Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος έχει 1070+ Γιατί να μην έχει Intel και να έχει CPU των 200€ όπως ο 1600; :)

 

Θέλω να πω πως αν δεν υπάρχει θέμα με τα λεφτά, βάζεις σε όλα το καλύτερο.

2FPS να κερδίσεις από τη μητρική, 10FPS από τις μνήμες, 10+FPS από το CPU, κλπ.

Δεν είναι λογική αυτή με την οποία στήνονται ισορροπημένα συστήματα.Το να πετάς το πιο ακριβό κομμάτι στους υπολογιστές δεν φέρνει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα.Σκέψου να μη μπορείς να είσαι και αεράτος με το μάμαλο.

Πχ μερικά αντιπαραδείγματα που μου ήρθαν σε λίγα δευτερόλεπτα στο μυαλό (πέραν του προφανούς ότι και η intel λογικά θα έχει cpus του 200ρικου):

1) Γιατί μπορεί να είχε περιορισμένο διαθέσιμο κεφάλαιο και να τα έριξε στην gpu με την οποία παίζεις παιχνίδια και όχι στη μητρική.

2) Γιατί και θέμα με τα λεφτά να μην έχει δεν σημαίνει ότι επειδή τα έχει, πρέπει να τα δώσει κιόλας.Εσύ για παράδειγμα δεν βάζεις παντελόνι του 50ρικου πάνω σου;Ούτε του 100ρικου έστω;Επειδή έχεις πάνω από 100€ στην άκρη σου;Εάν έχεις 100 χιλιάρικα στην άκρη και θες να πάρεις κάρο, θα πάρεις κάρο των 100k ή θα πάρεις αυτό που ισορροπημένα καλύπτει τις ανάγκες σου κρατώντας τα ρέστα;Κοκ.Το ίδιο συμβαίνει και εδώ.Μπορεί να έχω 20 χιλιάρικα στην άκρη μου.Να δώσω λοιπόν και τα 20 για να παίζω μία φορά το μήνα, ενώ μπορώ να το κάνω λίχο χειρότερα με το 1/10 των χρημάτων;

3)Γιατί μπορεί να μην παίζει σε ανάλυση που παίζαμε 10 χρόνια πριν, αλλά σε μια πιο μεγάλη.Πχ 2,5 ή 4Κ.Εκεί να πάρει την πιο ακριβή μητρική για gaming για ποιόν ακριβώς λόγο;Για να κερδίσει 2fps;Από που;Από τη μητρική στα 4k;Ή στα 2,5;Ή να κάνει τι;Να πάρει intel και όχι τον 1600 για ποιά διαφορά ακριβώς;Για 2 fps;Έτυχε και πριν λίγο σκόνταψα σε ένα βίντεο από το hardware unboxed και οι διαφορές σε ανάλυση μεγαλύτερη των 1080p ανάμεσα στον 1600 και τον 7700 είναι αστείες.

4)Γιατί μπορεί, σε συνδυασμό με το παραπάνω, να σκέφτεται ο άλλος ότι ακόμα και οικονομικά να μην πιέζεται, δεν έχει νόημα να δώσει 200€ επιπλέον για κάτι που δεν θα κάνει καμία διαφορά στο gaming.Και να προτιμήσει το λογικό, να τα δώσει για να πάει από μία 1080 σε μία 1080ti πχ και να δει έτσι σημαντική διαφορά με το 200ρι αυτό.Ξαναλέω, το γεγονός ότι κάποιος έχει λεφτά στην άκρη του, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα χαλάσει σώνει και ντε σε κάτι που δεν θα κάνει διαφορά, ακόμα και άπλα μεγάλη εάν έχει.Δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο.

5)Γιατί θα μπορούσε να έχει κόψει καπίστρι με τις τακτικές αρμέγματος της intel και να προτιμά συνειδητά amd.Στην πράξη σε πολλές συνθήκες gaming δεν θα είναι σε χειρότερη μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη επιστήμη και οικονομική ανάλυση για την αγορά ενός επεξεργαστή για παιχνίδια.Απλα έλεος....

Γιατί στην Ελλάδα πρέπει να το ψειριζουμε τόσο πολύ τι επεξεργαστή παίρνει ο καθένας?Ας πάρει ο καθένας ότι τον ευχαριστεί .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογική αυτή με την οποία στήνονται ισορροπημένα συστήματα.Το να πετάς το πιο ακριβό κομμάτι στους υπολογιστές δεν φέρνει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα.

Όχι να πετάξεις το πιο ακριβό και τέλος. Να αγοράσεις το πιο High End επειδή πας για τις απόλυτες επιδόσεις.

Δεν λέω ότι αξίζει, αλλά μπορεί να τις θες.

 

οι διαφορές σε ανάλυση μεγαλύτερη των 1080p ανάμεσα στον 1600 και τον 7700 είναι αστείες.

Οι διαφορές είναι μικρότερες σε μεγαλύτερες αναλύσεις επειδή αρχίζει να σε κόβει η κάρτα. Γίνεται με λίγα λόγια η κάρτα περιοριστικός παράγοντας και όχι η πλατφόρμα.

 

4)Γιατί μπορεί, σε συνδυασμό με το παραπάνω, να σκέφτεται ο άλλος ότι ακόμα και οικονομικά να μην πιέζεται, δεν έχει νόημα να δώσει 200€ επιπλέον για κάτι που δεν θα κάνει καμία διαφορά στο gaming.Και να προτιμήσει το λογικό, να τα δώσει για να πάει από μία 1080 σε μία 1080ti πχ και να δει έτσι σημαντική διαφορά με το 200ρι αυτό.Ξαναλέω, το γεγονός ότι κάποιος έχει λεφτά στην άκρη του, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα χαλάσει σώνει και ντε σε κάτι που δεν θα κάνει διαφορά, ακόμα και άπλα μεγάλη εάν έχει.Δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο.

5)Γιατί θα μπορούσε να έχει κόψει καπίστρι με τις τακτικές αρμέγματος της intel και να προτιμά συνειδητά amd.Στην πράξη σε πολλές συνθήκες gaming δεν θα είναι σε χειρότερη μοίρα.

4) Αυτό που λέω είναι ότι από τη στιγμή που δίνει 200€ παραπάνω για CPU, έχει να δώσει και για την κάρτα γραφικών, έχει και για τις μνήμες. Πάει δηλαδή για το απόλυτο. Θέλει να βρίσκεται πρώτος στα Charts αν θες.

5) Ναι σίγουρα. Έτσι είναι. Συμφωνώ. Εγώ δεν έχω τα χρήματα για i5 8600Κ αν μιλάμε για 80€ διαφορά σε σχέση με τον 1600. Προτιμώ να τα δώσω σε μία πολύ καλύτερη μητρική υψηλής ποιότητας, με σωστή ψύξη, τροφοδοσία, κλπ. Προτιμώ να τα δώσω στην Noctua για να έχω αθόρυβο PC (όπως έχω κάνει) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη επιστήμη και οικονομική ανάλυση για την αγορά ενός επεξεργαστή για παιχνίδια.Απλα έλεος....

Γιατί στην Ελλάδα πρέπει να το ψειριζουμε τόσο πολύ τι επεξεργαστή παίρνει ο καθένας?Ας πάρει ο καθένας ότι τον ευχαριστεί .

 

Θα δίνεις αναφορά τι θα πάρεις, γιατί θα το πάρεις και κυρίως..Που βρήκες τα λεφτά να το πάρεις :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω γτ σκοτιζεστε τοσο πολυ εδω μεσα με το τι αγοραζει ο καθενας, απο την τσεπη του τα βγαζει οχι απο την δικη μας... Αμα τα εχει και το γουσταρει 8700k θα παρει, εχετε γινει ολοι οικονομικοι συμβουλοι :D

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω γτ σκοτιζεστε τοσο πολυ εδω μεσα με το τι αγοραζει ο καθενας, απο την τσεπη του τα βγαζει οχι απο την δικη μας... Αμα τα εχει και το γουσταρει 8700k θα παρει, εχετε γινει ολοι οικονομικοι συμβουλοι :D

 

 

 

Ε τι να κάνουμε. Όταν κάποιος λέει ανακρίβειες και αγνοεί τι συστήματα έχει ο ΜΟ, δεν ξέρει πως βγαίνουν τα χρήματα γιατί προφανώς του τα δίνουν ο μπαμπάς και η μαμά και μιλάει λές και ζεί σε άλλη χώρα χτυπάει άσχημα και θα σχολιαστεί. Είναι ακριβώς το ίδιο με τη (συχνή) περίπτωση που κάποιος είναι άνεργος και παρ όλα αυτά τον βλέπεις να έχει το τελευταίο Iphone. Για πολύ γέλιο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που το παρόν νήμα δεν έχει να κάνει με τον μέσο όρο, αλλά με μια πολύ μικρή μειοψηφία που θα πάει σε coffee lake. Ένα αυτό και δεύτερον δεν αφορά ούτε εσένα, ούτε κανέναν άλλο χρήστη τι θα αγοράσουμε και από που βρίσκουμε τα λεφτά. Θα την πεις σε κάποιον που τον ξέρεις προσωπικά και στο παίζει ιστορία με λεφτά του μπαμπά, όχι σε κάποιον άγνωστο σε ένα forum που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γι' αυτόν. Απλά οι Έλληνες είναι της νοοτροπίας ''να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, γιατί εγώ δεν έχω'', γι' αυτό διαβάζουμε τέτοια σχόλια. Να πάμε και στον Ronaldo μήπως να του πούμε ''Ρε μεγάλε τα παιδάκια στην Αφρική δεν έχουν να φάνε και 'συ κυκλοφορείς με Pagani και τα καλύτερα γουνιά του κόσμου ;'' 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, αγοράζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου και το budget σου. Απλά στο insomnia υπάρχουν χρήστες που απλά θέλουν να σπάνε τις μπάλες σε όσους αγοράζουν δυνατό HW(Ζητώντας εξηγήσεις γιατί θες να πάρεις 8700K ή 1080/1080Ti ας πούμε). Έχουμε διαβάσει ποστς τύπου ''Οι μισθοί είναι 300-400 ευρώ και 'συ αγόρασες 1080Ti ;'' Μιλάμε είναι να γελάς χοντρά μερικοί..Τύποι οι οποίοι δεν εμφανίζονται στα threads παιχνιδιών γιατί δεν παίζουν παιχνίδια ή παίζουν απειροελάχιστα ενώ ταυτόχρονα στο παίζουν ειδικοί στο τι CPU/GPU σε καλύπτει για το τάδε παιχνίδι, χαχαχα

Σοβαρεψου ρεζίλι γίνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να κάνουμε. Όταν κάποιος λέει ανακρίβειες και αγνοεί τι συστήματα έχει ο ΜΟ, δεν ξέρει πως βγαίνουν τα χρήματα γιατί προφανώς του τα δίνουν ο μπαμπάς και η μαμά και μιλάει λές και ζεί σε άλλη χώρα χτυπάει άσχημα και θα σχολιαστεί. Είναι ακριβώς το ίδιο με τη (συχνή) περίπτωση που κάποιος είναι άνεργος και παρ όλα αυτά τον βλέπεις να έχει το τελευταίο Iphone. Για πολύ γέλιο. :-D

Δηλαδή να έχει μια δουλειά και να τα βγάζει αποκλείεται έτσι;

Δεν είναι όλοι εδώ μέσα υπάλληλοι των 300€. Αν αυτό ενοχλεί είναι προσωπικό ζήτημα που δεν έχει θέση εδώ μέσα.

 

Ανάλογα με την δουλειά που θέλει κάποιος επιλέγει και το σύστημα. Εμένα πχ στα παπάκια μου το gaming περισσότερο με ενδιαφέρει η επεξεργασία βίντεο. Μου ταιριάζει Threadripper πολύ μνήμη γρήγορος σκληρός μια μέτρια κάρτα. Μπορεί μια καλύτερη κάρτα να μου δίνει ενα 5% αλλά δεν αξίζει το παραπάνω μαρούλι απλά.

Το να θες να ειναι vfm το hardware δεν σημαίνει ότι είμαι φτωχομπινες. Απλά σημαίνει ότι δεν είμαι θύμα να ακολουθώ τυφλά εταιρίες και απόλυτα νούμερα.Εκτος αν βγάζω λεφτά από τα απόλυτα νούμερα που προσωπικά πολύ αμφιβάλλω ότι υπάρχει κάποιος τέτοιος εδώ μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ...

Εσύ έλεγες μήνες για 6/2, μήνες ολόκληρους.

Τώρα που μάζεψες τα λεφτά και ίσως κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο;

Όχι γιατί πολύ υφακι παίζει από σένα και τον άλλον δύο μέρες τώρα.

Άσχετα βέβαια αν ανάλογα την περίσταση αλλάζουν και τα δεδομενα σας.

Ο ένας από Q6600 πήρε 4790 και νόμιζε ότι έχει υπόστασιν της ΝΑΣΑ και εσύ με τον 3570 έγινες ο σούπερ ντουπερ.

Για να το κοιτάξετε λίγο και οι δύο γιατί μάλλον αέρα τα μυαλά σας πήραν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να κάνουμε. Όταν κάποιος λέει ανακρίβειες και αγνοεί τι συστήματα έχει ο ΜΟ, δεν ξέρει πως βγαίνουν τα χρήματα γιατί προφανώς του τα δίνουν ο μπαμπάς και η μαμά και μιλάει λές και ζεί σε άλλη χώρα χτυπάει άσχημα και θα σχολιαστεί. Είναι ακριβώς το ίδιο με τη (συχνή) περίπτωση που κάποιος είναι άνεργος και παρ όλα αυτά τον βλέπεις να έχει το τελευταίο Iphone. Για πολύ γέλιο. :-D

Καλα αυτο με το iphone ειναι αληθεια...

Να σου πω τωρα, πολυ ανθρωποι εχουν χομπι αλλοι πανε για κανο ,αλλοι πανε για καταδυση , αλλοι πανε για μπυρες κ.α.

Ο καθενας εχει διαφορετικο σκεπτικο σε καθε αγορα του και δεν υπαρχει λαθος και σωστο. Το μου τα παιρνει ο μπαμπας δεν παιζει και πολυ πια για την ελλαδα... και να σου πω και κατι ,αμα εχει ο πατερας του και του περισευουν γτ να μην παρει δλδ. Αυτο ειναι ζηλεια αδερφε... Παντως νομιζω εδω μεσα οι περισσοτεροι δουλευουν και χαλανε τα δικα τους λεφτα οπως και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...