Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραγγελία 13/7/21 τζαμάκι για το ταμπλετ 3,43€+0,44€ ΦΠΑ. Έρχεται σήμερα μήνυμα από ελτα για να πληρώσω 3,40€ για να το παραλάβω. Ίδια περίοδο είχα παραγγείλει και θήκη και γραφίδα τα οποία παρέλαβα στις 2-3 βδομαδες (όχι 2 μήνες αργότερα!) και μάλιστα χωρίς να πληρώσω κάτι στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ιμειλ του γετα δεν απαντανε (απαντησαν μια φορα οταν ειχα ρωτησει γενικα κατι. Μολις εγινα συγκεκριμενος για χρεωσεις ενω εχω πληρωσει κανονικα φορο, τις παπιες). στα τηλεφωνα ουτε με σφαιρα, διπλοπληρωνουμε φορο για ποιο λογο?

Θα τους σκισω.

εχω 3 αντικειμενα που πρεπει να διπλοπληρωσω φορο. παλια ρωταγαν κιολας αν εχω καποι οεγγραφο ορ γουατεβερ.

Λοιπον μεσα στο σκ θα κανω καταγγελια.

Που ειναι καλυτερο? συνηγορο καταναλωτη?

εχει κανει κανενας αλλος?

Νομιζω ηρθε η ωρα. το εχουν ξεφτιλησει.

δεν μπορει να εχεις πληρωσει φπα, να σε χρεωνουν χωρις καμια επικοινωνια, και μετα να μην μπορεις να βρεις το δικιο σου.

(η διαδικασια του να πληρωσεις 12αευρω στα ελτα και να περιμενεις ποσο καιρο για να τα παρεις πισω ειναι αστεια).

οποιος θελει ας κανει και αυτος. να δημηουργηθει μαι πιεση.

οποιος θελει του στελνω και το κειμενο μου να παρει μια ιδεα, μολις το γραψω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτά μετά τα 3ευρα , ξαναγράφουν ιστορία , με τις αδικαιολόγητες καταχρηστικές χρεώσεις. Και συγκεκριμένα

Στις 8 Ιουλίου παρήγγειλα ένα τζαμάκι κινητού από κίνα (Aliexpress) αξίας 3,44 ευρώ με 0.67 ευρώ μεταφορικά , σύνολο 3.44 ευρώ στο οποίο έχει αποδοθεί ο Φ.Π.Α αξίας 0,67 ευρώ (tax invoice επισυνάπτεται) . 

Στις 17/9/2021 μου ήρθε  μήνυμα στο κινητό που με καλούσε να πληρώσω φόρο και τέλη  3,46 ευρώ (επισυνάπτεται screen shot ) και υπολογίζονται σε ένα ανύπαρκτο ποσό των 4 ευρώ (επισυνάπτονται ετικέτα του πωλητή και ετικέτα των ελτά πάνω στο δέμα , που αποδεικνύουν το παράλογο του θέματος και την ασυδοσία στην ερμηνεία του νόμου). 
Σε ερώτημά μου που έκανα σε τοπικό Ελτά ,έδειξαν άγνοια του νόμου που ισχύει από 1/7/2021 και μου είπαν ούτε λίγο ούτε πολύ να μην πληρώνει  το Φ.Π.Α ο πωλητής , όπως υποχρεούται , γιατί θα τον ξαναχρεώσουν  στον αγοραστή τα ελτά ή το τελωνείο .
Βλέπω ότι επιστρέφουμε στην εποχή του αδικαιολόγητα χαρατσιού των 3 ευρώ σε κάθε πακέτο , που ώσπου να το αποσύρουν ο κόσμος πλήρωνε τζάμπα χρήματα.
Παρακαλώ να παρέμβει όποιος έχει τη δικαιοδοσία στις αυθαιρεσίες του πλασματικού ποσού , της διπλής απόδοσης του ΦΠΑ και της χρέωσης των 2,5 ευρώ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ, από δέμα που είχε πληρωμένο το Φ.Π.Α. και ήταν ευτελούς αξίας.
Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία και διευκρίνηση
Αυτά τα κοινοποίησα σε geta-ελτα-συνήγορο του πολίτη/καταναλωτή και θα το αναρτήσω σε όποιο φόρουμ ασχολείται.
Είδατε τι έγινε με τα efood , αν ενημερωθεί κι ο κινέζος και τους βάλει πόστα θα το κόψουν με την ουρά στα σκέλια , αλλά μέχρι τότε εμείς θα πληρώνουμε ότι νομίζει ο κάθε άσχετος υπάλληλος των ελτά-τελωνείων. Βέβαια τα ελτά και η δεη είναι βράχοι ασυδοσίας και μας έχουν γραμμένους . Αλλά τουλάχιστον να πέσουμε μαχόμενοι.

Καλό είναι να ενημερώνουμε με τα παθήματά μας κάθε χώρο που ασχολείται. Αν σας λείπει κάποιο email , από τις αποστολές που έκανα παραπάνω , εύκολα βρίσκονται στο διαδύκτιο. Αν λάβω καμιά απάντηση θα ενημερώσω.

21 ώρες πριν, radiotv είπε

απο Κίνα έχω δύο δεματακια χαμηλής αξίας 3€ που περιμένουν δύο μήνες για να μπουν στο τελωνείο

Σου ράβουν το κοστούμι , Άλλα τόσα θα πληρώσεις στη φάμπρικα.

Πάντως για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μην υπάρχουν γενικεύσεις και παρανοήσεις καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν μας φταίει κανένας υπάλληλος διανομής ελτά , αυτοί που καταχρώνται τις 《εξουσίες τους》είναι η υπάλληλοι των τελωνείων που με το αζημίωτο δεν κάνουν τη δουλειά τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, johniea είπε

Τα ελτά μετά τα 3ευρα , ξαναγράφουν ιστορία , με τις αδικαιολόγητες καταχρηστικές χρεώσεις. Και συγκεκριμένα

Στις 8 Ιουλίου παρήγγειλα ένα τζαμάκι κινητού από κίνα (Aliexpress) αξίας 3,44 ευρώ με 0.67 ευρώ μεταφορικά , σύνολο 3.44 ευρώ στο οποίο έχει αποδοθεί ο Φ.Π.Α αξίας 0,67 ευρώ (tax invoice επισυνάπτεται) . 

Στις 17/9/2021 μου ήρθε  μήνυμα στο κινητό που με καλούσε να πληρώσω φόρο και τέλη  3,46 ευρώ (επισυνάπτεται screen shot ) και υπολογίζονται σε ένα ανύπαρκτο ποσό των 4 ευρώ (επισυνάπτονται ετικέτα του πωλητή και ετικέτα των ελτά πάνω στο δέμα , που αποδεικνύουν το παράλογο του θέματος και την ασυδοσία στην ερμηνεία του νόμου). 
Σε ερώτημά μου που έκανα σε τοπικό Ελτά ,έδειξαν άγνοια του νόμου που ισχύει από 1/7/2021 και μου είπαν ούτε λίγο ούτε πολύ να μην πληρώνει  το Φ.Π.Α ο πωλητής , όπως υποχρεούται , γιατί θα τον ξαναχρεώσουν  στον αγοραστή τα ελτά ή το τελωνείο .
Βλέπω ότι επιστρέφουμε στην εποχή του αδικαιολόγητα χαρατσιού των 3 ευρώ σε κάθε πακέτο , που ώσπου να το αποσύρουν ο κόσμος πλήρωνε τζάμπα χρήματα.
Παρακαλώ να παρέμβει όποιος έχει τη δικαιοδοσία στις αυθαιρεσίες του πλασματικού ποσού , της διπλής απόδοσης του ΦΠΑ και της χρέωσης των 2,5 ευρώ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ, από δέμα που είχε πληρωμένο το Φ.Π.Α. και ήταν ευτελούς αξίας.
Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία και διευκρίνηση
Αυτά τα κοινοποίησα σε geta-ελτα-συνήγορο του πολίτη/καταναλωτή και θα το αναρτήσω σε όποιο φόρουμ ασχολείται.
Είδατε τι έγινε με τα efood , αν ενημερωθεί κι ο κινέζος και τους βάλει πόστα θα το κόψουν με την ουρά στα σκέλια , αλλά μέχρι τότε εμείς θα πληρώνουμε ότι νομίζει ο κάθε άσχετος υπάλληλος των ελτά-τελωνείων. Βέβαια τα ελτά και η δεη είναι βράχοι ασυδοσίας και μας έχουν γραμμένους . Αλλά τουλάχιστον να πέσουμε μαχόμενοι.

Καλό είναι να ενημερώνουμε με τα παθήματά μας κάθε χώρο που ασχολείται. Αν σας λείπει κάποιο email , από τις αποστολές που έκανα παραπάνω , εύκολα βρίσκονται στο διαδύκτιο. Αν λάβω καμιά απάντηση θα ενημερώσω.

Σου ράβουν το κοστούμι , Άλλα τόσα θα πληρώσεις στη φάμπρικα.

Πάντως για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μην υπάρχουν γενικεύσεις και παρανοήσεις καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν μας φταίει κανένας υπάλληλος διανομής ελτά , αυτοί που καταχρώνται τις 《εξουσίες τους》είναι η υπάλληλοι των τελωνείων που με το αζημίωτο δεν κάνουν τη δουλειά τους.

Υπουργειο ψηφιακης μ....ας πηρα τηλ....υπουργειο οικονομικων ξαναπηρα...ολοι μας γραφουν στα @@@ τους ...εγω εαν θα με διπλοχρεωνουν δν θα τα παιρνω εκτος εαν αξιζει ελλαδα 2χ  3χ  παραπανω...ας επιστραφουν στο τελωνειο να τα βαλουν στν κω...ο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Υπουργειο ψηφιακης μ....ας πηρα τηλ....υπουργειο οικονομικων ξαναπηρα...ολοι μας γραφουν στα @@@ τους ...εγω εαν θα με διπλοχρεωνουν δν θα τα παιρνω εκτος εαν αξιζει ελλαδα 2χ  3χ  παραπανω...ας επιστραφουν στο τελωνειο να τα βαλουν στν κω...ο τους

Όπως διαβάζω ο συνήγορος του πολίτη ασχολείται  σε δεύτερο στάδιο ,  αφού πρώτα αξιωθεί απαντήσει το γετα η τα ελτα. Υπομονή και βλέπουμε.

26 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Υπουργειο ψηφιακης μ....ας πηρα τηλ....υπουργειο οικονομικων ξαναπηρα...ολοι μας γραφουν στα @@@ τους ...εγω εαν θα με διπλοχρεωνουν δν θα τα παιρνω εκτος εαν αξιζει ελλαδα 2χ  3χ  παραπανω...ας επιστραφουν στο τελωνειο να τα βαλουν στν κω...ο τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ το είχα πει και πριν λίγες μέρες! Να συνεννοηθούμε να κάνουμε όλοι μαζί καταγγελίες με κοινό περιεχόμενο. Μόνο έτσι ίσως να μας πάρουν στα σοβαρά! Δεν έχω χρόνο μες στη βδομάδα, αλλά αν υπάρχει συμμετοχή, το ψάχνουμε να κάνουμε στοχευμένες κινήσεις μέσα στο Σαββατοκύριακο. Εγώ είμαι μέσα! Αν κάποιος μπορέσει και το ψάξει νωρίτερα, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα να συντονιστούμε! Αν δεν διαμαρτυρηθούμε, δεν υπάρχει καμία ελπίδα να αλλάξει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Παιδιά, εγώ το είχα πει και πριν λίγες μέρες! Να συνεννοηθούμε να κάνουμε όλοι μαζί καταγγελίες με κοινό περιεχόμενο. Μόνο έτσι ίσως να μας πάρουν στα σοβαρά! Δεν έχω χρόνο μες στη βδομάδα, αλλά αν υπάρχει συμμετοχή, το ψάχνουμε να κάνουμε στοχευμένες κινήσεις μέσα στο Σαββατοκύριακο. Εγώ είμαι μέσα! Αν κάποιος μπορέσει και το ψάξει νωρίτερα, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα να συντονιστούμε! Αν δεν διαμαρτυρηθούμε, δεν υπάρχει καμία ελπίδα να αλλάξει κάτι.

Σε μηνύματα που μου στέλνει το aliexpress για αγορές τους απαντώ ότι δεν πρόκειται να ξανααγοράσω από το site , αν δεν πάψουν να χρησιμοποιούν τα elta ή αν δεν σταματσουν να διπλοχρεώνουν φπα αυθαίρετα.  Αν το διαβάσουν και το στείλουν πολλοί σίγουρα κάτι θα γίνει. Ας σταματήσουμε ένα διάστημα να ψωνίζουμε για να δούμε άσπρη μέρα.

3 λεπτά πριν, johniea είπε

Σε μηνύματα που μου στέλνει το aliexpress για αγορές τους απαντώ ότι δεν πρόκειται να ξανααγοράσω από το site , αν δεν πάψουν να χρησιμοποιούν τα elta ή αν δεν σταματσουν να διπλοχρεώνουν φπα αυθαίρετα.  Αν το διαβάσουν και το στείλουν πολλοί σίγουρα κάτι θα γίνει. Ας σταματήσουμε ένα διάστημα να ψωνίζουμε για να δούμε άσπρη μέρα.

Άν κάποιος βρεί τρόπο να ενημερώσουμε μαζικά το aliexpress και δείξουμε τις προθέσεις μας. θα λυθεί το πρόβλημα. Ενημερώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johniea είπε

Σε μηνύματα που μου στέλνει το aliexpress για αγορές τους απαντώ ότι δεν πρόκειται να ξανααγοράσω από το site , αν δεν πάψουν να χρησιμοποιούν τα elta

Δεν έχουν σχέση τα ΕΛΤΑ με το πρόβλημα του Ali από τους πολλούς τρόπους που στέλνει εμπορεύματα και δεν γίνετε σωστά η διαδικασία στο IOSS.

Επιλέξτε AliExpress standard shipping και δεν θα πληρώσετε κάτι στο τελωνείο…

*** Επίσης αυτά τα μηνύματα που σου στέλνει είναι αυτοματοποιημένα…

Και όταν στέλνεις εσύ πίσω κανένας δεν είναι εκεί να τα διαβάσει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johniea είπε

Σε μηνύματα που μου στέλνει το aliexpress για αγορές τους απαντώ ότι δεν πρόκειται να ξανααγοράσω από το site , αν δεν πάψουν να χρησιμοποιούν τα elta ή αν δεν σταματσουν να διπλοχρεώνουν φπα αυθαίρετα.  Αν το διαβάσουν και το στείλουν πολλοί σίγουρα κάτι θα γίνει. Ας σταματήσουμε ένα διάστημα να ψωνίζουμε για να δούμε άσπρη μέρα.

Άν κάποιος βρεί τρόπο να ενημερώσουμε μαζικά το aliexpress και δείξουμε τις προθέσεις μας. θα λυθεί το πρόβλημα. Ενημερώστε.

Μα δεν είναι μόνο το aliexpress το πρόβλημα, τα ΕΛΤΑ είναι. Αυτό συμβαίνει απ' όπου κι αν παραγγείλει κανείς εκτός ΕΕ. Το θέμα είναι το πόσο αυθαίρετα γίνεται ο εκτελωνισμός και οι χρεώσεις εδώ και πόσο απαράδεκτη είναι η (μη) εξυπηρέτηση των πολιτών (τρομαχτικές καθυστερήσεις, δε σηκώνουν τηλέφωνα, δεν απαντούν σε μέιλ, κανένας υπάλληλος δεν ξέρει να σε ενημερώσει για τη νέα νομοθεσία που ισχύει πια εδώ και 4 σχεδόν μήνες κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Μα δεν είναι μόνο το aliexpress το πρόβλημα, τα ΕΛΤΑ είναι. Αυτό συμβαίνει απ' όπου κι αν παραγγείλει κανείς εκτός ΕΕ. Το θέμα είναι το πόσο αυθαίρετα γίνεται ο εκτελωνισμός και οι χρεώσεις εδώ και πόσο απαράδεκτη είναι η (μη) εξυπηρέτηση των πολιτών (τρομαχτικές καθυστερήσεις, δε σηκώνουν τηλέφωνα, δεν απαντούν σε μέιλ, κανένας υπάλληλος δεν ξέρει να σε ενημερώσει για τη νέα νομοθεσία που ισχύει πια εδώ και 4 σχεδόν μήνες κλπ).

Εδω συγκεκριμενη υπαλληλος στν εξυπηρετηση τν ελτα Επεμενε οτι τα δεματα απο ΕΕ περνανε τελωνειο....Καμια σωτηρια για αυτη τν χωρα...το δεμα το ειχα στα χερια μου κ αυτη στο τηλ επεμενε ακομη οτι ειναι τελωνειο😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία 13/7  κόστος 3.17€ ,πλήρωσα κανονικά τον φόρο,βλέπω το δέμα προχτές ότι μπήκε γετα και σήμερα μην από ΕΛΤΑ μας χρωστάτε , 3.13€ ανάθεμα τα τελωνεία τους μέσα ...στο τσακ είμαι να μην το παραλάβω...για να μην σχολιάσω το γεγονός ότι δέματα "εξαφανισμένα" από τον Ιούνιο ξαφνικά εμφανίζονται στο τελωνείο....και φυσικά για όλα θα ζητήσουν έξτρα χρήματα 🤬🤬🤬 να υποθέσω δεν μπορούμε να ζητήσουμε τα έξτρα χρήματα από το AliExpress ε???

Επεξ/σία από Beniva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τν ημερομηνια παραλαβης ποσο μπορω να περιμενω πριν κανω. dispute στο ebay για δεμα που δν ηρθε;;θελω να περιμενω λιγο ακομη...κριμα κ οι πωλητες ειναι...αυτοι δν φταινε σε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Δεν έχουν σχέση τα ΕΛΤΑ με το πρόβλημα του Ali από τους πολλούς τρόπους που στέλνει εμπορεύματα και δεν γίνετε σωστά η διαδικασία στο IOSS.

Επιλέξτε AliExpress standard shipping και δεν θα πληρώσετε κάτι στο τελωνείο…

*** Επίσης αυτά τα μηνύματα που σου στέλνει είναι αυτοματοποιημένα…

Και όταν στέλνεις εσύ πίσω κανένας δεν είναι εκεί να τα διαβάσει

Αυτό με το AliExpress standard shipping ότι δεν πληρώνεις ξανά τελωνείο δεν ισχύει (τουλάχιστον πάντα). Σε παραγγελία με AliExpress standard shipping διπλοχρεωθηκα ΦΠΑ + 2.5€ ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο. Τελικά μετά κόπων και βασάνων (τους έπρηξα κανονικότητα) πήρα το ΦΠΑ (μόνο) πίσω από το AliExpress και με ενημέρωσαν ότι δεν πρόκειται να μου ξαναδώσουν refund σε αντίστοιχη περίπτωση.

Screenshot_20210921-221217.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...