Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίλημμα. Το θέμα είναι να μην τον πάρω και μετά από λίγο βγούν οι Ryzen+...

Το θέμα είναι να πάρεις κάτι που να σου κάνει σημαντική διαφορά σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα στις εργασίες που κάνεις.

Το τι θα βγει λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει.

1) Όταν βγει αυτό που θα βγει θα είναι αρχικά πολύ ακριβό.

2) Θα πρέπει να περιμένεις να ωριμάσει (στην περίπτωση των Ryzen+ που δεν θα είναι κάτι εντελώς καινούριο ίσως να μην χρειαστεί βέβαια)

 

Εγώ για παράδειγμα δεν με βλέπω για αναβάθμιση ακόμα μιας και τα παιχνίδια που παίζω με την 1060 και την πλατφόρμα που έχω παίζουν μια χαρά. 

Θέλω πρώτα να δω τι θα γίνει με Intel και το πιο πιθανό είναι να πάω σε Ryzen +, όπου θα υπάρχει πιστεύω σημαντική διαφορά σε αυτά που κάνω λόγω:

α) Οι Ryzen+ θα σηκώνουν το πιο πιθανό παραπάνω ρολόγια, άρα θα έχουν καλύτερο IPC.

β) Η πλατφόρμα μου το πιο λογικό είναι να έχει παλιώσει τόσο ώστε να χρειάζεται να κάνω μετάβαση σε κάποια άλλη πιο καινούρια.

 

 

Εντάξει δεν κάνουν μόνο αυτό, παίρνουν μέρος σε διαγωνισμούς με χρηματικά έπαθλα κλπ. Promotion κάνει αυτή:

 

https://www.youtube.com/watch?v=BVXRk05kERg

B 0 0 B s ! ! ! 

 

Για όσους δεν έχετε ήδη ddr4 μνήμες για κάντε μια βόλτα από Σκρουτζ για τιμές σε 16gb 3200 αν νομίζετε ότι μητρικές και επεξεργαστές είναι ακριβές :)

Πολύ ακριβές οι μνήμες.

Τα 16GB 1600Mhz DDR3 τα είχα πάρει χώμα τιμή τότε. Διψήφιο νούμερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ουτε καν κοντα σε 3ψηφιο...

Οι καλυτερες τιμες ειχαν φτασει στο σημειο 37 ευρω περιπου τα 8gb  και απο 70κατι ξεκιναγανε τα 16gb..  :shifty:


ΥΓ.

 

Για να δειτε τι αλητες ειναι και πληρωνουμε 2 πλασιες πλεον τιμες.... Στους γιατρους να τα φανε και να εχουν ολοι pentium 4 478 ddr1 (οι γιατροι) ωστε μεχρι να βγουν οι εξετασεις να χουν ψοφησει! :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://segmentnext.com/2017/09/28/intel-sapphire-rapids-teased-2020-12th-gen-7nm-process/

 

To be built on a 7nm process the company claims it to be 12th generation Core processor to be called as “Sapphire Rapids” silicon.
 
Sapphire Rapids will be a major micro-architecture change since based on speculations it will put 8-cores in more hands. This architecture based on the 7nm process will make up the ‘Tinsley’ platform, which is expected to arrive by 2020.

 

 

Μετάφραση: Intel και AMD θα ξεμαλλιαστούν σε έναν ανούσιο αγώνα δρόμου για το ποιός έχει τα "Moast Coars". Ανούσιο για τα games και το 99% των ανθρώπων τουλάχιστον.

Αράξτε λοιπόν σε ό,τι καλό έχετε τώρα και θα πάρετε 6c/12t intel με βελτιωμένο arch στην τιμή του 8600K. Ίσως και πιο κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το ανακοίνωσαν και επίσημα..Νέο arch το 2020-21 μαζί με DDR5 μνήμες. Περιμένω μεγάλο IPC gain(+40-50%).


α) Οι Ryzen+ θα σηκώνουν το πιο πιθανό παραπάνω ρολόγια, άρα θα έχουν καλύτερο IPC.

 

Μπερδεύεις την συχνότητα με το IPC. Προφανώς εννοείς καλύτερο single-thread performance. Για να δεις διαφορές στο IPC μεταξύ δύο επεξεργαστών, πρέπει να είναι και οι δύο στην ίδια συχνότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το ανακοίνωσαν και επίσημα..Νέο arch το 2020-21 μαζί με DDR5 μνήμες. Περιμένω μεγάλο IPC gain(+40-50%).

 

 

-Full AVX 512 support θα είναι. Εκεί ποντάρει η intel για αύξηση απόδοσης.

-DDR5 support

-SOC σχεδίαση ... αλά ryzen 

-Ίσως και  σχεδίαση στα πλαίσια του CCX της AMD για MCM cpu, μπας και πέσει η πολύπλοκότητα και μειωθεί το κόστος. 

 

Από εκεί θα έρθει ότι είναι να έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel to launch B360, H370 and H310 chipsets in Q1’2018

 

Bye bye φθηνές M/B, όποιος βιάζεται τα σκάει. Η βάζει κλειδωμένες CPU σε Ζ μητρικές. Αυτό πάλι τι λογική έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Core 2 Quad -> Core i7 θα 'ναι η διαφορά.

 

Αυτή δεν ήταν 40-50% .... 

 

Και φαντάσου πως εκσυγχρονίστηκε όλη η πλατφόρμα τότε, με IMC  στο CPU , QPI, Turbo boost clocks  κ.λ.π.  και μας ξαναήρθε το Hyperthreading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω η διαφορά να 'ναι αντίστοιχα μεγάλη με τότε. Θα είναι επιτέλους ριζική αλλαγή στην αρχιτεκτονική, μετά από μια δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να δώ τι θα γίνει μόλις τελειώσουν τα nm... :huh:

 

 

Τα nm έχουν τελειώσει. 

Αυτά που αναφέρουν δεν είναι πραγματικά νούμερα.  Αναφέρονται στο μέγεθος του gate και μόνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...