Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

becoming_I, να επιστρεψω εδω να πω πως εκανα κατι, με ποιο σκεπτικο; Αφου κανεις δεν φανηκε να νοιαστηκε γι'αυτο που ρωτησα!

Γιατί αυτό σημαίνει νοιάζομαι για την κοινότητα. Μπορεί να μην ενδιαφερθεί σήμερα μπορεί να ενδιαφερθεί αύριο. Αλλιώς δε θα υπήρχε πουθενά documentation για τίποτα με αυτή τη λογική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες αναβαθμισα σε εκδοση 5. Ολα καλα μεχρι στιγμης, κανενα προβλημα.

Το μονο που με χαλαει αλλα δεν εχω βρει μεχρι τωρα τροπο να το αλλαξω, ειναι οτι ο νεος visual text editor, δεν πιανει ολο το width της οθονης, παρα μονο μια στηλη. Το θεωρω χαζο, δεν το βρισκω ευχρηστο. Να εχω πχ wide οθονη, και να μου βαζει το κειμενο σε ενα μονοστηλο, λες και ειναι εφημεριδα της παλιας εποχης. Ελπιζω να βρεθει τροπος να αλλαξει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως βλεπω, την ελλειψη δυνατοτητας ορισμου width στα blocks του νεου editor, την εχουν επισημανει κι αλλοι. Απορω πως κανουν τετοιες πατατες...

https://github.com/WordPress/gutenberg/pull/11750

Μαλλον μας αναγκαζουν να βαλουμε plugin, ακομη και γι'αυτο, αν ειναι δυνατον΄... :(

https://wpmissing.com/plugins/variable-width-gutenberg-columns/

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2018 στις 8:07 ΜΜ, mindreader είπε

μας αναγκαζουν να βαλουμε plugin, ακομη και γι'αυτο, αν ειναι δυνατον

ε καλά δεν σου έβαλαν και το μαχαίρι στο λαιμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αναρωτιεμαι, ποσα plugins εχει κατα μεσο ορο, ενα συνηθισμενο wordpress site. Μεσαιας συνθετοτητας. Ουτε το πιο απλο, σαν γυμνο blog,  ουτε το πιο συνθετο με χιλια 'στολιδια'.

Επισης, κατα ποσο επιβαρυνουν ενα site, οταν τα εχεις disabled. Πχ, καποια δεν τα θελω καθε μερα, οποτε τα ενεργοποιω μονο οταν θελω, κανω τη δουλεια συνηθως στο backend, και μετα disable again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πόσο επιβαρύνουν ένα site παίζει ρόλο πόσο βαρύ είναι το καθένα και όχι τόσο ο συνολικός αριθμός. Εάν τα έχεις απενεργοποιημένα δεν τρώνε πόρους, αλλά να έχεις υπόψην σου ότι και απενεργοποιημένα να είναι μπορεί κάποιος κακόβουλος να εκμεταλλευτεί κενό ασφαλείας σε κάποιο από αυτά και να χακάρει τη σελίδα. Οπότε κρατάς μόνο όσα χρειάζεσαι (έστω και περιστασιακά) και όσα δεν χρειάζεσαι τα διαγράφεις. Το ίδιο και για τα themes.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MEDIA LIBRARY

Σε συνεχεια των προβληματισμων περι της 'επιβαρυνσης' / load ενος wordpress site, αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο:

- ολες οι εικονες του site /posts/pages σε μια γιγαντωμενη/παραφουσκωμενη media library, ή

- μονο βασικες εικονες  του site στην media libary, και οι υπολοιπες (πχ των posts) σε external galleries (insert image from url)?

Ακους αποψεις, απο τη μια και την αλλη πλευρα.

Οι μεν, τι θες και κανεις third party image hosting, και αυξανεις τα http requests(και το load time καπως),

και οι δε 'τι την γεμιζεις την media library με χιλιαδες φωτογραφιες, και βαραινει ολο το wordpress'.

Τελικα, τι ειναι βαρυτερο, και τι ελαφρυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3rd image είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ. Καλύτερα να τις έχεις στο media library, βελτιστοποιημένες σε μέγεθος και με τα ανάλογα tags και alt tags. Μόνο τα videos στο youtube να έχεις και όλα τα άλλα στο media library.

44 λεπτά πριν, mindreader είπε

και οι υπολοιπες (πχ των posts) σε external galleries (insert image from url)?

Και αν κατεβάσει ο άλλος την εικόνα μένεις με την .... στο χέρι

45 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα, τι ειναι βαρυτερο, και τι ελαφρυτερο;

Αυτό που σου έγραψα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το περιμενα, οτι τοσο μεγαλο site σαν το in.gr, θα ετρεχε wordpress!!!! Απιστευτη ευχαριστη εκπληξη-ανακαλυψη...

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω παρατηρησεις, απο την αρχη που ξεκινησα να χρησιμοποιω wp, μεχρι και σημερα, οτι για καποιο -περιεργο- λογο, οταν πατω στη σελιδα ολων των post στο controlpanel, το βελακι για να κανω ταξινομηση με ημερομηνια, παντα - μα παντα, χρειαζεται να το πατησω δυο φορες, την πρωτη φορα που επιχειρω να το κανω. Το εχει παρατηρησει κανενας αλλος; Ειναι μονιμο bug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω περασμενες ολες τις αναβαθμισεις στο site μου, και ολα τα plugins, theme κλπ, στις τελευταιες εκδοσεις.

Ειδα, οτι ενω οταν ειχα πρωτοπαει το site μου στο νεο hosting provider, η php version ηταν η 7.0.33, τωρα εχει επιλογη-δυνατοτητα μεχρι 7.3.2. O δε τοπικος-στημενος σερβερ στο μηχανημα μου, εχει ηδη φτασει στην εκδοση 7.2.1, με το site locally, και διχως κανενα απολύτως προβλημα.

Να επιλεξω ως εκδοση στο plesk, αυτη την πιο προσφατη εκδοση της php, 7.3.2? Υπαρχει φοβος για προβλημα;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις Wordpress 5 τότε είναι συμβατό με PHP 7.3, όμως ενδεχομένως κάποιο plugin να μην είναι. Μπορείς όμως να κάνεις αλλαγή στην έκδοση και να δοκιμάσεις εάν δουλεύουν σωστά όλες οι λειτουργίες της σελίδας σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...