Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο cinebench ΔΕΝ θα είναι ταχύτερος. Εδώ διαφωνώ με τον JGeorgiou.

 

 

Αγόρι μου, οπουδήποτε οι εφαρμογές τραβάνε από πυρήνες , οι επεξεργαστές αυτοί δεν θα είναι ταχύτεροι άλλων πολυπύρηνων, άσχετα την εταιρία.

 

Υπάρχει ένας συντελεστής  πλήθους πυρήνων σε σχέση με την συχνότητα  που δίνουν τον καλύτερο συντελεστή επεξεργαστικής ισχύος / κατανάλωση. 

Αυτά τα CPU είναι που δίνουν την περισσότερη ισχύ στην αγορά

 

Μετά οι εταιρίες για να δώσουν επιδόσεις σε σενάρια που δεν τραβάνε οι πυρήνες,  μειώνουν Cores και αυξάνουν συχνότητες ΠΑΝΩ απο τον ιδανικό συντελεστή συχνότητας/ κατανάλωσης. Αυτός ο συντελεστής ΔΕΝ ανεβαίνει αναλογικά....

Τέτοια CPU είναι και αυτά που έβγαλε η intelα με τους 8600κ/8700κ .

 

Στα games που δεν βλέπουν πολλά cores, οι επεξεργαστές αυτοί θα τα πηγαίνουν πολύ καλά και θα δείχνουν τα δόντια τους όταν σεταριστούν με μεγάλες κάρτες γραφικών.

Μην περιμένεις όμως σε MT σενάρια να βάζουν τα ΄μεγάλα CPU κάτω. Γιατί δεν έχουν την ισχύ αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

pirmen56

 

ενδεχομένως γιατί δεν είναι real-life εφαρμογή και τρέχει ιδανικά σενάρια που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα για να αξιοποιήσει τα παραπάνω threads.

 

Ακόμη και σε αυτές τις εξωπραγματικές συνθήκες που δεν αφορούν κανένα έχω αμφιβολίες ότι καλοσεταρισμένο Ι7 8700Κ δεν θα καταφέρει να βγει μπροστά.

Είναι πραγματική εφαρμογή, το maxon cinema. Απλά δεν ενδιαφέρει σχεδόν κανέναν πλην των ερασιτεχνών και κάποιων επαγγελματιών 3d artists. Μεγάλα στούντιο έχουν ή νοικιάζουν "φάρμες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σενάριο 1080ti και i5 8600k η 8700 δεν παίζει?

Τέλος 650-470=190ευρω

 

Gtx 1080ti-1060=800-215 =585ευρω

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Σου αγοραζω 5 1060 στα 250. Θα βγαλεις και κερδος. Να σου στειλω στοιχεια για να μου τις στειλεις η απλα ηταν μια ανακριβεια για να νικησεις ενα e-επιχειρημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pirmen56

 

να μην ξεχνάμε ότι πέρασαν 6 μήνες με δοκιμές σε πανάκριβες μητρικές/μνήμες για να πιάσει αυτό το σκορ ο 1800Χ

λίγο υπομονή και θα γίνουν ανάλογες δοκιμές σε ι7 8700Κ και θα φανεί μέχρι που φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αγοραζω 5 1060 στα 250. Θα βγαλεις και κερδος. Να σου στειλω στοιχεια για να μου τις στειλεις η απλα ηταν μια ανακριβεια για να νικησεις ενα e-επιχειρημα?

Ποια ανακρίβεια αγαπητέ,ποιο e επιχείρημα?

Το link που ανέβασα το είδες?

 

Ο συμφορουμιτης έκανε σύγκριση r5 1600 και gtx 1080ti με i5 8600k και gtx 1060 και του είπα για ποιο λόγο από την στιγμή που έχουν τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά,το ασυναρτισιες κάθεσαι και γράφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pirmen56

 

να μην ξεχνάμε ότι πέρασαν 6 μήνες με δοκιμές σε πανάκριβες μητρικές/μνήμες για να πιάσει αυτό το σκορ ο 1800Χ

λίγο υπομονή και θα γίνουν ανάλογες δοκιμές σε ι7 8700Κ και θα φανεί μέχρι που φτάνει.

 

φιλε καλυτερα μην γραφεις αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αγοραζω 5 1060 στα 250. Θα βγαλεις και κερδος. Να σου στειλω στοιχεια για να μου τις στειλεις η απλα ηταν μια ανακριβεια για να νικησεις ενα e-επιχειρημα?

Θέλεις να τα δώσεις σε εμένα :-D  ... σου κάνω άντιπροσφορά στα 245 B)  και θα σου στείλω τις 5 κάρτες 1060 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα games που δεν βλέπουν πολλά cores, οι επεξεργαστές αυτοί θα τα πηγαίνουν πολύ καλά και θα δείχνουν τα δόντια τους όταν σεταριστούν με μεγάλες κάρτες γραφικών.

Μην περιμένεις όμως σε MT σενάρια να βάζουν τα ΄μεγάλα CPU κάτω. Γιατί δεν έχουν την ισχύ αυτή.

Τα οποία MT σενάρια είναι αρκετά σπάνια ή αδιάφορα για την πλατφόρμα που συζητάμε. Δεν νομίζω να στήσει κανείς workstation σε Ζ370 ούτε σε AM4 (max ram, ECC, PCIe lanes κτλ κτλ), ο χομπίστας δεν καίγεται ούτως ή άλλως.

 

3-4 σελίδες τώρα πάντως έχει ξεφύγει το νήμα, έχετε 3 νήματα για τους Ryzen, αφήστε και 1 για τα σαπάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποία MT σενάρια είναι αρκετά σπάνια ή αδιάφορα για την πλατφόρμα που συζητάμε. Δεν νομίζω να στήσει κανείς workstation σε Ζ370 ούτε σε AM4 (max ram, ECC, PCIe lanes κτλ κτλ), ο χομπίστας δεν καίγεται ούτως ή άλλως.

 

3-4 σελίδες τώρα πάντως έχει ξεφύγει το νήμα, έχετε 3 νήματα για τους Ryzen, αφήστε και 1 για τα σαπάκια.

 

 

Είδες πουθενά την λέξη Ryzen ?

 

Για εμένα που δεν έχω να διαθέσω 500€ για TR4 πλατφόρμα και 800€ για CPU , μια χαρά είναι τα MT και Multitask  σενάρια. Αυτά πλήρωνες μέχρι τώρα 1000 και 1500€ στους I7 6900K & 6950K ...

Αλλιώς εμπρός για τον διπύρηνο των 6Ghz....

 

Δες και τι είπα.

Δες και γιατί κόστη συνθέσεων μίλησα.

 

Γύρισε και πίσω σε όλα τα ποστ μου και πες μου που βλέπεις την λέξη Ryzen ? 

 

http://www.insomnia.gr/topic/650947-intel-coffee-lake-και-z370-chipset/?p=55989699

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήδη ειπώθηκε, το Z370 αφορά τους gamers που θέλουν τα μέγιστα σε ΟΛΑ τα παιχνίδια. Δεν είναι ούτε για workstation, ούτε για rendering κλπ. Για τους Ryzen τα έχουμε πει, πολλοί καλοί αλλά στο ST δεν τραβάνε. Όταν θα πάνε στα 7nm και θα χτυπάνε 5Ghz, δεν θα 'χουν να ζηλέψουν τίποτα από τους Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να τα δώσεις σε εμένα :-D ... σου κάνω άντιπροσφορά στα 245 B) και θα σου στείλω τις 5 κάρτες 1060

Δεν πάτε να τρολαρετε καλύτερα κανένα άλλο θέμα λέω γω?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ξέρω ότι για τους οπαδούς της AMD productivity έιναι μόνο ότι κάνει scale σε 100 και πάνω cores. Rendering και τα σχετικά.

Δεν χρειαζεται να κανει scale σε 100 cores. Δεν σε εμποδιζει κανεις να ανοιξεις 2 προγραμματα που τρεχουν σε 4 cores το καθενα. Για παραδειγμα οταν εφτιαχνα κατι video της πλακας σε sony vegas θα τελειωνα αρκετα πιο γρηγορα αν ειχα παραπανω cores να τρεχω 2-3 vegas ταυτοχρονα. 

pirmen56

 

να μην ξεχνάμε ότι πέρασαν 6 μήνες με δοκιμές σε πανάκριβες μητρικές/μνήμες για να πιάσει αυτό το σκορ ο 1800Χ

λίγο υπομονή και θα γίνουν ανάλογες δοκιμές σε ι7 8700Κ και θα φανεί μέχρι που φτάνει.

 

Οταν εβαζες τα στοιχηματα παντως ξεχασες τα disclaimers. Τωρα που βγηκες λαθος αρχισες τις κωλοτουμπες ως συνηθως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως, το σχόλιο για τους Ryzen δεν πήγαινε για σένα ρε συ Τάκη (είσαι γνωστός κ αγαπητός φαν της AMD και δεν σε παρεξηγώ, τα φόρουμ θα ήταν και βαρετά χωρίς αντίλογο εξάλλου).

 

Οι αναλύσεις στο κενό δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα, στο υποφόρουμ των αναβαθμίσεων που θα ψάχνεται κάποιος για σύνθεση, εκεί δώσε πόνο και βοήθησε κόσμο να επιλέξει την πιο συμφέρουσα σύνθεση για το μπάτζετ του, μαζί σου. Αλλά εδώ κάποιοι συμφορουμίτες μας τα κάνανε τσουρέκια με το ποιός τον έχει μεγαλύτερο (τον σινεπάγκοR15) λες και αυτό θα είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής ή έστω ενδεικτικό των επιδόσεων σε gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...