Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@townleader , στιγμιαία και το insomnia και πολλά site μπορεί να είναι κάτω, για 1-2 λεπτά ή και για λίγα sec. :) Το ίδιο θα συνέβη και στο athenacard. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν διαφωνώ με το post, αλλά αυτό το συγκεκριμένο το βλέπω και στα ΜΜΕ. Ηλεκτρονικό είναι, βάζουμε μερικά παραπάνω εισιτήρια κι έχουμε και για τις επόμενες φορές ώστε να μην χρειάζεται να περιμένουμε κάθε μέρα στην ουρά...

 

5 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Ουρές σε πολύ συγκεκριμένους σταθμούς έχω δει. Οι ουρές σταμάτησαν από τότε που τρελάθηκαν όλοι με τις προσωποποιημένες κάρτες. Σε 4-5 σταθμούς όλους κι όλους είδα να έχει αρκετό κόσμο. Καλό θα είναι να βάζουν περισσότερα εισιτήρια όσοι θέλουν. 

Είμαι περιστασιακός χρήστης του μετρό, το χρησιμοποιώ 10-15 φορές το χρόνο και αυτό που γράφω για τις ουρές είναι από προσωπική εμπειρία στου σταθμούς Ηλιούπολης και Ομόνοιας. Δεν υποστηρίζω ότι είναι ο κανόνας και ότι συμβαίνει σε όλους τους σταθμούς, αλλά σίγουρα υπάρχουν ενώ δεν θα έπρεπε μετά από τόσα χρόνια σχεδιασμού (η σύμβαση με την κοινοπραξία LG-TERNA είναι από το 2014) και 8 μήνες εφαρμογής του συστήματος.

Υπάρχουν λόγοι για το γιατί ο κόσμος στήνεται στην ουρά για εισιτήριο. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα, πολλοί δεν είναι εξοικειωμένοι και αργούν ακόμα περισσότερα, σε πολύ κόσμο και κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας είναι δύσκολο να "χωνέψει" το ηλεκτρονικό κόμιστρο και ότι σε ένα χαρτάκι αποθηκεύονται πολλαπλά εισιτήρια, υπάρχει μια φοβία ότι μπορεί να χαθούν, υπάρχουν πολλοί επισκέπτες ή πολλοί είναι περιστασιακοί χρήστες και θέλουν 1 εισιτήριο, δεν είναι και τόσο πρακτικό να κρατάς για καιρό ένα εισιτήριο στην τσάντα (έχω στην τσάντα μου ένα που το έβγαλα πριν 2 μήνες και το βλέπω ότι είναι "ταλαιπωρημένο")

Και ενώ υπάρχουν τόσοι λόγοι και δικαιολογίες για τον κόσμο, δεν βρίσκω καμία δικαιολογία για τους υπεύθυνους για το γιατί δεν απαίτησαν να τοποθετηθούν περισσότερα μηχανήματα ή δεν φρόντισαν από νωρίς να γίνει ή σταδιακή αντικατάσταση των (άχρηστων πια) παλαιών μηχανημάτων ή η τροποποίηση τους ώστε να βγάλουν τα καινούρια εισιτήρια. Πως να τους δικαιολογήσεις για το γεγονός ότι στο σταθμό της Ηλιούπολης υπάρχουν 3 παλιά μηχανήματα που κάθονται και μόνο ένα για τα καινούρια εισιτήρια; Πως να τους δικαιολογήσεις ότι και σε αυτό το μοναδικό μηχάνημα τελειώνει το χαρτί; Πόσο δύσκολο είναι μετά από 5 χρόνια λειτουργίας του σταθμού να ξέρεις πως σε αυτό το σταθμό εκδίδονται πχ. περίπου 2000 εισιτήρια την ημέρα άρα να προετοιμαστείς για αυτό; Πόσο δύσκολο είναι να αφήνεις "καβάντζα" 2-3 ρολά χαρτί στο σταθμό ώστε να τα βάλει ο σταθμάρχης στο μηχάνημα όταν τελειώνει το χαρτί;

Είναι δύσκολο ή υπάρχουν κάποιοι που δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν διαφωνώ με το post, αλλά αυτό το συγκεκριμένο το βλέπω και στα ΜΜΕ. Ηλεκτρονικό είναι, βάζουμε μερικά παραπάνω εισιτήρια κι έχουμε και για τις επόμενες φορές ώστε να μην χρειάζεται να περιμένουμε κάθε μέρα στην ουρά...

Τα ΜΜΕ ήτανε τραγικά από την πρώτη μέρα. Αντί να εξηγήσουν πως  δουλεύει το σύστημα και να δώσουν απλές συμβουλές για κάθε χρήστη (τακτικό, περιστασιακό, τουρίστα), περιορίστηκαν σε κινδυνολογία και περιστασιακά αναπαραγωγή δελτίων τύπου. Δεν ξέρω πόσες μέρες φάγαμε για το αν θα πωλείται το εισητήριο του €1,40 μόνο του ή όχι. 

1 ώρα πριν, vasilk είπε

δεν είναι και τόσο πρακτικό να κρατάς για καιρό ένα εισιτήριο στην τσάντα (έχω στην τσάντα μου ένα που το έβγαλα πριν 2 μήνες και το βλέπω ότι είναι "ταλαιπωρημένο")

Και ενώ υπάρχουν τόσοι λόγοι και δικαιολογίες για τον κόσμο, δεν βρίσκω καμία δικαιολογία για τους υπεύθυνους για το γιατί δεν απαίτησαν να τοποθετηθούν περισσότερα μηχανήματα ή δεν φρόντισαν από νωρίς να γίνει ή σταδιακή αντικατάσταση των (άχρηστων πια) παλαιών μηχανημάτων ή η τροποποίηση τους ώστε να βγάλουν τα καινούρια εισιτήρια.

Ανώνυμη κάρτα ή/και αποθήκευση στο πορτοφόλι.

Δεν ξέρω αν οι υπεύθυνοι απλά πηγαίνανε σε αργούς ρυθμούς αλλά με κάποιο εσωτερικό χρονοδιάγραμμα και αιφνιδιάστηκαν όταν λόγω της κόντρας υπουργού-συνδικαλιστών πήγε μπροστά το χρονοδιάγραμμα, ή αν έτσι και αλλιώς σκοπεύαν να το κωλοβαρέσουνε. Πράγματι, το τελικό αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Με πρόφαση τη βιασύνη για τη μετάβαση, και κακή εξυπηρέτηση είχαμε, και απώλεια εσόδων και καλά-καλά δεν τελειώσαμε τόσους μήνες μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, iddqdiddqd said:

Τα ΜΜΕ ήτανε τραγικά από την πρώτη μέρα. Αντί να εξηγήσουν πως  δουλεύει το σύστημα και να δώσουν απλές συμβουλές για κάθε χρήστη (τακτικό, περιστασιακό, τουρίστα), περιορίστηκαν σε κινδυνολογία και περιστασιακά αναπαραγωγή δελτίων τύπου. Δεν ξέρω πόσες μέρες φάγαμε για το αν θα πωλείται το εισητήριο του €1,40 μόνο του ή όχι. 

Συμφωνώ, απλά σχολίασα μόνο για το συγκεκριμένο θέμα με τα εισιτήρια. Πιστεύω ότι θα υπήρχαν λιγότερες/μικρότερες ουρές αν φορτίζαμε πχ την κάρτα με 10+1 δώρο παρά 1 κάθε μέρα...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Στις 27/5/2018 στις 5:23 ΜΜ, gousias είπε

Καμία εφαρμογή για iOS σκοπεύουν να βγάλουν

Είναι κλειδωμένο το NFC στο iOS.

 

Blame Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, cfanoulis said:

Είναι κλειδωμένο το NFC στο iOS.

Blame Apple

Ελπίζουμε όχι για πολύ ακόμη:

http://www.alphr.com/apple/1009440/apple-nfc-door-unlock

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι, μπας και δούνε άσπρη μέρα οι iOS Fans. 

 

Επίσης, υπάρχει λόγος που δεν βγαίνει προσωποποιημένη κάρτα στην Ακρόπολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cfanoulis είπε

Επίσης, υπάρχει λόγος που δεν βγαίνει προσωποποιημένη κάρτα στην Ακρόπολη;

Για την προσωποποιημένη κάρτα χρειάζεται εξτρά εξοπλισμός: webcam + ειδικός εκτυπωτής που τυπώνει σε κάρτα.

Δε θεωρήσανε σκόπιμο να βάλουν σε όλους τους σταθμούς. Εδώ είναι η λίστα με όσους έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

 Δε θεωρήσανε σκόπιμο να βάλουν σε όλους τους σταθμούς. Εδώ είναι η λίστα με όσους έχουν.

Ουφ, παλι καλα που μενω Φαληρου και ειμαι κοντα και στη Συγγρου. Εχουμε κανενα εκτιμωμενο χρονο αναμονης εκει;

(Επισης γνωστο ως θα τελειωσω γρηγορα ή θα αφησω τα κοκκαλακια μου εκει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικές γραμμές, ο χρόνος αναμονής είναι φυσιολογικός πια σχεδόν παντού. Δεν νομίζω να χρειαστεί να περιμένεις πάνω από 10 λεπτά (και πολλά ίσως λέω)... Το πόσο γρήγορα θα εξυπηρετηθείς εξαρτάται πάντως και από την ώρα που θα πας. Καλύτερα πήγαινε σε ώρα μη αιχμής.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλληλούια.

Διάβασα το θεμά και έχω (και αλλη) ερώτηση. Η εκδοσή είναι δωρεάν έτσι? Την καρτα την θελω επειδή δικαιουμαι μειωμενο, δεν θελω να μπλεκω με μηνιαίες και πολυέλαιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φχαριστω πολυ ρε @pluss, παλι καλα που εχουμε το insomnia γιατι το 11185 απο αναμονη σε αναμονη και απο συναδελφο σε συναδελφο σε πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σόρρυ που ξεθάβω το topic ρε παίδες αλλά είχα κάρτα ανεργίας για τα μέσα δωρεάν και πλέον είμαι εργαζόμενος εδώ και ένα μήνα. Προσπάθησα να ακυρώσω μέσω του site του ΗΔΙΚΑ λοιπόν την κάρτα και λέει ολα οκ. Πάω να φορτίσω την κάρτα πληρώνοντας κανονικά μέσω της εφαρμογής του κινητού λοιπόν και μου τη φόρτισε πάλι με δωρεάν κόμιστρο! Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...