Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταπληκτικό απλά! Τρομεροί διάλογοι, ένιωθα ότι ήμουν και εγώ κάπου εκεί δίπλα στο τζάκι ακούγοντας αυτά που έλεγαν..

Θα μπορούσα άνετα να έβλεπα αλλα 100 επεισόδια σαν το σημερινό, με διαλόγους χωρίς ίχνος δράσης! Αυτό είναι το μεγαλείο της σειράς!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευτυχώς ο Benioff, και ο Weiss κατάλαβαν ότι είναι πολύ δύσκολο να σηκώσουν μόνοι τους το βάρος του σεναρίου. Μέχρι τώρα είδαμε δυο διαφορετικά ονόματα στο γράψιμο ίσως γι αυτό και στα δυο επεισόδια το σενάριο ήταν τόσο λεπτοδουλεμένο για πρώτη φορά μετά την «αποχώρηση» του Μάρτιν.

Όσο για το επεισόδιο τι να πούμε. Η σειρά έχει ξεπεράσει προ πολλού ότι υπήρχε πριν από αυτήν και δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάτι καλύτερο της για πάρα πολλά χρόνια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, telis είπε

Εμένα μου φάνηκε αντιγραφή από την αναμονή πριν από battle of helm's deep στο lotr, αλλά τέλος πάντων. Γενικά μου έκανε hollywood, παρόλα αυτά μου άρεσε.

Στην καλή έκδοση του θείου, εμπεριέχονται τα σχόλια των συντελεστών που λενε ακριβώς οτι εμπνεύστηκαν από το δεύτερο μέρος της τριλογίας του LOTR

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ολόκληρο επεισόδιο και το μόνο που άξιζε η σκηνή με τη Μπριάν.Και ο πούλος που πήρε η Δρακοκαβαλίστρα όταν έμαθε τα νέα από τον Σνόου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξύπνησα στις 6.30 να το δω πριν πάω δουλειά γιατί εχθές πέθανα νωρίς, και θέλω να ξαναπάει 6.30 και να μην ξυπνήσω. Αυτό.

2 επεισόδια που θα μπορούσαν να είναι 1. Ωραίοι οι διάλογοι και η προετοιμασία για αυτό που έρχεται, αλλά να έρθει κάποια στιγμή. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πρώτα επεισόδια θα μπορούσαν να είχαν συμπτυχθεί σε ένα μεγαλύτερο ώστε να βλέπαμε και λίγο παραπάνω background story των WW πριν την μάχη καθώς τώρα πάμε για μια εντελώς ανεγκεφαλη μάχη χωρίς τελικά να ξέρουμε ποιο είναι το κίνητρο τους.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Ένα ολόκληρο επεισόδιο και το μόνο που άξιζε η σκηνή με τη Μπριάν.Και ο πούλος που πήρε η Δρακοκαβαλίστρα όταν έμαθε τα νέα από τον Σνόου.

Εχει γίνει εμμονική με το θρόνο η μαντάμ. Ο κόσμος καίγεται και αυτή το βιολί της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα δεν χορταινεται   σε φαση μολις τελειωσει θα το  δω απο την αρχη σε τοπ ποιοτητα  ισως καποια συλλογη με blu ray  σε back to back  θεαση τα σαββατοκυριακα .

Το δευτερο επεισοδιο πολυ δυνατο αλλα πως πηγε με το ποντικι ?Πωω αηδια ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, g_alkis είπε

Εικαζω οτι αυτοι που φαινονται στο τρεϊλερ του 3ου θα ειναι οι επιζωντες και οι υπολοιποι rip

Προσωπικές προβλέψεις: Ο θαλασσινός να πέφτει ηρωικά για να ξεπλύνει τις παλιές αμαρτίες του.

Ο Jorah να κάνει κάτι πολύ ηρωικό και καθοριστικό στην μαχη

Spoiler

με το βαλυριανό σπαθι που του δωθηκε.

Το λαβ στόρι με τον γκρεοσκώληκα να καταλήγει σε δραματικό αποκορύφωμα. Αν οχι σε αυτή σε επομενη μάχη. Η κοπέλα πιθανόν και να την βγάλει καθαρή πηγαινοντας σε πιο ζεστά κλίματα.

Οι ανσάλιντ νομίζω θα είναι οι πλέον αναλώσιμοι ενώ και οι Ντοθράκι ως ιππείς, θα είναι δύσκολο να αποδώσουν στην χιονοθύελλα, σκοτάδι που επέρχεται.

Η "big woman" προβλέπεται να μετατρέπεται σε berzerker/strategist για να αποδείξει την αξία της στην μάχη

Spoiler

Ιδίως τώρα που θα νιώθει ολοκληρωμένη ως μαχητής, τιμωρημένος ιππότης κανονικός αλλά και ηγήτορας/στρατηγός πολλών ανδρών και ιδίως του Τζέημι. Πολύ πιθανό να κάνει κάτι εξαιρετικά ηρωικό για να σώσει τον Τζέημι ή και την διαφυγή αλλων χαρακτήρων.

Εικάζω τέλος ότι ο συνδυασμός απεθαντου δράκου και γιγάντων, θα παίξει μεγάλο ρόλο. Ο Τορμουντ θα κληθεί να αποδείξει την αξία του, ιδίως λογω της Big Woman.

Spoiler

Επίσης για να δικαιολογήσει το παρατσούκλι του ενάντια στους γίγαντες

Το σημαδεμένο κοριτσάκι, κάποιο σημαντικό/δραματικό ρόλο θα παίξει ως προς τον Sir Davos. Μένει να δούμε...

 

Θα γίνει σφαγη!

1 ώρα πριν, moumos είπε

Εχει γίνει εμμονική με το θρόνο η μαντάμ. Ο κόσμος καίγεται και αυτή το βιολί της.

Όταν σηκώνει απότομα το χέρι της από αυτό της Σανσα σχετικά με το "κι υστερα, κι ύστερα" αναφορικά με το μέλλον του βορά αλλά και τα στιγμιότυπα με τον Τζον δείχνουν οτι δεν είναι διατεθειμένη να παραχωρήσεισει τόσο εύκολα, ολα οσα ονειρεύτηκε/έκτισε ως τώρα, να τα δώσει απλόχερα. Και νομίζω πως η στάση Μπριεν, Σανσα, Τύριον, Σνοου ως προς τον Τζεημι, θα χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή εναντίον τους στο πρώτο στραβοπάτημα του ...κουλοχέρη.

Επεξ/σία από EmpYristis
Συντακτικα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boring και χωρις εμπνευση. Παλι ξαναματακανουμε build την συσχετιση του θεατη με τους ηρωες ωστε στην επερχομενη μαχη να νοιαστουμε.

Οπως το κοβω,1.01 στο επομενο να πεθανει η Big Woman,1.20 να φανε τον Χαουντ

Η σκηνη με τον Grey worm τι εξυπηρετει?Η σκηνη με την σουπα?

 

Και καπου ξαφνικα εμφανιζεται κι ενας Ghost. Fuck logic αλλα εχουμε περισσοτερα CGI

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία:

Spoiler

Έχεις 2 δράκους που μπορούν να τα μαμήσουν όλα, για ποιον λόγο να μην παίξουν μόνοι τους μπάλα; Ο ένας θα απασχολεί τον δράκο του night king (αν τελικά μπουκάρει μ' αυτόν, γιατί μας είπαν ότι πάει για τον Μπράν, άρα πεζός) όσο ο άλλος θα τελειώνει την βρώμικη δουλειά και να συνταχθεί ξανά μαζί του με πλεονέκτημα πλέον. Μπορεί να μη το κουβαλήσουν όλο μόνοι τους, ok δεκτό, αλλά δεν δέχομαι ότι δεν μπορούν να προκαλέσουν ένα damage στους walkers αρκετά ισχυρό. Αντιεμπορικό θα μου πεις, οι άλλοι δεν γίνεται να κοιτάνε, αλλά έτσι όπως το έχτισε το σενάριο είναι λίγο χαζό να μην είναι τα κυρίαρχα όπλα τους οι δράκοι και να καταστρώνουν σχέδια απώθησης και παγίδας στον night king χωρίς αυτούς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...