Προς το περιεχόμενο

Δακτυλιος στην Αθηνα


Racerr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, mindreader said:

 Αλλαξε τιποτε στη δικτυακη εφαρμογη παιδια; Βγαζει νεο σημα ή ακομη δειχνει Ιουλιο 2023?

 

https://www.epoli.gr/epistrefei_daktylios_deytera_exairoyntai-a-178421.html

Έβγαλα σήμερα σήμα μέχρι 19/7/2024. Το έχουν ετοιμάσει, λίγο τελευταία στιγμή αλλά λογικά τις πρώτες μέρες θα έχει συστάσεις αν σταματήσουν κάποιον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται να νοσηλευτεί ο πατέρας μου στο νοσοκομείο "Άγιος Σάββας" το οποίο είναι ακριβώς απέναντι από το γήπεδο του Παναθηναϊκού και ακριβώς δίπλα από το ΓΑΔΑ, στην Αλεξάνδρας. Είναι ακριβώς στα όρια του δακτυλίου. Έχω βρει ένα αρκετά βολικό πάρκινγκ ακριβώς απέναντι από το νοσοκομείο (δίπλα στο γήπεδο του Παναθηναϊκού). Παρότι είναι δίπλα, όταν ο πατέρας μου βγει με εξιτήριο ενδεχομένως να μην μπορεί να περπατήσει οπότε θα χρειαστεί να πάω με το αυτοκίνητο στην πύλη του νοσοκομείου για να τον παραλάβω. Για να βγω από το πάρκινγκ και να πάω στην πύλη το Google Maps μου βγάζει σαν συντομότερη διαδρομή μια διαδρομή που περνάει ελαφρώς μέσα στον δακτύλιο (το υπολογίζω γύρω στα 500μ και θα κάνω 2-3 λεπτά για να βγω εκτός δακτυλίου). Έχετε υπόψη αν για αυτή τη μικρή διαδρομή, αν ενδέχεται να με γράψουν; Η άλλη επιλογή μου είναι να βγω κατευθείαν στην Αλεξάνδρας αλλά δεν μπορώ να κάνω αναστροφή για να πάω στο νοσοκομείο, θα πρέπει να πάρω την Κηφισίας και να κάνω αναστροφή σε κάποιο άλλο σημείο με αποτέλεσμα να καθυστερήσω αρκετά όσο ο πατέρας μου θα περιμένει για να τον πάρω. Να σημειώσω ότι ξέρω πως ο δακτύλιος δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη αλλά η εγχείρηση που θα κάνει είναι τον άλλο μήνα και μέχρι τότε μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί, και δυστυχώς η πινακίδα του αυτοκινήτου τελειώνει σε ζυγό αριθμό και το ραντεβού είναι σε μονή μέρα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

 Έχετε υπόψη αν για αυτή τη μικρή διαδρομή, αν ενδέχεται να με γράψουν;

Θα ήταν εξαιρετικά απίστευτη ατυχία να σε γράψουν επειδή θα μπεις μία φορά για 3 λεπτά.

Εγώ θα το έκανα χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως νομίζει και παίρνει τα δικά του ρίσκα. Προφανώς δεν θα πάρω κάποια ευθύνη αν γίνει το 1 στο εκατομμύριο και πέσεις σε αστυνόμο με κέφια.

Γενικά ο δαχτύλιος πέρα από ένα παντελώς αποτυχημένο μέτρο, είναι μια σκέψη εξ ορισμού παράλογη και δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν.

Υποτίθεται ότι θεσπίστηκε για να βελτιώσει την ζωή των οδηγών αλλά απαγορεύει την μετακίνηση σε όσους θέλουν να πάνε νοσοκομείο ή οπουδήποτε δημιουργώντας προβλήματα και άγχος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

Προφανώς δεν θα πάρω κάποια ευθύνη αν γίνει το 1 στο εκατομμύριο και πέσεις σε αστυνόμο με κέφια

Δηλαδή ενδεχομένως να υπάρχει κάποιος αστυνομικός που θα ελέγξει; Δεν υπάρχουν κάμερες που καταγράφουν; Γιατί εγώ έχω ακούσει για κάμερες. Εκτός αν υπάρχουν κάμερες αλλά ενδεχομένως να μην υπάρχουν σε όλες τις εισόδους του δακτυλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω για κάμερες.

Το να σε γράψουν θα γίνει μόνο αν πέσεις σε μπλόκο ή σε φυσική παρουσία αστυνομικού, και αυτό αν σε σταματήσει.

Όπως όλα σε αυτή την χώρα, υπάρχει μια σχετική αστυνόμευση τις πρώτες μέρες του μέτρου και μετά ασθενεί μέχρι που παγιώνεται σε πολύ σποραδική

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια είχα την εντύπωση οτι ο δακτύλιος ήταν κάτι που αφορούσε μόνο τους Αθηναίους και όποτε ανέβαινα Αθήνα έμπαινα κανονικά κέντρο και σουλατσάριζα χωρίς να συμβαίνει τίποτα.Για χρόνια....

Μετά όταν μου εξήγησαν τι είναι ο δακτύλιος , ξαφνικά ένοιωσα την ανάγκη να πάω σε ένα πρακτορείο να παίξω joker αλλά δυστυχώς εκεί η τύχη δεν με ευνόησε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Πρόκειται να νοσηλευτεί ο πατέρας μου στο νοσοκομείο "Άγιος Σάββας" το οποίο είναι ακριβώς απέναντι από το γήπεδο του Παναθηναϊκού και ακριβώς δίπλα από το ΓΑΔΑ, στην Αλεξάνδρας. Είναι ακριβώς στα όρια του δακτυλίου. Έχω βρει ένα αρκετά βολικό πάρκινγκ ακριβώς απέναντι από το νοσοκομείο (δίπλα στο γήπεδο του Παναθηναϊκού). Παρότι είναι δίπλα, όταν ο πατέρας μου βγει με εξιτήριο ενδεχομένως να μην μπορεί να περπατήσει οπότε θα χρειαστεί να πάω με το αυτοκίνητο στην πύλη του νοσοκομείου για να τον παραλάβω. Για να βγω από το πάρκινγκ και να πάω στην πύλη το Google Maps μου βγάζει σαν συντομότερη διαδρομή μια διαδρομή που περνάει ελαφρώς μέσα στον δακτύλιο (το υπολογίζω γύρω στα 500μ και θα κάνω 2-3 λεπτά για να βγω εκτός δακτυλίου). Έχετε υπόψη αν για αυτή τη μικρή διαδρομή, αν ενδέχεται να με γράψουν; Η άλλη επιλογή μου είναι να βγω κατευθείαν στην Αλεξάνδρας αλλά δεν μπορώ να κάνω αναστροφή για να πάω στο νοσοκομείο, θα πρέπει να πάρω την Κηφισίας και να κάνω αναστροφή σε κάποιο άλλο σημείο με αποτέλεσμα να καθυστερήσω αρκετά όσο ο πατέρας μου θα περιμένει για να τον πάρω. Να σημειώσω ότι ξέρω πως ο δακτύλιος δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη αλλά η εγχείρηση που θα κάνει είναι τον άλλο μήνα και μέχρι τότε μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί, και δυστυχώς η πινακίδα του αυτοκινήτου τελειώνει σε ζυγό αριθμό και το ραντεβού είναι σε μονή μέρα.

Παλιά μπορούσες να πάρεις από το "οικείο αστυνομικό τμήμα" μια ημερήσια άδεια εισόδου για παρόμοιους  (σοβαρούς) λόγους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια είχα την εντύπωση οτι ο δακτύλιος ήταν κάτι που αφορούσε μόνο τους Αθηναίους και όποτε ανέβαινα Αθήνα έμπαινα κανονικά κέντρο και σουλατσάριζα χωρίς να συμβαίνει τίποτα.Για χρόνια....

Μετά όταν μου εξήγησαν τι είναι ο δακτύλιος , ξαφνικά ένοιωσα την ανάγκη να πάω σε ένα πρακτορείο να παίξω joker αλλά δυστυχώς εκεί η τύχη δεν με ευνόησε 😂

και εγω το ίδιο. το εμαθα 6-7 χρονια αφοτου εβγαλα διπλωμα και ειχα μπει ηδη 30 φορες και βαλε. ε, συνεχισα να μπαινω μεχρι σημερα. κλαιν δεν τρεχει μια. αφου δεν υπαρχει τροχαια σε αυτη τη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Πρόκειται να νοσηλευτεί ο πατέρας μου στο νοσοκομείο "Άγιος Σάββας" το οποίο είναι ακριβώς απέναντι από το γήπεδο του Παναθηναϊκού και ακριβώς δίπλα από το ΓΑΔΑ, στην Αλεξάνδρας. Είναι ακριβώς στα όρια του δακτυλίου. Έχω βρει ένα αρκετά βολικό πάρκινγκ ακριβώς απέναντι από το νοσοκομείο (δίπλα στο γήπεδο του Παναθηναϊκού). Παρότι είναι δίπλα, όταν ο πατέρας μου βγει με εξιτήριο ενδεχομένως να μην μπορεί να περπατήσει οπότε θα χρειαστεί να πάω με το αυτοκίνητο στην πύλη του νοσοκομείου για να τον παραλάβω. Για να βγω από το πάρκινγκ και να πάω στην πύλη το Google Maps μου βγάζει σαν συντομότερη διαδρομή μια διαδρομή που περνάει ελαφρώς μέσα στον δακτύλιο (το υπολογίζω γύρω στα 500μ και θα κάνω 2-3 λεπτά για να βγω εκτός δακτυλίου). Έχετε υπόψη αν για αυτή τη μικρή διαδρομή, αν ενδέχεται να με γράψουν; Η άλλη επιλογή μου είναι να βγω κατευθείαν στην Αλεξάνδρας αλλά δεν μπορώ να κάνω αναστροφή για να πάω στο νοσοκομείο, θα πρέπει να πάρω την Κηφισίας και να κάνω αναστροφή σε κάποιο άλλο σημείο με αποτέλεσμα να καθυστερήσω αρκετά όσο ο πατέρας μου θα περιμένει για να τον πάρω. Να σημειώσω ότι ξέρω πως ο δακτύλιος δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη αλλά η εγχείρηση που θα κάνει είναι τον άλλο μήνα και μέχρι τότε μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί, και δυστυχώς η πινακίδα του αυτοκινήτου τελειώνει σε ζυγό αριθμό και το ραντεβού είναι σε μονή μέρα.

Μην αγχώνεσαι καθόλου. Μπες κανονικά μέσα. Άμα σε σταματήσουν από τροχαία τους εξηγείς το και το, αν σου βάλουν πρόστιμο, κάνεις αίτηση στα γραφεία της τροχαίας και ζητάς διαγραφή διότι ήθελες να μεταφέρεις τον πατερα σου για λόγους υγείας. Φρόντισε όμως να ζητήσεις να έχεις κάποιο αποδεικτικό η κάποια βεβαίωση από το νοσοκομείο ότι πήγες εκεί, θα το προσκομίσεις μαζί με την αίτηση. 

Γενικά, για να σε γράψουν επειδή μπήκες στον δακτύλιο, πρέπει να είσαι πολύ άτυχος. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...