Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ρε παιδια λυστε μια απορια σε μια παρατηρηση μου πως μπορει να δουλεψει αυτο το πραγμα με τις μπαρες..

σε πολλους σταθμους εχουν 4-5 μπαρες μονο. στους σταθμους με πολυ κοσμο γυρω απο το κεντρο κατεβαινει σε καθε φουρνια κανα 100-120 ατομα. δηλ 30 ατομα ανα μπαρα. αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι για να περασεις την καρτα θελεις τουλαχιστον 3 δευτερολεπτα αν εισαι εμπειρος και τη βαλεις σωστα με την πρωτη. δηλ περιπου 90 δευτερολεπτα μπροστα απο καθε μπαρα.

αν βαλεις οτι κατεβαινουν και απο τις 2 κατευθυνσεις  και μαλιστα οτι στο κεντρο ερχονται απο 2 διαφορετικες γραμμες, αυτο μας κανει 360 δευτερολεπτα σε καθε μπαρα για να βγουν μονο!!!

6 λεπτα δηλ θα ειναι πιασμενες ολες οι μπαρες.και φυσικα σε αυτα τα 6' θα εχουν ξανα-ξεφορτωσει οι συρμοι....

και αυτοι που θελουν να μπουν? απο που θα χτυπανε; αφου ολες οι μπαρες ειναι εισοδου-εξοδου.

κουραστηκα...

 

Υποτίθεται πως σε μεγάλες ροές επιβατών, οι μπάρες δεν θα ανοιγοκλείνουν για τον κάθε επιβάτη. Αν περάσει δηλαδή ένας και πριν κλείσουν οι μπάρες σκανάρει και ο επόμενος την κάρτα του, τότε δεν θα κλείσουν αλλά θα παραμείνουν ανοιχτές για περισσότερο χρόνο. Τώρα τι θα γίνει στην πράξη θα το μάθουμε σύντομα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στον σταθμο Αττικη πανω στον ηλεκτρικο, και με ανοιχτες ακομα μπαρες γινεται χαμος με την μεγαλη ροη επιβατων.

Και υπηρχαν και σπρωξιδια για το ποιος θα περασει πρωτος αλλα και οι μπαρες ηταν ελαχιστες για τοσο κοσμο. Δεν τα εχουν υπολογισει καθολου καλα οπως φαινεται...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως επειδή αν δε γκρινιάξεις μειώνεις τις πιθανότητες να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;

Εχει διαφορα το γκρινιαζω απο το παραθετω τις προτασεις μου προς βελτιωση του νεου συστηματος.Γιατι απολα οσα εχουν γραφει μεχρι τωρα ενα ποσοστο ειναι τυπου βαριεμαι να περιμενω κλπ.Αν εσυ θεωρεις οτι αυτο αυξανει τις πιθανοτες να αλλαξει κατι προς το καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι, δεν είναι δική μου δουλειά να συλλάβω και να προτείνω λύσεις.

 

Εκτός κι αν πληρώνουν (εκτός από αυτούς που ήδη πληρώνουν για να κάνουν μια δουλειά που τελικά την κάνουν λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω κωδικό κάρτας, βάζω και το password που έφτιαξα στο site [αυτό που λέει να είναι τουλάχιστον 8 χαρακτήρες κλπ] και δεν μ'αφήνει να συνδεθώ! Και μου εμφανίζει μήνυμα 'Παρακαλώ ελέγξτε τις πληροφορίες εισόδου.'

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει να τα πληκτρολογήσω όλα άλλες 5 φορές και πάλι τζίφος, βγάζει το ίδιο σφάλμα.

Κανας άλλος που το παθαίνει;

 

Συγγνώμη ρε παιδιά, δεν έχουν ηλεκτρονική υποστήριξη στο athenacard site;

Δεν λέει πουθενά στο site που να πατήσω να τους στείλω ένα mail...

 

[ps, δοκίμασα και από Mozilla και από Chrome]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω , εμενα μπαινει κανονικα. 

 

Εισαι σιγουρος , οτι οταν εκανες το λογαριασμο σου εγραψε οτι ολα ειναι οκ με τον κωδικο ;

Γιατι θελει και γραμματα-αριθμους-συμβολα νομιζω. 

 

Οταν ειχα δοκιμασει μονο γραμματα-αριθμους δε μου το δεχοταν και κοτσαρα και δυο συμβολα .

 

 

Επισης , μηπως , πρεπει να περασει καποια ωρα για να ενημερωθει το συστημα , που δε νομιζω αλλα λεμε τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω 2 πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις για να επιβεβαιώσω ότι καταλαβα καλά όσα βρήκα στο athenacard.gr; Είναι λίγο μπερδεμένα τα FAQ τους γενικά.

 

- Μειωμένο εισιτήριο αυτή τη στιγμή βγαίνει ΜΟΝΟ με την προσωποποιημένη κάρτα. ΟΥΤΕ με την ανώνυμη κάρτα, ΟΥΤΕ από τους αυτόματους πωλητές. Προβλέπεται όμως στο μέλλον να μπορείς να εκδίδεις μειωμένα εισιτήρια με την ανώνυμη κάρτα. Σωστά όλα αυτά;

 

- 10+1 εισιτήρια με ανώνυμη κάρτα:

Εδώ https://www.athenacard.gr/images/template/infographics/file2.png κι εδώ https://www.athenacard.gr/jsp/smartafc/general/customers/anonymous-card.jsp αναφέρει ότι με την ανώνυμη κάρτα εκδίδεις κανονικά το πακέτο των 10+1 δωρεάν εισιτηρίων. Μάλιστα στο τελευταίο λινκ το αναφέρει και ως μία από τις προϋποθέσεις για να αποκτήσεις την ανώνυμη κάρτα:

"ΠΡΟΣΟΧΗ : Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση ανώνυμης ATH.ENA Card είναι η αγορά εισιτηρίου 5 ή 10 + 1 διαδρομών."

 

ΟΜΩΣ!!!
Εδώ https://www.athenacard.gr/jsp/smartafc/general/customers/agorase.jsp στην ενότητα "Με ποιά προϊόντα μπορώ να φορτίσω την Ανώνυμη κάρτα μου" αναφέρει:

 

Αν η ATH.ENA Card σας είναι ανώνυμη, τότε μπορείτε να την φορτίσετε με:

  1. Με ένα από τα παρακάτω προϊόντα κανονικής τιμής*
    1.1. Εισιτήριο €1,40
    1.2. Πακέτο 5 εισιτηρίων €1,40, συνολικής αξίας €7,00
    1.3 Οποιοδήποτε από τα εισιτήρια αεροδρομίου με λεωφορείο ή μετρό κανονικής τιμής. 
    Εξαιρούνται τα ομαδικά εισιτήρια αεροδρομίου 2-3 ατόμων του μετρό, τα οποία διατίθενται μόνο ως πολλαπλό
    1.4. Εισιτήριο 24 ωρών €4,50
    1.5. Εισιτήριο 5 ημερών €9,00
    1.6. Εισιτήριο 3 ημερών (τουριστικό) €22,00
  2. Χρηματική αξία (η δυνατότητα αυτή θα είναι προσβάσιμη μελλοντικά).

Πουθενά δεν κάνει λόγο δηλαδή για το πακέτο 10+1. Να υποθέσω ότι το θεωρεί ως αυτονόητο κομμάτι του σημείου 1.1 (εισιτήριο του 1,4€) ή συμβαίνει κάτι άλλο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αλλη απορια: στα μηχανηματα, ποιον κωδικο ζηταει; τον αρχικο της αιτησης ή αυτον που φτιαχνουμε στο site;

Γιατί, ζητάει κωδικό στα μηχανήματα ; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, ζητάει κωδικό στα μηχανήματα ; :o

Τι ετσι απλα βαζεις την προσωποποιημενη καρτα; δεν ζηταει κανεναν κωδικο;

Μακαρι! Οποτε να παω σε μηχανημα αφου το site μου βγαζει το error message.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...