Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ πιστεύω πάντως μια μεταχειρισμένη kerosun κι ένας αφυγραντήρας είναι η καλύτερη λύση για σπίτι με υγρασία.

Επίσης αν σου φαίνονται πολλά τα λεφτά είναι κι αυτό μέχρι 10 τετραγωνικά  :-D

 

https://youtu.be/8zHkj5ZH4bs

 

Kerosan πήρε φίλος και όντως είναι πολύ καλή. Απλά δεν μας κάνει λόγο του μωρού... Τα λεφτά έτσι κι αλλιώς θα μας τα πάρει η ΔΕΗ στο τέλος, οπότε απλά το παίρνουμε απόφαση.

 

 

Atlantic πάρε με ηλεκτρονικό θερμοστάτη για απόλυτη οικονομία. Σε 15 λεπτά έχεις δωμάτιο φούρνο.

 

 

Ευχαριστώ, λογικά με την 1500 θα είμαι εντάξει για το υπνοδωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η kerosun τι λένε σε σχέση με τις σόμπες υγραερίου; Οι υγραερίου έχουν μυρωδιά;

Οι υγραερίου βγάζουν μυρωδιά στην αρχή αν δεν ξέρεις να τις ανάψεις και φυσικά μένει αρκετή ώρα στο χώρο.

Αν ξέρεις να τις ανάψεις δεν μυρίζουν καθόλου.

 

Χρησιμοποιώ υγραερίου η οποία για μένα έχει πολύ καλή θέρμανση.Έχει τρεις σκάλες σπάνια τις χρησιμοποιώ

και τις τρεις συνήθως 1 ή 2.Την έχω στο χώρο σαλόνι κουζίνα 35-40 τ.μ. περίπου.

 

Την φιάλη αν και δεν επιτρέπεται τη γεμίζω βραδυνές ώρες σε φίλο πρατηριούχο με 15 ευρώ τα 21 λίτρα.

Οι σφραγισμένες έρχονται πολύ ακριβά  19 ή 20 ευρώ τα 17 λίτρα.

 

Ανάλογα με τη χρήση (ανάβω και το καλοριφέρ κάποιες ώρες) κρατάει 10 - 15 μέρες δηλαδή έρχεται 1 

με 1,5 ευρώ τη μέρα.

Πιστεύω ότι είναι η οικονομικότερη λύση αν έχεις πρατηριούχο να τη γεμίζεις.

 

Φυσικά θέλει μεγάλη προσοχή και έλεγχο κατά την αλλαγή φιάλης για τυχόν διαρροή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι υγραερίου βγάζουν μυρωδιά στην αρχή αν δεν ξέρεις να τις ανάψεις και φυσικά μένει αρκετή ώρα στο χώρο.

Αν ξέρεις να τις ανάψεις δεν μυρίζουν καθόλου.

 

Χρησιμοποιώ υγραερίου η οποία για μένα έχει πολύ καλή θέρμανση.Έχει τρεις σκάλες σπάνια τις χρησιμοποιώ

και τις τρεις συνήθως 1 ή 2.Την έχω στο χώρο σαλόνι κουζίνα 35-40 τ.μ. περίπου.

 

Την φιάλη αν και δεν επιτρέπεται τη γεμίζω βραδυνές ώρες σε φίλο πρατηριούχο με 15 ευρώ τα 21 λίτρα.

Οι σφραγισμένες έρχονται πολύ ακριβά  19 ή 20 ευρώ τα 17 λίτρα.

 

Ανάλογα με τη χρήση (ανάβω και το καλοριφέρ κάποιες ώρες) κρατάει 10 - 15 μέρες δηλαδή έρχεται 1 

με 1,5 ευρώ τη μέρα.

Πιστεύω ότι είναι η οικονομικότερη λύση αν έχεις πρατηριούχο να τη γεμίζεις.

 

Φυσικά θέλει μεγάλη προσοχή και έλεγχο κατά την αλλαγή φιάλης για τυχόν διαρροή.

Ντροπη.Για ποιο λογο δεν επιτρεπεται;

Εγω παντως εχω τζακι/καλοριφερ/κλιματιστικο κατω ( νοικιαζω παλια μαιζονετα ) και αφυγραντηρα,σομπα υπερυθρων η οπως διαλο λεγεται και  κλιματιστικο επανω.

Ο αφυγραντηρας καθως ξηραινει την ατμοσφαιρα ζεσταινει και το δωματιο,οποτε μαζι με παπλωμα και αγκαλια τα σκυλια και την Κατερινα ειμαι ο πιο ζεστος καριολης του insomnia.

Επεξ/σία από webparts
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kerosan πήρε φίλος και όντως είναι πολύ καλή. Απλά δεν μας κάνει λόγο του μωρού... Τα λεφτά έτσι κι αλλιώς θα μας τα πάρει η ΔΕΗ στο τέλος, οπότε απλά το παίρνουμε απόφαση.

 

 

 

 

Ευχαριστώ, λογικά με την 1500 θα είμαι εντάξει για το υπνοδωμάτιο.

Π Atlantic έχει το χάρισμα να μην ξεραινει τον χώρο, 1500 πάρε με ηλεκτρονικό θερμοστάτη για πιο πολύ οικονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπη.Για ποιο λογο δεν επιτρεπεται;

Εγω παντως εχω τζακι/καλοριφερ/κλιματιστικο κατω ( νοικιαζω παλια μαιζονετα ) και αφυγραντηρα κλιματιστικο επανω.

Ο αφυγραντηρας καθως ξηραινει την ατμοσφαιρα ζεσταινει και το δωματιο,οποτε μαζι με παπλωμα και αγκαλια τα σκυλια και την Κατερινα ειμαι ο πιο ζεστος καριολης του insomnia.

Απλά δεν επιτρέπεται γιατί κάποια κυκλώματα κατάφεραν να επιβάλουν τα θέλω τους και να πουλάνε κοντά στο 1,20 το

λίτρο το υγραέριο που πουλιέται με 72 λεπτά στο πρατήριο που εγώ τις γεμίζω.

Και η διαφορά πάει όλη στη τσέπη τους.

Και η πλάκα ξέρετε ποια είναι επειδή το έχω ψάξει.Από τα 17 λίτρα συνήθως υπό πίεση βγαίνουν τα 15.Τα υπόλοιπα 2

οι εταιρείες τα αφαιρούν από τη μπουκάλα τα αναμιγνύουν στη δική τους δεξαμενή και στη συνέχεια τα ξαναπουλάνε.

 

Άρα αν το υπολογίσουμε στην σφραγισμένη φιάλη  πληρώνουμε το υγραέριο γύρω στο 1,30 το λίτρο ενώ

σε αυτή που γεμίζουμε και αυτά που μένουν δικά μας είναι και πάλι.

 

webparts το νου σου στην Κατερίνα που είναι το καλίτερο και δωρεάν θερμαντικό σώμα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παππού έλεγχο για διαρροή πώς κανεις;

Ο μπενζινας δεν φοβάται μην τύχει και πιαστεί; μικρή μεν η πιθανότητα αλλα γιστι να ρισκαρει να πουλήσει σε σενα αντί να γεμίσει ενα ακομα αμαξι;

Επίσης δεν ειναι θεοβαριες στο κουβάλημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε κάθε αλλαγή φιάλης χρησιμοποιούμε πάντα καινούργια φλάντζα.

 

Το πιο σωστό και για κάποιον αρχάριο είναι με ειδικό αφρό ή για κάποιον που δεν θέλει να ξοδεύεται με πυκνό αφρό 

από το υγρό για πλύσιμο πιάτων.Κάνει την ίδια δουλειά.

 

Εγώ σαν πολύ έμπειρος γιατί χρησιμοποιώ υγραέριο και για την κουζίνα αφού κάνω τη σύνδεση και ανοίξω τη φιάλη

κάνω με τη μύτη γιατί και η παραμικρή διαρροή μυρίζει.

Στη συνέχεια και αφού κλείσω τη φιάλη κάνω με ειδικό για υγραέριο αναπτήρα που έχει μακρύ στόμιο που αν υπάρχει

έστω και απειροελάχιστη διαρροή που δεν την πιάνεις με τη μυρωδιά το λίγο αέριο που θα υπάρχει στο λάστιχο από

τη φιάλη μέχρι τη συσκευή θα φεύγει και θα ανάβει έστω και στιγμιαία μικρή φλογίτσα (μου έχει τύχει).

 

Τέλος ανοίγω τη φιάλη και ξανακάνω πάλι δοκιμή με τον αναπτήρα.

 

Κανένας δεν πρέπει να επαναπαύεται και να ανάβει αμέσως τη συσκευή υγραερίου θες; σόμπα θες κουζίνα χωρίς

έλεγχο μετά από κάθε σύνδεση. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η υγρασια δεν φευγει με θερμανση,απλα καμουφλαρετε(αισθηση ζεστης)

Θελει αφυγραντηρα ή εξαερισμο(ανοιγμα πορτες παραθυρα οταν η εξωτερικη υγρασια ειναι μικροτερη απο την μεσα...)

Τωρα στα αλλα δωματια που θα μενουν μονιμα κλειστα κ χωρις εξαερισμο η υγρασια θα φουσκωσει το χρωμα και σιγα σιγα εμφανισης μουχλας

-------

2 ιδιες σομπες υγραεριου(καπου 120ε πρακτικερ) που εχω δει υπηρχε μυρωδια στο σπιτι οσες ωρες και να καιγαν..

Το αναμμα ηταν οπως τα γκαζακια στυλ θεοφιλος δεν γινετε να φυγει τοσο αεριο ωστε να μυριζει για ωρες..

Απλα μερικοιντο συνηθιζουν και αλλοι οχι

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η υγρασία φεύγει με εξαερισμό κάτι που πολλοί δεν κάνουν.Θέλει καθημερινά και όταν η εξωτερική 

υγρασία είναι χαμηλή (όχι πρωινές ή βραδυνές ώρες) να ανοίγουμε τα παράθυρα έστω και λίγο όσο κρύο να

κάνει έξω για να στεγνώνει εσωτερικά το σπίτι,π.χ. χτες που είχε ήλιο και κρύο αλλά ελάχιστη υγρασία στην

εξωτερική ατμόσφαιρα άνοιγμα των παραθύρων για μισή - μία ώρα.

 

Εγώ από το leroy τις έχω πάρει 55 ευρώ τη μία νομίζω και δεν μου μυρίζουν ποτέ,εκτός και αν δεν την ανάψεις 

σωστά και άμεσα και φύγει άκαυτο υγραέριο στην αρχή.

 

Επίσης θα ήθελα να πω ότι είναι από τις θερμαντικές συσκευές που λόγω ανοιχτής καύσης αφαιρούν υγρασία 

από το χώρο που ανάβουν.

 

ΕΤΕΡΩΝΥΜΑ. Όταν αφήνεις στον πρατηριούχο σαν οικογένεια 200-300 ευρώ το μήνα σε καύσιμα είναι ρίσκο 

να σε χάσει γιατί βλέπουμε πόσα κλείνουν τελευταία;;;

Και στο κάτω κάτω γιατί να ρίχνει νερό στο μύλο κάποιων επιτήδειων που μας λυμαίνονται πουλώντας μας ένα

προϊόν 70 και 80% πάνω από την πραγματική του αξία με την άδεια κάποιων ξεπουλημένων που μας 

κυβερνούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν επιτρέπεται γιατί κάποια κυκλώματα κατάφεραν να επιβάλουν τα θέλω τους και να πουλάνε κοντά στο 1,20 το

λίτρο το υγραέριο που πουλιέται με 72 λεπτά στο πρατήριο που εγώ τις γεμίζω.

Και η διαφορά πάει όλη στη τσέπη τους.

Και η πλάκα ξέρετε ποια είναι επειδή το έχω ψάξει.Από τα 17 λίτρα συνήθως υπό πίεση βγαίνουν τα 15.Τα υπόλοιπα 2

οι εταιρείες τα αφαιρούν από τη μπουκάλα τα αναμιγνύουν στη δική τους δεξαμενή και στη συνέχεια τα ξαναπουλάνε.

 

Άρα αν το υπολογίσουμε στην σφραγισμένη φιάλη  πληρώνουμε το υγραέριο γύρω στο 1,30 το λίτρο ενώ

σε αυτή που γεμίζουμε και αυτά που μένουν δικά μας είναι και πάλι.

 

webparts το νου σου στην Κατερίνα που είναι το καλίτερο και δωρεάν θερμαντικό σώμα. :)

Το καλυτερο ναι,αλλα δωρεαν δεν ειναι καμια τους..

Εχω και σομπα με υπερυθρες παντως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς γνώμη για τον https://www.skroutz.gr/s/5208734/Inventor-G3INV-20DTB.html της Inventor?

Βλέπω είναι σε καλύτερη τιμή από τους Atlantic και στα συν ότι έχει και ιονιστή. Εγώ από το κλιματιστικό που έβαλα είμαι υπερ ευχαριστημένος και για αυτό το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια είχα σόμπα kerosun και χτύπαγα τον κεφάλι μου στον τοίχο γιατί δεν είχα πάρει πιο νωρίς μια σόμπα πελλετ

 

Και η σόμπα είναι μία πολύ καλή φτηνή και υγιεινή λύση για αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα που θα βγάλουν

το χωνί και που θα αποθηκεύσουν τα καύσιμα.

Πέραν των άλλων είναι και μεγάλος εχθρός της υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς γνώμη για τον https://www.skroutz.gr/s/5208734/Inventor-G3INV-20DTB.html της Inventor?

Βλέπω είναι σε καλύτερη τιμή από τους Atlantic και στα συν ότι έχει και ιονιστή. Εγώ από το κλιματιστικό που έβαλα είμαι υπερ ευχαριστημένος και για αυτό το σκέφτομαι.

μην πεφτεις στην  παγιδα της τιμης...κοιτα να δεις αν ειναι καλυτεροι απο τους atlantic -ειναι κορυφη οι atlantic  να το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά με την kerosune είχα πολύ κακή εμπειρία.

Έιχα την αυτόματη που ανάβει μόνη της.

 

Οκ πολύ καλό σαν κονσεπτ που την βάζεις όπου θες και ζεστάνει αλλά.....

 

1) η μυρωδιά ώρες ώρες δεν παλευοταν. Ακόμα και στις οδηγίες λένε ότι καλό είναι όταν την ανάβεις και την σβήνεις να ανοίγεις το παράθυρο.

 

2) κόστος καυσίμου και κατανάλωση, στα βαριά και πολύ κρύα ένα σπίτι 80τκ το ζέστανε αλλά τα λίτρα τα κατέβαζε αέρας

 

3) δημιουργούσε υγρασία σε σημείο που έβλεπα τα αλουμίνια στα παραθυρά να στάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...