Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Fotis13 said:

Πραγματικα δεν χορταινεται   σε φαση μολις τελειωσει θα το  δω απο την αρχη σε τοπ ποιοτητα  ισως καποια συλλογη με blu ray  σε back to back  θεαση τα σαββατοκυριακα .

Το δευτερο επεισοδιο πολυ δυνατο αλλα πως πηγε με το ποντικι ?Πωω αηδια ...

Δεν πρόλαβε μάνα μου να πει κουβέντα και μετά σκέφτηκε αν δεν επιβιώσουμε πάει, άρα ρίχτον στο ποντίκι και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως μου φάνηκε άκρως βαρετό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ανάπτυξη χαρακτήρων είχαμε. 

Κρατάω ελάχιστες σκηνές:

Spoiler

Τον Μπραν που σχολίασε τι κάνει κάποιος για την ...αγάπη

Και το βλέμα του Τζον όταν η Καλίσι το μόνο που έχει να πει είναι ότι είναι υποψήφιος να της φάει τον θρόνο, ενώ αυτού το ξεκάθαρο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούν να είναι μαζί αφού είναι συγγενείς. 

 

Το πρόβλημα προφανώς είναι ότι οι περισσότεροι ήρωες είναι συγκεντρωμένοι σε ένα μέρος οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να υπάρξει ιδιαίτερη εξέλιξη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Conan2046 said:

 

  Hide contents

 

Και το βλέμα του Τζον όταν η Καλίσι το μόνο που έχει να πει είναι ότι είναι υποψήφιος να της φάει τον θρόνο, ενώ αυτού το ξεκάθαρο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούν να είναι μαζί αφού είναι συγγενείς. 

 

Κανένα πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς οι Targaryen είναι αιμομίκτες. Πχ η Daenerys θα παντρευόταν τον Rhaegar, πατέρα του Jon.

😛 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tutuyo είπε

Boring και χωρις εμπνευση. Παλι ξαναματακανουμε build την συσχετιση του θεατη με τους ηρωες ωστε στην επερχομενη μαχη να νοιαστουμε.

Οπως το κοβω,1.01 στο επομενο να πεθανει η Big Woman,1.20 να φανε τον Χαουντ

 Η σκηνη με τον Grey worm τι εξυπηρετει?Η σκηνη με την σουπα?

 Και καπου ξαφνικα εμφανιζεται κι ενας Ghost. Fuck logic αλλα εχουμε περισσοτερα CGI

Spoiler

Νομίζω ότι το κυνηγόσκυλο θα τη γλιτώσει, μυρίζομαι ότι θα επιβεβαιωθεί το Cleganebowl

1.02 δίνω Beric Dondarrion, και δυστυχώς δε βλέπω να τη βγάζει καθαρή ο κρεμμύδας...

Από εκεί και πέρα όλο και κάνας ακόμα πιο σημαντικός χαρακτήρας θεωρώ ότι δε θα τη βγάλει τη βδομάδα :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εμένα πάντως μου φάνηκε άκρως βαρετό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ανάπτυξη χαρακτήρων είχαμε

Αμάν με αυτή την καραμέλα της ανάπτυξη χαρακτήρων.... Είμαστε τελευταία σεζόν, τι ανάπτυξη να κάνει δλδ; Τους ξέρουμε όλους.
7 ολόκληρες σεζόν μάθαμε τα πάντα για τους πάντες.

  • Like 1
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Αμάν με αυτή την καραμέλα της ανάπτυξη χαρακτήρων.... Είμαστε τελευταία σεζόν, τι ανάπτυξη να κάνει δλδ; Τους ξέρουμε όλους.
7 ολόκληρες σεζόν μάθαμε τα πάντα για τους πάντες.

Αυτό ακριβώς νομίζω κι εγώ, σχολιάσα τις απόψεις που ακούγονται και προσπαθώ να καταλάβω με ποιο τρόπο το επεισόδιο δεν ήταν βαρετό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δρακομάνα έχει γίνει σίχαμα πλέον. Μακάρι στο επόμενο να μας αδειάσει την γωνιά. Άσε που από τους χαρακτήρες που είναι στο Winterfell αν γινόταν ένα poll του στυλ ποιος θέλετε να επιζήσει της μάχης θα ήταν στον πάτο της λίστας. 

P.S Είναι και άσχημη η σιχαμένη. Στο τετ α τετ με την Σάνσα η κοκκινομάλλα ήταν σαν άγγελος και αυτή με ένα μικρό πρόσωπο και κολλημένα δύο μάτια πάνω του σαν μαιμουδάκι.

  • Like 2
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2019 στις 8:01 ΜΜ, ThReSh είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

57009116_2688799911191453_56609711862474

Πλάκα πλάκα για εμένα, αυτη ήταν η καλύτερη σκηνή του επειδοδιου! 

Spoiler

Και τα δυο επεισόδια btw τα βρηκα ικανοποιητικά, αφού υπήρξαν διαφορες εξελίξεις, άλλες αναμενόμενες κ άλλες απρόσμενες. Είχε μπόλικο απο ένα στοιχείο που μου αρέσει στο got, δλδ ότι σε μια οποιαδήποτε σκηνή, με μια απλή φράση μπορεί να γίνει τρελλη ανατροπή κλπ. Ανυπομονώ για το 3 όπου πιθανότατα να αρχίσουν τα ...κλάματα :-)

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε, κλείνετε σε σπόιλερ κάποια μελλούμενα στοιχεία της πλοκής όσο κι αν είναι υποθέσεις.

 

Spoiler

Μην προεξοφλείτε την "αποχώρηση" της Ντενέρις από το επόμενο επεισόδιο γιατί υπάρχει στο φινάλε της 2ης σεζόν το όραμά της που τη δείχνει να βαδίζει στην καμένη και χιονισμένη αίθουσα του Σιδηρούν Θρόνου. Σίγουρα στο τρίτο επεισόδιο θα έχουμε άλλες αποχωρήσεις αλλά με προβληματίζουν κάνα δυο πράματα. Για αρχή, στα τρέηλερ δείχνουν την Άρυα να τρέχει κυνηγημένη σε έντονο κόκκινο φως δείγμα του ότι αν καίγεται το Γουίντερφελ δεν είναι από τη μπλε φωτιά του Βισέριον. Αλλά υπάρχει και η "διαρροή" από τα γυρίσματα που δείχνουν το Γουίντερφελ να καίγεται αλλά μου φαίνεται πως είναι σκόπιμα από την παραγωγή παραπλανητική διαρροή. Γιατί ακριβώς λόγω "εξοικονόμησης" κόστους σκηνικών, αυτό που βλέπουμε είναι ίσως να καίγεται το Κινγκ'ς Λάντινγκ (αφού δεν τους παίρνει να κάψουν το Ντουμπρόβνικ) προσαρμοσμένο εκείνη τη στιγμή στην τοποθεσία. Εξ ου και το χιόνι στο όραμα της Ντενέρις κι έμμεση υπόδειξη ότι ο Νάιτ Κινγκ τελικά φτάνει εκεί.

 

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο επεισόδιο σαν αποχαιρετισμός...

Κάποιες πολύ καλές σκηνές (αν και δανεισμένες από LOTR), ωραίο το τραγούδι από Florence, γέλιο με Tormund και το μισο-αηδιασμένο ύφος της Brienne.

Δεν υπήρχε κατά τη γνώμη μου κάποια ιδιαίτερη ανάπτυξη, αλλά δε χρειάζεται σε αυτή τη φάση πια νομίζω, αλλά μου άρεσε το πέρασμα από σχεδόν όλους τους χαρακτήρες και το αίσθημα calm before the storm που έβγαζε το όλο κλίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Εγώ έχω μια απορία:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχεις 2 δράκους που μπορούν να τα μαμήσουν όλα, για ποιον λόγο να μην παίξουν μόνοι τους μπάλα; Ο ένας θα απασχολεί τον δράκο του night king (αν τελικά μπουκάρει μ' αυτόν, γιατί μας είπαν ότι πάει για τον Μπράν, άρα πεζός) όσο ο άλλος θα τελειώνει την βρώμικη δουλειά και να συνταχθεί ξανά μαζί του με πλεονέκτημα πλέον. Μπορεί να μη το κουβαλήσουν όλο μόνοι τους, ok δεκτό, αλλά δεν δέχομαι ότι δεν μπορούν να προκαλέσουν ένα damage στους walkers αρκετά ισχυρό. Αντιεμπορικό θα μου πεις, οι άλλοι δεν γίνεται να κοιτάνε, αλλά έτσι όπως το έχτισε το σενάριο είναι λίγο χαζό να μην είναι τα κυρίαρχα όπλα τους οι δράκοι και να καταστρώνουν σχέδια απώθησης και παγίδας στον night king χωρίς αυτούς.

Spoiler

Δεν προλαβα να διαβασω παρακατω απο το σχολιο σου οποτε δεν ξερω αν σου απαντησε καποιος... αλλα... οταν εχουμε δει οτι ΗΔΗ ο night king solαρει δρακο... τι σε κανει να πιστευεις οτι ενας δρακος θα μπορει να κανει καλα τον night king ενω καβαλαει εναν UNDEAD/turned δρακο??????

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

Η σκηνη με τον Grey worm τι εξυπηρετει?Η σκηνη με την σουπα?

Την εξύψωση των ανθρώπινων συναισθημάτων; Εκείνων των ονείρων, της ελπίδας και της αγάπης; Στο ότι δεν είμαστε στη δεκαετία του 70" και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ψυχολογική υπόσταση πίσω από κάθε χαρακτήρα; Στην ανάδειξη ενός ζώντος κόσμου, που δεν κυκλοφορεί άψυχα πίσω από τους κεντρικούς ρόλους, αλλά αφουγκράζεται, ζει και χάνεται σε αυτόν; Λέω εγώ τώρα, έτσι δύο πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...