Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jniki10 είπε

Την είχα και εγω την ιδεα με θερμοσίφωνα και έχω παρει αυτό https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html?cur_warehouse=CN 

Έλεγα να το βαλω μετα απο τον πινακα πανω στο καλώδιο αφου ειναι 16 Α . Τι πλεονέκτημα θα έχω εαν το βάλω στον πίνακα πέραν του οτι αν χαλασει δεν θα μπορω να ελεγξω το θερμοσίφωνα;;

δεν ειπα οτι θα εχεις πλεονεκτημα απλα το ειπα για να μην το καψεις αν ειναι 16Α και τα 2 βαλτο μετα τον πινακα

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kama28 είπε

δεν ειπα οτι θα εχεις πλεονεκτημα απλα το ειπα για να μην το καψεις αν ειναι 16Α και τα 2 βαλτο μετα τον πινακα

τι εννοείς και τα δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kama28 είπε

εννοω και ο θερμοσιφωνας γιατι υπαρχουν και 20Α θερμοσιφωνας αρα το φορτιο τι γινεται ?

ναι έχεις δικιο χαζεψα!  Έχει παιξει πουθενα κανενα διαγραμμα για το πως συνδεεται το sonoff στον πινακα γιατι τωρα μπηκα στο τοπικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jniki10 είπε

ναι έχεις δικιο χαζεψα!  Έχει παιξει πουθενα κανενα διαγραμμα για το πως συνδεεται το sonoff στον πινακα γιατι τωρα μπηκα στο τοπικ!

εχεις σχεση με ηλεκτρολογικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, jniki10 είπε

ναι έχεις δικιο χαζεψα!  Έχει παιξει πουθενα κανενα διαγραμμα για το πως συνδεεται το sonoff στον πινακα γιατι τωρα μπηκα στο τοπικ!

Κάθε 2 σελίδες το απαντάμε 😋

Το sonoff θα οπλιζει ένα ρελε ισχύος το οποίο θα ενεργοποιεί τον θερμοσίφωνα. 

Οπότε πάει sonoff έξοδος στο ρελε και το ρελε στον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Από κει και πέρα ο διακόπτης μένει μόνιμα πάνω και δουλεύεις μόνο το sonoff είτε μέσω ίντερνετ είτε με το κουμπί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα αν δεν εχεις ξανα ασχοληθει για την ασφαλεια σου θα ελεγα να παρεις επαγγελματια  , κι αυτο γιατι τα ρευματα ειναι μεγαλα , τα sonoff δεν ξερω αν μπορουν να δεχτουν μεσα τους τοσο μεγαλα καλωδια  συνηθως ειναι για την  διαμετρο απο 1,5 - 2,5 , θα πρεπει ο ηλεκτρολογος να  βρει το καλωδιο του θερμοσιφωνα στο παταρι να βαλει απο την μερια που λεει input φαση και ουδετερο της εγκαταστασης των ασφαλειων του θερμοσιφωνα η γειωση δεν μπαινει πουθενα την αφηνει αν μπορει επανω στον θερμοσιφωνα και απο την μερια του output βαζει τον θερμοσιφωνα φαση και ουδετερο αυτο ειναι ολο αλλα οπως ειπε και το παιδι πιο πανω καλυτερα να βαλει ρελλε ισχυος αλλιως θα δεις πυροτεχνηματα  στο sonoff

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kama28 είπε

κοιτα αν δεν εχεις ξανα ασχοληθει για την ασφαλεια σου θα ελεγα να παρεις επαγγελματια  , κι αυτο γιατι τα ρευματα ειναι μεγαλα , τα sonoff δεν ξερω αν μπορουν να δεχτουν μεσα τους τοσο μεγαλα καλωδια  συνηθως ειναι για την  διαμετρο απο 1,5 - 2,5 , θα πρεπει ο ηλεκτρολογος να  βρει το καλωδιο του θερμοσιφωνα στο παταρι να βαλει απο την μερια που λεει input φαση και ουδετερο της εγκαταστασης των ασφαλειων του θερμοσιφωνα η γειωση δεν μπαινει πουθενα την αφηνει αν μπορει επανω στον θερμοσιφωνα και απο την μερια του output βαζει τον θερμοσιφωνα φαση και ουδετερο αυτο ειναι ολο 

Εχω καταλάβει πως πρεπει να γινει η συνδεσμολογία εχω πολλα sonoff . Απλως έψαχνα μηπως εχει καποια ιδιομορφία στη συνδεσμολογια του θερμοσιφωνα. Αυτο το sonoff pow εχει και θεση για τη γειωση αλλα θα την αφησω πανω στο καλωδιο! Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jniki10 είπε

Εχω καταλάβει πως πρεπει να γινει η συνδεσμολογία εχω πολλα sonoff . Απλως έψαχνα μηπως εχει καποια ιδιομορφία στη συνδεσμολογια του θερμοσιφωνα. Αυτο το sonoff pow εχει και θεση για τη γειωση αλλα θα την αφησω πανω στο καλωδιο! Ευχαριστώ πολύ

καλυτερα να μην το βαλεις επανω στο sonoff κατευθειαν αλλα σε ρελλε ισχυος  και μετα αυτο επανω σε sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Κάθε 2 σελίδες το απαντάμε 😋

Το sonoff θα οπλιζει ένα ρελε ισχύος το οποίο θα ενεργοποιεί τον θερμοσίφωνα. 

Οπότε πάει sonoff έξοδος στο ρελε και το ρελε στον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Από κει και πέρα ο διακόπτης μένει μόνιμα πάνω και δουλεύεις μόνο το sonoff είτε μέσω ίντερνετ είτε με το κουμπί του

Εγώ από την αλλη θα ήθελα να ακουσω και την αποψη σας για την συνδεσμολογία του turbakiasss μερικές σελίδες πίσω, που παραθεσα και σε προηγουμενο mail. Για εμενα η ιδανική λυση θα ήταν το sonoff να μπεί πίσω από το προστατευτικό του πίνακα. Να μην φαίνεται καθόλου οποτε δεν θα είναι και προσβάσιμο το οποιο κουμπί του. Οπότε θεωρώ πιο βολικη την υπαρξη διακόπτη 3 θέσεων για χειροκίνητη επιλογή αν κατι δεν λειτουργεί στο sonoff ή αν καποιος δεν κατέχει από αυτά :)

Το θέμα είναι κατα πόσο κατι τέτοιο λειτουργεί σωστά και αν η λυχνία ενδειξης λειτουργεία αναβει και στις 2 περιπτωσεις (χειροκινητη-sonoff)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Εγώ από την αλλη θα ήθελα να ακουσω και την αποψη σας για την συνδεσμολογία του turbakiasss μερικές σελίδες πίσω, που παραθεσα και σε προηγουμενο mail. Για εμενα η ιδανική λυση θα ήταν το sonoff να μπεί πίσω από το προστατευτικό του πίνακα. Να μην φαίνεται καθόλου οποτε δεν θα είναι και προσβάσιμο το οποιο κουμπί του. Οπότε θεωρώ πιο βολικη την υπαρξη διακόπτη 3 θέσεων για χειροκίνητη επιλογή αν κατι δεν λειτουργεί στο sonoff ή αν καποιος δεν κατέχει από αυτά :)

Το θέμα είναι κατα πόσο κατι τέτοιο λειτουργεί σωστά και αν η λυχνία ενδειξης λειτουργεία αναβει και στις 2 περιπτωσεις (χειροκινητη-sonoff)

μα ειπαμε παραπανω  ο spect κι εγω στο παιδι που θελει να βαλει στον θερμοσιφωνα sonoff πρεπει μετα τις ασφαλειες του θερμοσιφωνα στον πινακα να μπει ενα sonoff  και μετα ενα ρελλε ισχυος αυτο ελεγχει ανετα τα παντα σε περιπτωση που  θες να το κλεισεις χειροκινητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Εγώ από την αλλη θα ήθελα να ακουσω και την αποψη σας για την συνδεσμολογία του turbakiasss μερικές σελίδες πίσω, που παραθεσα και σε προηγουμενο mail. Για εμενα η ιδανική λυση θα ήταν το sonoff να μπεί πίσω από το προστατευτικό του πίνακα. Να μην φαίνεται καθόλου οποτε δεν θα είναι και προσβάσιμο το οποιο κουμπί του. Οπότε θεωρώ πιο βολικη την υπαρξη διακόπτη 3 θέσεων για χειροκίνητη επιλογή αν κατι δεν λειτουργεί στο sonoff ή αν καποιος δεν κατέχει από αυτά :)

Το θέμα είναι κατα πόσο κατι τέτοιο λειτουργεί σωστά και αν η λυχνία ενδειξης λειτουργεία αναβει και στις 2 περιπτωσεις (χειροκινητη-sonoff)

Απλα είναι καβατζωμένος στην περίπτωση που πάθει κατι το sonoff. Σιγουρα ενα βημα παραπέρα απο απλα να βαλεις το sonoff. ΑΝαλογα την ορεξη και τον χωρο που εχει στον πινακα ο καθένας του. Αν καποιος δεν κατέχει τι? Να πατήσει ενα κουμπι πανω στο sonoff? Αν θες και εισαι μπελαλης μπορεις να τραβηξεις απο το sonoff και να συνδέσεις τα καλώδια του κουμπιού σε ενα διακόπτη για οποιον θέλει τον παραδοσιακο διακόπτη, αλλα ετσι χανει και το νοημα του να βαλεις τον αυτοματισμο αυτο.

 

Το αν λειτουργει εγω το βλεπω απο το sonoff ή το φως του θερμοσιφωνα γιατι ο διακόπτης του ειναι μονιμα πανω αναγκαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...