Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνουμε χαβαλέ, δεν θεωρώ ότι σε κάνει μάγκα αν τα σκας για δυνατό HW και την λες στους άλλους(Κοινώς συγκρίνεις e-penis). Εμένα μου τη δίνουν άτομα που το παίζουν ειδήμονες ενώ είναι με 7700K και single-channel memory ή άτομα που τραβάνε ζόρι στο τι αγοράζεις και που βρήκες τα λεφτά ή άτομα που επιμένουν ότι ένας G4560 οδηγεί άνετα κάρτες 1070+(Αυτά θα έπρεπε να 'ναι αιτία για ban γιατί μιλάμε για παραπληροφόρηση του κερατά). Κάθεται ο ''7700K'' και μου την λέει τώρα επειδή είμαι ακόμα με τον 3570K. Αυτό βγάζει ελιτισμό ο οποίος δεν έχει και βάση γιατί έχει κάνει κακή αγορά και ενώ του το έχουν πει όλοι, εξακολουθεί να πιστεύει ότι είναι σούπερ-ντούπερ κορυφαίος. ''Να μου την πει'' ένας με όντως σωστό build με διάθεση χιούμορ να το ανεχτώ και να συνεχίσω το χαβαλέ μαζί του.

Σε αυτό δεν έχω καμία μα καμία διαφωνία.

Για αυτό είπα εάν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ή τα λες με χιουμοριστικό χαρακτήρα.

Ναι εγώ ήμουν. Βασικά ήθελα να αλλάξω username..;)

Νομίζω είχες ρωτήσει για αλλαγή ονόματος αν δεν κάνω λάθος και σε μπερδεύω με άλλον έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είχες ρωτήσει για αλλαγή ονόματος αν δεν κάνω λάθος και σε μπερδεύω με άλλον έτσι δεν είναι;

 

 

 

Νομίζω ναι, αλλά φυσικά δεν γίνεται.

 

 

Ξαναρωτάω, ξέρει κάποιος αναμενόμενη τιμή στην Ελλάδα για τον i5-8500 ,8600 non k;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό δεν έχω καμία μα καμία διαφωνία.

Για αυτό είπα εάν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ή τα λες με χιουμοριστικό χαρακτήρα.

 

Αφού το λύσαμε το θέμα(Ελπίζω μια και καλή), ας επιστρέψουμε on-topic τώρα. Aten-Ra πόσταρες δύο φώτο με benchmarks το πρωί οι οποίες δεν εμφανίζονται.

Καλά μερικοί χαλαρώστε, rigs για να ποσταρετε στα forum ενώ τα δικά σας είναι για pro gamers της βούρτσας που είστε. Το ότι μπορεί να έχετε συστήματα με προδιαγραφές pro gamer δεν σας κάνει και pro έτσι. Casuals είστε. Εγώ ούτε καν casual αλλά τον μοναδικό που πυροβολεί εδώ μέσα είναι ο @ShooterX aka shooterakis aka Άκης.

 

Χαλαρώστε λοιπόν με τα rigs για ποσταρισμα και ασχοληθείτε με τα θεωρητικά ακόμα specs του προς μελλοντική διάθεση επεξεργαστή.

 

82563_1056.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο shooterX σπέρνει στο bf, το ξέρουμε χρόνια τώρα.

Οι υπόλοιποι του thread πως υποβιβαστήκαμε σε ανθυποκάζουαλς δεν κατάλαβα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω, ξέρει κάποιος αναμενόμενη τιμή στην Ελλάδα για τον i5-8500 ,8600 non k;; 

 

Απ' όσα έχουμε δει, σε ι5 non-K έχουμε μόνο τον ι5-8400. Αναμενόμενη τιμη (retail) νομίζω €192.

 

Δες και αυτό για τιμές Ευρώπης (όσο σωστό μπορεί να είναι):

http://www.guru3d.com/news-story/european-core-i7-8700k-coffee-lake-prices-spotted-in-germany.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα έχουμε δει, σε ι5 non-K έχουμε μόνο τον ι5-8400. Αναμενόμενη τιμη (retail) νομίζω $192.

 

Δες και αυτό για τιμές Ευρώπης (όσο σωστό μπορεί να είναι):

http://www.guru3d.com/news-story/european-core-i7-8700k-coffee-lake-prices-spotted-in-germany.html

 

 

 

192 €. Άρα στην Ελλάδα καμιά 220+. Καλά είναι για το δικό μου budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192 €. Άρα στην Ελλάδα καμιά 220+. Καλά είναι για το δικό μου budget...

 

Απέναντι από αυτόν θα είναι περίπου σε κόστος αν βάλεις φπα και Ελληνική αγορά.

https://www.skroutz.gr/s/11139194/AMD-Ryzen-5-1600X.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i5 8400 έχει ίδιο msrp με τον i5 7400. Πατήστε στο ιστορικό του skroutz για να δείτε περίπου πως θα κινηθεί η τιμή του (αν δεν αυξηθεί η ζήτηση).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέναντι από αυτόν θα είναι περίπου σε κόστος αν βάλεις φπα και Ελληνική αγορά.

https://www.skroutz.gr/s/11139194/AMD-Ryzen-5-1600X.html

 

 

 

Δίλημμα. Το θέμα είναι να μην τον πάρω και μετά από λίγο βγούν οι Ryzen+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο shooterX σπέρνει στο bf, το ξέρουμε χρόνια τώρα.

Οι υπόλοιποι του thread πως υποβιβαστήκαμε σε ανθυποκάζουαλς δεν κατάλαβα.

 

Παίχτες του 0.5 K/D όλοι μας :D Το ότι είσαι καλός βέβαια σε ένα συγκεκριμένο shooter δεν σημαίνει ότι είσαι σε όλα έτσι. Και 'γω κάποια περίοδο στο Crysis 2 MP ήμουν rank #67 αλλά αν έπαιζα με έναν πολύ καλό στο CS θα με έκανε κομμάτια διότι είναι δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i5 8400 έχει ίδιο msrp με τον i5 7400. Πατήστε στο ιστορικό του skroutz για να δείτε περίπου πως θα κινηθεί η τιμή του (αν δεν αυξηθεί η ζήτηση).

 

Το κακό είναι πως στην νέα φουρνιά ο 8400 αντικαθιστά 3 επεξεργαστές. 7400, 7500 και 7600  που σημαίνει πως θα πρέπει να κάτσει σε τιμή κάπου στην μέση, αν όχι στο ανώτατο των τριών λόγω +2 cores . 

Η πρώτη τιμή θα είναι στα 220€ περίπου νομίζω και λόγω του ότι από εκεί και πάνω θα βλέπεις με κυάλια και προς τα κάτω το χάος, δεν νομίζω να έχει τέτοια πτωτική τάση. 

 

Πτωτική τάση ίσως έχει αν 

 

1) Η AMD κάνει μείωση τιμών.

2) Οι H370 B350 μητρικές δεν εμφανιστούν άμεσα, οπότε λόγω αυξημένης τιμής CPU/MOBO πακέτου, το προιόν δεν κινηθεί όσο προβλέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄οτι έχουν πει οι Η/Β μητρικές πάνε για τέλος του έτους. Οπότε όντως μπορεί να βουτήξει η τιμή του 8400 πιό γρήγορα απ' ότι των Κ π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το σκεφτεσαι ετσι δεν θα παρεις ποτε τπτ :D

 

 

Σωστά. Απλώς δεν θέλω να πάθω ότι το 2006, που το Φεβρουάριο είχα πάρει τον Athlon 64 3200+ socket 939 και μετά από λίγο βγήκαν οι καινούργιοι με το socket AM2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...