Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mary είπε

Όσο και να λυσάτε η θέα δρακομανα θα φτάσει σίγουρα μέχρι το προτελευταίο επεισόδιο και θα την βγάλει καθαρή στο 3ο.

Όσο για την θεωρία που αναφέρθηκε παραπάνω και εγώ αρχίζω να την πιστεύω.

Και για αυτούς που γκρινιάζουν (μέσα και εγώ) ότι ήταν λίγο φιλερ το επεισόδιο. Ρισπεκτ σε D&D.

Διαφωνώ φουλ με τον King. 

Δεν πήγαν για καφεδάκι πάνω, ούτε κάνανε κάποια συμφωνία ειρήνης ή κάτι τέτοιο.

Είναι θέμα επιβίωσης για αυτό ενώθηκαν. Δεν έχει να κάνει με το παρελθόν ή τις σχέσεις τους πριν ή κατά τη διάρκεια όσων βλέπουμε. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με το ζούμε ή πεθαίνουμε. Άρα δε βλέπω κάπου αυτό που γράφει.

Εντελώς άστοχο το σχόλιο του για μένα. 

  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Σιγά μην φάει λάχανο η αρυα τον night King. Εδώ έφαγε ολόκληρο δράκο χαλαρά την αρυα θα φοβηθεί. 

Μη ξεχνας οτι ολα κανουν κυκλο στη σειρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Έριξαν απίστευτη δουλειά στα σκηνικά του Winterfell. Αφανείς ήρωες οι prop artists.

Που να τα δεις και από κοντά

Εδώ με τον Balerion the dread. 😊

1260311279_IMG_20190422_12370201.jpg.8d5d548eb9e32437ef81479c4e7e7062.jpg

5 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Διαφωνώ φουλ με τον King. 

Δεν πήγαν για καφεδάκι πάνω, ούτε κάνανε κάποια συμφωνία ειρήνης ή κάτι τέτοιο.

Είναι θέμα επιβίωσης για αυτό ενώθηκαν. Δεν έχει να κάνει με το παρελθόν ή τις σχέσεις τους πριν ή κατά τη διάρκεια όσων βλέπουμε. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με το ζούμε ή πεθαίνουμε. Άρα δε βλέπω κάπου αυτό που γράφει.

Εντελώς άστοχο το σχόλιο του για μένα. 

Υποθέτω ότι έχεις γράψει πάνω από 60 βιβλία και σε διαβάζουν χ εκατομμύρια άνθρωποι.

Αν όχι, καλό είναι να σεβόμαστε αυτούς που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα. Και παρότι νέοι οι D&D το να παίρνουν τέτοιο credit είναι μεγάλη αναγνώριση στα πρόσωπα τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mary είπε

Που να τα δεις και από κοντά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εδώ με τον Balerion the dread. 😊

1260311279_IMG_20190422_12370201.jpg.8d5d548eb9e32437ef81479c4e7e7062.jpg

Υποθέτω ότι έχεις γράψει πάνω από 60 βιβλία και σε διαβάζουν χ εκατομμύρια άνθρωποι.

Αν όχι, καλό είναι να σεβόμαστε αυτούς που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα. Και παρότι νέοι οι D&D το να παίρνουν τέτοιο credit είναι μεγάλη αναγνώριση στα πρόσωπα τους.

Όποιος έχει γράψει 60 βιβλία και τον διαβάζουν Χ εκατομμύρια έχει πάντα δίκιο? 

Σόρρυ δεν ήξερα. 

ΣΥΜΦΩΝΏ ΚΙΝΓΚ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!11ΕΝΑΕΝΤΕΚΑ!!1

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, totalius είπε

Ελάχιστες σκηνές απο αυτο το επεισόδιο ?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όλη η φάση γυρω απο το τζάκι ειναι ένα έπος που κλείνει το κύκλο χαρακτήρων που τους βλέπουμε απο το s01e01. . Δείχνει Τυριον κ Τζέιμι να ειναι ετοιμοι να πεθάνουν πολεμώντας για το Winterfell . Δείχνει τη ψηλή να κανει το όνειρο της πραγματικότητα  κ τους υπόλοιπους να αντιμετωπίζουν με το δικό του τροπο ο καθένας το θάνατο που έρχεται . Αν ολα αυτα τα χρόνια δεν έχεις δεθεί με κανένα απο αυτους τους χαρακτήρες τότε λογικό να μη σου λέει κατι οτι καποιους ίσως κ ολους τος βλέπουμε τελευταια φορα . 

Επισης δείχνει στο επεισόδιο το Μπραν να εχει ξεφύγει τελείως απο την ανθρώπινη υπόσταση του έτοιμος να μπει δόλωμα για το WK κ να  μας αποκαλύπτει για ποιο λογο τον  κυνηγάει. Δείχνει τη Νταινερυς να της εχει γινει εμμονή ο θρόνος κ ακομα κ με τους WW απ έξω να σκέφτεται οτι μπορεί να χάσει το θρόνο ή το βορά  ( φοβερό το τετ α τετ με τη Σανσα κ η αντίδραση της σε αυτα που της λέει .) 

Δειχνει την Αρυα να ξεπαρθενευεται με το γιο του Μπαραθεον κ για πρωτη φορα να γινεται αυτο που ειχαν συζητήσει οι πατεράδες τους στο 1ο επ. της σειράς δλδ να ενωθούν οι οικογένειες τους .

Δειχνει το τρίο της νυχτερινής φρουράς ξανά μαζί απέναντι στους WW . Το Hound με την Αρυα. .

Δείχνει το Τζόν να αποκαλύπτει τη ταυτότητα του στη Νταινερυς  . Το Θηον να ειναι κ αυτός έτοιμος να πεθάνει ηρωικά απο εκεί που ηταν ένα σκουπίδι που δε του έδινε κανείς σημασία .

Δείχνει το Τορμουντ με επικές ατάκες σε ολο το επεισόδιο

Δε ξέρω τι παραπανω περιμένει κάποιος να δει απο ένα επεισόδιο που στην ουσία ειναι η ηρεμία πριν τη καταιγίδα ?

Εγώ μια σειρά βλέπω, ούτε κάθομαι να αναζητώ κρυφά μηνύματα, ιστορίες και θεωρίες, ούτε το φιλοσοφώ να ψάχνω να βρω τι σημαίνει το ένα και το άλλο, πες με ρηχό αλλά δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

Spoiler

Οπότε ναι όλες αυτές οι κουβέντες γύρω από το τραπέζι, το αν ο Μπραν είναι ανθρώπινος ή όχι, (που το ξέραμε ήδη) και πάει λέγοντας προσωπικά με έκαναν να βαριέμαι, απλώς περιμένω να με αποζημιώσουν τα επεισόδια που έρχονται.

 

  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εγώ μια σειρά βλέπω, ούτε κάθομαι να αναζητώ κρυφά μηνύματα, ιστορίες και θεωρίες, ούτε το φιλοσοφώ να ψάχνω να βρω τι σημαίνει το ένα και το άλλο, πες με ρηχό αλλά δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οπότε ναι όλες αυτές οι κουβέντες γύρω από το τραπέζι, το αν ο Μπραν είναι ανθρώπινος ή όχι, (που το ξέραμε ήδη) και πάει λέγοντας προσωπικά με έκαναν να βαριέμαι, απλώς περιμένω να με αποζημιώσουν τα επεισόδια που έρχονται.

Γιατί δεν βλέπεις άλλη σειρά; Εξάλλου από την αρχή έτσι ήταν τον GoT, αρκετοί διάλογοι και 1 επεισόδιο με μάχη ή δράση. Δεν άλλαξε κάτι τώρα.

Απλώς γκρινιάζετε επειδή δεν ικανοποιούν τις προσδοκίες σας τα επεισόδια καθώς θεωρούσατε ότι θα γίνει ο κακός χαμός και θα έχουμε μόνο αίμα, μάχες και συνεχείς ανατροπές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Conan2046 said:

Εγώ μια σειρά βλέπω, ούτε κάθομαι να αναζητώ κρυφά μηνύματα, ιστορίες και θεωρίες, ούτε το φιλοσοφώ να ψάχνω να βρω τι σημαίνει το ένα και το άλλο, πες με ρηχό αλλά δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

  Reveal hidden contents

Οπότε ναι όλες αυτές οι κουβέντες γύρω από το τραπέζι, το αν ο Μπραν είναι ανθρώπινος ή όχι, (που το ξέραμε ήδη) και πάει λέγοντας προσωπικά με έκαναν να βαριέμαι, απλώς περιμένω να με αποζημιώσουν τα επεισόδια που έρχονται.

Μα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε γιατι γκρινιαζουμε. Οταν δειχνουν μαχες λεμε "που ειναι οι διαλογοι, Μαρτιν λειπεις", οταν εμβαθυνουν σε χαρακτηρες και στις σχεσεις μεταξυ τους λεμε "μια σειρα βλεπω, δε θα κατσω να φιλοσοφησω". 

Και για να σου απαντησω, οχι δεν εισαι ο μονος, απλα αυτοι που δε το φιλοσοφουν, δε θα δουν GoT

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εγώ μια σειρά βλέπω, ούτε κάθομαι να αναζητώ κρυφά μηνύματα, ιστορίες και θεωρίες, ούτε το φιλοσοφώ να ψάχνω να βρω τι σημαίνει το ένα και το άλλο, πες με ρηχό αλλά δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Οπότε ναι όλες αυτές οι κουβέντες γύρω από το τραπέζι, το αν ο Μπραν είναι ανθρώπινος ή όχι, (που το ξέραμε ήδη) και πάει λέγοντας προσωπικά με έκαναν να βαριέμαι, απλώς περιμένω να με αποζημιώσουν τα επεισόδια που έρχονται.

Μαλον 8 χρονια βλεπεις σειρα που δε ταιριαζει στα γουστα σου . Δεν εχει να κανει αν εισαι ρηχος ή οχι . 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ταιριάζει η σειρά στα γούστα μου, ή τουλάχιστον ταίριαζε στις πρώτες σεζόν. 

Φαντάζομαι υπάρχουν αυτοί που την βλέπουν αναλύουν, ψάχνουν αν δουν τι θα συμβεί, θεωρίες κλπ

Και υπάρχουμε και εμείς που την βλέπουμε για την ατμόσφαιρα, τους κόσμους που βλέπαμε, την βία, το σεξ, τους χαρακτήρες χωρίς να εμφαθύνουμε, χωρίς να έχουμε διαβάσει τα βιβλία, εγώ προσωπικά  χωρίς να έχω μάθει καν τους περισσότερους οίκους και βασίλεια.

Ε, από κάποιο σημείο όντως εμάς τουλάχιστον μας κουράζει όπως εξελίσσεται, αλλά τώρα πλέον δεν γίνεται και να την αφήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνετε νόημα βαθύ φαντάζομαι. Στα 90's-00'ss θα είσαστε αυτοί που ρωτούσαν ΤΙ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΤΟ ΤΑΤΟΥΆΖ ΣΟΥ; ΕΙΝΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟ;

Βάλτε  μου confused τώρα!

13 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Φαντάζομαι υπάρχουν αυτοί που την βλέπουν αναλύουν, ψάχνουν αν δουν τι θα συμβεί, θεωρίες κλπ

Και υπάρχουμε και εμείς που την βλέπουμε για την ατμόσφαιρα, τους κόσμους που βλέπαμε, την βία, το σεξ, τους χαρακτήρες χωρίς να εμφαθύνουμε, χωρίς να έχουμε διαβάσει τα βιβλία, εγώ προσωπικά  χωρίς να έχω μάθει καν τους περισσότερους οίκους και βασίλεια.

Έτσι ακριβώς και εγώ σε αυτή την κατηγορία είμαι.

  • Like 1
  • Confused 6
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να εχετε πολυ χρονο για σκοτωμα αν χαλασατε Χ ωρες σε 8 χρονια της ζωης σας βλεποντας κατι που δεν ειναι για εσας και δεν ηταν ποτε. βια αιμα και ξυλο θελετε. Βικινγκς και σπαρτακους. εδω εχει βια αιμα και ξυλο σε 1-2 επ σε καθε σεζον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Σαν να εχετε πολυ χρονο για σκοτωμα αν χαλασατε Χ ωρες σε 8 χρονια της ζωης σας βλεποντας κατι που δεν ειναι για εσας και δεν ηταν ποτε. βια αιμα και ξυλο θελετε. Βικινγκς και σπαρτακους. εδω εχει βια αιμα και ξυλο σε 1-2 επ σε καθε σεζον.

Σιγα σαν παραμυθακι ειναι. Εδω μου ειπαν οτι στον ουρανο υπαρχει ενας με μακρια μαλλια μαλλον, που με αγαπαει αλλα αμα κανω αμαρτιες θα με τιμωρησει.

Επισης καθε χριστουγεννα ενας κοκκινος χοντρουλης με ασπρα γενια που πινει κοκα κολα φερενι δωρα αλλα ποτε αυτο που θελω.

Ενα αθωο παραμυθι ειναι το GOT υπαρχουν χειροτερα οπως προανεφερα, αρκει το φιλοσοφείτε πολυω κατ'εμε. Οτι θρλουν να σου δειξουν θα μετρησουν το screen time, τα λεφτα και θα στο δειξουν, αμα θες υστερα να εισαι πολυ ψαγμενος και να φτιαχνεις βιντεακια στο youtube για το τι εγινε, με το καλο να αγορασεις την οποια κασετινα blue ray και με οποια making of και επεξηγησεις σε limited edition πουλησουν μετα το τελος τηε σειρας. Ενα μελος το ανεφερε κατι για 4Κ και making of.😉

 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...