Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

becoming_I, σωστα μαντεψες, το magazine hoot ειναι το theme, που υπαρχει στην λιστα που εδωσες. Ναι, εχει αναβαθμισεις, μια φορα το μηνα τουλαχιστον.

Δεν διαφωνω οτι 'content is the king'. Χωρις περιεχομενο, το οποιοδηποτε site ειναι σαν πουκαμισο αδειανο.

Απλα, μην νομιζεις, εχω δει πολυ καρακιτσαριο αισθητικη τριγυρω, οποτε ενα site που δεν γεμιζει bloatware την οθονη του επισκεπτη, και εχει ενα προσεγμενο design, νομιζω τραβα την προσοχη. Γιατι πολλοι νομιζουν οτι επειδη εχουν το οντως προσεγμενο wordpress και οντως ενα καλο theme, πετανε μεσα στη σελιδα οτι βρουνε απο δυνατοτητες (και βαλε και το ενα, και βαλε και το αλλο), και βγαινει μια βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να δω ποτε θα μας πεις το ονομα του site. Ντρεπεσαι να μας το δειξεις; Δε γουσταρεις γκριζα διαφημιση; Φοβασαι μη γονατισει απο τα backlinks των insomniacs;  Τι απο ολα βρε αδερφε;

Ειναι οξυμωρο να σε βοηθαει τοσος κοσμος και να κρατας το site μυστικο λες και πουλας ντοπες ή ντρογκα στο onion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Να δω ποτε θα μας πεις το ονομα του site. Ντρεπεσαι να μας το δειξεις; Δε γουσταρεις γκριζα διαφημιση; Φοβασαι μη γονατισει απο τα backlinks των insomniacs;  Τι απο ολα βρε αδερφε;

Ειναι οξυμωρο να σε βοηθαει τοσος κοσμος και να κρατας το site μυστικο λες και πουλας ντοπες ή ντρογκα στο onion.


Αυτο που καποια παιδια εδω ΔΕΝ καταλαβαινουν,
ειναι οτι υπαρχει και ΚΑΚΟΣ κοσμος.
Κι επειδη εχω δει πολλα στη ζωη, προσεχω τι λεω και που το λεω, σε οτι μπορει να γινει backtrack σε εμενα.
Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει καποιος αυτο.
Μακαρι να εχουν ερθει τοσο ομορφα ολα στη ζωη σας, που ποτε να μην ειχατε κρουσματα κακοπροαιρετων ανθρωπων.
Εδω στο insomnia ομως, υπαρχουν και ατομα που ειναι κυριολεκτικα jerk, εχω δει την αχαρακτηριστη συμπεριφορα τους, και εχω δεχτει την τραγικη αντιμετωπιση τους,
και δεν θελω να μπλεξω μαζι τους.
Μην πει κανεις, γιατι δεν εκανες αναφορα στους moderator κλπ,
γιατι καποιοι ειναι αρκετα νομιμοφανεις,
και κανουν οτι γουσταρουν, 'με το γαντι'.
Λοιπον, επειδη ξερω οτι παρακολουθουν τι λεω και τι κανω,
κι ας μη συμμετεχουν εδω στο νημα,
δεν προκειται να πω το site. Γιατι με 'πειραγμενα' ατομα που ψαχνουν πως να την πουν ή να δημιουργησουν προβλημα στους αλλους, γιατι ετσι τους λεει το κεφαλι τους, δεν θελω να εχω κανενα μπλεξιμο.

Εδω ο άλλος πριν καιρο, προσπαθουσε μεσω pm, παιζοντας το ειδημων σε ενα θεμα που με απασχολουσε και για το οποιο ειχα ανοιξει θεμα, να μου 'ψαρεψει' το viber (δηλαδη ουσιαστικα και τον αριθμο κινητου!), και οταν του ειπα για skype δεν ηθελε(!), γιατι ο μαγκας ηθελε αριθμο κινητου για να μου κανει μετα πλακες, και μεχρι που μου ειχε πει 'προτιμω να τα λεμε με viber και οχι με pm, γιατι εχω προβλημα στα δαχτυλα και δεν μπορω να πληκτρολογω'! Υπαρχουν κυριολεκτικα ψυχακηδες εκει εξω, και καποιοι δεν το εχετε παρει χαμπαρι!
Αλλο δεν συμφωνω με καποιον, αλλο εχω αλλη αποψη, αλλο εστω 'σπαζομαι' με καποιον, και αλλο να ειναι ο αλλος psycho και να θελει να ασχοληθει προσωπικα μαζι σου, επειδη ετσι του την βιδωσε!

Σας καταλαβαινω.
Αν δεν εχεις εμπειρια απο καποια πραγματα, δεν μπορεις να τα καταλαβεις.
Δεν μπορεις, κι ας λες 'σε καταλαβαινω'.
Πχ η οικογενεια μου ειχε αρκετες σοβαρες ασθενεις, τι να κανουμε, αυτα δεν τα οριζουμε.
Γνωστοι μου που ειχαν αλλες ατυχιες στη ζωη, αλλα οχι σοβαρες ασθενειες στην οικογενεια, δεν μπορουν να καταλαβουν! Αρμενιζουν και λενε τις π@π@ριες τους! Να σε βαρεσει μια ασθενεια ομως, να δω μετα τι θα λες.

Γι'αυτο σας λεω.
Μην ειστε απολυτοι, και μην νομιζετε οτι ξερετε τι συμβαινει. Ο λαος μας το λεει και καπως αλλιως, ευστοχα: 'απεξω απ'το χορο, πολλα τραγουδια λενε'. Αλλο να μιλαμε εγκυκλοπαιδικα, διχως να μπαινουμε σε προσωπικες πληφοροριες, γιατι και το site εχει ονοματα απο πισω, και αλλο να μιλαμε σε layer ανταλλαγης πληροφοριων.

Ελπιζω να καταλαβατε λιγο περισσοτερο.

Μπορει να γινει συζητηση σε τεχνικο επιπεδο.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, δε θες να ξέρουμε ότι ο @mindreader είναι πίσω από το ταδε.gr site γιατί υπάρχει κακός κόσμος που κάνει κριτική; 

Θες να σου πω κάτι άλλο; Εμένα με έβρισαν για αυτό το site σε pm πέρα της όποιας κριτικής (καλοπροαίρετης στο 100% από τα μέλη του insomnia) που έχω λάβει.

Ακολουθεί εικόνα από τμήμα συζήτησης που ειναι σύμφωνη με τους κανόνες GDPR 

photo_2018-06-24_14-47-02.jpg.575ae033e1fb9f61f772190455311557.jpg

Ε εγώ τι δε θα δείξω το site μου (που μάλιστα το έβγαλα και από την υπογραφή γιατί είναι personal project) για να μη με παρενοχλούν; Υπάρχει και το block.

Εγώ δε θα σε πιέσω, αλλά αν πιστεύεις ότι 2-3 παιδιά από εδώ μέσα αξίζουν και σε έχουν βοηθήσει, με pm μπορείς να τους πεις το site και να εισαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

Γνώμη μου.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον το update του (main) theme, να 'σπαει' το child theme! Μα γι'αυτο δεν κανουμε child theme? Για να γλυτωνουμε απο τις αλλαγες του main, στα στοιχεια που θελουμε παντα να μην αλλαζουν;

Ειχα κανει child theme πριν κατι μηνες, και μεχρι προσφατα, ανανεωνα το parent theme χωρις να επηρεαζεται το child theme. Σημερα ομως που ηρθε ανανεωση για το parent theme, με το που ανανεωσα, παπαλα ολο το site.

Οκ, ειχα backup απο τα παντα, και την ακρη την βρηκα, ξανα απο την αρχη δημιουργια νεου child theme, και copy paste τα functions.php και το styles.css του child theme, αλλα ειναι λογικη αυτη;

Φταιει το parent theme (λες και ειπαν, τωρα θα @@@@ οσους εχουν child themes), ή κατι δεν ειχε γινει καλα με το child theme?

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πως μπορω να εχω επικαιροποιημενη την media library, online και offline?

Πηρα και κατεβασα απο το 'uploads' folder του ftp μου οτι ειχε εκει (οργανωμενο σε ετη/μηνες-οπως ειναι γνωστο), αλλα παροτι το εβαλα με copy paste τοπικα στον αντιστοιχο φακελο, οταν ανοιγω το media library, αλλα δειχνει, αλλα δεν δειχνει, αν καταλαβα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι εκανα και export απο τα tools του wordpress μονο για 'media' το αντιστοιχο αρχειο xml, και import στο offline site, ωστοσο η κατασταση στο media library δεν βελτιωθηκε.
Ισως να υπαρχει κανενα plugin να το φιξαρει κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα τα export/import tools του wordpress, οπως ειδα στην πραξη, ειναι του στυλ 'ναι μεν, αλλα'.

Τα posts, δεν κανει overwrite ή skip duplicates σε ολα. Σε μερικα κανει. Σε αλλα κρατα και υπαρχοντα posts στη βαση, και τα νεα-ιδια, με αποτελεσμα να ειναι posts διπλοεμφανιζομενα. Ουσιαστικα ηθελα να μπορω να μεταφερω αρθρα απο offline-online και το αναποδο. Αλλοτε δουλευει σωστα, αλλοτε οχι, αναλογα το αρθρο... Ευτυχως βρηκα ενα plugin, 'delete duplicate posts', και εντοπιζει τα πολλαπλα ιδια posts και τα σβηνει. Ετσι αυτο ειναι problem fixed.

Για το θεμα της μεταφορας της media library, που δεν λειτουργει σωστα ουτε με xml αρχειο(export), ουτε με copy paste αρχειων στον αντιστοιχο φακελο μεσω ftp, σκεφτομαι πως να κινηθω για καποιο plugin, κατι σαν media transfer, ή migration. Αν εχει κανεις καμια ιδεα ας πει.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μια νεα προκληση μπροστα.
Αλλα ετσι δεν προχωραμε μαθαινοντας κατι νεο;

Τρεχουσα προκληση που αντιμετωπιζω, και μαλιστα αφορα μονο εμας τους Ελληνες,
ειναι με το πολυτονικο μας συστημα!
Σπανια μεν, αλλα τυχαινει να χρειαστει να δημοσιευσω κειμενο με γλωσσα που εχει ψιλες, δασειες, περισπωμενες κλπ.
Εκκλησιαστικα, παλια κειμενα, γραμμενα τοτε ή τωρα, με αυτη τη μορφη, στο πολυτονικό!

Εχω δει οτι σε αλλες σελιδες, αυτα τα κειμενα, φαινονται πολυ πιο νορμαλ ως εμφανιση,
προφανως εχει να κανει με το font,
ενω σε αλλες εμφανιζονται πιο 'ασχημα',
δηλαδη ενω οντως εμφανιζει το κειμενο με τους πολλους τονους,
ωστοσο δεν ειναι τοσο καθαρο και ευδιακριτο.
Προφανως αυτα τα fonts δεν ειναι ενδεδειγμενα για πολυτονικο;
Δεν ξερω πως θα μπορουσε καποιος να εμφανισει πολυτονικο κειμενο, καθαρο και ευδιακριτο, κι οχι σαν να ...'ζοριζεται' το font για να εμφανισει τους χαρακτηρες.
Αν καποιος ξερει κατι πανω στο θεμα, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηνυμα απο την σημερινη αναβαθμιση του wordpress:

editor.jpg

 

Δεν βαλω το gutenberg τωρα για να γινει beta testing, αλλα ειλικρινα ελπιζω να μην εχουμε προβλημα οταν βγει ως default editor στην επομενη major update του wp.

Αλλιως θα πρεπει να μπει το classic editor plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα posts πολλαπλασιαζονται, και οπως ειναι φυσικο, πιανουν ολο και περισσοτερο χωρο στην database.

Αποτελεσμα: οταν κανεις export τα posts, απο το tools του wordpress, σε αρχειο xml, το αρχειο οσο περνα ο καιρος, ειναι ολο και μεγαλυτερο. Πλεον το δικο μου εχει ξεπερασει τα 8mb.

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο plugin, που να κανει import αρχειο με posts, διχως περιορισμο μεγεθους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2018 στις 8:01 ΠΜ, mindreader είπε

Τα posts πολλαπλασιαζονται, και οπως ειναι φυσικο, πιανουν ολο και περισσοτερο χωρο στην database.

Αποτελεσμα: οταν κανεις export τα posts, απο το tools του wordpress, σε αρχειο xml, το αρχειο οσο περνα ο καιρος, ειναι ολο και μεγαλυτερο. Πλεον το δικο μου εχει ξεπερασει τα 8mb.

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο plugin, που να κανει import αρχειο με posts, διχως περιορισμο μεγεθους;

Το πιο πιθανό είναι να έχει χαμηλές τιμές η PHP για τα post_max_size και upload_max_filesize. Επικοινώνησε με τον webhost σου για να τους ρωτήσεις πώς μπορείς να τα αυξήσεις αυτά ή να το κάνουν αυτοί για εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε μια προσπαθεια απολογισμου, και αυτοβελτιωσης, συνηθιζω να κανω για διαφορα θεματα μικρες ανασκοπησεις στη ζωη μου.

Ενα περιπου χρονο λοιπον, απο τη μεταβαση στην πλατφορμα του wordpress, το εγχειρημα ηταν ακρως ενδιαφερον, δημιουργικο, και επιτυχημενο! Τολμω να πω οτι θα επρεπε να το εχω κανει χρονια πριν, αλλα εγω ο ιδιος ξερω οτι η αντικειμενικοι χρονοι - όπως η ελλειψη χρονου, δεν μου το επετρεπαν.

Το wordpress αποτελεσε εναυσμα για να μαθω νεα πραγματα, σε νεα βαση, εχει πολλες δυνατοτητες και μπορει κανεις να κανει σχεδον τα παντα, εχει πολυ καλο support, αναβαθμισε την δικτυακη μου παρουσια, και πιστευω οτι ηταν απο τις σωστοτερες κινησεις που εχω κανει, στην μακροχρονη πορεια μου στους υπολογιστες!

Ενα ευχαριστω και παλι για ολη τη μεχρι τωρα βοηθεια. Και φυσικα, εξερευνωντας διαφορα, θα επανερχομαι εδω με αποριες!

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ελπίζουμε κάποια στιγμή να δούμε το δημιούργημα σου...

Δεν ξέρω αν με θυμάσαι, σου είχα δώσει κάποιες απαντήσεις πριν από κάνα χρόνο.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...