Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, yiannis1991 said:

Αυτό έχω στο μυαλό μου και εγώ. Τα 1900 στους zen3 πιάνονται εύκολα σχετικά; γιατί στους zen2 αν θυμάμαι καλά ήταν λίγο hit or miss. Είναι και θέμα μνημών ή/και μητρικής αν μπορούν να πιάσουν 3800, να φανταστώ;

Σου είπα, μπορεί να ΜΗΝ μπορείς να πάς 1900 FCLK. Υπάρχουνε BIOS που έχουνε το λεγόμενο 1900 FCLK Hole. Google it

15 minutes ago, nikpoth said:

Σε εμένα υπήρχαν bios που δεν ήταν σταθερά τα 1900. Και σε χ570  και σε b550 στης ίδιες ρυθμίσεις. Να βγάζουν πχ tm5 και ycruncher και ξαφνικά μετά από δύο μέρες να βλέπω whea στο hwinfo. 

Καλώς ήρθες στο club. Μπορεί να περάσει TM5/OCCT/P95 και της παναγιάς τα μάτια και θα φάς ξεκάρφωτο WHEA γιατί πολύ απλά όλα αυτά δεν αρκούνε για να κοιτάξεις FCLK. Το FCLK (ή Infinity Fabric) είναι υπεύθηνο για πολλά περισσότερα πράγματα απο οτι αυτά τα προγράμματα τεστάρουνε

offtopic: Κάποιοι χαχανούληδες θα πεθαίνανε να μάθουνε για τι πράγμα μιλάω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι και τόσο μυστικό, ο παλήκαρος εδώ τα γράφει αρκετά καλά και πιο ξεκάθαρα από γκουρούδες και Βούδες του OCN:

https://docs.google.com/document/u/0/d/1FsUuYtjztbqgOiR3uUCtzlTyzB2WRFUm-kXbboECj2s

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, parsifal said:

Δεν είναι και τόσο μυστικό, ο παλήκαρος εδώ τα γράφει αρκετά καλά και πιο ξεκάθαρα από γκουρούδες και Βούδες του OCN:

https://docs.google.com/document/u/0/d/1FsUuYtjztbqgOiR3uUCtzlTyzB2WRFUm-kXbboECj2s

Οποιος ψάχνει θα βρεί τρόπο προφανώς. Δεν ξέρω ούτε για γκουρούδες ούτε για βούδες στο OCN πάντως τα περισσότερα πράγματα που λένε εκεί μια χαρά δουλεύουνε. Ζωντανό παράδειγμα τα 30-20-20-24 termination

Το καλύτερο είναι να ψαχτείς μόνος σου φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν παίξω με PBO ή AutoOC χρειάζεται και πάλι stability tests; Και τι είναι καλύτερο από τα δύο; Άλλου βλέπω να λένε ότι δουλεύουν μαζί, αλλού ότι είναι χωριστά features. Το AutoOC είναι για το single thread ενώ το PBO καθορίζει το πόσο ψηλά και για πόσο κρατάνε τα ρολόγια οι πυρήνες; Γενικά υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που δεν τα είχε ο 2600, οπότε έχει να πέσει διάβασμα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν παίξω με PBO ή AutoOC χρειάζεται και πάλι stability tests;

Ναι.

 

49 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

έχει να πέσει διάβασμα

Διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Αν παίξω με PBO ή AutoOC χρειάζεται και πάλι stability tests; Και τι είναι καλύτερο από τα δύο; Άλλου βλέπω να λένε ότι δουλεύουν μαζί, αλλού ότι είναι χωριστά features. Το AutoOC είναι για το single thread ενώ το PBO καθορίζει το πόσο ψηλά και για πόσο κρατάνε τα ρολόγια οι πυρήνες; Γενικά υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που δεν τα είχε ο 2600, οπότε έχει να πέσει διάβασμα :P 

5600X δεν θα πάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν θυμάμαι καλά έχει αναφερθεί και uv, ε; Ή το άλλο που βάζεις το LLC στην πιο χαλαρή ρύθμιση και κάτι κάνεις μετά, δεν θυμάμαι ακριβώς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν θυμάμαι καλά έχει αναφερθεί και uv, ε; Ή το άλλο που βάζεις το LLC στην πιο χαλαρή ρύθμιση και κάτι κάνεις μετά, δεν θυμάμαι ακριβώς :P 

Για μένα τα best βγήκαν ως εξης

PBO +mobo limit /(curve +150 /scalar auto/- 20 all core ) /  llc auto/ vcore auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2021 στις 10:46 ΠΜ, kkatzos είπε

Είπαμε, για αρχή το CAD_BUS ClkDrvStr = 60 για να δεις αν σηκώνει το GD=off

Τα υπόλοιπα CAD_BUS όπως τα λέει το calculator ή auto;

Guys το Curve Optimizer πως το κάνουμε; Δοκίμασα όπως δείχνει ο τυπάς εδώ με negative 20 και πήρε +140MHz all-core σε σχέση με stock..

Ryzen 5000 Undervolting with PBO2 – Absolutely Worth Doing - YouTube

Με αυτά πέρασε 20 κύκλους ΤΜ5, οπότε βλέπουμε..
 

Spoiler

ZenTimings_3800.png.c81eaeabee960c5db71bc564a971df42.png

aida64_3800.png.0a3f5adca633a69b7b64bea593c22e29.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Σε asus X470 prime pro με 5600 X , προτείνετε κάνα κιτάκι 2 X 16 gb ram.

Χρήματα μέχρι 200 €, δεν προτίθεμαι να τις σκαλίσω πολύ, καμία συχνότητα και βασικά timings μέχρι εκεί.

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από outlaw star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, yiannis1991 said:

Τα υπόλοιπα CAD_BUS όπως τα λέει το calculator ή auto;

Guys το Curve Optimizer πως το κάνουμε; Δοκίμασα όπως δείχνει ο τυπάς εδώ με negative 20 και πήρε +140MHz all-core σε σχέση με stock..

Ryzen 5000 Undervolting with PBO2 – Absolutely Worth Doing - YouTube

Με αυτά πέρασε 20 κύκλους ΤΜ5, οπότε βλέπουμε..
 

  Hide contents

ZenTimings_3800.png.c81eaeabee960c5db71bc564a971df42.png

aida64_3800.png.0a3f5adca633a69b7b64bea593c22e29.png

 

Γιάννη ασχολήσου πρώτα με την RAM και μετά βλέπεις για το Curve, εμένα μου κάνει πολύ το latency σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ναι εννοείται. Τώρα μόνο με ram ασχολούμαι προς το παρόν. Απλά έπαιξα λίγο με το curve στην αρχή έτσι να δω πως είναι. Από αυτά τα timings τι μπορεί να βελτιωθεί; Το tRFC; Τα timings αυτά είναι αυτούσια από το calculator, 3800 fast..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cad bus είσαι αυτόματα; 24,20,24,24 βγάζει το calc. Και voltage αυτόματα νομίζω τα έχεις. Dram v. πόσο έδωσες; trfc, ξεκίνα από 304 κ θα πας 288 σχετικά εύκολα. 

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...