Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρέ φίλε, θερμοπομπός μέ συνετή χρήση τοῦ θερμοστάτη ἀπό ἐμένα.

Ἐγώ ἔχω Atlantic 2000watt γιά τό σαλόνι πού εἶναι καί σχετικά μεγάλο 18m2 περίπου, άν δέν ἀπατώμαι.

Πάντως αύτό πού είπώθηκε πιό πάνω, ὁ,τι δίχως καλή μόνωση θά καῖς πολλά ὁ,τι καί νά κάνεις, ἀληθεύει.

Έγώ εἴδα διαφορά ἀκόμα καἰ μέ ἀπλά ἀεροστόπ σἐ κάποιες πόρτες.

Επεξ/σία από Hlapatsas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλε χαλί στο πάτωμα όπως είπες, βάψε τους τοίχους με μονωτική μπογιά και έχε έναν υπολογιστή Turbo-X συνέχεια σε λειτουργεία.

 

Χωρίς πλάκα όσα είναι τα WATT που καις αυτό είναι και το ποσό της ενέργειας που καταλήγει με την μορφή θερμότητας στο περιβάλλον (εδώ στο δωμάτιο)

 

Οπότε πχ αν έχεις 10 κάρτες 200 watt (και δεδομένου ότι τις τρέχει 100%) θα κάνει την ίδια δουλειά που θα έκανε με ενα αερόθερμο 2000 watt.

 

Οπότε θα μπορούσε να στίσει ένα eth rig να βγάλει και λίγα απο τα σπασμένα του ρεύματος και να ζεσταίνεται βέβαια έχει ένα αρχικό κόστος αρκετά μεγαλύτερο απο το αερόθερμο αλλά θεωρητικά αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα τα λεφτά τέλος του χρόνου θα τα βγάλει πιστεύω. (εννοώ μέσα σε το πολύ 12 μήνες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα όσα είναι τα WATT που καις αυτό είναι και το ποσό της ενέργειας που καταλήγει με την μορφή θερμότητας στο περιβάλλον (εδώ στο δωμάτιο)

 

Οπότε πχ αν έχεις 10 κάρτες 200 watt (και δεδομένου ότι τις τρέχει 100%) θα κάνει την ίδια δουλειά που θα έκανε με ενα αερόθερμο 2000 watt.

 

Οπότε θα μπορούσε να στίσει ένα eth rig να βγάλει και λίγα απο τα σπασμένα του ρεύματος και να ζεσταίνεται βέβαια έχει ένα αρχικό κόστος αρκετά μεγαλύτερο απο το αερόθερμο αλλά θεωρητικά αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα τα λεφτά τέλος του χρόνου θα τα βγάλει πιστεύω. (εννοώ μέσα σε το πολύ 12 μήνες)

Πρέπει να το καις και το καλοκαίρι όμως! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιο οικονομικο μεσο ειναι παντωσ το κλιματιστικο , βεβαια ειναι ακριβοτερο στην αποκτηση απο το θερμοπομπο

Αλλα αν συγκερινεις τη καταναλωση του θερμοπομπου με το κλιματιστικο θα δεισ οτι μεσα σε 2 χρονια θα κανεις αποσβεση και θα εχεισ ψυξη το καλοκαιρι 

 

Δεσ παρακατω σχετικο συγκριτικο

http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051

 

Αν χρησιμοποιεις ενα θερμοπομπο 2kw για το χειμωνα, δηλαδη απο το 1/11 εως 30/3 ειναι 5 μηνες.

Αν θεωρησουμε οτι θα δουλευει 12ωρες την ημερα στο max δηλαση 2KW*12ωρες=24 KW με κοστος 0,16euro η KW/Hour

H ημερισια καταναλωση θα ειναι 24ΚW*0.16e=3.84e/ημερα.

Η καταναλωση σου στη περιοδο 5 μηνων θα ειναι 150ημερες *3,84ε=576ε

Η καταναλωση ενος κλιματιστικου στην ιδια περιοδο ειναι στο 1/4 του παραπανου κοστους 

Επομενοσ κοστος θερμοπομπου +καταναλωση σε 2 χρονια  100ε+(576*2=1152)=1252ε

Επομενοσ κοστος κλιματιστικου +καταναλωση σε 2 χρονια  500ε+(144*2=288)=788ε

 

Σε συμφερει μακραν το κλιματιστικο και περισευουν και αρκετα ευρω για την αγορα ενοσ αφυγραντηρα , ο οποιος θα συντελεσει στο ριξιμο τησ καταναλωσης οποιουδηποτε θερμαντικου μεσου γιατι στεγνωνει τον αερα απο υγρασια και ζεσταινεται ποιο γρηγορα ο χωρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασμένο σέ υψόμετρο 1300 μέτρων σέ  χειμώνα από 5c φθάνει στούς 22c-25c σέ δωμάτιο 3χ3 (ειναι μόνο γιά υπνο),

μέτρια μονωμένο μέ πάπλομα καί μία κουβέρτα μέ καλοριφέρ λαδιού μέ 14 φέτες δεκαετίας στη μεσαία θέση (εχει 3) ,αλλά ξηραίνει δραματικά την ατμόσφαιρα φθάνει εως 28-32 % καί ακόμα καί δοχείο μέ νερό πάνω στίς φέτες δεν εχει σχεδόν καμία διαφορά...αλλά σάν θέρμανση μέσα σέ 1 ωρα φούρνος.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λαδιού που έχω για το δωμάτιο και για να βοηθάει και το πετρέλαιο 2000w έκαιγε 1 kwh την ώρα Γιατί εκει που είχα το θερμοστατη 10 λεπτά δούλευε 10 έσβηνε και έκανε καλή δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λαδιού που έχω για το δωμάτιο και για να βοηθάει και το πετρέλαιο 2000w έκαιγε 1 kwh την ώρα Γιατί εκει που είχα το θερμοστατη 10 λεπτά δούλευε 10 έσβηνε και έκανε καλή δουλειά

To ιδιο λεμε γιατι εγω υπολογιζω 24kw σε 12 ωρες την ημερα, με λιγα λογια 1kw την ωρα καταναλωση κατα Μ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ας ρωτήσω και εγώ.

 

Σε σπίτι 40τμ (γκαρσονιέρα), το οποίο έχει πολύ καλές μονώσεις, είναι νότιο και γενικά ζεστό , έβγαλα πέρυσι τον χειμώνα με ένα μόνο αερόθερμο των 2000watts .

Ουσιαστικά το αερόθερμο μετακινόταν στον χώρο που βρισκόμουν και εγώ και για το διάστημα που ήμουν (όχι κ πολύ ομολογουμένως). 

Το βράδυ ηλεκτρική κουβέρτα (σωτήρια) και στο πρωινό ξύπνημα το αερόθερμο.

Ως εκ τούτου , η επιβάρυνση στο ρεύμα ήταν πραγματικά μικρή, ενώ δεν μπορώ να πω ότι κρύωσα. 

 

Για φέτος έκανα σκέψεις να πάω σε άλλο μέσο θέρμανσης , πάντα σε ωμικού χαρακτήρα (νοίκι).

 

Αναρωτιόμουν αν θα πάω σε θερμοπομπό ή σόμπα λαδιού.

Από διάβασμα έχω κατανοήσει τις διαφορές τους και φυσικά γνωρίζω ότι αποδίδουν 1:1.

 

Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει χρησιμοποιήσει ταυτόχρονα και τις 2 συσκευές ώστε να προτίνει σαφώς το ένα έναντι του άλλου?

 

Γενικά να πω ότι δεν θα ήθελα να ξοδευτώ πολύ.

Φυσικά υπάρχει κ η πιθανότητα να παραμείνω με το αερόθερμο, απλά θα προτιμούσα κάτι το λιγότερο θορυβώδες και "επεμβατικό".

 

Παραθέτω μερικές πιθανές αγορές (με κριτήριο τις κριτικές στο skroutz):

 

1. https://www.skroutz.gr/s/5677559/Serton-Convector-341.html

2. https://www.skroutz.gr/s/2269979/Davoline-DF-HT203.html

3. https://www.skroutz.gr/s/9100889/Arielli-CHW-2000.html

4. https://www.skroutz.gr/s/322587/AEG-RA-5522.html

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πριν κανα 2 χρονια σε σπιτι 60 τετραγωνικα με 40 σαλονι κουζινα μαζι και 20 υπνοδωματιο,πηρα θερμοπομπο 2χιλιαρο(ηθελα 3 χιλιαρο αλλα επρεπε να  τραβηξεις ρευμα απο τον πινακα γιατι οι μπριζες δεν το αντεχαν-ετσι ειπε ο ανθρωπος δηλαδη) γυρω στο 80ευρω,ενω απο κρυο εκανε μεχρι -6 -7.Το σαλονι με την κουζινα καταλαβαινα οτι ζοριζοταν αλλα δεν απεδιδε καλα οποτε περασα πολλες ωρες στο υπνοδωματιο :P το οποιο το εκανε φουρνο ομως.Τωρα την καταναλωση μπορεις να την υπολογισεις μπακαλικα και μονος,2 κιλοβατ την ωρα,εγω το εκαιγα περιπου 10 ωρες την νυχτα συνηθως που μας κανει 2 ευρω την μερα με τιμη κιλοβατορας 10 λεπτα.Με 25 μερες ειναι ενα 50ρι.Το δικο μου 50ρι αξιζε προσωπικα,οταν για την ιδια και λιγοτερη θερμανση εδινα για πετρελαιο τουλαχιστον 150 τον μηνα.Τωρα για μεγαλυτερο μηχανημα ανεβαινει και το κοστος,οποτε δεν γνωριζω.Καλοριφερ λαδιου δεν εχω χρησιμοποιησει,μονο αεροθερμο το οποιο δεν θα ξαναπροτιμησω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοπομπο έχω και εγώ από τους καλύτερους, Atlantic 1500 όλη νύχτα στο παιδικό κολλημένο στους 21, δεν καιει όλη την ώρα εννοείται, έχει τρομερό θερμοστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω κι εγώ λίγο στο θέμα, με ενδιαφέρει κάποια λύση μάλλον σε θερμοπομπό για παιδικό δωμάτιο. Έχουμε κλιματιστικό και λέγαμε να την βγάλουμε με αυτό, αλλά δεν είναι τόσο ευχάριστη η ατμόσφαιρα και αν δουλέψει κάποιες ώρες, αρχιζει και βγάζει χλιαρό αέρα, όχι ζεστό. Είναι inverter, έχει γίνει και συντήσηρη το καλοκαίρι ωστόσο δεν νομίζω ότι μπορεί να μας καλύψει.

Το θέλω για τις ώρες που δεν δουλεύουν τα καλοριφέρ ( έχουμε κεντρική θέρμανση ) αποκλειστικά για το υπνοδωμάτιο, περίπου στα 15 τμ. Έχει κανείς κάτι δοκιμασμένο, βλέπω παραπάνω κάποιος λέει κάτι για Atlantic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πιστεύω πάντως μια μεταχειρισμένη kerosun κι ένας αφυγραντήρας είναι η καλύτερη λύση για σπίτι με υγρασία.

Επίσης αν σου φαίνονται πολλά τα λεφτά είναι κι αυτό μέχρι 10 τετραγωνικά  :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...