Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποσό είχανε παλιά άλλη ιστορία, πέρασε.

Την ημερομηνια που ανεβηκε το video την ειδες?Τοτε που ανεβηκε το video(και εβγαλε ο youtuber το οποιο συμπερασμα)αλλες τιμες υπηρχαν,οπως βεβαια και οταν βγηκαν οι καφεδες αλλα και φυσικα σημερα.

Αναφερθηκε κανεις συγκεκριμενα σε συγκεκριμενη σειρα μνημων(συγκριση)και για αγορα σημερα?Το ενδεχομενο καποιος να εχει ηδη μνημες και να σκεφτεται για γρηγοροτερες αν αξιζουν δεν παιζει?

Όπως δείχνει εδώ

αξίζουν οι ram 4000Mhz . Απλά 16gb κοστίζουν όσο ένας i5 8600K .

Μονο το παραπανω αναφερθηκε,αρα μια χαρα στεκουν αυτα που εγραψα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αύριο πάω να χτυπήσω nvme SSD.

Ήμουν ανάμεσα στον Corsair Force Series MP500 480GB και τον Samsung 960 Evo 500GB.

 

Τελικά πήγα στον δεύτερο καθώς ο πρώτος φαινόταν να μην τα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά σε μικρά αρχεία ειδικά για την τιμή του.

 

Για αρκετό καιρό έκλεισα για γρήγορο αποθηκευτικό χώρο.
Windows προγράμματα και παιχνίδια που παίζω συχνά στον nvme και τα υπόλοιπα παιχνίδια στον SSD. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αύριο πάω να χτυπήσω nvme SSD.

Ήμουν ανάμεσα στον Corsair Force Series MP500 480GB και τον Samsung 960 Evo 500GB.

 

Τελικά πήγα στον δεύτερο καθώς ο πρώτος φαινόταν να μην τα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά σε μικρά αρχεία ειδικά για την τιμή του.

 

Για αρκετό καιρό έκλεισα για γρήγορο αποθηκευτικό χώρο.

Windows προγράμματα και παιχνίδια που παίζω συχνά στον nvme και τα υπόλοιπα παιχνίδια στον SSD. 

Καλοριζικος την καλυτερη δουλεια εκανες μακρια απο HDD. Κοιταω αυτον:

 

https://www.skroutz.gr/s/10688491/Adata-SX8000-512GB.html

 

ειναι λιγο πιο αργος απο τον 960 evo αλλα εχει mlc τεραστιο endurance 5 χρονια εγγυηση και 60 ευρω φθηνοτερος. Ειμαι σε διλλημα αναμεσα στους 2 αν αξιζει τα παραπανω χρηματα ο 960 evo η απλα θα πληρωσω το ονομα και τις λιγο μεγαλυτερες ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πότε βγαίνουν αυτοί;

Προσωπικά μετά το φιάσκο με τους 840 evo το σκέφτομαι 2 φορές πριν πάω σε samsung ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το παραπανω αναφερθηκε,αρα μια χαρα στεκουν αυτα που εγραψα.

 

Αλίμονο. Ξεχνά το, Καλή χρονιά.

 

Καλοριζικος την καλυτερη δουλεια εκανες μακρια απο HDD. Κοιταω αυτον:

 

https://www.skroutz.gr/s/10688491/Adata-SX8000-512GB.html

 

ειναι λιγο πιο αργος απο τον 960 evo αλλα εχει mlc τεραστιο endurance 5 χρονια εγγυηση και 60 ευρω φθηνοτερος. Ειμαι σε διλλημα αναμεσα στους 2 αν αξιζει τα παραπανω χρηματα ο 960 evo η απλα θα πληρωσω το ονομα και τις λιγο μεγαλυτερες ταχυτητες.

Bro, αν θες προσωπική γνώμη 960 τον 500αρη. To endurance μη σε νοιάζει, δεν πρόκειται ποτέ να το φτάσεις. Έχει 300TBW οπότε για να το φτάσεις στα 3 χρόνια θες χοντρικά 300Gb εγγραφές την ημέρα, αδύνατον. Ένα μήνα σχεδόν που τον έχω είμαι στα 0.8ΤΒ. Άσε που τότε πιθανότατα να έχει βγει κάτι πολύ καλύτερο π.χ. optane ή z-nand.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίμονο. Ξεχνά το, Καλή χρονιά.

 

Bro, αν θες προσωπική γνώμη 960 τον 500αρη. To endurance μη σε νοιάζει, δεν πρόκειται ποτέ να το φτάσεις. Έχει 300TBW οπότε για να το φτάσεις στα 3 χρόνια θες χοντρικά 300Gb εγγραφές την ημέρα, αδύνατον. Ένα μήνα σχεδόν που τον έχω είμαι στα 0.8ΤΒ. Άσε που τότε πιθανότατα να έχει βγει κάτι πολύ καλύτερο π.χ. optane ή z-nand.

Το σκεφτομαι δεν ξερω αν εκμεταλλευτω τις ταχυτητες του στο gaming εναντι του sx8000. Επρεπε να εχει <200 ευρω αυτη τη στιγμη tlc ειναι με 3 χρονια εγγυηση. Κραταει τιμη πιστευω λογο ονοματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομαι δεν ξερω αν εκμεταλλευτω τις ταχυτητες του στο gaming εναντι του sx8000. Επρεπε να εχει <200 ευρω αυτη τη στιγμη tlc ειναι με 3 χρονια εγγυηση. Κραταει τιμη πιστευω λογο ονοματος.

Για gaming μόνο δεν θα δεις καμμία διαφορά. Ο Polaris όμως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε consumer ssd αυτή τη στιγμή. Δες λίγο διάφορες σε QD>1 και σε steady state.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming μόνο δεν θα δεις καμμία διαφορά. Ο Polaris όμως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε consumer ssd αυτή τη στιγμή. Δες λίγο διάφορες σε QD>1 και σε steady state.

Θα τον χρησιμοποιω που και που σε ξεζιπαρισμα μεγαλων αρχειων και μεταφορα σε HDD. Προσπαθω να δικαιολογησω τα 60 παραπανω απο τον adata αλλα δεν μπορω εχω διαβασει τα περισσοτερα benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περιμένετε τους νέους Samsung NVMe ;

Γιατί θα είναι πιο ακριβοί.

 

Πότε βγαίνουν αυτοί;

Προσωπικά μετά το φιάσκο με τους 840 evo το σκέφτομαι 2 φορές πριν πάω σε samsung ssd...

Εγώ ίσα ίσα λόγω του προβλήματος με τον 840 evo και ότι λύθηκε μετά από δύο μήνες προσπάθειας, θέλω να ανταμείψω την Samsung. Άλλοι το βλέπουν ως φιάσκο, εγώ το βλέπω ως support.

Προβλήματα επίσης παρουσιάζονται και στον 960 Pro. Θα διορθωθεί αν δεν έχει διορθωθεί ήδη.

 

Για το θέμα εγγύησης και αντοχής δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν πρόκειται να φτάσω ποτέ το όριο του δίσκου. Αυτό αφορά εταιρίες και όχι οικιακή έστω και επαγγελματική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στους 840 και μετά το firmware upgrade δεν διορθωνοταν το θέμα σε βάθος χρόνου...

Δεν ξέρω αν μετά το έφτιαξαν εντελώς βέβαια γιατί τον πούλησα...

 

Anyway, είμαστε ήδη εκτός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ακόμα τον δίσκο, δουλεύει τέλεια και δεν έχει πέσει η απόδοση του μετρώντας τον.

 

Φιάσκο είναι όταν η nvidia πουλάει κάρτες γραφικών με χαμηλότερη ταχύτητα μνήμης από την αναγραφόμενη (GTX 970). Εκεί όμως δεν βλέπω να είμαστε τόσο αυστηροί. Μάλλον επειδή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίζω στο play χωρίς να χρειάζομαι pc του 2χιλιαρου, μην αγχώνεσαι εσύ bro.

Actually, το πλήρωσα κιόλας, εσύ? :-) (edit: I stand corrected by τον απο κάτω)

Ανεβασε ενα screenshot απο Αλεξανδρεια...να δουμε ποσα frame Βγαζεις.

Μεχρι τοτε δεν πιστευω τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασε ενα screenshot απο Αλεξανδρεια...να δουμε ποσα frame Βγαζεις.

Μεχρι τοτε δεν πιστευω τιποτα...

Το παιχνιδι παιζει στα 30fps σε medium στο ps4 τι συγκρινετε. Οπως δεν υπαρχει συγκριση και στην τιμη ομως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...