Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πάμε να δείξω άλλες 2 παραγγελίες που πήρα σήμερα, για τους 'δύσπιστους'!!! ;)

UU144820041CN & UD642014483NL . Βλέπουμε η μία που κάνει 45,16 ευρώ & η άλλη κάνει 93,31. Εννοείτε, δεν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο. Και τα δύο, ογκώδη και βαριά (ειδικά το ένα ήταν στα όρια των 2 κιλών που επιτρέπει ο unregistered τρόπος αποστολής). Το 'πολύ βαρύ' ζύγιζε 1.94 Κιλά.

Για το PostNL, έβαλα τον πωλητή και εγκατέστησε το σύστημα που τυπώνουν τα 'direct' PostNL tracking numbers (και μάλιστα μου είπε πως το χρησιμοποιεί και σε πολλούς πελάτες πλέον!!!!), και του έβαλα να τυπώσει το tracking number. Για το China post, έβαλα τον πωλητή (επειδή συνεργάζεται με το τοπικό γραφείο του China post στην πόλη Shangrao), να ζητήσει να πάρει tracking number από U και εννοείτε ότι το έκαναν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!

Έχω ένα Unregistered PostNL, που μάλλον φαίνεται ότι κατά λάθος το έβαλαν σε σάκο με τα Registered (έφυγε πριν την 1η Ιουλίου, και έφτασε εδώ μετά την 1η Ιουλίου), καθώς και αύριο είναι να πάρω ένα ακριβό πάλι με Cainiao super economy που χρησιμοποιήθηκε το Bpost. Θα ενημερώσω αύριο, για αυτό το τελευταίο. Αυτό που βλέπω πάντως αρχικά είναι ότι σταματάνε τώρα και τα Unregistered του China post (που έφτασαν μετά την 1η Ιουλίου εδώ & εστάλησαν πιο πριν), αλλά δεν μπορούν να σταματήσουν εύκολα τα Unregistered του Bpost (καθώς μάλλον τα ανακατεύουν μαζί με τα 'κανονικά Βέλγικα'), οπότε κανείς δεν θα κάτσει να κάνει διαχωρισμό (ενώ ξέρεις ότι του China post είναι σίγουρα από Κινα)!!

Χωρίς τίτλο.png

1.png

3.png

4.png

Να σε ρωτήσω…

Αυτή αυτή η ανάλυση έχει πια κάποιο νόημα;;;

Από την στιγμή που τα μεγάλα κινέζικα καταστήματα που αγοράζει το 99,9% του κόσμου, υιοθέτησαν το νέο σύστημα και προ πληρώνεις τον ΦΠΑ, με ότι και αν έρθει τι σημασία έχει;

Σε λίγο θα ξεμπουκώσει και το τελωνείο με τα συστημένα και θα τα λαμβάνουμε και αυτά νωρίς… οπότε τι έμεινε…;;;;

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Να σε ρωτήσω…

Αυτή αυτή η ανάλυση έχει πια κάποιο νόημα;;;

Από την στιγμή που τα μεγάλα κινέζικα καταστήματα που αγοράζει το 99,9% του κόσμου, υιοθέτησαν το νέο σύστημα και προ πληρώνεις τον ΦΠΑ, με ότι και αν έρθει τι σημασία έχει;

Σε λίγο θα ξεμπουκώσει και το τελωνείο με τα συστημένα και θα τα λαμβάνουμε και αυτά νωρίς… οπότε τι έμεινε…;;;;

Αν τα Unregistered συνεχίζουν και ΔΕΝ ελέγχονται στα τελωνεία, τότε σε παραγγελίες πάνω από 150 ευρώ, θα γλυτώνεις δασμούς. Αλλά ..... επειδή ουσιαστικά ξέρω πως δουλεύει η πλατφόρμα, θα σου δείξω μελλοντικά τι μπορείς να κάνεις και για τον ΦΠΑ!!!! ;)  Έχω ένα 'πειραματικό' δέμα στον δρόμο τώρα, και όταν το πάρω, θα σου πω περισσότερα!!! Ήδη αυτό που έχω κάνει (που φαίνεται ότι λογικά θα πετύχει), το έχω μοιραστεί και με κάποιον εδώ σε προσωπικό μήνυμα!!! Λίγο υπομονή PLS!!!! ;) 

Ταυτόχρονα, ήδη σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, να δοκιμάσεις και εσύ αν θέλεις!!!! ;)

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αν τα Unregistered συνεχίζουν και ΔΕΝ ελέγχονται στα τελωνεία, τότε σε παραγγελίες πάνω από 150 ευρώ, θα γλυτώνεις δασμούς. Αλλά ..... επειδή ουσιαστικά ξέρω πως δουλεύει η πλατφόρμα, θα σου δείξω μελλοντικά τι μπορείς να κάνεις και για τον ΦΠΑ!!!! ;)  Έχω ένα 'πειραματικό' δέμα στον δρόμο τώρα, και όταν το πάρω, θα σου πω περισσότερα!!! Ήδη αυτό που έχω κάνει (που φαίνεται ότι λογικά θα πετύχει), το έχω μοιραστεί και με κάποιον εδώ σε προσωπικό μήνυμα!!! Λίγο υπομονή PLS!!!! ;) 

Ταυτόχρονα, ήδη σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, να δοκιμάσεις και εσύ αν θέλεις!!!! ;)

Χαρά στην υπομονή σου, να κάνεις σε κάθε παραγγελία σου ότι έστειλες στο μήνυμα, για να γλιτώσεις μερικά ευρώ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Χαρά στην υπομονή σου, να κάνεις σε κάθε παραγγελία σου ότι έστειλες στο μήνυμα, για να γλιτώσεις μερικά ευρώ!!!!!

Το ξέρεις ότι αυτό που σου έστειλα στο προσωπικό μήνυμα, είναι για πολλά ευρώ 'γλίτωμα', και αυτό εξαρτάται καθαρά από το ύψος της παραγγελίας!!!! Απλά, στο δικό μου 'δοκιμαστικό' δέμα, χρησιμοποίησα τον carrier 'Cainiao super economy', για να δω αν τα Unregistered δέματα, ΔΕΝ θα πηγαίνουν ξανά στον τελωνειακό έλεγχο (και αυτά που θα είναι μετά την 1η Ιουλίου σταλμένα)!!! Θα επανέλθω και με Registered δέμα εννοείτε αργότερα! Είναι απλά φίλος, ότι έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά πως δουλεύει η πλατφόρμα του Aliexpress, και για αυτό μπορώ να κάνω 'ελιγμούς'!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω ακόμα ένα δέμα (σταλμένο τον Μάιο), που έφτασε εδώ (βάσει του Bpost-Belgium post) την 7η Ιουλίου. Κανένας έλεγχος σε κανένα τελωνείο, και δεν χρεώθηκε τίποτα εννοείτε (ούτε καν ΦΠΑ). Tracking number UH416844805BE. Παραγγελία πάνω από 40 ευρώ.

Bpost.png

233232.png

ELTA.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες για να καταλάβω κάτι. Αν πληρώσω τον Κινέζο και δώσω και το ΦΠΑ κανονικά μέσω Αλί, έρχονται Ελλάδα και περνάνε χωρίς έξτρα χρεώσεις; Ή μετά πέφτει και καμπάνα από πάνω;

Επεξ/σία από logo15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 5:50 ΜΜ, logo15 είπε

Παίδες για να καταλάβω κάτι. Αν πληρώσω τον Κινέζο και δώσω και το ΦΠΑ κανονικά μέσω Αλί, έρχονται Ελλάδα και περνάνε χωρίς έξτρα χρεώσεις; Ή μετά πέφτει και καμπάνα από πάνω;

Αν προπληρώσεις ΦΠΑ δεν εχεις αλλη επιβαρυνση για δεμα με cif εως 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, logo15 είπε

Ευχαριστώ!

Τι γίνεται για πακέτα άνω των 150ε;

 

Επίσης 150ε πάντα για την αξία του Αλί και όχι συν ΦΠΑ και μεταφορικά έτσι;

cif ειναι η τελικη αξια με ΦΠΑ και μεταφορικα και ασφαλεια δεματος αν υπαρχει

 

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτό σήμερα που έχει προπληρώσει το ΦΠΑ κανονικά κατά την αγορά του από το Aliexpress. Μόλις το πάρω, θα ενημερώσω

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, narta είπε

cif ειναι η τελικη αξια με ΦΠΑ και μεταφορικα και ασφαλεια δεματος αν υπαρχει

 

ΩΡΑΙΑ, ΑΡΑ ΕΧΩ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 165Ε ME ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΑΛΛΑ 150 ΧΩΡΙΣ; 

Επεξ/σία από logo15
sorry for the caps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...