Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανήκουν κι αυτά στην κατηγορία που λέω στο post #5

 

 

Ναι, το ξέρω, αλλά αφού απέκλεισε το κλιματιστικό, κοιτάμε πλέον μόνο τα watt σε αντιστάσεις. Ίσως του αρέσει το τοπικό του πάνελ με 400w σε σχέση με τα 2000w ενός θερμοπομπού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλά δεν υπάρχει "οικονομικό" σε αυτά. Αν θες να ζεσταθεί ομοιόμορφα όλος ο χώρος/δωμάτιο/σπίτι/whatever και να κρατηθεί ζεστός (συνήθως μέτρια προς κακή μόνωση), θα βγει ο κούκος αηδόνι στο ρεύμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω να πάρεις έναν καλό θερμομπομπο και αν μπορείς ένα αφυγραντήρα.Ειναι συνδυασμός που θα σε καλύψει πλήρως,αλλά θες κάνα 350.Σου μιλάω για θερμομπομπο,γιατί η ζέστη που βγάζει μοιάζει πολύ με του καλοριφέρ,δεν είναι σαν του κλιματιστικού και δεν εξαφανίζεται αμέσως μόλις το κλεισεις,όπως στο κλιματιστικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γι' αυτό δεν "κλείνεις" το κλιματιστικό, λόγω του inverter όταν πιάσει την θερμοκρασία που θες η συντήρηση της θερμοκρασίας είναι σημαντικά πιο φτηνή από την κατανάλωση ενός θερμοπομπού...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πιο φτηνο το κλιματιστικό,αλλά τη ζέστη που βγάζει εγώ δεν την αντέχω...καμιά σχέση με του θερμοπομπου που είναι γλυκιά σαν του καλοριφέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωθηκα με μια σομπα υγραεριου. Προπληρωνω μια φυαλη 15€ που με βγαζει ~μηνα, χωρις να αγχωνομαι για λογαριασμους. Στα πολυ κρυα, αντε να πληρωσω μια φυαλη ανα 18-20 μερες αλλα και παλι το ελεγχω

 

Για να μην βιαστουν μερικοι, αν τηρουνται καποιοι κανονες ασφαλειας και οι φυαλες ειναι απο εμπιστο, επωνυμο προμηθευτη, δεν παιζει ατυχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω απο όλα, το κλίμα με αρρωσταίνει, το καλοριφέρ λαδιού καίει τα άντερα του,

Στο παιδικό δουλεύει ο θερμοπομπος Atlantic 1500w και αφυγραντηρας της philco, αυτά δουλεύουν 6-8 μήνες συνέχεια με νυχτερινό ρεύμα, το ρεύμα έρχεται μαζί με όλα τα υπόλοιπα 250 το δίμηνο, προσοχή όμως : έχω και αέριο το οποίο στην ουσία είναι τσάμπα, πέρυσι στα χιόνια το έκαιγα 25 ημέρες μέρα και νύχτα και μου ήρθε μόνο 219 ευρώ.

 

Οπότε αν δεν έχεις αέριο η κάποια άλλη θέρμανση αξίζει να πάρεις αφυγραντηρα και θερμοπομπο γιατί το κλίμα βγάζει άρρωστη ζέστη. ( στη ΔΕΗ θα δώσεις όμως αρκετά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μεταχειρισμένη Kerosun, αρκεί να αγοράζεις το καύσιμο από πρατήριά τους. Είναι γεμάτη η ΧΕ με τέτοιες που τις δίνουν από 50 εώς 80 ευρώ. Η καλύτερη θέρμανση σε απόδοση μετά τα καλοριφέρ, ΑΛΛΑ, αν έχεις υγρασία, θέλεις αφυγραντήρα γιατί εντείνουν την υγρασία. 

 

Τις kerosun τις έχω δοκιμάσει και τις χρησιμοποιώ σε νησί, σε παραθαλάσσια περιοχή και στην Αττική. Κανένα πρόβλημα, καμία βλάβη, καμία μυρωδιά αν ξέρεις πώς να τις χρησιμοποιείς και επιλέξεις την κατάλληλη για τα τετραγωνικά του χώρου σου. Οι μεγαλύτερες σε μικρούς χώρους μυρίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η kerosun τι λένε σε σχέση με τις σόμπες υγραερίου; Οι υγραερίου έχουν μυρωδιά;

 

Εγώ, πες από κόλλημα, υγραέριο δεν χρησιμοποιώ πουθενά. Ούτε στο σπίτι, ούτε στο αυτοκίνητο. Την απόδοση της Kerosun (Omni), δεν μου την έχει δώσει κανένας τρόπος θέρμανσης, εκτός από το κανονικό καλοριφέρ. Τους έχω κάνει και βάση με ροδάκια και τις ανάβω/σβήνω στη βεράντα. Μυρωδιά μηδέν. 

 

Όσο για τα κλιματιστικά, δεν τα αντέχω, ούτε με καλύπτει η απόδοσή τους. Στη θέρμανση, τα πόδια μου είναι παντα παγωμένα και μου προκαλούν πονοκέφαλο. Βασικό πλεονέκτημα των κλιματιστικών για μένα, είναι ότι στεγνώνουν το χώρο όταν υπάρχει υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_________________5042fba09f7f5.jpg

Όποιος έχει, ξέρει. Ακόμα και με κλαράκια το δωμάτιο βράζει.

 

Αρκεί να μην φλομώνεις τα γύρω σπίτια, όπως ένας δικός μας γείτονας τον οποίο κυνηγάμε νόμιμα γιατί η καμινάδα του είναι στο ύψος της ταράτσας μας και βρωμάει ο τόπος.

Το άλλο πλεονέκτημα των κλιματιστικών είναι η δροσιά το καλοκαίρι! :)

 

Και από θέμα οικονομίας είσαι ευχαριστημένος από την kerosun ε;

 

Ελάχιστα σπίτια, νομίζω, δεν έχουν κλιματιστικό για το καλοκαίρι. Δεν ζεις χωρίς αυτό. 

 

Από οικονομία, ναι, σε σχέση με τη ΔΕΗ, αν το καύσιμο είναι από την Kerosun απευθείας, έχεις πιο σωστή καύση, είναι πιο φτηνό, δεν βρωμάει, και κυρίως, ζεσταίνει απίστευτα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...