Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σομπα υγραεριου και εγω, δεν μυριζει καθολου και βγαζει απο το πρωτο δευτερο ακαριαια ζεστη,και εγω σε γνωστο βενζινα την γεμιζω φουλ με κανα δεκαπενταρι.Αεριο ειναι προσοχη θελει αλλα αν εισαι προσεκτικος ειναι μια χαρα,για δωματιο μιλαμε η μικρο χωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα πέρυσι έναν θερμοπομπό arielli 2500w στα 30€. Τον βάζω μια ώρα πριν τον ύπνο και το δωμάτιο γίνεται πραγματικά φούρνος. Έχει και θερμοστάτη. 22 βαθμούς σταθερά παίζω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σομπα υγραεριου και εγω, δεν μυριζει καθολου και βγαζει απο το πρωτο δευτερο ακαριαια ζεστη,και εγω σε γνωστο βενζινα την γεμιζω φουλ με κανα δεκαπενταρι.Αεριο ειναι προσοχη θελει αλλα αν εισαι προσεκτικος ειναι μια χαρα,για δωματιο μιλαμε η μικρο χωρο.

Όπως είπα και παραπάνω όλο το μυστικό είναι στο άναμα για να μη μυρίσει.

Και μία πληροφορία για κάποιους που πιθανόν θέλουν να αγοράσουν.Βγαίνει σε δύο τύπους στενή και λίγο πιο φαρδιά

με 5-10 ευρώ παραπάνω.

Πάρτε τη φαρδιά γιατί στη στενή δε χωράει καλά η φιάλη μένει η μισή έξω και θα έχετε πρόβλημα σε μετακίνηση.

Είχα πάρει μία στενή από leroy και μετά πήγα και την άλλαξα με φαρδιά.

 

Ενημερωτικά γράφουν ότι στο φουλ και με αναμμένα τα τρία μάτια βγάζουν θέρμανση 4.200 Watt 

που δεν έχω δει να βγάζει κάποιο άλλο θερμαντικό σώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα πέρυσι έναν θερμοπομπό arielli 2500w στα 30€. Τον βάζω μια ώρα πριν τον ύπνο και το δωμάτιο γίνεται πραγματικά φούρνος. Έχει και θερμοστάτη. 22 βαθμούς σταθερά παίζω εγώ

θυμαμαι οτι ειχαμε παρει τον ιδιο...περσι τον ειχα σε μεγαλο δωματιο και φετος σε ενα πολυ μικρο που με το ζορι εχω διπλο κρεβατι και δυο επιπλα...το βαζω στην μια σκαλα δλδ 1250 βαττ σε 1 ωρα εχω τουλαχιστον 18 βαθμους...ειμαι σε περιοχη με πολυ κρυο εχθες ειχε 0 και με λογικες απωλειες...την ωρα που το αναψα ειχα 13 βαθμους στο δωματιο για μικρο χωρος και με 1250 βατ κανει καλη δουλεια για μεγαλο χωρο ουτε να το σκεφτεις..η σωμπα υγραεριου ειναι μια καλη λυση και για μεγαλο χωρο και για μικρο...μοναδικο - οτι πρεπει να αλλαζεις συχνα φυαλες και οτι μυριζει ειδικα σε μικρο χωρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο αφυγραντήρας πιστεύεται θα κάνει δουλειά για δωματιο περιπου 20 τ.μ.?

 

https://www.amazon.co.uk/Excelvan-Digital-Dehumidifier-Portable-Moisture/dp/B01M7ZCNV7/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8#Ask

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλα τα ηλεκτρικά ως προς την απόδοση είναι το ίδιο. Οσα watt είναι τόση είναι η ενερργεια που παρέχουν. Δηλαδή είναι αστείο να λέει κάποιος ότι το ταδε αποδίδει καλύτερα απο το αλλο αν είναι τα ίδια watt. Ok καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολα κατανοητό αλλά όμως έτσι είναι και δεν αποτελει θέμα συζήτησης. Τώρα αφου ισχύει αυτό γιατί υπάρχουν τόσα είδη ηλεκτρικών σωμάτων? Ολα είναι καλά ανάλογα τη χρήση που τα θέλουμε. Αν πχ το θες για παιδικό δωμάτιο θα ήταν χαζό να παρει σωμπα χαλαζια ή σωμπα αλογονου ή ακόμα και αερόθερμο γιατι φλερταρεις με ατυχημα. Εκει θες σωμα που δεν καιει εξωτερικά πολυ. Αν θες ένα σώμα να το χρησιμοποιείς το πρωι που ξυπνας για να πιεις τον καφέ σου και να φυγεις για δουλεια παλι είναι χαζο να παρει λαδιου ή κονβεκτορα. Εκει θες κατι να ζεσταινει με ακτινοβολία ή με βεντιλατερ πχ σωμπα αλογονου ή αερόθερμο. Αν θες να το χρησιμοποιεις και να κοιμασαι παλι ειναι χαζο το αεροθρμο. Αν καθεσαι σε μεγαλο χωρο που δεν προκειται να ζεστανει με τετοιο σωμα αλλα θες να ζεσταινει το σημειο που βρίσκεσαι παλι θες σωμα ακτινοβολιας ή με βεντιλατερ. Αν θες να το αποθηκευεις το καλοκαιρι στο παταρι δε παιρνεις λαδιου. Απο αποψη παντως μεταδοσης θερμοτητας η εξαναγκασμένη ροή με βεντιλατερ είναι πιο αμεση για να ζεστανει ομοιομορφα έναν χώρο. Αύτη είναι η εμπειρία μου με τα σώματα. Τώρα υγραερίου είναι άλλου είδους κατηγορία. Αυτή ζεσταίνει πραγματικά, δεν έχει σχεση με τα ηλεκτρικά αλλά και αυτή έχει τα δικά της μειονεκτήματα όπως και η κεροσαν που αποτελουν κυριες θερμάνσεις και όχι βοηθητικες όπως τα ηλεκτρικά. Προχθές αγόρασα το delonghi HCX3120FS για βοηθητικό. Έχει και δυο ανεμιστηρες στα ακρα που λειτουργούν αν τους επιλεξεις στη μεγαλη σκαλα (2000w) αλλά κανουν αρκετο θορυβο. Α και κατι τελευταιο. Ο ψηφιακός θερμοστάτης δε προσφερει κατι στην οικονομία. Ετσι και αλλοιώς αν θες να ρυθμίσεις το σωμα θα το κανεις με βαση τη πραγματική θερμοκρασια δηλαδή με βάση τι δεινχει το θερμόμετρο χωρου που έχεις οπότε θα τα καταφέρει μια χαρά και ο απλος θερμοστάτης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο φίλος στο πρώτο ποστ ρώτησε για οικονομικότερη λύση θέρμανσης μόνο για δωμάτιο και επειδή αυτό ακριβώς κάνω και εγώ στο διαμέρισμα που μένω η οικονομικότερη λύση και ως προς την αγορά και ως προς την κατανάλωση είναι ένας απλός θερμοπομπός. Είχα πάρει πριν 4 χρόνια έναν απο τον Σκλαβενίτη 19 ευρώ και είναι απο τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ.

 

Έχω δοκιμάσει και υγραέριο, αποδοτικό αλλά μυρίζει. Κλιματιστικό έχω αλλά δεν βλέπω τον λόγο να δουλεύουν μοτέρ στοιχεία κλπ για να κάνω αυτό που κάνω και με τον θερμοπομπό με πιο φυσικό τρόπο.

 

Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι είναι ακριβώς, μιλάω για κάτι σαν αυτό:

 

17.090-500x500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλιματιστικό έχω αλλά δεν βλέπω τον λόγο να δουλεύουν μοτέρ στοιχεία κλπ για να κάνω αυτό που κάνω και με τον θερμοπομπό με πιο φυσικό τρόπο.

Post #5...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Post #5...

Το κλιματιστικό για να σου βγάλει τον θερμό αέρα δουλεύει μοτέρ. Ο θερμοπομπός όχι, ανεβαίνει προς τα πάνω με φυσικό τρόπο λόγω θερμότητας. Το κλιματιστικό αν δεν υπάρχει κάνει Χ εκατοντάδες ευρώ, ο θερμοπομπός 20-30 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν θες να κρατάς μια Χ θερμοκρασία στο σπίτι ο θερμοπομπός σε "βάθος" χρόνο θα βγει πολύ πιο ακριβός από το κλιματιστικό (Αντλία Θερμότητας)...

 

Ειδικά στην περίπτωσή σου, δεν αξίζει να χρησιμοποιείς τον θερμοπομπό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κρατάς μια Χ θερμοκρασία στο σπίτι ο θερμοπομπός σε "βάθος" χρόνο θα βγει πολύ πιο ακριβός από το κλιματιστικό (Αντλία Θερμότητας)...

Στο σπίτι ναι.. Για δωμάτιο όμως αν κλείσεις πόρτα και το βάλεις στους 21 θα δεις ότι στην ώρα Αντε να κάψει την μισή ώρα... Άρα συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και μετά θα πέσει από τους 21 και για να τους ξαναφτάσει θα δουλέψει πχ στα 2000 ή 3000w (όσο είναι), ενώ το κλιματιστικό λόγω inverter δεν θα δουλεύει στο full για να "συντηρεί" τους 21 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κρατάς μια Χ θερμοκρασία στο σπίτι ο θερμοπομπός σε "βάθος" χρόνο θα βγει πολύ πιο ακριβός από το κλιματιστικό (Αντλία Θερμότητας)...

Ποιος μίλησε για σπίτι; Ο φίλος ρώτησε για δωμάτιο, για ένα δωμάτιο πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση και ο λογαριασμός πολύ χαμηλά. Και αν ο φίλος δεν έχει κλιματιστικό να πάει να δώσει 300 για να πάρει για να ζεσταίνει το δωμάτιο; Και να δουλεύει και μοτέρ θόρυβο κλπ; Ενώ μπορεί πάμφθηνα;

 

Δοκίμασα και το κλιματιστικό που είχε στο δωμάτιο όταν ήρθα αλλά δεν συμφέρει απο κατανάλωση σε σχέση με το απλό θερμαντικό που πήρα. Μιλάμε πάντα για 1 δωμάτιο θέλω να πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...