Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά δεν το γνωρίζεις; Υπάρχουν επαγγελματίες gamers που βγάζουν χρήματα από αυτό όπως πχ ο Fatal1ty. Και μάλιστα αρκετά χρήματα από διαφημίσεις κλπ.

Ξέρω πως υπάρχουν κάποιοι που βγάζουν φράγκα κάνοντας το pr των εταιριών , αλλά πόσοι είναι αυτοί ??

Πλάκα κάνεις? Συνεχίζεις τη λαλακία?

Έστειλα κι αναφορά και καθάρισε λίγο το νήμα για να μη γίνουμε ροντέο.

 

Γράφει πουθενά ο psycho ότι είναι pro? Όχι. Άλλος πήγε εκεί τη κουβέντα, πάμε παρακάτω.

Επίσης δεν φτάνει να ενδιαφέρεσαι για να γίνεις pro ;)

Από κινητό είμαι βρε εσύ ....

Απλά διάβασα το ποστ και παραξενευτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως υπάρχουν κάποιοι που βγάζουν φράγκα κάνοντας το pr των εταιριών , αλλά πόσοι είναι αυτοί ??

 

 

 

 

Εντάξει δεν κάνουν μόνο αυτό, παίρνουν μέρος σε διαγωνισμούς με χρηματικά έπαθλα κλπ. Promotion κάνει αυτή:

 

https://www.youtube.com/watch?v=BVXRk05kERg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε κάμια "εκτίμηση" για το που θα κινηθούν οι μητρικές με το Ζ370 για να δούμε την τελική διαφορά απο σετακι kaby lake σε coffee lake;

 

Π.χ. με ~350ε φτίαχνεις σετακι 7600Κ+Ζ270. για 8600Κ+Ζ370 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε κάμια "εκτίμηση" για το που θα κινηθούν οι μητρικές με το Ζ370 για να δούμε την τελική διαφορά απο σετακι kaby lake σε coffee lake;

 

Π.χ. με ~350ε φτίαχνεις σετακι 7600Κ+Ζ270. για 8600Κ+Ζ370 ;

 

+100€/150€ απο kaby σε σημερινες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε κάμια "εκτίμηση" για το που θα κινηθούν οι μητρικές με το Ζ370 για να δούμε την τελική διαφορά απο σετακι kaby lake σε coffee lake;

 

Π.χ. με ~350ε φτίαχνεις σετακι 7600Κ+Ζ270. για 8600Κ+Ζ370 ;

Για αρχή μόνο Ζ370 θα υπάρχει για coffee lake?

 

Οικονομικότερη σειρά έχουμε καθόλου εικόνα πότε θα κυκλοφορήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ωραία κατά την γνώμη μου ανάλυση της στρατηγικής που ακολουθεί πλέον η Intel διάβασα σε διπλανό φόρουμ. 

 

 

 

Διαβαζω πολυ γκρινια στο reddit για το οτι δεν μπορουν να κανουν upgrade τα παλια mobo σε νεες cpu... λενε αρμεγμα της ιντελ που απαιτει νεο mobo...

Μου κανει εντυπωση που κανεις δεν εχει καταλαβει τι ακριβως εχει κανει η ιντελ... η ιντελ δημοσιευσε πλασματικα χαμηλες τιμες στα coffee που θα πρεπει υποχρεωτικα να συνοδευονται απο ακριβα mobo, ωστε να παιρνει μερτικο και απ'τα ακριβα chipset... ετσι, on paper, οι cpu της ειναι "ανταγωνιστικες", αλλα αμα συνυπολογιστει το chipset+mobo, δεν ειναι. Για να ειναι σιγουρη οτι δε θα τη παρουν γραμμη, δε βγαζει celeron+pentium, γιατι θα κανει ΚΡΑ το γεγονος οτι cpu των 30-40-50ε θελουν 130-150ε mobo. Θα το κανει μαλλον με καποιο νεο (?) chipset ή αργοτερα οταν θα χουν πεσει οι τιμες.

Οπότε το ολο θεμα ειναι θεμα marketing του πως θα κανουμε τον coffee να φανει φθηνος, αλλα να συνεχισουμε να παιρνουμε υψηλο ποσο απ'το combo cpu+mobo. Δεν εχει να κανει με το αρμεγμα οσων θελουν να κανουν upgrade, οσο με το οτι θελει να χρησιμοποιησει τα νεα chipset ως combo price για τις νεες cpu (που τις πλασαρει "χαμηλα" on paper). 

Βεβαια οι αμερικανοι να παρουν χαμπαρι κατι τετοιο οταν ειναι εμποτισμενοι στη νοοτροπια του αγοραζουμε 150$ mobo anyway, δε παιζει.

Btw, απ'οτι φαινεται αυτος ειναι και ο μονος τροπος για να μη κανιβαλιστει η παλια γενια (πχ 7100) απο τη νεα γενια. Σου λεει αμα βγουν ιδιο price πανω κατω το 7100 με το 8100 ποιος θα παιρνει 7100? Αρα? Βαλε market segmentation με ακριβο mobo στους 8100 και τελος. Ετσι ο 7100 εχει το incentive του cheap mobo - και αρα παραμενει καπως ανταγωνιστικος ακομα και με παρομοια επιπεδα τιμης με τον 8100 (αν συνυπολογιστει η τιμη mobo+cpu).
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192 €. Άρα στην Ελλάδα καμιά 220+. Καλά είναι για το δικό μου budget...

Φτωχαδακι.

:P 

 

Δίλημμα. Το θέμα είναι να μην τον πάρω και μετά από λίγο βγούν οι Ryzen+...

Και εγω θα περιμενω να δω μετρησεις και με τους δυο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μόνο Ζ370 θα υπάρχει για coffee lake?

 

Οικονομικότερη σειρά έχουμε καθόλου εικόνα πότε θα κυκλοφορήσει?

Τέλος '17 αρχές '18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν τα παρακάτω για Ολλανδία (Είναι τιμές με ΦΠΑ), τότε το σετάκι θα βγαίνει κάπου στα ~350-360€ με τον 8400 και στα ~430-440€ με τον 8600Κ. Ίσως βγουν και κάποιες πιο φτωχές μητρικές στα 120-130€, θα δείξει, πάντως για κάτω από 400€ χλωμό για σετάκι με τον 8600Κ.

http://www.guru3d.com/news-story/intel-coffee-lake-etail-processor-prices-appear-in-eu-webshop.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν έχετε ήδη ddr4 μνήμες για κάντε μια βόλτα από Σκρουτζ για τιμές σε 16gb 3200 αν νομίζετε ότι μητρικές και επεξεργαστές είναι ακριβές :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγονται πολλα ασχετα εδω. Τι κανει και ποιος ειναι ο καθενας μας και πως ξοδευει τα χρηματα του και τετοιες αναφορες οχι μονο δεν εχουν θεση σε τεχνολογικο φορουμ,αλλα επρεπε να παιρνουν κατευθειαν μπαν. Ερχονται ατομα με ψυχολογικα προβληματα και ξεσπανε σε μας τους τεχνολογιολαγνους. Ειναι για πολλες συνεδριες μερικοι.Τελευταια φορα που γραφω για αυτο,.εχω γεμισει την λιστα αγνοησης και δεν διαβαζω τον καθε προβληματικο.

 

 

Δεν θα το ποσταρα αλλα υπαρχουν παιχνιδια ,που ουτε τα εχετε ακουσει μερικοι.Ενα απο αυτα ειναι το Ρωσικο moba Panzar που εχει τουρνουα διαφορων επιπεδων που στο μεγαλυτερο επιπεδο καθε παικτης μας βγαζει 250 ευρω την εβδομαδα,αν κερδισουμε το τουρνουα μιας συγκεκριμενης εβδομαδας. Μια ομαδα αποτελειται απο 10 παικτες ,αλλα η φυλη απο εκατονταδες και ετσι εχουμε πολλες επιμερους ομαδες για να παιζουν οσο γινεται πιο πολλοι.Το περιβαλλον ειναι τρομερα ανταγωνιστικο και μεσα στην δικη μας φυλη για το ποιοι θα παιζουν στις 3 ισχυροτερες ομαδες και σε σχεση με τις αλλες φυλες ,προφανως που ειναι αντιπαλοι.Το τι δολοπλοκια πεφτει εξαγορες αλλων παικτων,προσφορες για να αλλαξεις φυλη,ενας πολυ διασκεδαστικος χαμος. Και ο χαρακτηρας μου δεσποζει,ο τρομερος,γλυκυτατος,σεξυ,νανος sapper, The Chef ,που ειναι support class και εχει γινει διασημος. Παρολο που παιζω σε Ρωσικο server  και προφανως οι Ρωσοι παικτες προτιμουν τους δικους τους ,για τον προσθετο λογο της επικοινωνιας μεσα στην μαχη στην δικη τους γλωσσα,τα μεγαλα ταλεντα δεν πανε χαμενα και ανηκω σε μια απο τις 3 πιο πετυχημενες φυλες.Υπαρχουν και λιγοι Σκανδιναβοι,Γερμανοι, Βελγοι ,Γαλλοι. Διπλα μπορειτε να δειτε το ποσοστο νικων στο ιστορικο μου.  :devil: Εδω τον εχω ντυμενο σε Targaryen mode,δεν ξερω αν φαινεται αρκετα. :) (Αυτα δεν τα εγραψα για φιγουρα,αλλα για να σας δειξω οτι δεν ξερετε και δεν μπορειτε να ξερετε τι κρυβεται πισω απο το καθε μελος. Τελος η ονομασια της φυλη μας ,που φαινεται κατω απο το δικο μου ονομα,το The Chef,σημαινει στα Ρωσικα, ''newbie killers''.)

 

post-73690-0-60232000-1506607008_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...