Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2021 στις 9:04 ΠΜ, narta είπε

Το σκέφτηκες πολυ να το γράψεις αυτό ή απλα έτσι πάνω στην εμπνευση της στιγμης;

Ναι έχει τέλη εκτελωνισμου 20€

Αρχικά μάθε να είσαι πιο ευγενικός.

Αφετέρου αν εσύ δεν γνωρίζεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αρχικά μάθε να είσαι πιο ευγενικός.

Αφετέρου αν εσύ δεν γνωρίζεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

 

Αρχικα, μάθε να μην θίγεσαι οταν σε διορθώνουν.

Αφετέρου μάθε να διαβάζεις πριν επιμένεις οτι εχει δικιο, επειδη διάβασες κάτι επιφανειακά. Αν αποδοθεί το ΦΠΑ κατά την αγορά ΔΕΝ χρεώνεσαι κάτι επιπλέον για δέματα με CIF εως 150€. Τα εκτελωνιστικα τέλη υφίστανται σε περίπτωση που δεν υπάρχει απόδοση ΦΠΑ κατα την αγορα και δεν συνοδεύονται απο τα απαραίτητα εγγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λες ενώ κανεις ακριβως το ίδιο.

Προ 1 Ιουλίου αν το οποίο δέμα σου θα πέρναγε τελωνείο ήταν λίγο λόττο μετα από 1 Ιουλίου δεν είναι. 

Και μιλαω πάντα για οτιδήποτε εκτός Ευρώπης.

 

Για να μην αναφέρω ότι μέχρι προ 1 Ιουλίου μέχρι 20κατι ευρώ όλα ήταν ατελώς πλέον όχι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να μοιραστώ αυτό που βιώνω εγώ προσωπικά με τα δέματα από aliexpress που έχω παραγγείλει την περίοδο των εκπτώσεων από 21 Ιουνίου έως 25 Ιουνίου. 

Περιμένω 7 δέματα συνολικά οι αξίες είναι από 44 έως 310 ευρώ η μια. Όλα σταλμένα με Standard Aliexpress Shipping. Δεν προπλήρωσα κανένα ΦΠΑ. 

Μου ήρθε μια ειδοποίηση(χαρτάκι) για παραλαβή ενός δέματος αυτή τη παρασκευή (είναι εκείνο ακριβό των 310). Δεν έλεγε τίποτα για εκτελωνισμό(λογικά δεν θα πληρώσω, αλλά θα ενημερώσω αύριο με την παραλαβή)

Τα άλλα 6, σίγουρα βλέπω ότι τα 2 από αυτά θα περάσουν εκτελωνισμό(έτσι γράφει στο tracking και του ΑΛΙ και του ΕΛΤΑ), ένα ακόμη(των 44 ευρω) λογικά πέρασε χωρίς τελωνείο, τα άλλα 3 ακόμη δεν γνωρίζω.

Όποτε εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι τίποτα βέβαιο και ότι τα πάντα θα εκτελωνίζονται δεν ξέρω αν ισχύει. 

Να πω επίσης ότι το δέμα των 310 ευρώ που ήρθε χωρίς να περάσει τελωνείο έφτασε ΕΕ μετά της 1η Ιουλίου.

Θα ενημερώσω αργότερα για τα άλλα δέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν είδες ότι αναφέρουμε για τα δέματα εκτός Ευρώπης που είναι μετά της 1 Ιουλίου που θα ισχύουν οι νέοι κανόνες για δέματα εκτός Ευρώπης.

 

Και νομίζω οι νέοι κανόνες είναι για δέματα που έχουν γίνει οι παραγγελίες μετά την 1 Ιουλίου όχι για δέματα που απλά έρχονται Ελλάδα μετά την 1 Ιουλίου.

 

Και είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα τα δέματα ήταν με standard aliexpress shipping και όχι κάποιον άλλο τρόπο shipping?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μάλλον δεν είδες ότι αναφέρουμε για τα δέματα εκτός Ευρώπης που είναι μετά της 1 Ιουλίου που θα ισχύουν οι νέοι κανόνες για δέματα εκτός Ευρώπης.

 

Και νομίζω οι νέοι κανόνες είναι για δέματα που έχουν γίνει οι παραγγελίες μετά την 1 Ιουλίου όχι για δέματα που απλά έρχονται Ελλάδα μετά την 1 Ιουλίου.

 

Και είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα τα δέματα ήταν με standard aliexpress shipping και όχι κάποιον άλλο τρόπο shipping?

Απο 1/7/2021 οταν πληρώνεις κάτι στο aliexpress υπάρχει και χρέωση ΦΠΑ το οποιο παρακρατά το Ali για λογαριασμό των πωλητών και αποδίδει μεσω IOSS στο Ελληνικο κράτος. Για δέματα αξίας εως 150€ CIF value δεν υφίσταται πλέον εκτελωνισμός αφου έχει αποδοθει το ΦΠΑ στην πηγη.

Το άνωθεν ισχύει για ΟΛΕΣ τις αγορές απο χώρες εκτός Ε.Ε. που έχουν ενεργοποιησει την πλατφόρμα IOSS στο διαδυκτιακό κατάστημα τους.

Αν δεν έχει ενεργοποιηθει η πλατφόρμα και ετσι τα αγαθά δεν έχουν τα απαραίτητα συνοδευτικά εγγραφα, τοτέ ισχύει, οσον αφορα των εκτελωνισμό των ΕΛΤΑ, ο κάτωθι τιμοκατάλογος:
 

Αναφορά σε κείμενο
  • Δέματα Ίδιας αξίας από 0 ευρώ έως και 15 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 2,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 2,02 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 15 ευρώ έως και 30 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 5,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 4,03 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 30 ευρώ έως και 50 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 7,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 6,05 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 50 ευρώ έως και 100 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 10,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 8,06 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 100 ευρώ έως και 150 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 15,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 12,10 €.
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 150 ευρώ έως και 500 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 20 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 16,13 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 500 ευρώ έως και 1.000 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 25 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 20,16 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 1.000 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 40,32 €

 

Για αγορές εντος Ε.Ε. δεν υφιστάται η έννοια του εκτελωνισμού ουτως ή αλλως.

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά στα χέρια μου σήμερα το 'περιβόητο' BSC PostNL parcel, που ο Κινέζος ανέβασε κανονικά το IOSS number όταν τύπωσε το tracking number (και εννοείτε ότι έχω πληρώσει ήδη τον ΦΠΑ κανονικότατα). Το Γ.Ε.Τ.Α. το έστειλε στο ΚΑΤ, και το δέμα το πήρε η διανομή των ΕΛΤΑ κανονικότατα, και εννοείτε δεν χρεώθηκα τίποτα. Το δέμα, δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο από το τελωνείο και δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Προφανως, όταν το scanαραν στο Γ.Ε.Τ.Α., είδαν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε κανονικότατα, και για αυτό μετά το έστειλαν και 'έκλεισε' από το K.A.T.

BSC PostNL LT.....NL.jpg

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Πήρα τελικά στα χέρια μου σήμερα το 'περιβόητο' BSC PostNL parcel, που ο Κινέζος ανέβασε κανονικά το IOSS number όταν τύπωσε το tracking number (και εννοείτε ότι έχω πληρώσει ήδη τον ΦΠΑ κανονικότατα). Το Γ.Ε.Τ.Α. το έστειλε στο ΚΑΤ, και το δέμα το πήρε η διανομή των ΕΛΤΑ κανονικότατα, και εννοείτε δεν χρεώθηκα τίποτα. Το δέμα, δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο από το τελωνείο και δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Προφανως, όταν το scanαραν στο Γ.Ε.Τ.Α., είδαν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε κανονικότατα, και για αυτό μετά το έστειλαν και 'έκλεισε' από το K.A.T.

BSC PostNL LT.....NL.jpg

Χωρίς τίτλο.png

Φακελάκι αξίας 3€ με πληρωμένο το ΦΠΑ στο Ali κάθεται και λιάζεται στο τελωνείο από 16/7 είναι untracked του τύπου UU.......CN και γράφει αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης,τι εννοεί ο ποιητής; συνήθως έγραφαν προς εκτελωνισμό

     
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, radiotv είπε

Φακελάκι αξίας 3€ με πληρωμένο το ΦΠΑ στο Ali κάθεται και λιάζεται στο τελωνείο από 16/7 είναι untracked του τύπου UU.......CN και γράφει αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης,τι εννοεί ο ποιητής; συνήθως έγραφαν προς εκτελωνισμό

     
     

Έχω και εγώ 3 τέτοια (αλλά είναι παραγγελίες που εστάλησαν πριν την 1η Ιουλίου, και έφτασαν εδώ μετά την 1η Ιουλίου). Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να έχεις τον νου σου, και αν τα δεις να μπαίνουν τελωνείο, στείλε άμεσα τα αποδεικτικά ότι πλήρωσες το ΦΠΑ, καθώς και το IOSS  number του Aliexpress (IM5280002556), για να διασταυρώσουν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε.

Επίσης, θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τους πωλητές από ποιο σύστημα τύπωσαν τα tracking number (αν πρόσεξες, έγραψα ότι το σύστημα της 4PX ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ το IOSS number όταν τυπώνουν τα tracking number)!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πήρα τελικά στα χέρια μου σήμερα το 'περιβόητο' BSC PostNL parcel, που ο Κινέζος ανέβασε κανονικά το IOSS number όταν τύπωσε το tracking number (και εννοείτε ότι έχω πληρώσει ήδη τον ΦΠΑ κανονικότατα). Το Γ.Ε.Τ.Α. το έστειλε στο ΚΑΤ, και το δέμα το πήρε η διανομή των ΕΛΤΑ κανονικότατα, και εννοείτε δεν χρεώθηκα τίποτα. Το δέμα, δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο από το τελωνείο και δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Προφανως, όταν το scanαραν στο Γ.Ε.Τ.Α., είδαν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε κανονικότατα, και για αυτό μετά το έστειλαν και 'έκλεισε' από το K.A.T.

BSC PostNL LT.....NL.jpg

Χωρίς τίτλο.png

Φαίνεται κάπου πάνω στο πακέτο ότι έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ; Μπορούν να το δουν με το tracking? Τι ακριβώς έγινε εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2021 στις 1:13 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Μάλλον δεν είδες ότι αναφέρουμε για τα δέματα εκτός Ευρώπης που είναι μετά της 1 Ιουλίου που θα ισχύουν οι νέοι κανόνες για δέματα εκτός Ευρώπης.

 

Και νομίζω οι νέοι κανόνες είναι για δέματα που έχουν γίνει οι παραγγελίες μετά την 1 Ιουλίου όχι για δέματα που απλά έρχονται Ελλάδα μετά την 1 Ιουλίου.

 

Και είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα τα δέματα ήταν με standard aliexpress shipping και όχι κάποιον άλλο τρόπο shipping?

Λένε ακριβώς το αντίθετο οι επίσημες πηγές. Ότι μπαίνει στην ΕΕ μετα της 1η Ιουλίου πρέπει να εκτελωνίζεται.

Εμένα πάντως ήρθαν 2 δέματα 40 Ε και 310 Ε χωρίς να περάσουν τελωνείο. Ένα ακόμα πέρασε χωρίς τελωνείο(δεν παρέλαβα ακόμα) και 2 είναι στο τελωνείο τώρα.

Όλα αυτά τα δέματα τα έστειλε ο ίδιος πωλητής με διαφορά 1-4 μέρες από 21 έως 25 Ιουνίου. 

Αυτό πάει να πει ότι ο έλεγχος στο τελωνείο δεν έγινε ΤΕΛΕΙΟΣ επειδή πλέον και δέματα κάτω των 22 Ε εκτελωνίζονται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Έχω και εγώ 3 τέτοια (αλλά είναι παραγγελίες που εστάλησαν πριν την 1η Ιουλίου, και έφτασαν εδώ μετά την 1η Ιουλίου). Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να έχεις τον νου σου, και αν τα δεις να μπαίνουν τελωνείο, στείλε άμεσα τα αποδεικτικά ότι πλήρωσες το ΦΠΑ, καθώς και το IOSS  number του Aliexpress (IM5280002556), για να διασταυρώσουν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε.

Επίσης, θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τους πωλητές από ποιο σύστημα τύπωσαν τα tracking number (αν πρόσεξες, έγραψα ότι το σύστημα της 4PX ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ το IOSS number όταν τυπώνουν τα tracking number)!!!

Επειδή έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δέματα αξίας 3εως 7 ευρώ που κάθονται στο τελώνιο εδώ και εβδομάδες που πρέπει να στείλω το τιμολόγιο που φαίνεται ότι έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Viviandg είπε

Επειδή έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δέματα αξίας 3εως 7 ευρώ που κάθονται στο τελώνιο εδώ και εβδομάδες που πρέπει να στείλω το τιμολόγιο που φαίνεται ότι έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ 

Το βλέπουν αυτόματα αν ο πωλητής έχει κάνει όλη την διαδικασία σωστά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παίζει ρόλο η μέθοδος αποστολής για να μην πληρώσεις κάτι έξτρα σε τελωνείο;
Ή είναι καθαρά θέμα πωλητή αν κάνει σωστά την διαδικασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, dompred είπε

Φαίνεται κάπου πάνω στο πακέτο ότι έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ; Μπορούν να το δουν με το tracking? Τι ακριβώς έγινε εδώ;

 

22 ώρες πριν, dompred είπε

Φαίνεται κάπου πάνω στο πακέτο ότι έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ; Μπορούν να το δουν με το tracking? Τι ακριβώς έγινε εδώ;

Όχι. Απλά ο πωλητής μου είπε ότι έγραψε τον IOSS number όταν τύπωσε το tracking number από το σύστημα της BSC (γιατί το σύστημα του το επιτρέπει). Ο ίδιος μου είπε ότι, όταν χρησιμοποιεί το σύστημα της 4PX (που το χρησιμοποιούν πολλές φορές για να τυπώνουν τα China post tracking number), ότι εκεί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ανεβάσει το IOSS number (οπότε εκεί θα υπάρξει πρόβλημα). Ενδεικτικά, μου έστειλε και μια φωτογραφία πως είναι 'χονδρικά' το σύστημα της BSC όταν περνάει το IOSS number (Τα σβησμένα με μπλε εννοείτε, είναι τα στοιχεία του παραλήπτη). Μου είπε ότι πρακτικά με το IOSS number, μπορούν να δουν ΜΟΝΟ αν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ (το ποσό λέει δεν μπορούν να δουν)

Χωρίς τίτλο.png

21 ώρες πριν, s1mplement είπε

Λένε ακριβώς το αντίθετο οι επίσημες πηγές. Ότι μπαίνει στην ΕΕ μετα της 1η Ιουλίου πρέπει να εκτελωνίζεται.

Εμένα πάντως ήρθαν 2 δέματα 40 Ε και 310 Ε χωρίς να περάσουν τελωνείο. Ένα ακόμα πέρασε χωρίς τελωνείο(δεν παρέλαβα ακόμα) και 2 είναι στο τελωνείο τώρα.

Όλα αυτά τα δέματα τα έστειλε ο ίδιος πωλητής με διαφορά 1-4 μέρες από 21 έως 25 Ιουνίου. 

Αυτό πάει να πει ότι ο έλεγχος στο τελωνείο δεν έγινε ΤΕΛΕΙΟΣ επειδή πλέον και δέματα κάτω των 22 Ε εκτελωνίζονται. 

 

Έχεις tracking number να το δούμε;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...