Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά. Απλώς δεν θέλω να πάθω ότι το 2006, που το Φεβρουάριο είχα πάρει τον Athlon 64 3200+ socket 939 και μετά από λίγο βγήκαν οι καινούργιοι με το socket AM2.

 

 

Τότε την πάτησες γιατί πήγαν από DDR1 σε DDR2 ... Τώρα δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο ... DDR5 το 2020/2021.

Τι να πουμε και εμείς που είχαμε πάρει socket 754 ...  :fear:

 

Στην Intel πλατφόρμα, πρόσεξε μην την πατήσεις, γιατι λέγεται πως ο 8C/16T που θα βγάλουν τον 2018 θα μπαίνει σε Z390 chipset ... ενώ οι Παγωμένες Λίμνες στων 10nm θα είναι σε άλλο socket ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά δεν ανησυχώ και πολύ για τη πορεία της τιμής του 8400. Αφού κατάφεραν να παίζει ο g4560 για αρκετό καιρό κάτω από τα 60€ δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα να φέρουν τον i5 στη τιμή που ανακοίνωσαν. Όχι ότι θα πέσει στα 165€ που κοστίζει τώρα ο 7400 αλλά νομίζω θα σταθεροποιηθεί η τιμή του γύρω στα 180€ μέσα σε ~2 μήνες. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Psycho_Warhead @Whitefanged αν είστε pro θα ξέρετε να συμπεριφερθείτε και δεν θα λέγατε @@ριες για σαπακια, rigs για ποσταρισμα και τέτοιες χαριτωμενιες. e-penis ftw. Μιλήστε για τους καφέδες και μέχρι εκεί. Αλλιώς απλά σπάτε μπάλες σαν 16χρονα με τα μηχανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν ανησυχώ και πολύ για τη πορεία της τιμής του 8400. Αφού κατάφεραν να παίζει ο g4560 για αρκετό καιρό κάτω από τα 60€ δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα να φέρουν τον i5 στη τιμή που ανακοίνωσαν. Όχι ότι θα πέσει στα 165€ που κοστίζει τώρα ο 7400 αλλά νομίζω θα σταθεροποιηθεί η τιμή του γύρω στα 180€ μέσα σε ~2 μήνες. Θα δούμε.

 

 

 

 

Όπως και να έχει, είτε αγοράσεις R5 1600X ή 1650 (αν έχει τέτοιο όνομα όταν βγεί...) είτε i5-8400 σαν μέσος χρήστης θα είσαι κομπλέ. Αν θές να κάνεις πολύ βαριές εργασίες τότε R7 1700/1750 ή i7-8700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Psycho_Warhead @Whitefanged αν είστε pro θα ξέρετε να συμπεριφερθείτε και δεν θα λέγατε @@ριες για σαπακια, rigs για ποσταρισμα και τέτοιες χαριτωμενιες. e-penis ftw. Μιλήστε για τους καφέδες και μέχρι εκεί. Αλλιώς απλά σπάτε μπάλες σαν 16χρονα με τα μηχανάκια.

 

Μάθαμε και κάτι νέο σήμερα. Αν είσαι pro(που σημαίνει ασχολείσαι επαγγελματικά με το gaming) ξέρεις να συμπεριφερθείς και δεν σε ενδιαφέρει να επιδείξεις το e-penis σου, ενώ αν απλά είσαι gamer την λες σε όλους κάνοντας επίδειξη το ακριβό σου HW. Εσύ που ξέρεις να συμπεριφερθείς(Υποτίθεται) είσαι pro ; Έγραψες ότι είσαι casual-ιάρης ενώ ταυτόχρονα έβγαλες και πόρισμα ότι και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα είμαστε scrabs σαν εσένα. Φαντάζομαι είσαι παίχτης του 0.5-0.7 K/D. Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πάντως σίγουρα δεν θα σε ρωτήσουμε για το τι θα ποστάρουμε και το τι θα κουβεντιάσουμε. Κατά τα άλλα έχεις να προσθέσεις κάτι επί του θέματος ή απλά μπήκες εδώ για να κρίνεις δύο ενεργά μέλη του forum ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε την πάτησες γιατί πήγαν από DDR1 σε DDR2 ... Τώρα δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο ... DDR5 το 2020/2021.

 

 

 

Κάπου είχα διαβάσει για αρχές του 2019...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2018 θα βγει σαν standard το DDR5, το 2020-21 θα βγουν στην αγορά.

 

 

"DDR5, the natural successor to today's DDR4 memory that brings with double the bandwidth and density versus current generation DDR4. along with delivering improved channel efficiency, is expected to be available in the market starting 2019"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι, γιατί μέσα στο 2018 μάλλον θα αλλάξω Η/Υ και δε θα μου άρεσε να βγούν μετά από λίγο οι DDR5 και να μείνω μακάκας πάλι όπως το 2006.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι, γιατί μέσα στο 2018 μάλλον θα αλλάξω Η/Υ και δε θα μου άρεσε να βγούν μετά από λίγο οι DDR5 και να μείνω μακάκας πάλι όπως το 2006.

Μέχρι τότε δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει και πολύ η DDR5 ....

 

Προσωπικά προβλέπω APU με HBM μνήμη κάπου το 2018/19 στο πακέτο για CPU/GPU και την DDR σαν συμπλήρωμα ...

Έχουν γίνει στο παρελθόν αναφορές για τέτοια σχέδια.

Μάθαμε και κάτι νέο σήμερα. Αν είσαι pro(που σημαίνει ασχολείσαι επαγγελματικά με το gaming) ξέρεις να συμπεριφερθείς και δεν σε ενδιαφέρει να επιδείξεις το e-penis σου, ενώ αν απλά είσαι gamer την λες σε όλους κάνοντας επίδειξη το ακριβό σου HW. Εσύ που ξέρεις να συμπεριφερθείς(Υποτίθεται) είσαι pro ; Έγραψες ότι είσαι casual-ιάρης ενώ ταυτόχρονα έβγαλες και πόρισμα ότι και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα είμαστε scrabs σαν εσένα. Φαντάζομαι είσαι παίχτης του 0.5-0.7 K/D. Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πάντως σίγουρα δεν θα σε ρωτήσουμε για το τι θα ποστάρουμε και το τι θα κουβεντιάσουμε. Κατά τα άλλα έχεις να προσθέσεις κάτι επί του θέματος ή απλά μπήκες εδώ για να κρίνεις δύο ενεργά μέλη του forum ;

Τι επαγγελματικά βρε εσύ?

Βγάζεις φράγκα από αυτό και αν ναι πως?

Ενδιαφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επαγγελματικά βρε εσύ?

Βγάζεις φράγκα από αυτό και αν ναι πως?

Ενδιαφέρομαι

 

Πλάκα κάνεις? Συνεχίζεις τη λαλακία?

Έστειλα κι αναφορά και καθάρισε λίγο το νήμα για να μη γίνουμε ροντέο.

 

Γράφει πουθενά ο psycho ότι είναι pro? Όχι. Άλλος πήγε εκεί τη κουβέντα, πάμε παρακάτω.

Επίσης δεν φτάνει να ενδιαφέρεσαι για να γίνεις pro ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επαγγελματικά βρε εσύ?

Βγάζεις φράγκα από αυτό και αν ναι πως?

Ενδιαφέρομαι

 

 

 

Σοβαρά δεν το γνωρίζεις; Υπάρχουν επαγγελματίες gamers που βγάζουν χρήματα από αυτό όπως πχ ο Fatal1ty. Και μάλιστα αρκετά χρήματα από διαφημίσεις κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...