Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tsakfot είπε

όχι αλλά τι θέλεις να φτιάξεις?

Εγώ το άνοιξε-σβήσε του υπολογιστή, γιατί αυτό με ενδιέφερε κατά βάση το κάνω με μια απλή smart πρίζα της Dlink.

Ενεργοποίησα απο το BIOS την επιλογή για Auto-power on afte power lose (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και παίζει άψογα με Alexa και HA (φαντάζομαι θα λειτουργεί και με google home)!

Κρατάς το rolling coded χειριστήριο που έχεις και με ένα Sonoff SV + τροφοδοτικό κάνεις την δουλειά σου όπως ο DDrzs.

Για να ξέρεις όμως την κατάσταση της γκαραζόπορτας απομακρυσμένα (δλδ. είναι κλειστή ή ανοιχτή θα χρειαστείς και μια απλή μαγνητική επαφή - reed switch).

Συνδεσμολογικά απλά μπαίνεις παράλληλα στα υπάρχοντα καλώδια της γκαραζόπορτας. Δεν χρειάζεται να κοψοράψεις τπτ.

Χρειάζεται βέβαια φλασάρισμα tasmota - κολλητήρι και τις γραμμές κώδικα τις έχει δώσει έτοιμες ο φίλος. Max =15 euro πρέπει να πηγαίνουν στο σύνολο τα υλικά :)

εμ απεφευγε  οσο μπορεις να  σβηνεις  τον υπολογιστη απο μπριζα  γιατι ειναι σαν να του κλεινεις το ρευμα το εκανε  και ενας φιλος και ειχε  θεμα μετα , οσο για το Push2run  αυτο π κανεις δεν ειναι μονο να ανοιγει και να σβηνει αλλα  κανει ολοκληρωμενες δουλειες  , οπως  το να ανοιγει προγραμμα να κανει αναζητησεις στο διαδικτυο , να ακους μουσικη και αλλα 

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Γιατί δεν το κάνεις με wake on Lan γιατο άνοιγμα και με κάποιο πρόγραμματακι για shutdown, sleep κλπ ;πες μου να σου πω λεπτομέρειες τι έχω κάνει αν θες. 

για καποιον λογο το  wakeonlan δεν δουλευει στο pc που  εχω  η μητρικη δεν εχει wakeonlan εξαλλου δεν θελω μονο αυτο θελω να ανοιγει και προγραμματα υπαρχει κι αλλος τροπος  μεσω  tasker , unified  remote , ifttt κι ενα σωρο αλλα προγραμματα αλλα δεν μου πιανει αυτο που  θελω ειναι να λεω στο google home να κλεινει το κομπιουτερ επισης, το μονο που βλεπω να κανω ειναι να βαλω  ενα broadlink και ενα usb ir receiver  με  προκαθορισμενα tasks και να παιζω απο εκει με scenes  μεσω του Google Home

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
58 λεπτά πριν, kama28 είπε

εμ απεφευγε  οσο μπορεις να  σβηνεις  τον υπολογιστη απο μπριζα  γιατι ειναι σαν να του κλεινεις το ρευμα το εκανε  και ενας φιλος και ειχε  θεμα μετα , οσο για το Push2run  αυτο π κανεις δεν ειναι μονο να ανοιγει και να σβηνει αλλα  κανει ολοκληρωμενες δουλειες  , οπως  το να ανοιγει προγραμμα να κανει αναζητησεις στο διαδικτυο , να ακους μουσικη και αλλα 

για καποιον λογο το  wakeonlan δεν δουλευει στο pc που  εχω  η μητρικη δεν εχει wakeonlan εξαλλου δεν θελω μονο αυτο θελω να ανοιγει και προγραμματα υπαρχει κι αλλος τροπος  μεσω  tasker , unified  remote , ifttt κι ενα σωρο αλλα προγραμματα αλλα δεν μου πιανει αυτο που  θελω ειναι να λεω στο google home να κλεινει το κομπιουτερ επισης, το μονο που βλεπω να κανω ειναι να βαλω  ενα broadlink και ενα usb ir receiver  με  προκαθορισμενα tasks και να παιζω απο εκει με scenes  μεσω του Google Home

Το να κλείσεις το pc είναι εύκολο. Τη μητρική έχεις και δεν υποστηρίζει wake on Lan? 

Εγώ τώρα μπορώ να πω σε Google assistant να ανοίξει, κλείσει, βάλε σε sleep mode ή hibernate τον υπολογιστή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Το να κλείσεις το pc είναι εύκολο. Τη μητρική έχεις και δεν υποστηρίζει wake on Lan? 

Εγώ τώρα μπορώ να πω σε Google assistant να ανοίξει, κλείσει, βάλε σε sleep mode ή hibernate τον υπολογιστή. 

Gigabyte Technology Co. Ltd. H110M-DS2-CF (U3E1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2019 στις 8:04 ΜΜ, turbakiasss είπε

Ας ποστάρω και εγώ τον πρώτο μου αυτοματισμό που μόλις εγκατέστησα και συγχρόνισα με το Google Home Mini. Σε συνεργασία με φίλο ηλεκτρολόγο περάσαμε το γνωστό sonoff για έλεγχο του θερμοσίφωνα.

Χρησιμοποιήσαμε το γνωστό ρελέ ισχύος, μία διπολική ασφάλεια καθώς και έναν διακόπτη τριών θέσεων. Το σκεπτικό που βάλαμε τα επιμέρους εξαρτήματα είναι το ακόλουθο:

  1. Διπολική ασφάλεια : Θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να πάρουμε φάση από κάποια ασφάλεια πχ φώτων από παραδίπλα, όμως θέλαμε για μεγαλύτερη ασφάλεια να μπορεί να κόψει και τον ουδέτερο εκτός από τον φάση. Οπότε η διπολική ήταν μονόδρομος.
  2. Διακόπτης τριών θέσεων : Εδώ νομίζω κάναμε την πιο "σοφή" επιλογή. Ο συγκεκριμένος διακόπτης έχει τρεις διαφορετικές θέσεις. Στην μεσαία κόβει τελείως την παροχή προς το ρελέ, άρα δουλεύει σαν μία κατεβασμένη ασφάλεια θερμοσίφωνα. Στην επάνω θέση, ό έλεγχος του ρελέ γίνεται από το sonoff, άρα ότι εντολή του δώσουμε θα οδηγήσει αντίστοιχα στο ρελέ μας. Στην κάτω θέση, ενεργοποιείται το ρελέ χειροκίνητα. Με αυτό τον τρόπο, αν για οποιοδήποτε λόγο κολλήσει, χαλάσει, καεί το sonoff θα μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τον θερμοσίφωνα και χειροκίνητα ώστε να μην ξεμείνουμε από ζεστό νερο.
  3. Ρελέ ισχύος : Το κλασσικό ρελεδάκι που βάζουμε όλοι 😄

Βάζω και μία φωτογραφία του κυκλώματος με όλα τα εξαρτήματα.

Με τόσα project που βλέπω εδώ από όλα τα παιδιά ήδη σκέφτομαι το επόμενο βήμα ☺️

IMG-60a9605c6de9e28fb53111f037d1a27b-V.jpg

Βλέπω αυτή την αναφορά και εχω κολλησει. Μένω σε οικογενειακή πολυκατοικία (με ξεχωριστά ρολογια) αλλα ο θερμοσίφωνας είναι ενας και για τα 2 διαμερισματα. Αυτό σημαίνει ότι όταν θελει ο πανω όροφος ζεστό νερό πρεπει να μας παίρνει τηλεφωνο να αναψουμε κλπ. Με μια λυση σαν την παραπάνω θα μπορούσαμε να διορθωσουμε αυτό το θέμα ευκολα.

Εχω λοιπον 1-2 ερωτησεις.

Στον πίνακα εχω τον παρακάτω διακόπτη για τον θερμοσύφωνα. Ο διπλός είναι αυτός που από ότι καταλαβαίνω εχει όλο το φορτίο και ο μονός είναι απλά ο διακόπτης. Οπότε (και διορθωσε με αν κανω λάθος) θα μπορούσα να αντικαταστησω τον μονό με εναν τριών θέσεων σαν τον δικό σου και να περάσω το sonoff από πίσω.

 

Όταν λειτουργεί ο θερμοσύφωνας, είτε από τον διακόπτη χεροκίνητα είτε από το sonoff το λαμπακι θα αναβει;

 

20190116_194227.jpg

Στις 14/1/2019 στις 8:02 ΠΜ, papars είπε

Υπάρχει και το νεότερο μοντέλο https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html

αλλά πάλι είμαι της άποψης ότι 16Α δεν είναι αρκετά για θερμοσίφωνα.  

 

Στις 14/1/2019 στις 8:47 ΠΜ, turbakiasss είπε

Καλημέρα!

Αυτό χρειάζεσαι.

Παίρνεις ότι πιο απλό διότι το φορτίο ΔΕΝ περνάει από το sonoff, απλά το χρησιμοποιούμε μόνο για την όπλιση και αφόπλιση του ρελέ ισχύος (αυτό δέχεται όλο το φορτίο).

Το 1ο από ότι καταλαβαίνω εχει επιλογή και μετρηση καταναλωσης ενώ το 2ο είναι απλό. Θα βόλευε η μετρηση καταναλωσης για μια συσκευή σαν τον θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Βλέπω αυτή την αναφορά και εχω κολλησει. Μένω σε οικογενειακή πολυκατοικία (με ξεχωριστά ρολογια) αλλα ο θερμοσίφωνας είναι ενας και για τα 2 διαμερισματα. Αυτό σημαίνει ότι όταν θελει ο πανω όροφος ζεστό νερό πρεπει να μας παίρνει τηλεφωνο να αναψουμε κλπ. Με μια λυση σαν την παραπάνω θα μπορούσαμε να διορθωσουμε αυτό το θέμα ευκολα.

Εχω λοιπον 1-2 ερωτησεις.

Στον πίνακα εχω τον παρακάτω διακόπτη για τον θερμοσύφωνα. Ο διπλός είναι αυτός που από ότι καταλαβαίνω εχει όλο το φορτίο και ο μονός είναι απλά ο διακόπτης. Οπότε (και διορθωσε με αν κανω λάθος) θα μπορούσα να αντικαταστησω τον μονό με εναν τριών θέσεων σαν τον δικό σου και να περάσω το sonoff από πίσω.

Όταν λειτουργεί ο θερμοσύφωνας, είτε από τον διακόπτη χεροκίνητα είτε από το sonoff το λαμπακι θα αναβει;

20190116_194227.jpg

το sonoff το περνας πριν τις ασφαλειες να δεινουν εντολη να κλεισουν αν το δωσεις μετα τις ασφαλειες προς  τον θερμοσιφωνα αν ειναι παραπανω απο 10Α θα στο καψει δεν ειναι ρελλε  θερμανσεως  ενας διακοπτης ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kama28 είπε

εμ απεφευγε  οσο μπορεις να  σβηνεις  τον υπολογιστη απο μπριζα  γιατι ειναι σαν να του κλεινεις το ρευμα το εκανε  και ενας φιλος και ειχε  θεμα μετα , οσο για το Push2run  αυτο π κανεις δεν ειναι μονο να ανοιγει και να σβηνει αλλα  κανει ολοκληρωμενες δουλειες  , οπως  το να ανοιγει προγραμμα να κανει αναζητησεις στο διαδικτυο , να ακους μουσικη και αλλα 

για καποιον λογο το  wakeonlan δεν δουλευει στο pc που  εχω  η μητρικη δεν εχει wakeonlan εξαλλου δεν θελω μονο αυτο θελω να ανοιγει και προγραμματα υπαρχει κι αλλος τροπος  μεσω  tasker , unified  remote , ifttt κι ενα σωρο αλλα προγραμματα αλλα δεν μου πιανει αυτο που  θελω ειναι να λεω στο google home να κλεινει το κομπιουτερ επισης, το μονο που βλεπω να κανω ειναι να βαλω  ενα broadlink και ενα usb ir receiver  με  προκαθορισμενα tasks και να παιζω απο εκει με scenes  μεσω του Google Home

Ενδιαφέρον προγραμματάκι το push2run. Έβαλα να το δοκιμάσω σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες του, και χωρίς να έχω ασχοληθεί πάλι με IFTTT και Pushbullet και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Τις εντολές τις στέλνω από το κινητό γιατί δεν έχω ακόμη google home mini ή κάτι άλλο. 

Το εγκατέστησα στο PC (WIN 7 Pro) μου που το αφήνω ανοιχτό συνέχεια -μόνο για πειραματισμό προς το παρόν δεν βρίσκω κάποιο χρήσιμο task- 
Μπορεί να στείλει wake-on-lan στο 2ο PC (που γίνεται και με άλλους τρόπους)
Αντιμετώπισα θέμα μόνο με τον chrome (όποτε ήθελε άνοιγε) αλλά δούλεψε καλά με τον opera. Εσύ που κόλλησες?

Παρακάτω βάζω το setup

 

STmATEg.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Parasomnia είπε

Ενδιαφέρον προγραμματάκι το push2run. Έβαλα να το δοκιμάσω σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες του, και χωρίς να έχω ασχοληθεί πάλι με IFTTT και Pushbullet και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Τις εντολές τις στέλνω από το κινητό γιατί δεν έχω ακόμη google home mini ή κάτι άλλο. 

Το εγκατέστησα στο PC (WIN 7 Pro) μου που το αφήνω ανοιχτό συνέχεια -μόνο για πειραματισμό προς το παρόν δεν βρίσκω κάποιο χρήσιμο task- 
Μπορεί να στείλει wake-on-lan στο 2ο PC (που γίνεται και με άλλους τρόπους)
Αντιμετώπισα θέμα μόνο με τον chrome (όποτε ήθελε άνοιγε) αλλά δούλεψε καλά με τον opera. Εσύ που κόλλησες?

Παρακάτω βάζω το setup

STmATEg.png

εχω win10 οποτε του ελεγα turn on my pc μου ανοιγε απλα το προγραμμα αν δε  ηταν και σε αναστολη λειτουργιας  εκει αστο δεν το ανοιγε καθολου , του ελεγα ανοιξε  το κομπιουτερακι μου  ελεγε  οτι δεν γινεται το προφραμμα  ελεος

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Αυτο που λες ειναι το google home to Home assistant ειναι αλλο πραγμα 😛


οχι οκ σορρυ τωρα καταλαβα  για να εχω home assistant θα επρεπε να εχω και rapsberry pi3  και αν ειχα Pi3  πιστεψε με θα ειχα λυσει το προβλημα μου για το αλλο μισο σπιτι με  τους  θερμοστατες

 

24 λεπτά πριν, Spect~ είπε

σε ευχαριστω  που μου  το επισημανες  αλλα απο οτι ειδα το ERP ειναι disabled  αρα το  wake on lan θα επρεπε να δουλευει φοβαμαι μηπως εχω  ξεχασει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, kama28 είπε

εχω win10 οποτε του ελεγα turn on my pc μου ανοιγε απλα το προγραμμα αν δε  ηταν και σε αναστολη λειτουργιας  εκει αστο δεν το ανοιγε καθολου , του ελεγα ανοιξε  το κομπιουτερακι μου  ελεγε  οτι δεν γινεται το προφραμμα  ελεος


οχι οκ σορρυ τωρα καταλαβα  για να εχω home assistant θα επρεπε να εχω και rapsberry pi3  και αν ειχα Pi3  πιστεψε με θα ειχα λυσει το προβλημα μου για το αλλο μισο σπιτι με  τους  θερμοστατες

σε ευχαριστω  που μου  το επισημανες  αλλα απο οτι ειδα το ERP ειναι disabled  αρα το  wake on lan θα επρεπε να δουλευει φοβαμαι μηπως εχω  ξεχασει τιποτα

Αν εχεις καποιο Pc που τρεχει μονιμα μπορεις να του βαλεις εκει αλλιως παρε ενα RPi, 50€ Κανει.

Μπες στο BIOS και ενεργοποιησε το 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν εχεις καποιο Pc που τρεχει μονιμα μπορεις να του βαλεις εκει αλλιως παρε ενα RPi, 50€ Κανει.

Μπες στο BIOS και ενεργοποιησε το 😛

νομιζω  λεει οτι αν το κανω θα απενεργοποιηθει το wake on lan , οχι δυστηχως δεν εχω μονιμα ανναμενο κομπιουτερ και θα θελει και rapsbian  και μαλλον παω για access point το ρουτερ  εχει επανω του 25 clients (ασχετο)

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, kama28 είπε

νομιζω  λεει οτι αν το κανω θα απενεργοποιηθει το wake on lan

 

Σωστα . λαθος δικο μου. ελα σε PM για να βρουμε λυση για το wake on lan τοτε γιατι η μητρικη σου το υποστηριζει. Το Pc παιζει με Ethernet Και οχι wifi σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2019 στις 8:04 ΜΜ, turbakiasss είπε

Ας ποστάρω και εγώ τον πρώτο μου αυτοματισμό που μόλις εγκατέστησα και συγχρόνισα με το Google Home Mini. Σε συνεργασία με φίλο ηλεκτρολόγο περάσαμε το γνωστό sonoff για έλεγχο του θερμοσίφωνα.

Χρησιμοποιήσαμε το γνωστό ρελέ ισχύος, μία διπολική ασφάλεια καθώς και έναν διακόπτη τριών θέσεων. Το σκεπτικό που βάλαμε τα επιμέρους εξαρτήματα είναι το ακόλουθο:

  1. Διπολική ασφάλεια : Θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να πάρουμε φάση από κάποια ασφάλεια πχ φώτων από παραδίπλα, όμως θέλαμε για μεγαλύτερη ασφάλεια να μπορεί να κόψει και τον ουδέτερο εκτός από τον φάση. Οπότε η διπολική ήταν μονόδρομος.
  2. Διακόπτης τριών θέσεων : Εδώ νομίζω κάναμε την πιο "σοφή" επιλογή. Ο συγκεκριμένος διακόπτης έχει τρεις διαφορετικές θέσεις. Στην μεσαία κόβει τελείως την παροχή προς το ρελέ, άρα δουλεύει σαν μία κατεβασμένη ασφάλεια θερμοσίφωνα. Στην επάνω θέση, ό έλεγχος του ρελέ γίνεται από το sonoff, άρα ότι εντολή του δώσουμε θα οδηγήσει αντίστοιχα στο ρελέ μας. Στην κάτω θέση, ενεργοποιείται το ρελέ χειροκίνητα. Με αυτό τον τρόπο, αν για οποιοδήποτε λόγο κολλήσει, χαλάσει, καεί το sonoff θα μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τον θερμοσίφωνα και χειροκίνητα ώστε να μην ξεμείνουμε από ζεστό νερο.
  3. Ρελέ ισχύος : Το κλασσικό ρελεδάκι που βάζουμε όλοι 😄

Βάζω και μία φωτογραφία του κυκλώματος με όλα τα εξαρτήματα.

Με τόσα project που βλέπω εδώ από όλα τα παιδιά ήδη σκέφτομαι το επόμενο βήμα ☺️

IMG-60a9605c6de9e28fb53111f037d1a27b-V.jpg

Την είχα και εγω την ιδεα με θερμοσίφωνα και έχω παρει αυτό https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html?cur_warehouse=CN 

Έλεγα να το βαλω μετα απο τον πινακα πανω στο καλώδιο αφου ειναι 16 Α . Τι πλεονέκτημα θα έχω εαν το βάλω στον πίνακα πέραν του οτι αν χαλασει δεν θα μπορω να ελεγξω το θερμοσίφωνα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...