Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετά θα πέσει από τους 21 και για να τους ξαναφτάσει θα δουλέψει πχ στα 2000 ή 3000w (όσο είναι), ενώ το κλιματιστικό λόγω inverter δεν θα δουλεύει στο full για να "συντηρεί" τους 21 βαθμούς.

1500 είναι το δικό μου, έχω μετρητή και δεν καιει σχεδόν τίποτα όλη νύχτα με νυχτερινό ρεύμα.

Εξαλλου το κλίμα χαλάει την ατμόσφαιρα για παιδιά δεν λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το κλιματιστικό με το νυχτερινό θα καίει ακόμα λιγότερο... :P

 

To πινακάκι από την μελέτη του ΕΜΠ δεν έχει γίνει αδίκως, ούτε μλκίες λέει. Είναι γεγονός ότι η θέρμανση με ρεύμα (εκτός των κλιματιστικών-Α/Θ) έχει με διαφορά την μεγαλύτερη κατανάλωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό με το νυχτερινό θα καίει ακόμα λιγότερο... :P

Βρε έχω και κλίμα, βγάζει πρόβλημα ο μεγάλος λαρυγγυτιδα, χειμώνα καλοκαίρι με το κλίμα έχουμε θέμα.

4 μήνες με inverter μου ήρθε μικρός εκκαθαριστικός μια χαρά δεν καιει όντως το ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η λαρυγγίτιδα είναι συνήθως από ίωση όμως, τέσπα, ότι θέλετε έτσι κι αλλιώς δεν τα πληρώνετε από την δικιά μου τσέπη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λαρυγγίτιδα είναι συνήθως από ίωση όμως, τέσπα, ότι θέλετε έτσι κι αλλιώς δεν τα πληρώνετε από την δικιά μου τσέπη...

Μα πειράζει αρκετά μωρά μας το είπε ο ιατρός, σε μερικά παιδιά πειράζει.

Τεσπα εγώ μόνο για βράδυ το ανάβω 8 ώρες με νυχτερινό δεν με νοιάζει καν, και δουλεύει 3-4 ώρες σύνολο.

 

Τώρα στην περίπτωση του ts αν δεν είναι για παιδιά και το θέλει για αυτόν ας πάρει κλίμα αν έχει τα λεφτά.

Στην περίπτωση σου ts μόνο κλίμα, πάρε ένα απλό φθηνό δεύτερο χέρι, έστω με 100 ευρώ.

Κλείσε πόρτες, βάλε κουρτίνες, χάλια παντού κλπ και θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αυτές εδώ τύπου κηροζίνης τι γνώμη έχετε. Την θέλω για εξοχικό. Υπάρχει τζάκι και κλιματιστικό αλλά δεν αποδίδουν και μάλλον έρχεται κρύο αυτές τις μέρες. Μήπως αερίου είναι καλύτερη;

Θα πάω για μερικές μέρες για κάτι ελιές που έχω.

Οι σόμπες αυτές φαίνονται ότι είναι κλώνος άλλης μάρκας.

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/sobes/sobes-kirozinis/sompa-kirozinis-tectro-esoterikou-horou-62085380/

 

Μάλλον σε λάθος topic το έβαλα γιατί αφορά περισσότερα του ενός δωματίου. Αν θέλουν οι διαχειριστές το διαγράφουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πριν 5-6 μέρες πήρα μία υγραερίου στα 50 ευρώ από πρακτικερ που τις έχει σε προσφορά στην καλίτερη γενικά τιμή.

 

Είναι η φαρδιά τελικά και όχι η στενή που δίνουν κάποιοι άλλοι προσφορά και δεν χωράει καλά τη φιάλη.

Επίσης έχει μαζί λάστιχο και πνεύμονα για τη σύνδεση ενώ άλλοι τα δίνουν εξτρά.

Πολύ καλή και ίδια με μία δεύτερη που έχω και είχα αγοράσει παλαιότερα.Τελικά όλες ίδιο μηχανισμό έχουν απλά αλλάζει η ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις όταν κατεβαίνουμε χωριό το χειμώνα που το βράδυ η θερμοκρασία παίζει από -3/5 μέχρι 3/5 χρησιμοποιουμε εδώ και πολλά χρόνια kerosun. Σε μόνο δωμάτιο αρκετά μεγάλο με ένα διπλό και 2 μόνα κάνει τρομερή δουλειά η που****, μας ζεσταίνει άμεσα και κρατάει φουλ παρόλο που το σπίτι δεν έχει καλά κουφώματα. Κοιμάμαι χωρίς κουβέρτες άνετα. Είναι πάρα πολύ καλή. Και μόνος όταν πηγαίνω χωρίς οικογένεια για ένα δωμάτιο είναι ότι πρέπει. Σημαντικό επίσης είναι να αφήνετε λίγο ανοικτή τη πόρτα γιατί ξερενει τον αέρα, μια φορά είχα ξυπνήσει στεγνός στο λαιμό, ευτυχώς είχα νερό δίπλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβα τις έχουν αυτές τις kerosun. Παλαιότερα έφερναν και κλώνους kerona κτλ αλλά τώρα δεν βρίσκεις. Είχα πάει και στο leroymerlin και δεν τις είχε σε κανένα κατάστημα αυτές που έχουν στο site τους διαθέσιμες.

Κάτι δείγματα είχαν αλλά πολύ ψευτοκατασκευές φαίνονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη λυση σε χωριο ειδικα  που εχει πολικες θερμοκρασιες...Η μονη λυση ειναι η μαντεμενια ξυλοσομπα...

Ειμαι στο χωριο αυτη την στιγμη εξω χιονι 30 ποντους αποκλεισμενος φυσικα :P και ειμαι στο σπιτι με το σωβρακο...και οταν σβησει ειναι το μονο που κραταει γιατι εχει ζεστανει τους τοιχους του σπιτιου..Καλες γιορτες!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί είναι οι άνθρωποι που έχουν πρόβλημα με τα κλιματιστικά. Σε εμάς ο παιδίατρος τα απαγορεύει δια ροπάλου. 

 

Για τις kerosun που γραφουν κάποιοι φίλοι πιο πάνω, συμφωνώ ότι η θέρμανσή τους είναι εξαιρετική. Αλλά όχι μόνο δεν ξεραίνουν την ατμόσφαιρα. ΑΥΞΑΝΟΥΝ την υγρασία, γιατί θερμαίνουν παρα πολύ γρήγορα τον χώρο στον οποίο χρησιμοποιούνται. Το σκαστό παράθυρο, είναι για τις αναθυμιάσεις, καθώς το καύσιμο που χρησιμοποιούν δεν είναι και το πιο υγιεινό.  Όσο για την τιμή τους, συμφωνώ ότι είναι πανάκριβες, αλλά η γνωστή εφημερίδα με τις αγγελίες είναι γεμάτη με μεταχειρισμένες (δεν παθαίνουν τίποτα), με κόστος από 50 ευρώ. Για να μην βρωμάνε, υγρό μόνο από την ίδια την Kerosun. Αγόρασα από γνωστή αλυσίδα μπετόνια πέρυσι, και μετά το καλοκαίρι, το υγρό έχει γίνει εντελώς διάφανο και χωρίς χρώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα σαλόνι που ειναι γυρω στα 55-60 τετραγωνικα και η μια πλευρα τζαμια αλουμινιου συρομενα 6 μετρα . Υψος με γυψοσανιδα 3 μετρα. Το πιο κρυο μερος ειναι εκει που ειναι οι σκαλες στο πανω οροφο η πλακα οροφης που ειναι σκετη πλακα χωρις σοβα απλα βαμενη με τσιμεντοχρωμα. (με μετρητη υπερυθρων)

Κλιματιστικο υπάρχει hitachi 8kw αποδοσης για ζεστη οπως γράφει αλλα δε κανει σχεδον τιποτα. Δε ξερω γιατι δε μπορει να ζεστάνει το χωρο αλλα και να δουλευει συνεχεια με το ζορι οπως χτες να ειχα 16 βαθμους απο κατω του (με 4-5 εξω) .

Ειχα φερει επισιμο service για συντηρηση αλλα το μονο που καταφεραν ηταν να προκαλεσουν διαρροή. 

Η μονωση των σωληνων εχει χαλάσει λιγο και ισως θελει καθαρισμα η εξωτερική μοναδα κατι που ουτε το επισημο service δεν αναλαμβανει να κανει ισως λογω θεσης (σε τοιχο στα 6 μετρα απο εδαφος) .

 

Πιστευετε οτι με αφυγραντηρα που εχω μαζι με μια σομπα αεριου μπορει να γινει τιποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο φίλος στο πρώτο ποστ ρώτησε για οικονομικότερη λύση θέρμανσης μόνο για δωμάτιο και επειδή αυτό ακριβώς κάνω και εγώ στο διαμέρισμα που μένω η οικονομικότερη λύση και ως προς την αγορά και ως προς την κατανάλωση είναι ένας απλός θερμοπομπός. Είχα πάρει πριν 4 χρόνια έναν απο τον Σκλαβενίτη 19 ευρώ και είναι απο τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ.

 

Έχω δοκιμάσει και υγραέριο, αποδοτικό αλλά μυρίζει. Κλιματιστικό έχω αλλά δεν βλέπω τον λόγο να δουλεύουν μοτέρ στοιχεία κλπ για να κάνω αυτό που κάνω και με τον θερμοπομπό με πιο φυσικό τρόπο.

 

Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι είναι ακριβώς, μιλάω για κάτι σαν αυτό:

 

17.090-500x500.jpg

Αν κανεις το λαθος και κοιμηθεις με ενα τετοιο( το εχω κανει) θα ξερανει τοσο πολυ το λεμο σου που ειναι σαν να καπνισες 3 πακετα τσιγαρα.

 

εγω τη μονη λυση που ειχα βρει ειναι ενα σωμα Nobo στα 140€ με θερμοστάτη και ανοιχτο ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα σαλόνι που ειναι γυρω στα 55-60 τετραγωνικα και η μια πλευρα τζαμια αλουμινιου συρομενα 6 μετρα . Υψος με γυψοσανιδα 3 μετρα. Το πιο κρυο μερος ειναι εκει που ειναι οι σκαλες στο πανω οροφο η πλακα οροφης που ειναι σκετη πλακα χωρις σοβα απλα βαμενη με τσιμεντοχρωμα. (με μετρητη υπερυθρων)

Κλιματιστικο υπάρχει hitachi 8kw αποδοσης για ζεστη οπως γράφει αλλα δε κανει σχεδον τιποτα. Δε ξερω γιατι δε μπορει να ζεστάνει το χωρο αλλα και να δουλευει συνεχεια με το ζορι οπως χτες να ειχα 16 βαθμους απο κατω του (με 4-5 εξω) .

Ειχα φερει επισιμο service για συντηρηση αλλα το μονο που καταφεραν ηταν να προκαλεσουν διαρροή. 

Η μονωση των σωληνων εχει χαλάσει λιγο και ισως θελει καθαρισμα η εξωτερική μοναδα κατι που ουτε το επισημο service δεν αναλαμβανει να κανει ισως λογω θεσης (σε τοιχο στα 6 μετρα απο εδαφος) .

 

Πιστευετε οτι με αφυγραντηρα που εχω μαζι με μια σομπα αεριου μπορει να γινει τιποτα;

Υπαρχει ανοιχτη σκαλα που οδηγει στον επανω οροφο; Αν ναι οι απωλειες ειναι απο εκει, ολος ο ζεστος αερας παει επανω και μενει ο κρυος κατω. 8KW ειναι αρκετα για 60μ αλλα αν δεν ειναι σωστη η διαρυθμιση τοτε δεν θα δεις αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη λυση σε χωριο ειδικα  που εχει πολικες θερμοκρασιες...Η μονη λυση ειναι η μαντεμενια ξυλοσομπα...

Ειμαι στο χωριο αυτη την στιγμη εξω χιονι 30 ποντους αποκλεισμενος φυσικα :P και ειμαι στο σπιτι με το σωβρακο...και οταν σβησει ειναι το μονο που κραταει γιατι εχει ζεστανει τους τοιχους του σπιτιου..Καλες γιορτες!

 

Πω . πω τι μου θυμισες ...τις επισκεψεις στην γιαγια οταν ειμασταν μικροι.Βορεια Ελλαδα, κρυο του κερατα , να κυκλοφορεις με το φανελακι.Εγω εβγαινα και εξω στο μπαλκονι, στο κρυο...για να μπορεσω να αναπνευσω απο την πολλη ζεστη.Σαουνα κανονικη  :-D

 

Τεχνολογια και.. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...