Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΝΤΟΝΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΜΜ (εκτός του edit 2)

ΧΑΝΕΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ.

 

Κάποτε τα πράγματα ήταν ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ

 

Έπρεπε να πας σε ένα από τα 10000 σημεία σε όλη την Αθήνα (σταθμοί, περίπτερα, ψιλικατζίδικα, προποτζίδικα και γενικά τζίδικα), να αγοράσεις ένα εισιτήριο των 1,40€ και να μπεις στο λεωφορείο, τραμ, μετρό κτλ. Ή αν ήθελες να μετακινηθείς όλο το μήνα να πας σε ένα από τα 100 σημεία και να αγοράσεις ένα κουπόνι για το μήνα.

 

Τώρα τα πράγματα είναι ΕΥΚΟΛΑ και ΚΑΤΑΝΟΗΤΙΚΑ.

 

- Στην αρχή θα αποφασίσεις τι θέλεις να αγοράσεις. Το «Αθήνα Κάρτα Εισιτήριο Χωρίς Πρόσωπο και Χωρίς ΑΜΚΑ» (αυτή που αγοράζεις εισιτήρια, ξοδεύεις διαδρομές και μένουν εισιτήρια) που για συντομία θα την λέμε «Κάρτα 1», Το «Αθήνα Κάρτα Όχι Εισιτήριο Χωρίς Πρόσωπο και Χωρίς ΑΜΚΑ» (αυτή που αγοράζεις μονάδες, ξοδεύεις εισιτήρια, και μένει υπόλοιπο) που για συντομία θα την λέμε «Κάρτα 2», Ή το «Αθήνα Κάρτα Όχι Εισιτήριο Με Πρόσωπο και Με ΑΜΚΑ» (αυτή με το πρόσωπο από webcam και τον τύπο από πίσω να ξύνεται, που αγοράζεις ευρώ, ξοδεύεις μήνες, και μένουν μονάδες) που για συντομία θα την λέμε «Κάρτα 3».

 

- Μετά θα πας σε ένα από τα 30 σημεία σε όλη την Αθήνα και είτε θα περιμένεις 2-3 ώρες για την φωτογράφηση αν θέλεις την «Κάρτα 3» είτε θα βρεις ένα αυτόματο μηχάνημα για να προμηθευτείς τις κάρτες «Κάρτα 1» και «Κάρτα 2». Εδώ ο χρόνος είναι σαφώς λιγότερος και δεν ξεπερνά τη 1/2 ώρα. Όπου και να περιμένεις θα έχεις όλο τον χρόνο και την ευκαιρία να εξηγήσεις στον «στόκο» διπλανό σου (που ακόμα δεν έχει καταλάβει τι γίνεται) πως λειτουργεί το σύστημα. Τι κάρτα χρειάζεται, τι αγοράζει, τι ξοδεύει και τι του μένουν. Όταν φτάσει η σειρά σου στο μηχάνημα ανάλογα τι κάρτα έχεις αποφασίσει να πάρεις πρέπει να αποφασίσεις αν μαζί με την κάρτα θα αγοράσεις μονάδες, υπόλοιπο, διαδρομές, εισιτήρια κτλ κτλ.

Ας μην αναλύσουμε το σύστημα με την «Κάρτα 3» (αυτή με πρόσωπο και ΑΜΚΑ) γιατί είναι λίγο περίπλοκο και μπερδεύουμε τζάμπα τους υπόλοιπους.

 

- Αφού αγοράσετε και την κάρτα είστε έτοιμοι για την διαδρομή. Βρίσκετε ένα από τα μηχανήματα (αυτά που καταστρέφανε οι αναρχικοί), περνάνε τις κάρτες και περιμένετε να δεις αν πέρασε ή όχι η κάρτα, τι ξόδεψε (μονάδες ή εισιτήριο ή διαδρομή ή ημέρα ή μήνα κτλ κτλ.) Αν σε αυτή τι φάση δεν έχετε καταλάβει αν η κάρτα πέρασε ή όχι, ή τι και πόσο ξόδεψε, ή τι σας έχει μείνει μέσα στην κάρτα, ή τι σκ@τ@ εννοεί το μηχάνημα με το μήνυμα που έγραψε, μην αγχώνεστε. Μυρίστε τα δάχτυλα σας και θα έχετε όλες τις απαντήσεις.

 

Επειδή όμως μεταξύ μας υπάρχουν και άνθρωποι που όσο απλά και να είναι τα πράγματα εξακολουθούν να μην τα καταλαβαίνουν, ακολουθούν απαντήσεις στις πιο συχνές ερωτήσεις.

 

- Ερώτηση. Είμαι Κινέζος τουρίστας. Μόλις έφτασα στο Πειραιά από την Σαντορίνη και θέλω να πάω στο ξενοδοχείο μου στην παραλιακή. Τι κάνω?

- Απάντηση. Βρείτε το λεωφορείο που σας εξυπηρετεί. Στη στάση ρωτήστε τον οδηγό. Αυτός θα σας εξηγήσει λεπτομερώς πως λειτουργούν οι αστικές συγκοινωνίες στην πόλη μας. Θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε πια από τις 3 διαθέσιμες κάρτες και πιο από τα 13 είδη εισιτηρίων χρειάζεστε. Επίσης θα σας κατευθύνει σε ένα από τα 30 σημεία που μπορείτε να τα προμηθευτείτε. Καλό ποδαρόδρομο, καλή διαμονή and «Live your myth in Greece».

 

- Ερώτηση. Είμαι ένας μπάρμπας από το Μέτσοβο και μόλις έφτασα στα ΚΤΕΛ Κηφισού. Θέλω να πάω στο γιατρό μου στο «Ευαγγελισμό» αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά με τις κάρτες που μου εξήγησε ο οδηγός εδώ που περιμένω. Θέλω απλά ένα εισιτήριο και όλα αυτά μου φανήκαν όλα κινέζικα. Τι κάνω?

- Απάντηση. Ρωτάτε τον Κινέζο της πρώτης ερώτησης που τα ξέρει. Αν σου τα εξηγήσει στα κινέζικα σίγουρα θα τα καταλάβετε καλύτερα. Καλή ανάρρωση.

 

- Ερώτηση. Είμαι ένας έφηβος από το Βύρωνα και θέλω να βρεθώ με την κοπέλα μου που μένει στο Γαλάτσι. Ούτε εγώ, ούτε η κοπέλα μου έχουμε κοντά κάποιο από τα 30 σημεία για να αγοράσουμε κάρτες. Ούτε εγώ μπορώ να πάω, ούτε αυτή μπορεί να έρθει. Τι κάνουμε?

- Απάντηση. Εμείς προτείνουμε να τα χαλάσεις με την κοπέλα σου και να βρεις μια άλλη από το Βύρωνα ώστε να μην σου έρχεται ο κούκος αηδόνι (παπούτσι από τον τόπο σου..….). Αν παρ’ όλα αυτά επιμένετε, μία εβδομάδα πριν το προγραμματισμένο ταξίδι σας στο Γαλάτσι σας προτείνουμε να μαζευτείτε 40-50 άτομα από τι γειτονιά, να νοικιάσετε ένα τουριστικό λεωφορείο ώστε να μεταβείτε όλοι μαζί σε ένα από τα 30 σημεία όπου μπορείτε να προμηθευτείτε μια κάρτα. Έτσι θα σας έρθει και πιο φθηνά . Το ίδιο να κάνουν και στην γειτονιά της κοπέλας σου. Καλό ταξίδι.

 

- Ερώτηση. Είμαι ένας καλοπροαίρετος πολίτης και θέλω να ρωτήσω. Αφού το σύστημα δεν ήταν έτοιμο και οι πολίτες θέλουν και λίγο χρόνο μέχρι να καταλάβουν αυτό το «εύκολο» σύστημα, γιατί δεν κρατήσατε για 1 μήνα παράλληλα και τα χάρτινα εισιτήρια ώστε και να συνηθίσουμε τις κάρτες και να μην πλακώσουμε όλοι μαζί στα ταμεία και τα μηχανήματα? Γιατί αυτή η βιασύνη στην πιο κρίσιμη στιγμή της μετάβασης?

- Απάντηση. Γιατί εδώ στο υπουργείο είμαστε τελειομανίες. Όταν είναι να τα κάνουμε τα πράγματα σκ@τ@ , θα τα κάνουμε τόσο σκ@τ@ όσο δεν πάει. Εξυπνάκια, πουλημένε γερμανοτσολιά, τσιράκι του συστήματος, υβρίδιο της δεξιάς, παλιο*****, θα μας κάνεις και υποδείξεις.

 

- Ερώτηση. Είμαι ένας νέος 25 χρονών και εδώ και 3 χρόνια δεν μπορώ με τίποτα να σταυρώσω γκόμενα. Τι μπορώ να κάνω?

- Απάντηση. Αυτά τα θέματα όπως και πολλά άλλα τα έχουμε αναθέσει να τα λύσει ο κυρ Αλέκος. Μπορείς να επικοινωνήσεις στο www.kathimerinotita.gov.gr και σίγουρα θα βρεθεί μια λύση. Καλό κουράγιο.

 

- Ερώτηση. Είμαι ένας ……….

- Απάντηση. Αι σιχτίρ πια. Εμείς θα λύσουμε τα προβλήματα όλου του κόσμου. Κάντε ότι θέλετε και ότι καταλαβαίνετε.

 

Καλές διαδρομές.

 

(Χρόνο που έχει ο κόσμος να σκοτώνει εεε. Σήμερα η αλήθεια είναι ότι είχα χρόνο. Από της 10 περιμένω το courier των ΕΛΤΑ να μου φέρει ένα δέμα. Εδώ και 3 ώρες και ακόμα δεν έχει έρθει. Έχω διαβάσει άπειρα θέματα στο forum)

edit. Μόλις ήρθε και το δέμα. Σχεδόν 4 ώρες.

 

edit 2. Live από το μετρό. Αποδείχθηκε αυτό που υποπτευόμουνα, δεν έχω καταλάβει τι ισχύει. Υπάρχουν μηχανήματα που δίνουν ακόμα χάρτινα εισιτήρια. Δεν ξέρω για πόσο ακόμα. Δεν υπάρχει ούτε ανθρώπους να ρωτήσεις, ούτε κάποια ανακοίνωση, ούτε κανένα ενημερωτικό φυλλάδιο. Μπορείτε να αγνοήσετε την ερώτηση του καλοπροαίρετου πολίτη ή να την αντικαταστήσετε με την ερώτηση "Αφού σκοπεύετε να τα κάνετε μπάχαλο γιατί δεν μας ενημερώνετε τουλάχιστον?"

Επεξ/σία από vasilk
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικά δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε βρε παιδιά! Μπείτε στο athenacard.gr και διαβάστε, τα λέει αρκετά αναλυτικά.

Μπορείτε στο συγκεκριμένο site να συμπληρώσετε την αίτηση για προσωποποιημένη κάρτα, να εκτυπώσετε την αίτηση, να την πάτε στο ταμείο [απ'αυτά που λέει ότι εκδίδουν κάρτες], να δείξετε χαρτί με τον ΑΜΚΑ, να δείξετε την ταυτότητα σας, να σας βγάλουν φωτό καιιιιι έτοιμη η κάρτα! Ούτε 5' δεν μου πήρε η διαδικασία. Και γρήγορα θα το συνηθίσουμε και το νέο σύστημα.

 

Οκ φαντάζομαι οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας θα χρειαστούν παραπάνω βοήθεια και καλύτερη ενημέρωση. Ίσως θά'ταν καλό ο ΟΑΣΑ να κολλήσει ανακοινώσεις σε κάθε στάση με οδηγίες για έκδοση ηλεκτρονικής κάρτας/εισιτηρίου. Αλλά αυτό θά'πρεπε να τό'χει κάνει εδώ και πολύ καιρό και όχι να περιμένουν οι άνθρωποι ενημέρωση την τελευταία στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χώρα της γυφτιάς θέλετε και έξυπνες κάρτες στο μετρό... Γαϊδουράκια και πολύ σας είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε βρε παιδιά! Μπείτε στο athenacard.gr και διαβάστε, τα λέει αρκετά αναλυτικά.

Μπορείτε στο συγκεκριμένο site να συμπληρώσετε την αίτηση για προσωποποιημένη κάρτα, να εκτυπώσετε την αίτηση, να την πάτε στο ταμείο [απ'αυτά που λέει ότι εκδίδουν κάρτες], να δείξετε χαρτί με τον ΑΜΚΑ, να δείξετε την ταυτότητα σας, να σας βγάλουν φωτό καιιιιι έτοιμη η κάρτα! Ούτε 5' δεν μου πήρε η διαδικασία. Και γρήγορα θα το συνηθίσουμε και το νέο σύστημα.

 

Οκ φαντάζομαι οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας θα χρειαστούν παραπάνω βοήθεια και καλύτερη ενημέρωση. Ίσως θά'ταν καλό ο ΟΑΣΑ να κολλήσει ανακοινώσεις σε κάθε στάση με οδηγίες για έκδοση ηλεκτρονικής κάρτας/εισιτηρίου. Αλλά αυτό θά'πρεπε να τό'χει κάνει εδώ και πολύ καιρό και όχι να περιμένουν οι άνθρωποι ενημέρωση την τελευταία στιγμή.

 

Ντροπή μας  :ph34r:  :X  :X  :X  εδώ στις ειδήσεις οι παπούδες το βρήκαν πολύ εύκολο και εμείς 'κλαίμε'...  :shifty:  :shifty:  :shifty:  :devil:


 

Ελάτε ρε παιδιά είναι πολύ εύκολο.

 

Υπάρχουν οι Athena Cards και Athena Tickets

 

Athena Cards

  • Μπορούν να βγουν και απρόσωπες και ελάχιστο είναι 4,5ευρώ (ή 5?)
  • Για μηνιαίες+ μόνο προσωποποιημένες.

Athena Tickets

  • Τα αγοράζετε μόνο από αυτόματους πωλητές
  • Είναι όπως και τα σημερινά χάρτινα (δηλαδή 1,40 ή ημερίσια, 5 διαδρομών κλπ)
  • Τα χτυπάμε(ακυρώνουμε) στα καινούργια μηχανήματα και όχι στα παλιά
  • Μπορούμε να πάμε στον αυτόματο πωλητή να την φορτίσουμε και πάλι.

Και για τις 2 παραπάνω περιπτώσεις απλά χτυπήστε το όσες φορές θέλετε. Και 10 φορές σε 1 ώρα. Το σύστημα είναι έξυπνο και δεν θα σου φάει το υπόλοιπο.

 

Για την ώρα δεν θα μπουν μπάρες ώστε να μάθει ο κόσμος την λειτουργία τους. Όταν όμως γίνει θα χτυπάς το εισιτήριο σου και στην έξοδο.

 

#Not that tragic. και αν είσαι τουρίστας πάνε στον Α.Π να αγοράσεις το ενιαίο με 1,4. δεν σας είπε κανείς να βγάλετε κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για την ώρα δεν θα μπουν μπάρες ώστε να μάθει ο κόσμος την λειτουργία τους. Όταν όμως γίνει θα χτυπάς το εισιτήριο σου και στην έξοδο.

 

 

Φανταζοσαστε μπαρες ειδικα  στο λεωφορεια ??

 

5 λεπτα καθυστεριση ανα σταση θα χρειαζεται ...

 

Αν δεν μπουν ομως ως θα υπλογιζεται η διαρκεια της διαδρομης απο την αρχικη χρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζοσαστε μπαρες ειδικα  στο λεωφορεια ??

 

5 λεπτα καθυστεριση ανα σταση θα χρειαζεται ...

 

Αν δεν μπουν ομως ως θα υπλογιζεται η διαρκεια της διαδρομης απο την αρχικη χρηση ?

 

Για το μετρό μιλάω. 2-3 φορές έχω πάρει λεωφορείο σε όλη μου τη ζωή στην Αθήνα  :lol:  :lol:  :lol:

φαντάζομαι ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι το μετρό. εκεί χάνονται τα πολλά λεφτά. Μπορεί στα λεωφορεία να μην βάλουν μπάρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μετρό μιλάω. 2-3 φορές έχω πάρει λεωφορείο σε όλη μου τη ζωή στην Αθήνα  :lol:  :lol:  :lol:

φαντάζομαι ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι το μετρό. εκεί χάνονται τα πολλά λεφτά. Μπορεί στα λεωφορεία να μην βάλουν μπάρες.

 

Και πως θα υπολογιζεται ο χρονος χρησης για να αφαιρουντε αναλογες διαδρομες αν ειναι πακετο παραπανω απο ενα ηλεκτρονικο εισητηριο ? Δεν μιλαω για τις καρτες απεριοριστων διαδρομων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι μπαίνεις μετρό και ακυρώνεις το εισιτήριο 12:00. Μέχρι 13:30 μπορείς να μπεις όπου θες και άμα θες δεν το χτυπάς. Απλά αν μπεις στο παρατσακ και λήγει ο χρόνος σου ενώ είσαι μέσα στο λεωφορείο καλό είναι να το χτυπήσεις και 2η φορά ώστε να αποδείξεις στον ελεγκτή ότι μπήκες 13.29 πχ και όχι 13.31. Έτσι και αλλιώς δεν σε χρεώνει έξτρα. Αν πάλι έχεις μπόλικη ώρα μπροστά σου δεν το χτυπας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια χωρα του εξωτερικου δεν εχω δει μπαρες στα λεωφορεια, τι λετε; Πως θα γινει αυτο; Οι μπαρες μπαινουν μονο στους σταθμους μεσων σταθερης τροχιας.

Εχω δυο παιδακια, αυτα χτυπανε μισο εισητηριο, πως το κανω αυτο, θα πρεπει να τους βγαλω προσωποποιημενη καρτα μην τυχον και παμε μια φορα τον χρονο βολτα στην Ακροπολη να χαζεψουμε;
Θα πρεπει καθε ενηλικας να εχει την καρτα του, θα μπορω με την δικια μου καρτα να την χτυπαω δυο φορες για να πληρωσω το εισητηριο και δευτερου ενηλικα;

Σοβαρα βλεπεις ειδησεις για να μαθεις τον παλμο του κοσμου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικά μην πολύ δίνετε σημασία στις ειδήσεις γιατί το μόνο που κάνουν είναι να τρομάζουν τον κόσμο. Όλη αυτή η σύγχυση είναι εξαιτίας τους. Μια χαρά είναι το σύστημα. Και όπως είπα: κανείς δεν θα περιμένει ουρά να βγάλει κάρτα αφού υπάρχουν και τα athena.tickets από αυτόματους πωλητές. και κανείς δεν θα χρειαστεί να δώσει ελάχιστο 4.5 για tickets. (για κάρτα ναι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά είναι πολύ εύκολο.

 

Υπάρχουν οι Athena Cards και Athena Tickets

 

Athena Cards

  • Μπορούν να βγουν και απρόσωπες και ελάχιστο είναι 4,5ευρώ (ή 5?)
  • Για μηνιαίες+ μόνο προσωποποιημένες.

Athena Tickets

  • Τα αγοράζετε μόνο από αυτόματους πωλητές
  • Είναι όπως και τα σημερινά χάρτινα (δηλαδή 1,40 ή ημερίσια, 5 διαδρομών κλπ)
  • Τα χτυπάμε(ακυρώνουμε) στα καινούργια μηχανήματα και όχι στα παλιά
  • Μπορούμε να πάμε στον αυτόματο πωλητή να την φορτίσουμε και πάλι.

Και για τις 2 παραπάνω περιπτώσεις απλά χτυπήστε το όσες φορές θέλετε. Και 10 φορές σε 1 ώρα. Το σύστημα είναι έξυπνο και δεν θα σου φάει το υπόλοιπο.

 

Για την ώρα δεν θα μπουν μπάρες ώστε να μάθει ο κόσμος την λειτουργία τους. Όταν όμως γίνει θα χτυπάς το εισιτήριο σου και στην έξοδο.

 

#Not that tragic. και αν είσαι τουρίστας πάνε στον Α.Π να αγοράσεις το ενιαίο με 1,4. δεν σας είπε κανείς να βγάλετε κάρτα.

 

Α μάλιστα. Έτσι όπως το διάβασα στην αρχή νόμιζα ότι όλοι θα έπρεπε να έχουμε κάρτα κάτι σαν το Λονδίνο δηλαδή. OK Cool τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια χωρα του εξωτερικου δεν εχω δει μπαρες στα λεωφορεια, τι λετε; Πως θα γινει αυτο; Οι μπαρες μπαινουν μονο στους σταθμους μεσων σταθερης τροχιας.

 

Εχω δυο παιδακια, αυτα χτυπανε μισο εισητηριο, πως το κανω αυτο, θα πρεπει να τους βγαλω προσωποποιημενη καρτα μην τυχον και παμε μια φορα τον χρονο βολτα στην Ακροπολη να χαζεψουμε;

Θα πρεπει καθε ενηλικας να εχει την καρτα του, θα μπορω με την δικια μου καρτα να την χτυπαω δυο φορες για να πληρωσω το εισητηριο και δευτερου ενηλικα;

 

Σοβαρα βλεπεις ειδησεις για να μαθεις τον παλμο του κοσμου;

Από το https://www.athenstransport.com/tickets/ 

 

Σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ, για ανηλίκους (όπου το δικαίωμα είναι προφανές), πέρα από την έκδοση ATH.ENA CARD είναι δυνατή και η έκδοση μειωμένου ATH.ENA TICKET αξίας 6 ευρώ για 10 + 1 διαδρομές. Το εισιτήριο αυτό εκδίδεται μόνο από τα εκδοτήρια.

Για τις υπόλοιπες κατηγορίες δικαιούχων μειωμένου κομίστρου (φοιτητές, άνω των 65 κ.λπ) η έκδοση προσωποποιημένης ATH.ENA CARD είναι υποχρεωτική.

 

 

Για διπλή ακύρωση αν θες να ταξιδέψουν 2 άτομα, προς το παρόν δεν έχουν πει κάτι. Θεωρητικά πάντα, τα μηχανήματα στα λεωφορεία έχουν κουμπάκι. Οι πύλες στο μετρό δεν έχουν αλλά ίσως απλά το να χτυπήσεις 2 ή παραπάνω φορές σου κόβει κάθε φορά νέο εισητήριο. Στη βαρκελώνη πχ γίνεται αν έχεις "κάρτα" με αριθμό εισητηρίων (όχι ξερωγώ ημερήρια ή μηνιαία). Στο Λονδίνο απλά δεν ανοίγει η πύλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα. Έτσι όπως το διάβασα στην αρχή νόμιζα ότι όλοι θα έπρεπε να έχουμε κάρτα κάτι σαν το Λονδίνο δηλαδή. OK Cool τότε.

 

ε έμμεσα γίνεται αυτό. γιατί το athena.ticket χάρτινο είναι και αυτό... απλά είναι "έξυπνο" χάρτινο με barcode που μπορεί να ακυρωθεί από τα καινούργια μηχανήματα. προσωπικά προτιμώ την κάρτα γιατί την βάζεις στο πορτοφόλι σου ενώ το athena.ticket τσαλακώνεται.

 

επίσης το athena.tickets είναι για πιο Lite καταστάσεις. δεν νομίζω να βγάλουν κάτι παραπάνω από 5διαδρομών. δλδ εβδομαδιαία δεν νομίζω ότι υπάρχει. άρα αναγκαστικά ath.ena card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...