Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή τον είχα, με το ανανεωμένο firmware έβγαλε 6 χρόνια άριστα.

Πως γινεται να σου εβγαλε 6χρονια ο εν λογω ssd αφου εχει κυκλοφορησει εδω και 4.5χρονια? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως γινεται να σου εβγαλε 6χρονια ο εν λογω ssd αφου εχει κυκλοφορησει εδω και 4.5χρονια? :huh:

Υπερέβαλλα, όντως. Περνάει ο χρόνος. Φθινόπωρο του 2013 τον πήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δείγμα 10ΜΒ μας παραθέτεις Benchmark ρε αδερφέ?

10mb είναι η default τιμή στο benchmark του disks στο linux (προφανώς δεν διάλεξαν την τιμή τυχαία).

Βλέπεις τρομερή άνοδο αν τα κάνω 200mb & 200 samples ;;;

 

post-86610-0-90070800-1514458429_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10mb είναι η default τιμή στο benchmark του disks στο linux (προφανώς δεν διάλεξαν την τιμή τυχαία).

Βλέπεις τρομερή άνοδο αν τα κάνω 200mb & 200 samples ;;;

 

attachicon.gif 840 evo 200mb.png

 

Με τις ταχύτητες των SSD θέλεις sample τουλάχιστον 2GB (μην πω και παραπάνω) για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Επίσης όπως ειπώθηκε ο 840 Pro δεν είχε ποτέ θέμα. Τώρα τι βγάζεις και τι φταίει τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις ταχύτητες των SSD θέλεις sample τουλάχιστον 2GB (μην πω και παραπάνω) για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Επίσης όπως ειπώθηκε ο 840 Pro δεν είχε ποτέ θέμα. Τώρα τι βγάζεις και τι φταίει τι να σου πω.

 

 

Ένας ocz πάντως, σε πιο παλιό σύστημα (haswel , ενώ τούτος ο 840 pro είναι σε skylake) βγάζει πάντα πάνω από 430 read .

Οπότε κοντός ψαλμός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και ο NVMe, οπότε από πλατφόρμα έκλεισα. Όλα κομπλέ. :)
post-115429-0-43481900-1514469517_thumb.jpg

 

 

Διαφορές ακόμα δεν έχω δει καθώς δεν έχω παίξει κάποιο παιχνίδι ώστε να δω χρόνους φορτώματος, κλπ.
Αυτό που έκανα ήταν να επεκτείνω το χώρο αποθήκευσης του συστήματος για Speed Sensitive δεδομένα, όπως παιχνίδια, προγράμματα, κλπ.
Με λίγα λόγια από εδώ και πέρα τα παιχνίδια που έχουν μεγάλα maps, είναι απαιτητικά σε Loading θα μπαίνουν στον NVMe και τα υπόλοιπα στον SSD.

Σίγουρα η αγορά του για εμένα ήταν περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Ήθελα να έχω δίσκο που να είναι με το καινούριο πρότυπο απευθείας στο PCI Express. Γουστάρω να το ακούω που λένε.

Δεν μπορούσα να έχω τη θήρα να κάθεται και να την βλέπω άδεια. 

:)

 

Υπάρχει δυνατότητα να έχω NVMe και Intel Optane ταυτόχρονα αγοράζοντας φυσικά το Intel Optane και κουμπώνοντας το στη δεύτερη θέση;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και ο NVMe, οπότε από πλατφόρμα έκλεισα. Όλα κομπλέ. :)

attachicon.gif IMG_20171227_180723_HHT (Mobile).jpg

 

 

Διαφορές ακόμα δεν έχω δει καθώς δεν έχω παίξει κάποιο παιχνίδι ώστε να δω χρόνους φορτώματος, κλπ.

Αυτό που έκανα ήταν να επεκτείνω το χώρο αποθήκευσης του συστήματος για Speed Sensitive δεδομένα, όπως παιχνίδια, προγράμματα, κλπ.

Με λίγα λόγια από εδώ και πέρα τα παιχνίδια που έχουν μεγάλα maps, είναι απαιτητικά σε Loading θα μπαίνουν στον NVMe και τα υπόλοιπα στον SSD.

 

Σίγουρα η αγορά του για εμένα ήταν περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Ήθελα να έχω δίσκο που να είναι με το καινούριο πρότυπο απευθείας στο PCI Express. Γουστάρω να το ακούω που λένε.

Δεν μπορούσα να έχω τη θήρα να κάθεται και να την βλέπω άδεια. 

:)

 

Υπάρχει δυνατότητα να έχω NVMe και Intel Optane ταυτόχρονα αγοράζοντας φυσικά το Intel Optane και κουμπώνοντας το στη δεύτερη θέση;

Καλοριζικος να τον χαρεις. Ο optane αξιζει μονο αν εχεις HDD. Σε καμια αλλη περιπτωση δεν αξιζει ειναι πεταμενα χρηματα. Αλλα με λιγα ευρω μπορεις να κανεις εναν HDD εναν πολυ πολυ γρηγορο ssd. Σε ηδη γρηγορα μεσα οπως ssd nvme δεν υπαρχει καν διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θέμα είναι ότι κάνει και OC τον επεξεργαστή... Οπότε δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος τι κάνει η ram

 

Πάντως σε εμένα όποτε τον πάω στα 4.6ghz δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά στα 1440p.. Λογικό. Οπότε τον πάει στα default για να μην κάνει και θόρυβο η ψύκτρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη αναλυση που παιζαμε πριν δεκα χρονια, :P και με κλοκαρισμενους επεξεργαστες. κανενα νοημα δηλαδη.

τι λες φιλε μου? πεταξες με κοτσανα εκει περα και αν πιασει επιασε.

Το AC origins δεν εχει σχεση με καρτες γραφικων και με αναλυσεις.

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

στη αναλυση που παιζαμε πριν δεκα χρονια, :P και με κλοκαρισμενους επεξεργαστες. κανενα νοημα δηλαδη.

τι λες φιλε μου? πεταξες με κοτσανα εκει περα και αν πιασει επιασε.

Το AC origins δεν εχει σχεση με καρτες γραφικων και με αναλυσεις.

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...