Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, andreas1gr είπε

 

Κάπου έχετε μπερδευτεί;;;

Έχω παραλάβει μέχρι τώρα (με το νέο καθεστώς) 3 παραγγελίες από Κίνα (AliExpress) που στάλθηκαν με AliExpress Standard Shipping, με κόστος η κάθε μια στα 65-71-70 ευρώ.

Σε καμία από τις 3 αγορές ΔΕΝ αναγράφονταν επάνω στο πακέτο οποιοσδήποτε IOSS αριθμός και φυσικά ΔΕΝ πλήρωσα κάτι κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Ήρθαν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL) και δεν υπήρχε πια ούτε η τελωνειακή διασάφηση (μιας και πληρώθηκε ο φόρος).

Ο IOSS αριθμός πχ όλου του AliExpress είναι ένας και μοναδικός (κάτι σαν το ΑΦΜ μιας επιχείρησής). Το ίδιο συμβαίνει με το eBay που έχει άλλον έναν και μοναδικό αριθμό.

Όταν ο πωλητής πάει να τυπώσει τον αριθμό αποστολής, ανάλογα με την εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει (πάει ανάλογα τον τρόπο αποστολής – κάθε εταιρία μεταφοράς έχει δικό της σύστημα που δίνει αριθμούς αποστολής), κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν και ενημερώνουν το σύστημα IOSS και κάποιες άλλες όχι.

Οπότε όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα και το σκανάρουν, θα δουν αν στο σύστημα IOSS υπάρχει ή όχι καταχωρημένο το δέμα σας!

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ξέρει και το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο.

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής ΔΕΝ υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ΔΕΝ ξέρει το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο και γι αυτό το εκτελωνίζει.

Οπότε ίσος να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πωλητή αυτό…

1614893316_.png.8d4689a6c20d88e3c4e8c99ba24ded69.png

Δεν έχω λόγια για την πολύτιμη βοήθειά που μου δώσατε.  Αν και δεν ξέρω πως θα διαπιστώσω ποιός έχει κάνει λάθος και να αποφύγω διπλές χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, andreas1gr είπε

 

Κάπου έχετε μπερδευτεί;;;

Έχω παραλάβει μέχρι τώρα (με το νέο καθεστώς) 3 παραγγελίες από Κίνα (AliExpress) που στάλθηκαν με AliExpress Standard Shipping, με κόστος η κάθε μια στα 65-71-70 ευρώ.

Σε καμία από τις 3 αγορές ΔΕΝ αναγράφονταν επάνω στο πακέτο οποιοσδήποτε IOSS αριθμός και φυσικά ΔΕΝ πλήρωσα κάτι κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Ήρθαν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL) και δεν υπήρχε πια ούτε η τελωνειακή διασάφηση (μιας και πληρώθηκε ο φόρος).

Ο IOSS αριθμός πχ όλου του AliExpress είναι ένας και μοναδικός (κάτι σαν το ΑΦΜ μιας επιχείρησής). Το ίδιο συμβαίνει με το eBay που έχει άλλον έναν και μοναδικό αριθμό.

Όταν ο πωλητής πάει να τυπώσει τον αριθμό αποστολής, ανάλογα με την εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει (πάει ανάλογα τον τρόπο αποστολής – κάθε εταιρία μεταφοράς έχει δικό της σύστημα που δίνει αριθμούς αποστολής), κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν και ενημερώνουν το σύστημα IOSS και κάποιες άλλες όχι.

Οπότε όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα και το σκανάρουν, θα δουν αν στο σύστημα IOSS υπάρχει ή όχι καταχωρημένο το δέμα σας!

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ξέρει και το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο.

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής ΔΕΝ υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ΔΕΝ ξέρει το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο και γι αυτό το εκτελωνίζει.

Οπότε ίσος να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πωλητή αυτό…

1614893316_.png.8d4689a6c20d88e3c4e8c99ba24ded69.png

Έχω παραλάβει αρκετά κ με combined shipping και άλλα μεμονωμένα από Ουγγαρία ή Ολλανδία,σε αυτά δεν πλήρωσα τίποτα! Σε κάποια που ήρθαν κατευθείαν από Κίνα  δεν πλήρωσα τίποτα και σε αυτά τα δύο τελευταία όπου σίγουρα έφτασαν Ελλάδα μετά τον Ιούλιο ζήτησαν κ πληρώθηκαν 2.5+ΦΠΑ θεωρώ λοιπόν ότι οι συγκεκριμένοι πωλητές κάποιο λάθος έκαναν σε σχέση με το ioss ,και εκνευρίζομαι ακόμα περισσότερο γιατί ο Κινέζος απαντάει κάτι οκ κ σορρυ να το βράσω το σόρρυ του, εγώ πλήρωσα διπλή φορά!!! Ο δεύτερος Κινέζος ούτε καν απάντησε.Και το χειρότερο είναι ότι δέματα που είχαν μπει Ελλάδα από αρχές Ιουνίου "ξαφνικά" παρουσιάστηκαν στο τελωνείο κ θα πρέπει να τα χρυσό πληρώσω κ αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Beniva είπε

Έχω παραλάβει αρκετά κ με combined shipping και άλλα μεμονωμένα από Ουγγαρία ή Ολλανδία,σε αυτά δεν πλήρωσα τίποτα! Σε κάποια που ήρθαν κατευθείαν από Κίνα  δεν πλήρωσα τίποτα και σε αυτά τα δύο τελευταία όπου σίγουρα έφτασαν Ελλάδα μετά τον Ιούλιο ζήτησαν κ πληρώθηκαν 2.5+ΦΠΑ θεωρώ λοιπόν ότι οι συγκεκριμένοι πωλητές κάποιο λάθος έκαναν σε σχέση με το ioss ,και εκνευρίζομαι ακόμα περισσότερο γιατί ο Κινέζος απαντάει κάτι οκ κ σορρυ να το βράσω το σόρρυ του, εγώ πλήρωσα διπλή φορά!!! Ο δεύτερος Κινέζος ούτε καν απάντησε.Και το χειρότερο είναι ότι δέματα που είχαν μπει Ελλάδα από αρχές Ιουνίου "ξαφνικά" παρουσιάστηκαν στο τελωνείο κ θα πρέπει να τα χρυσό πληρώσω κ αυτά!!!

Εγω πιστευω ειμαστε μαζοχες....εχουμε εθιστει με τν διαδικασια τελωνειου κ ελτα...αλλιως δν θα ασχολουμασταν με αγορες απο Αλι κ τρισαλι😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εκανα την καταγγελια μου στην εεττ. αντε μπας και αλλαξει κατι (αν και δεν βλεπω να ιδρωνει κανενα αυτι).

εκανα και αμφισβητηση συναλλαγης στην τραπεζα να παρω τα λεφτα αποτο αλιεξπρες πισω.

πολεμο θα εχουν μεχρι να βαλουν μυαλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, burnin είπε

μολις εκανα την καταγγελια μου στην εεττ. αντε μπας και αλλαξει κατι (αν και δεν βλεπω να ιδρωνει κανενα αυτι).

εκανα και αμφισβητηση συναλλαγης στην τραπεζα να παρω τα λεφτα αποτο αλιεξπρες πισω.

πολεμο θα εχουν μεχρι να βαλουν μυαλο

Άκυρο με το θέμα, αλλά πως έκανες αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα;

Έκανα μια παραγγελία απο Millnerco με κάρτα γιατί δεν δέχονται πειπαλ.. δεν απαντάνε στα μειλ και ενα μήνα μετά δεν εχουν στείλει τη πραγγελία + είδα μετά ριβιού στο trustpiolot και έφριξα.

 

 

Επεξ/σία από Siakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christtt είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κάποιος αν παραγγείλω τα παρακάτω από Ali θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο όταν φτάσουν Ελλάδα?

Ευχαριστώ!

 

image.png.2abf944a11218e76542392ddc0f4719b.png

είναι από Τσεχία δλδ Ε.Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Siakou είπε

Άκυρο με το θέμα, αλλά πως έκανες αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα;

Έκανα μια παραγγελία απο Millnerco με κάρτα γιατί δεν δέχονται πειπαλ.. δεν απαντάνε στα μειλ και ενα μήνα μετά δεν εχουν στείλει τη πραγγελία + είδα μετά ριβιού στο trustpiolot και έφριξα.

 

 

Αναλογα την τραπεζα.  Στην εθνικη πλεον αν εχεις κωδικους webbanking, μπαινεις στην χρεωση της εθνικης και εχει κουμπακι για να κανεις αμφισβητηση. Στις αλλες παιρνςις τηλεφωνο, ανοιγουν καρτελα, σου στελνουν ιμειλ γραφεις οτι εγινε, και προχωραει το θεμα. Το πιο ευκολο ειναι να παρεις την τραοεζα σου τηλ, και θα σε καθοδηγησουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stv6958 είπε

Από Ε.Ε δεν περνάνε τελωνείο. σωστά?

Θεωρητικα...τα ελτα βλεπουν τν αρχικη χωρα προελευσης...οτι θελουν κανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω αρκετοί εξακολουθείται να πληρώνεται παράνομα και καταχρηστικά ΦΠΑ+τέλη εκτελωνισμού, χωρίς να αντιδράτε (η διαμαρτυρία εδώ στο forum δεν είναι αντίδραση).

Μπράβο παιδιά, συνεχίστε έτσι να επιβραβεύεται την κρατική ανομία...... Τα ΕΛΤΑ και το κράτος γενικότερα χρειάζονται χρήμα...

Στις 25/9/2021 στις 10:10 ΜΜ, vasilispas είπε

Εγω πιστευω ειμαστε μαζοχες.... εχουμε εθιστει με την διαδικασια τελωνειου κ ελτα...αλλιως δεν θα ασχολουμασταν με αγορες απο Αλι κ τρισαλι😂😂😂

Έτσι ακριβώς.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Βλέπω αρκετοί εξακολουθείται να πληρώνεται παράνομα και καταχρηστικά ΦΠΑ+τέλη εκτελωνισμού, χωρίς να αντιδράτε (η διαμαρτυρία εδώ στο forum δεν είναι αντίδραση).

Μπράβο παιδιά, συνεχίστε έτσι να επιβραβεύεται την κρατική ανομία...... Τα ΕΛΤΑ και το κράτος γενικότερα χρειάζονται χρήμα...

Έτσι ακριβώς.

Απο τν περασμενη πεμπτη ενα δεμα απο usps εκανε Αφιξη στο Γετα...ηταν απο μεσα αυγουστου στις αποθηκες...εχεις καμια ιδεα ποσο χρονο κανουν να το δουμε στο τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Απο τν περασμενη πεμπτη ενα δεμα απο usps εκανε Αφιξη στο Γετα...ηταν απο μεσα αυγουστου στις αποθηκες...εχεις καμια ιδεα ποσο χρονο κανουν να το δουμε στο τελωνειο;

Από USPS/DHL/ACS/FEDEX/κτλ δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2021 στις 11:28 ΠΜ, andreas1gr είπε

 

Κάπου έχετε μπερδευτεί;;;

Έχω παραλάβει μέχρι τώρα (με το νέο καθεστώς) 3 παραγγελίες από Κίνα (AliExpress) που στάλθηκαν με AliExpress Standard Shipping, με κόστος η κάθε μια στα 65-71-70 ευρώ.

Σε καμία από τις 3 αγορές ΔΕΝ αναγράφονταν επάνω στο πακέτο οποιοσδήποτε IOSS αριθμός και φυσικά ΔΕΝ πλήρωσα κάτι κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Ήρθαν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL) και δεν υπήρχε πια ούτε η τελωνειακή διασάφηση (μιας και πληρώθηκε ο φόρος).

Ο IOSS αριθμός πχ όλου του AliExpress είναι ένας και μοναδικός (κάτι σαν το ΑΦΜ μιας επιχείρησής). Το ίδιο συμβαίνει με το eBay που έχει άλλον έναν και μοναδικό αριθμό.

Όταν ο πωλητής πάει να τυπώσει τον αριθμό αποστολής, ανάλογα με την εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει (πάει ανάλογα τον τρόπο αποστολής – κάθε εταιρία μεταφοράς έχει δικό της σύστημα που δίνει αριθμούς αποστολής), κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν και ενημερώνουν το σύστημα IOSS και κάποιες άλλες όχι.

Οπότε όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα και το σκανάρουν, θα δουν αν στο σύστημα IOSS υπάρχει ή όχι καταχωρημένο το δέμα σας!

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ξέρει και το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο.

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής ΔΕΝ υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ΔΕΝ ξέρει το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο και γι αυτό το εκτελωνίζει.

Οπότε ίσος να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πωλητή αυτό…

1614893316_.png.8d4689a6c20d88e3c4e8c99ba24ded69.png

Το τελωνειο υποτιθεται σκαναρει το tracking number και βλεπει αν εχει πληρωθει το ΦΠΑ ή οχι για αυτο το δεμα μεσω του IOSS, αν απλα χρειαζοταν να γραψουν εναν αριθμο IOSS για να μη πληρωνουν φορο θα το εκαναν ολοι. Το θεμα ειναι οτι μερικοι πωλητες δε το γραφουν πανω στο πακετο το IOSS και δε σκαναρουν το πακετο για να τσεκαρουν αν πληρωθηκε ο ΦΠΑ ή οχι στο τελωνειο.

 

Επεξ/σία από Deathy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 9:11 ΜΜ, Chocolate_Starfish είπε

Το ebay εχει ειδικη φορμα για την επιστροφη του φπα που πληρωσες σε αυτους.

Έχω 5-6 δέματα που έχουν διπλοχρεωθεί το φπα.
Αυτή η φόρμα που είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...