Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα ντε! :lol: 

Είχα βάλει την εφαρμογή στο xiaomi και μου έλεγε ότι δεν βρέθηκε κάρτα sim, και έβγαινε από την εφαρμογή! Δεν έχω ιδέα γιατί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Geoisis είπε

ρε παιδια θα τρελαθω, αλλα γιατι δεν βρισκω πλεον την εφαρμογη στο playstore της Google, εχασα κατι ?

 

23 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ τη βρίσκω!!! 

Λες να έχει απεργία και το App σήμερα;

edit: απεργοσπαστικό λινκ εδώ

Επεξ/σία από iddqdiddqd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

Λες να έχει απεργία και το App σήμερα;

edit: απεργοσπαστικό λινκ εδώ

Να σε καλα φιλε μου:), αν κ κατεληξα να χρησιμοποιήσω το κινητο της γυναικας μου που την ειχε ηδη για φορτωσω την καρτα μου μιας για βιαζομουν.

Τωρα γιατι την απεσυραν ποιος ξερει :P .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εφαρμογή εμφανίζεται σήμερα στο play store. Βγήκε update. Από την έκδοση 1.0.0, πήγαμε στην έκδοση 1.0.1. :P

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, οι μη προσωποποιημένες κάρτες δεν υποστηρίζονται από την εφαρμογή και. προφανώς, δεν μπορείς να τις φορτίσεις με αυτήν ή κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα τα λες.

ενα απο τα πλεονεκτήματα της προσωποποιημενης athena card ειναι η δυνατοτητα φορτισης μεσω της εφαρμογης σε κινητο ή ταμπλετ. 

η ανωνυμη athena card δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο. Screenshot_2018-05-15-18-11-14-756_com.android.chrome.png.98de66b5848728cb62c0c9990c667f1c.png

Spoiler

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pluss είπε

Η εφαρμογή εμφανίζεται σήμερα στο play store. Βγήκε update. Από την έκδοση 1.0.0, πήγαμε στην έκδοση 1.0.1. :P

Τα τσακάλια δλδ την απέσυραν για να περάσουν τη νέα έκδοση. Τι πιο λογικό 😋.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα έχει από αρχές Οκτωβρίου (8+ μήνες) που άνοιξε. Από τότε που ο υπουργός κ. Σπίρτζης αποφάσισε να εφαρμόσει "μια ώρα αρχύτερα" το ηλεκτρονικό εισιτήριο παρ'όλο που όλοι του έλεγαν και φαινόταν ξεκάθαρα πως δεν είχε γίνει καμιά προετοιμασία, το σύστημα ήταν παντελώς ανέτοιμο και το μόνο που θα κατάφερνε ήταν να ταλαιπωρήσει 4εκ. ανθρώπους. Και να που είμαστε 8+ μήνες μετά για να του αποδείξουμε του κ. Σπίρτζη με τα γεγονότα και με την ταλαιπωρία μας πως είχε άδικο, πως το σύστημα ήταν παντελώς ανέτοιμο, πως για να εφαρμόσεις ένα τέτοιο σύστημα θέλεις χρόνο και πολύ καλή οργάνωση, πως ο ίδιος είναι ανίκανος και ανάξιος της θέσης που κατέχει, και πως την ανικανότητα του ιδίου και των υφισταμένων του να σχεδιάσουν και να εφαρμόσουν ένα τέτοιο εγχείρημα  την πληρώνουν 4εκ. άνθρωποι.

Μετά από 8+ μήνες έχουν γίνει τα μισά από αυτά που έπρεπε να γίνουν πριν καν εφαρμοστεί στην πράξη. Η πύλες είναι ακόμα ανοιχτές. Κλείνουν δοκιμαστικά για κάποιες ώρες όπως έπρεπε να γίνει σε μια δοκιμαστική περίοδο, μόνο που είμαστε 8 μήνες σε κανονική εφαρμογή του συστήματος. Σε πολλούς σταθμούς ο κόσμος περιμένει 5-10 λεπτά για να βγάλει εισιτήριο γιατί υπάρχει μόνο ένα μηχάνημα για ηλεκτρονικό εισιτήριο ενώ υπάρχουν ακόμα 3 μηχανήματα για τα παλαιά εισιτήρια που δεν ισχύουν μήνες τώρα. Μου έχει τύχει ακόμα και αυτό το ένα μηχάνημα να μην έχει χαρτί και να ψάχνω στα σκουπίδια να βρω παλαιό εισιτήριο για να το φορτίσω.

Για πολλού μήνες οι έλεγχοι είναι "ελαστικοί" (απόλυτα λογικό) και τα έσοδα από τα εισιτήρια λιγότερα. Φαντάζομαι κάποια στιγμή ο κ. Σπιρτζής θα μας στείλει και το λογαριασμό. Μετά από πολλούς μήνες, για πρώτη φορά (καθόλου κατευθυνόμενες και φιλοκυβερνητικές) δημοσιεύσεις κάνουν λόγο για αύξηση 17% στα έσοδα. Μόνο που δεν μας τα μεταφράζουν και σε € αυτά τα έσοδα για να ξέρουμε για τι ποσό μιλάμε και επίσης "ξεχνάνε" να μας πουν πόσο πήρε και η κοινοπραξία LG-TERNA αυτό το μήνα που είχαμε αύξηση όπως και πόσο πήρε τους προηγούμενους που είχαμε μείωση στα έσοδα. Έτσι για να ξέρουμε και εμείς τι γίνεται.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, vasilk said:

Σε πολλούς σταθμούς ο κόσμος περιμένει 5-10 λεπτά για να βγάλει εισιτήριο γιατί υπάρχει μόνο ένα μηχάνημα για ηλεκτρονικό εισιτήριο ενώ υπάρχουν ακόμα 3 μηχανήματα για τα παλαιά εισιτήρια που δεν ισχύουν μήνες τώρα.

Δεν διαφωνώ με το post, αλλά αυτό το συγκεκριμένο το βλέπω και στα ΜΜΕ. Ηλεκτρονικό είναι, βάζουμε μερικά παραπάνω εισιτήρια κι έχουμε και για τις επόμενες φορές ώστε να μην χρειάζεται να περιμένουμε κάθε μέρα στην ουρά...

29 minutes ago, vasilk said:

Φαντάζομαι κάποια στιγμή ο κ. Σπιρτζής θα μας στείλει και το λογαριασμό.

Άνετα...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vasilk είπε

Μετά από 8+ μήνες έχουν γίνει τα μισά από αυτά που έπρεπε να γίνουν πριν καν εφαρμοστεί στην πράξη. Η πύλες είναι ακόμα ανοιχτές. Κλείνουν δοκιμαστικά για κάποιες ώρες όπως έπρεπε να γίνει σε μια δοκιμαστική περίοδο, μόνο που είμαστε 8 μήνες σε κανονική εφαρμογή του συστήματος. Σε πολλούς σταθμούς ο κόσμος περιμένει 5-10 λεπτά για να βγάλει εισιτήριο γιατί υπάρχει μόνο ένα μηχάνημα για ηλεκτρονικό εισιτήριο ενώ υπάρχουν ακόμα 3 μηχανήματα για τα παλαιά εισιτήρια που δεν ισχύουν μήνες τώρα. Μου έχει τύχει ακόμα και αυτό το ένα μηχάνημα να μην έχει χαρτί και να ψάχνω στα σκουπίδια να βρω παλαιό εισιτήριο για να το φορτίσω.

 

Ουρές σε πολύ συγκεκριμένους σταθμούς έχω δει. Οι ουρές σταμάτησαν από τότε που τρελάθηκαν όλοι με τις προσωποποιημένες κάρτες. Σε 4-5 σταθμούς όλους κι όλους είδα να έχει αρκετό κόσμο. Καλό θα είναι να βάζουν περισσότερα εισιτήρια όσοι θέλουν. 

Κατά τα άλλα γενικώς δεν διαφωνώ ότι είναι ανοργάνωτα τα πράγματα. Ειδικά αυτά με τις πύλες. 

Επίσης, μάλλον δεν ανέβηκες σε λεωφορείο/τρόλεϊ, όπου τα παλιά μηχανήματα είναι επάνω καμαρωτά καμαρωτά, λες και υπάρχει κάποιος λόγος να είναι εκεί πάνω :lol: 

3 λεπτά πριν, townleader είπε

Και το site κάτω... :blink: :ph34r:

https://www.athenacard.gr/ 

:huh: δεν είναι κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...