart κλειδαριές.
Βλέπω την nuki που αναφερθηκε και θα με ενδιεφερε κάτι τετοιο,αλλα απ οσο ειδα,μονο σε απλές κλειδαριές τοποθετείται.
Υπάρχει κατι αντιστοιχο για πόρτες ασφαλείας (και άρα το μακρυ,κλασσικο κλειδι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για SmartThings home automation hub και πλήθος αξεσουάρ, ας στείλει pm.

 

Ευχαριστώ

 

 

Καλημέρα,

 

Έχεις βάλει τη nuki από ότι βλέπω. Πες μου λίγο κόστος. Είσαι ικανοποημένος; Τη βγάζεις internet με το hub ή μόνο bluetooth; Τι home automation σύστημα έχεις; 

 

Ευχαριστώ

 

Απο τη Nuki είμαι παραπάνω απο ευχαριστημένος, καθώς είχα τρομερές αμφιβολίες ότι μια startup θα το πετύχει διάνα με την μια και με φοβερή υποστήριξη του προιόντος της μέχρι και τώρα.

Κόστισε κανά 250άρι νομίζω μαζί με το Bridge και ένα bluetooth fob (το είχα πάρει στο Kickstarter) , περίμενα λίγο παραπάνω για την παραλαβή αλλά αυτά ήταν τα logistics των early birds.

Internet βγαίνει από το hub αλλά δουλεύει άψογα και από το bluetooth (κάποιες φορές επειδή δεν έχω σήμα στην πολυκατοικία μπαίνοντας). Το Geolocation επίσης παίζει άψογα.

 

Το Home automation μου είναι ένας αχταρμάς Homekit συσκευών (apple TV) philips, D-Link , weemo, κάμερες Foscam . To μονο που consistent διαχειρίζεται τα πάντα χωρίς πρόβλημα, ανεξαρτήτου εταιρίας είναι η Alexa.

Για πιο complex σενάρια χρησιμοποιώ το IFTTT!

Να ρωτήσω κ εγω με τη σειρά μου για Smart κλειδαριές.

Βλέπω την nuki που αναφερθηκε και θα με ενδιεφερε κάτι τετοιο,αλλα απ οσο ειδα,μονο σε απλές κλειδαριές τοποθετείται.

Υπάρχει κατι αντιστοιχο για πόρτες ασφαλείας (και άρα το μακρυ,κλασσικο κλειδι)?

μαν το μακρύ κλασσικό κλειδί, είναι παρωχημένο και επικίνδυνο. Ξεφορτώσου το άμεσα.

Το κοντό κλειδί αφορά τον αφαλό που μπαίνει σε κλειδαριά ασφαλείας.

 

άρα κοντό κλειδί με κοντό αφαλό μπαίνει σε κλειδαριά ασφαλείας και είναι 1000 φορές πιο ασφαλές από το παλιό μακρύ κλειδί που επίσης μπαίνει σε κλειδαριά ασφαλείας!

 

Με λίγα λόγια, είτε κοντό είτε μακρύ κλειδί, η κλειδαριά είναι ασφαλείας αλλά το μακρύ ξεφορτώσου το χθές και αντικατέστησε το με κοντό.

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για SmartThings home automation hub και πλήθος αξεσουάρ, ας στείλει pm.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Καλημέρα,

 

Έχεις βάλει τη nuki από ότι βλέπω. Πες μου λίγο κόστος. Είσαι ικανοποημένος; Τη βγάζεις internet με το hub ή μόνο bluetooth; Τι home automation σύστημα έχεις;

 

Ευχαριστώ

εχεις pm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μαν το μακρύ κλασσικό κλειδί, είναι παρωχημένο και επικίνδυνο. Ξεφορτώσου το άμεσα.

Το κοντό κλειδί αφορά τον αφαλό που μπαίνει σε κλειδαριά ασφαλείας.

 

άρα κοντό κλειδί με κοντό αφαλό μπαίνει σε κλειδαριά ασφαλείας και είναι 1000 φορές πιο ασφαλές από το παλιό μακρύ κλειδί που επίσης μπαίνει σε κλειδαριά ασφαλείας!

 

Με λίγα λόγια, είτε κοντό είτε μακρύ κλειδί, η κλειδαριά είναι ασφαλείας αλλά το μακρύ ξεφορτώσου το χθές και αντικατέστησε το με κοντό.

Δε το γνωριζα αυτό,θα το τσεκάρω,thx.

Δηλαδη πορτα ασφαλειας με τριαινα,μπορει απλα να αλλαξει το κλειδι και να ειναι κοντο?

Χμ..

Αρα προτεινεις αλλαγη κλειδιου ουσιαστικα και χρηση της nuki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το γνωριζα αυτό,θα το τσεκάρω,thx.

Δηλαδη πορτα ασφαλειας με τριαινα,μπορει απλα να αλλαξει το κλειδι και να ειναι κοντο?

Χμ..

Αρα προτεινεις αλλαγη κλειδιου ουσιαστικα και χρηση της nuki.

φοβάμαι πως πρέπει να αλλαχθεί όλη η κλειδαριά, καθώς το κλειδί μπαίνει μέσα στην κλειδαριά και δεν παίρνει αλλαγή αφαλού ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φοβάμαι πως πρέπει να αλλαχθεί όλη η κλειδαριά, καθώς το κλειδί μπαίνει μέσα στην κλειδαριά και δεν παίρνει αλλαγή αφαλού ..

Σωστα τωρα που εισαι σε τριενα πρεπει να αλλαξεις ολη την κλειδαργια . Αλλα οπως σου ειπανε και πιο πανω επρεπε να την ειχες αλλαξει ΕΧΘΕΣ.

Επεξ/σία από ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη την επισημη ανακοινωση για το google home mini, του οποιου η τιμη το κανει πλεον αρκετα ελκυστικο, γνωριζει κανεις αν το google home (το original) μπορει να συνδεθει με ηχεια/ακουστικα bluetooth. Γνωριζω οτι μπορει να δουλεψει ως δεκτης ωστε να παιζουμε μουσικη απο το κινητο μας, αλλα εγω ρωταω αν μπορει να δουλεψει ως transmitter προς αλλο δεκτη (bt ηχειο).

Το amazon echo/dot το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη την επισημη ανακοινωση για το google home mini, του οποιου η τιμη το κανει πλεον αρκετα ελκυστικο, γνωριζει κανεις αν το google home (το original) μπορει να συνδεθει με ηχεια/ακουστικα bluetooth. Γνωριζω οτι μπορει να δουλεψει ως δεκτης ωστε να παιζουμε μουσικη απο το κινητο μας, αλλα εγω ρωταω αν μπορει να δουλεψει ως transmitter προς αλλο δεκτη (bt ηχειο).

Το amazon echo/dot το κανει.

 

399$ και το θεωρεις καλη τιμη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...