Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
6 ώρες πριν, mindreader είπε

 Καλή η δυνατότητα να ανεβαζεις οσες εικονες θελεις, για το site σου, στον απεριοριστο χωρο ftp,

αλλα τωρα που θελω να κανω κατι αλλαγες, και ανεβοκατεβαζω αρχεια, ηρθα αντιμετωπος με τον 'εφιαλτη' που παντα ηξερα,

ποσο ευκολα διαχειρισιμο ειναι τελικα αυτο....

Ξερω, βοηθα στο ranking να εχεις hosting τις εικονες στο site σου, σε σχεση με third party image hoster,

ξέρω, πιο αξιοπιστο να τα εχεις ολα στο site σου κι οχι να εξαρτασαι απο τριτους,

αλλα οταν θες να κανεις αλλαγες κλπ, δεν ειναι και τοσο manageable το site...

Το 'καθαρο' site μου μπορει να ειναι γυρω στα 100mb, αλλα επι του παροντος με τις εικονες φτανει το μισο giga...

Λοιπον, δεν θα ηταν πιο ευχρηστο, να ειχα παντα το site μου 100mb, και οι εικονες σε αλλους;

Απλα ξανανοιγω την κουβεντα αυτη, γιατι αντιμετωπιζω στην πραξη, οχι τα θετικα αυτη τη φορα, αλλα τα αρνητικα-όγκος / μιας τετοιας επιλογης...

Τί είδους αλλαγές θα ήθελες να κάνεις και είναι εμπόδιο το ότι οι εικόνες φιλοξενούνται στον ίδιο server με το site; Το ακριβώς αντίθετο θα φανταζόμουν, πως με το να τις φιλοξενείς σε τρίτη υπηρεσία προσθέτεις πολυπλοκότητα και αστάθμητους παράγοντες που σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα με την υλοποίηση, δεν αποκλείεται να δυσχεράνουν την διαχείριση και να προκαλέσουν πρόβλημα σε ενδεχόμενη μεταφορά και ασυμβατότητες με τρίτα plugins.

Άλλωστε, μισό giga για ένα site με πολλές φωτογραφίες δεν είναι πολύ. Αν σε ανησυχεί το θέμα, πάντως, θα πρότεινα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο να βελτιστοποιήσεις ό,τι μπορείς. Π.χ. να δεις αν χρειάζεσαι όντως όλα τα μεγέθη που μπορεί να δημιουργεί το theme και να αφαιρέσεις ό,τι είσαι σίγουρος πως δεν χρειάζεσαι (βλ. remove_image_size()), να βεβαιωθείς πως δεν ανεβάζεις υπερβολικά μεγάλες εικόνες χωρίς λόγο (το imsanity μπορεί να βοηθήσει) και να κάνεις όσο καλύτερη συμπίεση σε αυτές που τελικά ανεβάζεις (εκεί υπάρχουν πολλές διαθέσιμες λύσεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σχεση με τις ανωτερω χρησιμες πληροφοριες απο τον gsarig: πως μπορω να κανω το theme, να μην κανει πολλα διαφορετικα μεγεθη εικονων; Οντως, χρησιμοποιω συγκεκριμενες διαστασεις. Τωρα που δουλευω αυτο το theme 2 χρονια, μπορω να 'απαλλαγω' απο τα εξτρα μεγεθη, που σε εμενα δεν μου χρειαζονται; Και πως οριζω στο theme να μην ξανακανει εξτρα μεγεθη απο εδω και περα; Υπαρχουν καποια settings που οριζεται αυτο; Και πως καθαριζω απο τα παλια αχρηστα μεγεθη/εικονες;

-------------

Εχω version 5.4 εγκατεστημενη, και βλεπω εικονιδιο για update σε....5.4! Τι εγινε ρε παιδια; Τι αναβαθμισεις ειναι αυτες; Απο 5.4 σε 5.4? Αναβαθμιζουν τις ιδιες εκδοσεις; Τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ στησει ένα site σε wordpress και πειραματίζομαι  με διαφορα...

Έχω βάλει ένα θέμα το colibri το οποίο έχει slider που το χρειάζομαι και κάποια ακόμα πρόσθετα...

Εκεί που έχω σκαλώσει είναι στο να φτιάξω μενού,  έχω περισσότερο με κάποια προσθετα αλλά τελικά δεν τα κατάφερα.

Θέλω το μενού να έχει καθετη ανάπτυξη και αν είναι δυνατόν να έχει υπο μενού. 

Έχει κάνεις κάποιες σκέψεις για να προχωρήσω? 

Να αλλάξω θέμα που να έχει και μενού? 

Η τι άλλες επιλογές έχω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2020 στις 5:39 ΜΜ, mindreader είπε

Το 'καθαρο' site μου μπορει να ειναι γυρω στα 100mb, αλλα επι του παροντος με τις εικονες φτανει το μισο giga...

Λοιπον, δεν θα ηταν πιο ευχρηστο, να ειχα παντα το site μου 100mb, και οι εικονες σε αλλους;

Απλα ξανανοιγω την κουβεντα αυτη, γιατι αντιμετωπιζω στην πραξη, οχι τα θετικα αυτη τη φορα, αλλα τα αρνητικα-όγκος / μιας τετοιας επιλογης...

Όχι. Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πράγμα που δεν πρέπει να έχεις είναι τα video, και αυτά για διάφορους λόγους που δεν είναι τις παρούσης (ας πούμε απλά ότι Youtube και Vimeo στριμάρουν στο bandwidth που έχει ο κάθε επισκέπτης ακριβώς για να μην κολλάει, οπότε σταματάω εδώ). 

Για τις εικόνες φυσικά και πρέπει να τις έχεις στον server σου, και ακόμα καλύτερα και σε CDN. Κατ'αρχήν είναι σαφώς πιο γρήγορο, κατά δεύτερον σκέψου ότι αν για οποιονδήποτε λόγο κάποιος από τον οποίο "τραβάς" μία φωτό την κατεβάσει ή σέρνεται ο σερβερ του, θα έχεις και εσύ πρόβλημα. 

Για τις φωτογραφίες το ιδανικό είναι να τις ανεβάζεις στο μέγεθος και filesize που χρειάζεσαι έχοντας γίνει από εσένα optimize. Μερικές φορές αυτό φυσικά δεν είναι δυνατό αν μιλάμε για δεκάδες/εκατοντάδες, πχ σε διάφορα photo portfolio websites κλπ όπου εκεί αξίζει να επενδύσεις σε ένα plugin τύπου Smush it (αν και πολλοί θα πουν ότι υπάρχουν και καλύτερα αλλά και free, συμφωνώ αλλά με βολεύει αυτό). 

Πάντα πάντως να τις έχεις στο δικό σου site. Τα 500mb που λες γιατί είναι πρόβλημα? Διαχειρίζομαι site με 20 και 30GB φωτογραφιών.. δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο όταν τραβάμε full backup.

Στις 12/4/2020 στις 6:37 ΜΜ, tornado είπε

Εκεί που έχω σκαλώσει είναι στο να φτιάξω μενού,  έχω περισσότερο με κάποια προσθετα αλλά τελικά δεν τα κατάφερα.

Θέλω το μενού να έχει καθετη ανάπτυξη και αν είναι δυνατόν να έχει υπο μενού. 

Έχει κάνεις κάποιες σκέψεις για να προχωρήσω? 

Να αλλάξω θέμα που να έχει και μενού? 

Η τι άλλες επιλογές έχω? 

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να επενδύεις στα εργαλεία που κάνουν εύκολη τη δουλειά σου. Ένα σωστό premium theme σου γλιτώνει αφάνταστα πεταμένο χρόνο στα σκουπίδια, και προσωπικά ούτε καν τα 5 λεπτά που έκανες να γράψεις αυτό το ποστ δεν άξιζαν να πάνε χαμένα. Themeforest οποιοδήποτε από τα top10 και να επιλέξεις θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Επίσης CSS Igniter μπορείς με μία συνδρομή (στο κόστος ΕΝΟΣ theme από themeforest) να έχεις πρόσβαση σε πάνω από 80 premium themes της συγκεκριμένης εταιρείας, την οποία μάλιστα την έχει και Έλληνας και είναι και ωραίο τυπάκι.. 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά κάποιο theme τους, αλλά από αυτά που έχω δει αξίζουν μία ευκαιρία. 

Όπως και να έχει δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι για πράγματα όπως κάθετη ανάπτυξη και υπομενού κλπ, ακόμα και τα free theme το υποστηρίζουν αυτό...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι στο θεμα μιας και η σελιδα μου εχει σχεδον τελειωσει, αν και δεν ξερω αν τελειωνει ποτε μια σελιδα,

αλλα τουλαχιστον εχει σχηματοποιηθει σε μεγαλο βαθμο.

 

Σκεφτηκα να ανοιξω ενα νεο θεμα για wordpress που να επικεντρωνεται σε θεματα οργανωσης - συζητησης themes - plugins.

Πειτε μου αν ειναι καλη ιδεα, γιατι το σκεπτικο ειναι να γραφει οποιος εχει wordpress τι themes εχει, πως το εστησε και ποια plugin εχει δοκιμασει και τελικα κρατησει με οτι ιδιαιτεροτητα εχει το καθενα.

 

Αρχιζω εγω λοιπον εδω και βλεπουμε.

 

Απο Theme εχω το Sydney χωρις να ειναι η εκδοση Pro.

 

Και απο plugin oυκ ολιγα:

 

404page - your smart custom 404 error page

Advanced WP Columns

Classic Editor

Contact Form 7

File Manager Advanced

Forminator

Full Background Image Manager WordPress Plugin

GA Google Analytics

Health Check & Troubleshooting

Hello Dolly

LearnPress

LoftLoader

Orbit Fox Companion

Rank Math SEO

Responsive Accordion And Collapse

Swifty Bar, sticky bar by WPGens

Sydney Toolbox

TC Custom JavaScript

 

Ultimate Addons for Gutenberg

UpdraftPlus - Backup/Restore

 

αν χρειαστει θα βαλω και περιγραφες η και screenshots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Στη σελιδα των posts εντος controlpanel, υπαρχει τροπος στο date, εκτος απο την μορφη πχ 30/11/2020, να μου εμφανιζει και την αντιστοιχη ημερα;

Θελω ομως να το βλεπω αυτο, μονο στο controlpanel, και οχι να επηρεασει και το υπολοιπο site που βλεπουν οι επισκεπτες, οπου εμφανιζεται ημερομηνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχει μεταβει κανεις, σε server, offline (πειραματικο-development) ή ...online, σε php8, με wordpress site?

Ενω τους προηγουμενους μηνες, οπως ειδα, αρκετα components αναβαθμιστηκαν για να υπαρχει συμβατοτητα (πχ theme), ωστοσο, ακομη φαινεται να υπαρχουν προβληματακια που 'χτυπανε'. Χαρακτηριστικο παραδειγμα το phpmyadmin, που στον υπολογιστη μου στον server που εχω στησει τοπικα, ενω μεν υποστηριζει php8, ωστοσο, ενω τοσο κλασικο και διαδεδομενο εργαλειο σαν το phpmyadmin, σε καποιες επιλογες εντος του, φαινεται να πεταει διαφορα προβληματα και errors, που με php7x, δεν τα βγαζει. Το υπολοιπο site μου, απο οσα εχω δει και ελεγξει, τοπικα, μια χαρα φαινεται να λειτουργει με την 8αρα. Αλλα βλεποντας το phpmyadmin να εχει θεματα, και επειδη ακομη ειναι νεα η php8, με κανουν να δισταζω να την ορισω ως μονιμη επιλογη, offline και online.

Τι εχετε δει εσεις με αυτο το θεμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα έχω σχεδιάσει μια σελίδα είναι σε αρχικό στάδιο χωρίς άρθρα μόνο ο σκελετός. Ο σχεδιασμός έγινε με wordpress μέσω xampp. Μόλις την τελειώσω τι πρέπει να κάνω και πώς την συνδέω με το όνομα που θα αγοράσω και στον σέρβερ που θα πληρώνω για να ανέβει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 8:40 ΠΜ, basilisgate13 είπε

Καλημέρα έχω σχεδιάσει μια σελίδα είναι σε αρχικό στάδιο χωρίς άρθρα μόνο ο σκελετός. Ο σχεδιασμός έγινε με wordpress μέσω xampp. Μόλις την τελειώσω τι πρέπει να κάνω και πώς την συνδέω με το όνομα που θα αγοράσω και στον σέρβερ που θα πληρώνω για να ανέβει κανονικά 

Επικοινώνησε με τον webhost σου, ίσως μπορούν να αναλάβουν αυτοί το ανέβασμα στον server εάν τους στείλεις το backup (π.χ. μέσω wetransfer).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2020 στις 10:46 ΜΜ, gsarig είπε

Αυτό μπορεί να συμβεί καμιά φορά λόγω του τρόπου που λειτουργεί το ψευδο-cron (δηλαδή ο μηχανισμος εκτέλεσης των προγραμματισμένων εργασιών) στο WordPress, που δεν είναι πραγματικό cron που θα έτρεχε σε επίπεδο server σε προκαθορισμένα διαστήματα. Αντίθετα, για να εκτελεστεί μια προγραμματισμένη εργασία στο WordPress θα πρέπει κάποια σελίδα του site να δεχτεί μια επίσκεψη που θα ενεργοποιήσει την εκτέλεση. Εάν, π.χ. προγραμματίσεις μια εργασία για τις 10:00 και κανείς δεν επισκεφθεί το site σου ή εάν το site τύχει να πέσει τη λάθος στιγμή, η εργασία δεν θα εκτελεστεί. Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα plugins που λύνουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, ενώ αν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις μια πιο αναλυτική περιγραφή του όλου μηχανισμού στο άρθρο του Smashing Magazine.

Επειδη το προβλημα επανηλθε, εχεις να προτεινεις καποιο δοκιμασμενο plugin για το προβλημα; Ή να βρω ενα απο τα διαθεσιμα και να το βαλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2020 στις 9:03 ΠΜ, mindreader είπε

πως μπορω να κανω το theme, να μην κανει πολλα διαφορετικα μεγεθη εικονων;

Τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις unset στο intermediate_image_sizes_advanced και για όσα μείνουν πρέπει να τρέξεις ένα init action και να χρησιμοποιήσεις το remove_image_size function αφού τα βρεις με το get_intermediate_image_sizes.

Στις 29/4/2021 στις 12:46 ΜΜ, mindreader είπε

Διχαζονται οι γνωμες περι χρησης cache plugin στο wordpress; Εσεις τι εμπειρια και τι γνωμη εχετε;

Είναι απαραίτητο.

Στις 28/4/2021 στις 5:40 ΠΜ, basilisgate13 είπε

Καλημέρα έχω σχεδιάσει μια σελίδα είναι σε αρχικό στάδιο χωρίς άρθρα μόνο ο σκελετός. Ο σχεδιασμός έγινε με wordpress μέσω xampp. Μόλις την τελειώσω τι πρέπει να κάνω και πώς την συνδέω με το όνομα που θα αγοράσω και στον σέρβερ που θα πληρώνω για να ανέβει κανονικά 

Υποθέτω ότι στo μηχάνημα σου φορτώνεις τη σελίδα σαν localhost και ότι δεν έχεις βάλει στο host των windows και στο vhost του apache το τελικό domain. Αν ισχύει αυτό θα πρέπει αφού μεταφέρεις τα αρχεία με FTP και εισάγεις τη βάση στον τελικό web server να τρέξεις το search and replace ώστε να αντικαταστήσεις το localhost/folder με το κανονικό domain. Τα υπόλοιπα θα τα κάνεις από το panel του webhost και του domain name provider.

Στις 26/5/2021 στις 5:00 ΠΜ, mindreader είπε

Επειδη το προβλημα επανηλθε, εχεις να προτεινεις καποιο δοκιμασμενο plugin για το προβλημα; Ή να βρω ενα απο τα διαθεσιμα και να το βαλω;

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις disable το wp_cron και με το cron του linux να το κάνεις trigger κάθε 20 λεπτά. Υπάρχουν άπειρα tutorials.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια, δεν θυμαμαι καν αν το εχω ξαναρωτησει...
αυτο το 'προβλημα', οταν ποσταρουν ενα λινκ απο καποιο post απο το wordpress site,
και αντι να δειξει την εικονα του αρθρου/post,
δειχνει κατι generic οπως το logo του site,
πως αλλαζει;
Ειναι θεμα wordpress, καποια ρυθμιση; Έχει να κανει με το plesk/server;
Εχει σχεση με hotlinking εικονων;
Πως μπορω να κανω να φαινεται η εικονα του αρθρου,
οταν ποσταρουν ενα λινκ απο συγκεκριμενη σελιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει κάποια σχέση το plesk ή ο server. Αυτό που έχει σχέση είναι το og:image metatag, όπου εάν δεν υπάρχει τότε το facebook βάζει κάποια από τις εικόνες που εμφανίζονται στη σελίδα του άρθρου, που μπορεί να μην είναι αυτή που θέλεις.

Δες και εδώ:

https://developers.facebook.com/docs/sharing/webmasters/

Πέρασε κάποιο plugin για SEO, π.χ. Yoast, SEO framework, RankMath που θα προσθέσουν το og:image στις σελίδες των άρθρων.

Εάν κάνεις χρήση ήδη τέτοιου plugin και ακόμα υπάρχει πρόβλημα τότε μπορεί στον κώδικα να εμφανίζονται δύο ή και περισσότερα og:image από άλλα plugins ή το theme που να "μπερδεύουν" το facebook στο να μην εμφανίζει τη σωστή εικόνα.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, δεν εχω βαλει καποιο plugin για seo.
Ειμαι φειδωλος στο να μπαινουν πολλα plugin, αλλα τελικα, ολα κατι κανουν, καπου βοηθουν.

Εχω βεβαια, ηδη αυτο

https://wordpress.org/plugins/auto-image-attributes-from-filename-with-bulk-updater/

Λες αν βαλω ενα τετοιο plugin για seo, θα λυθει το προβλημα αυτο;

Δεν ειναι μονο στο facebook ομως. Και στα emails, και στο viber(για υπολογιστη), παντου τα ιδια.
Σου ταιριαζει σαν λογικη, παντου, οπου ποσταρεται link, να εχει το ιδιο προβλημα;
Ειναι λες αυτο το og:image metatag που λειπει, και με ενα seo plugin το λυνουμε;

Αν ειναι να βαλω, επειδη θα λυσει το προβλημα, θελω οτι πιο minimal, απλο, ευχρηστο, ελαφρυ χωρις πολλα πολλα, αλλα να κανει τη δουλιτσα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...