Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, outlaw star είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σε asus X470 prime pro με 5600 X , προτείνετε κάνα κιτάκι 2 X 16 gb ram.

Χρήματα μέχρι 200 €, δεν προτίθεμαι να τις σκαλίσω πολύ, καμία συχνότητα και βασικά timings μέχρι εκεί.

 

Ευχαριστώ

Crucial Ballistix 3000C15 ή για λίγο καλύτερα 3600C16. Το θέμα είναι να σου κάτσει dual rank kit. Αλλιώς η πιο σίγουρη επιλογή για να έχεις το πλεονέκτημα του rank interleaving είναι να πάρεις 4x8GB. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η μητρική μας όμως με 4x DIMMs, έχει daisy chain τοπολογία στα RAM traces.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, yiannis1991 said:

Ναι ναι εννοείται. Τώρα μόνο με ram ασχολούμαι προς το παρόν. Απλά έπαιξα λίγο με το curve στην αρχή έτσι να δω πως είναι. Από αυτά τα timings τι μπορεί να βελτιωθεί; Το tRFC; Τα timings αυτά είναι αυτούσια από το calculator, 3800 fast..

Πέρα απο το TRFC τα άλλα είναι οκ. Αντιστάσεις οχι.. γιατί έβαλες 60? Δεν είναι Micron, επίσης στο AIDA σου βγάζει πάντα σταθερό Latency? κάνε 4-5 run 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, parsifal είπε

Crucial Ballistix 3000C15 ή για λίγο καλύτερα 3600C16. Το θέμα είναι να σου κάτσει dual rank kit. Αλλιώς η πιο σίγουρη επιλογή για να έχεις το πλεονέκτημα του rank interleaving είναι να πάρεις 4x8GB. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η μητρική μας όμως με 4x DIMMs, έχει daisy chain τοπολογία στα RAM traces.

damn σε έχασα λίγο να ξέρεις :P Και εγώ που νόμιζα ότι ήταν καλύτερα με 2 dimmakia, αντί για 4...

Τώρα έχω αυτές https://www.skroutz.gr/s/16380885/G-Skill-Flare-X-for-AMD-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GFX.html

Δεν ξέρω αν αξίζει να δοκιμάσω να τις σκαλίσω, αν παίρνουν κάτι

Προφανώς εσύ λες για αυτές https://www.skroutz.gr/s/22195847/Crucial-Ballistix-Black-32GB-DDR4-3600MHz-BL2K16G36C16U4B.html

 

Νταξ η τιμή δεν είναι κακή

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Devastor είπε

Αντιστάσεις οχι.. γιατί έβαλες 60? Δεν είναι Micron, επίσης στο AIDA σου βγάζει πάντα σταθερό Latency? κάνε 4-5 run 

  

52 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Cad bus είσαι αυτόματα; 24,20,24,24 βγάζει το calc.

Για να δει αν είναι σταθερό με GD=off. Το 60άρι ClkDrvStr δεν είναι κατάλληλο μόνο για Micron. Ξεκλειδώνει το GD=off σε πολλά κιτ.

Αφού είδε ότι είναι σταθερός μπορεί να δοκιμάσει πιο χαμηλό π.χ. 30.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

  

Για να δει αν είναι σταθερό με GD=off. Το 60άρι ClkDrvStr δεν είναι κατάλληλο μόνο για Micron. Ξεκλειδώνει το GD=off σε πολλά κιτ.

Αφού είδε ότι είναι σταθερός μπορεί να δοκιμάσει πιο χαμηλό π.χ. 30.

 

Και με 40 θα παίξει λογικά, το θέμα τώρα είναι να περάσει το stability σε FCLK 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Devastor είπε

Πέρα απο το TRFC τα άλλα είναι οκ. Αντιστάσεις οχι.. γιατί έβαλες 60? Δεν είναι Micron, επίσης στο AIDA σου βγάζει πάντα σταθερό Latency? κάνε 4-5 run 

Ο kkatzos είπε 60 για GD off. Ναι σταθερό βγάζει σε συνεχόμενα runs. Και το write σταθερό..

7 ώρες πριν, nikpoth είπε

Cad bus είσαι αυτόματα; 24,20,24,24 βγάζει το calc. Και voltage αυτόματα νομίζω τα έχεις. Dram v. πόσο έδωσες; trfc, ξεκίνα από 304 κ θα πας 288 σχετικά εύκολα. 

Τα κυκλωμένα είναι αυτόματα, τα υπόλοιπα χεράτα. vdimm 1.4
 

InkedZenTimings_3800.jpg

6 ώρες πριν, Devastor είπε

Και με 40 θα παίξει λογικά, το θέμα τώρα είναι να περάσει το stability σε FCLK 

Αυτό ακριβώς. Πως τσεκάρουμε stability στο FCLK;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κατέβηκε λίγο το tRFC και ClkDvrStr 40. Με 30 έβγαλε error το ΤΜ5. Το latency δεν άλλαξε ιδιαίτερα πάντως. Πόσο θα έπρεπε να ήταν δηλαδή με αυτά τα settings; 
 

ZenTimings_3800.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yiannis1991 said:

Κατέβηκε λίγο το tRFC και ClkDvrStr 40. Με 30 έβγαλε error το ΤΜ5. Το latency δεν άλλαξε ιδιαίτερα πάντως. Πόσο θα έπρεπε να ήταν δηλαδή με αυτά τα settings; 
 

ZenTimings_3800.png

Δοκίμασε tRFC 288

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κατέβηκε λίγο το tRFC και ClkDvrStr 40. Με 30 έβγαλε error το ΤΜ5. Το latency δεν άλλαξε ιδιαίτερα πάντως. Πόσο θα έπρεπε να ήταν δηλαδή με αυτά τα settings; 
 

ZenTimings_3800.png

54/56ns περίπου.

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ο kkatzos είπε 60 για GD off. Ναι σταθερό βγάζει σε συνεχόμενα runs. Και το write σταθερό..

Τα κυκλωμένα είναι αυτόματα, τα υπόλοιπα χεράτα. vdimm 1.4
 

InkedZenTimings_3800.jpg

Αυτό ακριβώς. Πως τσεκάρουμε stability στο FCLK;

Τρέξε μισή ώρα cp2077 και αν δεν σου βγάλει στο hwinfo κατά 99% είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ααα οκ, CP77 έχω παίξει 2ωρο+ άνετα. Το latency πως θα κατέβει όμως; 54-56 εννοείς με αυτά τα timings ή πιο σφιχτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά βασικά. Αλλά ρε συ παίζει ρόλο και τι τρέχει. Πχ με razer synapse και armoury crate έχω 4ns πάνω και idle core v. 1.1.  Χωρίς αυτά τα δύο έχω 4ns κάτω και idle  core v. 0.400/0.800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό είναι με diagnostics mode που φορτώνει μόνο τις απαραίτητες διεργασίες.

aida64_3800.png.20a46946c1ce680057e3b060be4b1e81.png

Τα παραπάνω timings έχουν περάσει 20 κύκλους ΤΜ5 και ycruncher 3 iters όλα τα test. Αν δοκιμάσω με tRFC 288 πρέπει να ξανατρέξω και ycruncher ή αρκεί το ΤΜ5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ενδιαφέρει το FCLK,για τα whea. οπότε θέλουμε φορτίο σε κάρτα γραφικών και occt cpu large dataset. Πιστεύω το σετ που είσαι τώρα είναι μια χαρά για κάθε μέρα. Παίρνει και άλλο βέβαια αλλά θα ανέβει και το voltage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...