Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τακη εγραψες τι ο R5 1600 ειναι ξεκαθαρα πιο vfm απο τον 1600Χ,αλλα τον Απριλιο που ειχα παρει τον 1600 με ειχες πει τσιπη. (Ειμαι σκακιστης και στην φυλαγα,εχω μαθει να περιμενω. :P )

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

strawman

 

ειλικρινά όταν έλεγα βρείτε μου έστω και 1 εφαρμογή/παιχνίδι να τρέχει ποιο γρήγορα στον 1800Χ έναντι του 8700Κ δεν περίμενα να έχετε ως μοναδικό επιχείρημα ένα bench που αφορά μια εφαρμογή που κανένας δεν την τρέχει σε pc και αφορά άλλης κλίμακας computing.

Εγω δεν χρησιμοποιησα το cinebench, heck, δεν σου απαντησα καν περι αυτου που ζητουσες. Εγω απλα κανω την διαπιστωση οτι μολις καποιος βρηκε την 1 εφαρμογη που ζητησες εκανες τριπλη πιρουετα και στροφη 360 μοιρων! Εφτασες στο σημειο να μας την λες και ολας που σε βγαλαμε λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό τον λόγο φαντάζει σαν οι δυο εταιρίες να μην θέλουν να κοντραριστούν καθαρά. 

 

Αυτό λέω από την αρχή. Σαν ολιγοπωλιακός κλάδος έχουν μοιράσει αγορές.

Ο 8400 θα είναι σχεδόν το ίδιο σε games με τον 1600, αλλά θα αποδίδει καλύτερα σε ορισμένα δύστροπα(π.χ. mmorpg) που πατάνε σε ένα θρεντ. Ο 1600 θα έχει πολύ καλύτερο MT και στο σημείο αυτό η αγορά συνολικά θα γέρνει υπέρ του 1600, αλλά όχι συντριπτικά.

 

Επομένως από τον 1600 και κάτω παίρνει κεφάλι η AMD. Πάνω από τον 1600 η ίντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 8400 δεν αξίζει την παρούσα χρονική στιγμή για ένα και μόνο λόγο. Ξεκλειδωτες ακριβές(για αυτόν)μητρικές.

 

Αν δεν βγουν φθηνότερες μητρικές είναι μαπα το καρπουζι γιατί χάνει το vfm του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι αναγκάζεις τον κόσμο η σε i3 να πάει λόγω χαμηλότερου κόστους η να δώσει παραπάνω για 8600κ(η να πάρει 8400 και να δώσει 130-150 για μητρική...)

Τα νούμερα σε gta μου προκαλούν έκπληξη.

Κλειδωμένος 8600 πως γίνεται να αποδίδει τα ίδια με 7700κ?

Άλλο ένα δείγμα(είτε ισχύει είτε όχι)με 8600 πάνω από 5ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πάρεις τον 8400 με Ζ μητρική αν θες προοπτική αναβάθμισης.

Όχι δεν αξίζει να πληρώσεις τσάμπα την ζ μητρική.Και ποιες είναι οι προοπτικές αναβάθμισης να πας από 6πυρηνο πάλι σε 6πυρηνο?

Τα διαβάζεις αυτά που γράφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς αγόραζαν γιατί δεν ξέρουμε πόσοι από αυτούς θα έκαναν αργότερα την αναβάθμιση τελικά,ειδικά με τις οποίες εξελιξεις.

 

Αγοραζες φέτος η πέρυσι i3 με z μητρική ,βλέπεις φέτος 6πυρηνο i5 η ryzen 5 και λες τσάμπα τα λεφτά της μητρικής.

 

Αλλά και πάλι συγκρίνεις αναβάθμιση από 2 πυρήνες του i3 στους 4 του i5 και i7 σε σχέση με του coffeelake?

Ούτε εσύ για τον εαυτό σου δεν θα το κάνεις αυτό αλλά σου φαίνεται λογικό και το προτείνεις κιόλας?

Για τα περι threads τα είπαμε και πιο πίσω μην επαναλαμβανομαστε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι στο παρελθόν εκραζαν τα upgrade paths ή είναι ιδέα μου; :P

Στο παρελθόν γινόταν αναφορά για upgrade path από ιντελ g και i3 κυρίως σε i5 και i7 μελλοντικά λόγω ελάχιστων διαφόρων ανά γενιά κάτι που φέτος άλλαξε.

 

Και τότε χάλια ήταν αλλά είχε λίγο παραπάνω νόημα από ότι φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7600Κ με 8600Κ ... σε DOOM , TitanFall , Metro , FarCry ... έχουν τις ίδιες επιδόσεις ... που είναι το +15% ?
Μόνο στο GTA υπάρχει διαφορά αλλά και πάλι τα min fps είναι τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 7600κ δεν ξέρω αλλά ο 7400 κλειδωμένος ρίχνει μικρο μπουκάλι σε gtx 1080( και κάποιες περιπτώσεις 1070)και πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται για μελλοντικές κάρτες πάντα.

 

https://m.youtube.com/watch?v=dFwiDlmp1hg

 

Για 8600 και λοιπούς καφέδες την Πέμπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://linustechtips.com/main/topic/841315-first-coffee-lake-reviews-are-up-i5-8600k-i7-8700k/

Πιο αναλυτικό άρθρο απο το προηγούμενο, το leak είναι απο ρουμάνικο site ονόματι lab051 που ισχυρίζεται ότι πήρε samples χωρίς να έχει  υπογράψει cnda με την ίντελ,το O/C είναι χωρίς delid με noctua NH-d15 με μέγιστο 5,3 στα 1,38v.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...