Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος.

Να τα κλείσουμε εντελώς τότε αφού σου κάνουν τέτοια πράγματα...

Ναι να τα κλείσουμε και να γίνουν ιδιωτικά. Ε οχι και να μην μιλάμε κι όλας να σκύβουμε για άλλη μια φορά το κεφάλι στον άρχοντα.Να τα κλείσουμε έτσι δεν λειτουργούν οι κηφήνες ΚΑΘΟΝΤΑΙ.

Αρχικά είσαι σίγουρος ότι έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής και όχι στο κέντρο διαλογής? Ανάλογα το κέντρο διαλογής και το φόρτο εργασίας μπορεί να κάνει 1-3 μέρες μέχρι να φύγει από εκεί και να φτάσει στο ταχυδρομείο της γειτονιάς, από εκεί ανάλογα το μέγεθος αποφασίζουν αν κόψουν ειδοποίηση είτε το δώσουν ταχυδρόμο να στο φέρει, μετά σκέψου ότι ταχυδρόμος δεν περνάει από όλες της περιοχές κάθε μέρα

Είπα ότι πήγα και το πήρα εγώ ο ίδιος. Βασικά όταν έρχεται πάω τώρα πια ο ίδιος και το παραλαμβάνω δεν έχω χρόνο 5 ημέρες να περιμένω να μου στείλουν ειδοποιητήριο. Εχω κάνει 418 αγορές ξέρω τι σου λέω δεν είναι κάτι περιστασιακό , συμβαίνει συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Ναι να τα κλείσουμε και να γίνουν ιδιωτικά. Ε οχι και να μην μιλάμε κι όλας να σκύβουμε για άλλη μια φορά το κεφάλι στον άρχοντα.Να τα κλείσουμε έτσι δεν λειτουργούν οι κηφήνες ΚΑΘΟΝΤΑΙ.

 

Είπα ότι πήγα και το πήρα εγώ ο ίδιος. Βασικά όταν έρχεται πάω τώρα πια ο ίδιος και το παραλαμβάνω δεν έχω χρόνο 5 ημέρες να περιμένω να μου στείλουν ειδοποιητήριο. Εχω κάνει 418 αγορές ξέρω τι σου λέω δεν είναι κάτι περιστασιακό , συμβαίνει συνέχεια.

Πάμε άλλη μια, αρχικά δεν κάθετε ένας ταχυδρόμος να κοιτάει πότε θα έρθει δέμα για εσένα να στο φέρει, όπως είπα πιο πάνω δεν περνάει ο ταχυδρόμος κάθε μέρα σε όλες τις περιοχές, και κρατάνε μια υποτυπώδη σειρά στο πως ήρθαν τα δέματα, αν πχ Δευτέρα ήρθαν 100 δέματα, πρώτα θα μοιραστούν αυτά και μετά το δικό σου που ήρθε Τρίτη πχ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε άλλη μια, αρχικά δεν κάθετε ένας ταχυδρόμος να κοιτάει πότε θα έρθει δέμα για εσένα να στο φέρει, όπως είπα πιο πάνω δεν περνάει ο ταχυδρόμος κάθε μέρα σε όλες τις περιοχές, και κρατάνε μια υποτυπώδη σειρά στο πως ήρθαν τα δέματα, αν πχ Δευτέρα ήρθαν 100 δέματα, πρώτα θα μοιραστούν αυτά και μετά το δικό σου που ήρθε Τρίτη πχ

 

Δουλεύεις στα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον συνήγορο πολίτη κτλ πας για απαιτήσεις που δεν προβλέπονται στο ΧΥΚ των ΕΛΤΑ. Εδώ ο ΧΥΚ των ΕΛΤΑ

 

http://www.elta.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Le-7iuO23R8%3d&tabid=119&language=el-GR

 

Τυπικά και για τη γενική περίπτωση μάλλον έχεις δίκιο. Η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια. Τίθεται όμως ένα θέμα για τις περιπτώσεις που τα πακέτα κολλάνε στο τελωνείο για τον απολύτως απαράδεκτο χρόνο του 1 και 1,5 μήνα. Σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον είναι αρμοδιότητα του Συνηγόρου του Πολίτη να επιληφθεί. Όχι ότι περιμένω να γίνει κάτι (όλες αυτές οι "Αρχές" αποδείχτηκαν πλέον απολύτως ανίκανες και διακοσμητικές και τσάμπα τα κονδύλια που τρώνε) αλλά δεν βλάπτει να κουνιόμαστε και εμείς λιγάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κυριοι τον ελτα δεν ανανεωνουν συμβασεις σε ολους ειδικα καλοκαιρι παντα παιζουν με ελειψη προσωπικου

και σου ξανα λεω επειδη βλεπεις απο το tracking οτι ειναι ελλαδα δεν σημαινει οτι το πακετο ειναι εστω και στο αεροδομιο

RR122356940DE The item was scanned in the country of destination Greece at Jul 5, 2017. Unfortunately the tracking and tracing of the destination country does not offer a data interface with the tracking and tracing of Deutsche Post AG. Further information is also provided by the website of the country of destination. δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις? ημαρτον πια με την ξερολιτιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πακέτο παραδόθηκε στο γερμανικό ταχυδρομείο 4 Ιούλη και την επόμενη ταξίδευσε για Ελλάδα. Προφανώς έφθασε αυθημερόν, άλλα σίγουρα δεν έχει ανοιχθεί ο σάκος για να περάσει στο σύστημα (άσχετα τι αναφέρουν οι γερμανοί). Και αυτό γίνεται αυτόματα όταν ανοιχθεί ο σάκος, οπότε θα έχεις πληροφορίες και στη σελίδα των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

RR122356940DE The item was scanned in the country of destination Greece at Jul 5, 2017. Unfortunately the tracking and tracing of the destination country does not offer a data interface with the tracking and tracing of Deutsche Post AG. Further information is also provided by the website of the country of destination. δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις? ημαρτον πια με την ξερολιτιδα

Εσυ το παίζεις ξερόλας, όταν το ξένο ταχυδρομείο στέλνει δέματα εκτός την ώρα που θα φορτωθεί στο αεροπλάνο, πλοίο, φορτηγό στέλνουν λίστα με τα tracking, το τοπικό ταχυδρομείο είναι υποχρεωμένο να τα καταχωρήσει στο σύστημα του, με αποτέλεσμα να φαίνεται μεν στο σύστημα τον ελτα αλλά πρακτικά να είναι στο δρόμο, όταν το καταλάβεις το παραπάνω έλα να συνεχίσουμε την συζήτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ το παίζεις ξερόλας, όταν το ξένο ταχυδρομείο στέλνει δέματα εκτός την ώρα που θα φορτωθεί στο αεροπλάνο, πλοίο, φορτηγό στέλνουν λίστα με τα tracking, το τοπικό ταχυδρομείο είναι υποχρεωμένο να τα καταχωρήσει στο σύστημα του, με αποτέλεσμα να φαίνεται μεν στο σύστημα τον ελτα αλλά πρακτικά να είναι στο δρόμο, όταν το καταλάβεις το παραπάνω έλα να συνεχίσουμε την συζήτηση

δηλαδη απο ελλαδα για γερμανια σε μια βδομαδα παραδιδεται αλλα απο γερμανια σε ελλαδα θα φτασουμε μηνα. Ευχομαι και σε σενα να κανει ενα μηνα ετσι για να γουσταρω και να σου λεω τις ιδιες εξυπναδες που μου λες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην φευγετε απο το θεμα

 

Υπαρχει οντως μεγαλη καθυστερηση μολις μπουν ελλαδα τα δεματα η οταν ειναι να παραδοθουν απο ελτα σπιτι μας οι ειδοποιησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δηλαδη απο ελλαδα για γερμανια σε μια βδομαδα παραδιδεται αλλα απο γερμανια σε ελλαδα θα φτασουμε μηνα. Ευχομαι και σε σενα να κανει ενα μηνα ετσι για να γουσταρω και να σου λεω τις ιδιες εξυπναδες που μου λες.

Ελλάδα καλώς ή κακώς με την έλλειψη προσωπικού αλλά και με της συμβάσεις που κάναν με εκτελωνιστες κάπου για αρχή έμπλεξαν τα μπούτια τους είναι λογικό να αργούν

 

Αν βιάζεσαι για κάτι είτε παρτο από Ελλάδα με την οποία διαφορά σε κόστος είτε πάλι με το έξτρα κόστος πλήρωσε courier για πιο γρήγορη αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να τα κλείσουμε και να γίνουν ιδιωτικά.  

Να προσέχετε τι εύχεστε.

Αν γίνουν ιδιωτικά ξεχάστε την αγορά από Κίνες,Ασίες κλπ,asap.

Και το κόλπο με τα gift,10 dollars και τα ρέστα,τριγωνικές,ξεχάστε τα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινουνε ιδιωτικα τα ελτα θα ειναι η απολυτη καταστροφη..

Το πακετο αξιας 20 ευρω θα κοστιζει 200 μετα.

Δεν εχετε δει τι κανουνε οι ιδιωτικες κουριερ ?

Καλως η κακως τα ελτα ειναι η μονη λυση για φτηνα μεταφορικα απο χωρες εκτος ΕΕ και εντος ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ενα ριμαδι πακετο περιμενα απο θεσσαλονικη για λαμια και εκανε 9 μερες! Και οταν πηρα τηλεφωνο για παραπονα μου ειπανε οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο. Που ουτε καν ηταν απεξω το δεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τα 3€ καπέλο που βάζουν μπορούμε να κάνουμε καταγγελία σε αντικείμενα αξίας 3-4€ ?

Οτιδήποτε είναι κάτω από τα 22 ευρώ και βλέπω καπέλο 3 ευρώ στέλνω email με παράπονο στα ΕΛΤΑ, και καταγγελία στη εεττ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...