Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ οι αλυσιδες δεν κάνουν μαϊμουδιές όταν κόβουν τιμολόγια και δεν σε ταλαιπωρούν όπως τα περισσότερα σκρουτζομαγαζα.Αν σου είπαν ότι δεν γίνεται,δεν γίνεται και δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου από την στιγμη μάλιστα που πας να  πάρεις κάτι που υποτίθεται ότι θα είναι για επαγγελματική χρήση ενώ θα είναι δώρο για το παιδί σου.

Αφού τα έχεις πάρει πολύ άσχημα λοιπόν,αγόρασε το ps4 και πήγαινε με το τιμολόγιο και κάνε καταγγελία στην εφορία,απαιτώντας την επιστροφή του ΦΠΑ.Αν δεν είσαι ιδιοκτήτης Ίντερνετ καφέ η δεν ασκείς κάποια άλλη δραστηριότητα  που δικαιολογεί την αγορά κονσόλας,μάλλον εσυ θα βρεις τον μπελά σου και όχι αυτοί...

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, periptero72 είπε

Εκτος του οτι ΔΕΝ ειναι 10-20 ευρω αλλα πανω απο 40...οταν τσακωνεσαι με ανθρωπους που καταπατουνε τα δικαιωματα του αγοραστη, μονο να τους δωσεις χρηματα δεν θελεις.

Και σε ενημερωνω οτι πηγα να κανω ακριβως αυτο που προτεινες...και εφτασα στο ταμειο με το "πακετο",  και τους ρωτησα τι πατε να περασετε στο τιμολογιο : Δεν θα αναγραφονταν ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ειναι πακετο (ξερουν τι κανουν αυτοι). "Σπανε" λοιπον το πακετο, βαζουν δηλαδη διαφορετικους κωδικους για καθε ενα προιον ξεχωριστα και μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Οτι γινει εκεινη την στιγμη μονο.

"πατανε" στο οτι θα λυγισεις ενεκα του παιδιου και κανουν οτι θελουν...

Ε οχι λοιπον πεσανε στην περιπτωση, και εξηγω επειδη καταλαβα πολυ καλα το πολυ προσεκτικο σχολιο σου για τις "χρονιαρες μερες" (οχι σαν του εξυπνακια που εγραψε παρακατω) μπαινω στην διαδικασια να σου απαντησω οτι το ps4 θα ητανε κατι τελειως εξτρα (κερασακι στην τουρτα) οσο αφορα τα Χριστουγεννιατικα δωρα χωρις καν να το ξερει, ουτε να το περιμενει και δεν το εχει μαθει ακομα. Εμενα απλα μου χαλασε μια συγκεκριμενη εκπληξη την συγκεκριμενη μερα, η οποια ομως μετακυλιστηκε για την πρωτοχρονια ;)  αφου το ψαξω λιγο παραπανω, εξου και η ερωτηση που εκανα εδω στο φορουμ...

Απ ολο αυτο το περιστατικο παντως εχω καταλαβει οτι κανενας δεν εχει αντιδρασει σε παρομοιο περιστατικο, ισως απο αγνοια, τι να πω δεν ξερω.

Και τελος ευχαριστω για την βοηθεια-επιβεβαιωση του εν λογου αρθρου που αφορα τα πακετα προσφορων!!!

Παντα σε καθε νημα υπαρχει και ενας """""""εξυπνος""""" που θα πει τη @@ του

Δεν το σχολιαζω γιατι ειναι χρονιαρες μερες.

Εγώ θα ήθελα να ξανά ρωτήσω το εξής. Ποιο πρόβλημα υπάρχει λογιστικά το να σου πουλήσουν όλο το πακέτο χωρίς ΦΠΑ από το να το σπάσουν σε κομμάτια και σε ένα από αυτά να πληρώσεις το ΦΠΑ που ούτως ή άλλως θα υπάρχει έκπτωση του μετά στη δήλωση;     

 

Επεξ/σία από gregdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 23/12/2018 at 05:59, periptero72 said:

Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και υπαγομαι στο καθεστος φπα. Και εχω χρησιμοποιησει αυτην την διαδικασια για αγορα κινητου στο παρελθον με επιτυχια!

Θα ηθελα ομως να ρωτησω αν ενα πολυκαταστημα θα μου αφαιρεσει ΟΛΟ το φπα για αγορα πακετου προσφορας τωρα στις γιορτες : ps4 + psvr + 1game

Την στιγμη που η αγορα γινεται σαν "πακετο" δεν θα επρεπε να γινει η αφαιρεση φπα σε ολο το ποσο?

Γιατι ο διευθυντης ενος πολυκαταστηματος μου ειπε οτι θα πρεπει να "σπασει" το "πακετο" και η αφαιρεση του φπα να γινει ΜΟΝΟ για το ps4 .... τα υπολοιπα θεωρουνται περιφερειακα!!

Ετσι ειναι η' μου λεει χαζα ?

Μπορείς να μας δείξεις το πακέτο στο οποίο αναφέρεσαι; Είμαι πολύ περίεργος με ποιόν τρόπο αποφάσισε ο διευθυντής να σπάσει το πακέτο...

Η ΠΟΛ είναι ιδιαίτερα σαφής, με συγκεκριμένο παράδειγμα μάλιστα. Θα έπρεπε όλο το bundle να αποφορολογηθεί. Ζήτησέ τους γραπτώς ότι δεν μπορούν να το κάνουν και στείλε ένα mail στον ΣτΚ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Zazula είπε

Αν έχεις λογιστή που σου υποβάλλει το Φ2, ξέρει ποιους κωδικούς να μεταβάλλει για να αποτυπωθεί η συγκεκριμένη πράξη λήπτη.

Tωρα καταλαβα, κανουμε τους φοροεισπρακτορες.Επειδη καποια δυαδικτυακα μαγαζια δεν πληρωναν τον ΦΠΑ, τον πληρωνω και τον αφαιρω εγω.Λες και η μη πληρωμη ΦΠΑ ειναι ειναι μονο στα κινητα και στα σκρουτζομαγαζα.Το μονο καλο για εμενα ειναι οτι αφαιρειται αμεσως ο ΦΠΑ και δεν περιμενω 3 μηνες για τον ισολογισμο.Αλλα ειναι μια τρυπα στο νερο, καθως απο σκουτζομαγαζο ειχα παραγγελει σκουπα για την συζηγο, οπου την εβρισκα 50 ευρω κατω απο τα τοπικα μαγαζια, αλλα ηρθε χωρις παραστατικα αποδειξη-τιμολογιο.Ηταν μεν ολοκαινουργια, σφραγισμενη.Πηρα βεβαια τηλ, αλλα ολος τυχαιος ξεχαστηκε, παραπεσε, την πηρε το ποταμι.Ειπαν θα την στειλουν, αλλα χαθηκε το περιστερι στον δρομο.Δεν ασχοληθηκα, ηταν και γιορτινες ημερες, εχω και τα χρονια μου.Δεν κανει να συγχυζομαι:D.

Δεν ξερω εαν ειναι υποχρεωτικο.Δηλαδη εχω δικαιωμα να παρω κινητο και να πληρωσω κανονικα τον ΦΠΑ και να γινει η αφαιρεσει στο τελος του τριμηνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Tωρα καταλαβα, κανουμε τους φοροεισπρακτορες.Επειδη καποια δυαδικτυακα μαγαζια δεν πληρωναν τον ΦΠΑ, τον πληρωνω και τον αφαιρω εγω.Λες και η μη πληρωμη ΦΠΑ ειναι ειναι μονο στα κινητα και στα σκρουτζομαγαζα.Το μονο καλο για εμενα ειναι οτι αφαιρειται αμεσως ο ΦΠΑ και δεν περιμενω 3 μηνες για τον ισολογισμο.Αλλα ειναι μια τρυπα στο νερο, καθως απο σκουτζομαγαζο ειχα παραγγελει σκουπα για την συζηγο, οπου την εβρισκα 50 ευρω κατω απο τα τοπικα μαγαζια, αλλα ηρθε χωρις παραστατικα αποδειξη-τιμολογιο.Ηταν μεν ολοκαινουργια, σφραγισμενη.Πηρα βεβαια τηλ, αλλα ολος τυχαιος ξεχαστηκε, παραπεσε, την πηρε το ποταμι.Ειπαν θα την στειλουν, αλλα χαθηκε το περιστερι στον δρομο.Δεν ασχοληθηκα, ηταν και γιορτινες ημερες, εχω και τα χρονια μου.Δεν κανει να συγχυζομαι:D.

Δεν ξερω εαν ειναι υποχρεωτικο.Δηλαδη εχω δικαιωμα να παρω κινητο και να πληρωσω κανονικα τον ΦΠΑ και να γινει η αφαιρεσει στο τελος του τριμηνου;

Όχι, μην το κάνεις, διότι κανονικά μετά δεν θα έχεις δικαίωμα έκπτωσης:

Στις 17/11/2017 στις 10:51 ΜΜ, Zazula είπε

Αντικειμενικός σκοπός του άρθρου είναι η αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής, λόγω των πολλών ενδοκοινοτικών αποκτήσεων των συγκεκριμένων ειδών που γίνονταν προς αποφυγή του ΦΠΑ. Οπότε ο νομοθέτης, εφόσον ένας επαγγελματίας υπάγεται σε καθεστώς ΦΠΑ, είναι σαν να του αναγνωρίζει αμέσως τον συμψηφισμό και του προσφέρει τη δυνατότητα να το πάρει με λιγότερη (άμεση) ταμειακή εκροή.

Να επαναλάβω απλώς ότι, εφόσον σας αφορά:

  • Αν από 1/8/2017 αγοράσατε κάτι τέτοιο με ΦΠΑ, πρέπει να ζητήσετε οπωσδήποτε πίστωση του ΦΠΑ από τον πωλητή.
  • Από 'δώ και στο εξής, αυτές τις αγορές σας πρέπει οπωσδήποτε να τις κάνετε ακολουθώντας τη διαδικασία για έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ — διότι άπαξ και τον καταβάλετε, δεν γίνεται τίποτα.

Βλ. κ. παρ. ΣΤ.4 στην ΠΟΛ 1150/2017: https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-10/pol1150_2017.pdf

Με την ευκαιρία, βλ. κ. τις παρ. ΣΤ.2-3 της ως άνω ΠΟΛ για το προηγούμενο ερώτημά σου.

Επεξ/σία από Zazula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποχρεωτικο δηλαδη.Ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι δεν το ξερουν, ειδικα αυτοι που δεν ασχολουνται με την τεχνολογια και παω στοιχημα οτι και αρκετοι  λογιστες δεν ειναι ενημερωμενοι, η δεν ενημερωσαν τους πελατες τους.Οποτε αγοραζει καποιος ακριβο κινητο πληρωνει τον ΦΠΑ και μετα  παιρνει τον μπουλο.

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, moure είπε

Αδερφέ οι αλυσιδες δεν κάνουν μαϊμουδιές όταν κόβουν τιμολόγια και δεν σε ταλαιπωρούν όπως τα περισσότερα σκρουτζομαγαζα.Αν σου είπαν ότι δεν γίνεται,δεν γίνεται και δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου από την στιγμη μάλιστα που πας να  πάρεις κάτι που υποτίθεται ότι θα είναι για επαγγελματική χρήση ενώ θα είναι δώρο για το παιδί σου.

Αφού τα έχεις πάρει πολύ άσχημα λοιπόν,αγόρασε το ps4 και πήγαινε με το τιμολόγιο και κάνε καταγγελία στην εφορία,απαιτώντας την επιστροφή του ΦΠΑ.Αν δεν είσαι ιδιοκτήτης Ίντερνετ καφέ η δεν ασκείς κάποια άλλη δραστηριότητα  που δικαιολογεί την αγορά κονσόλας,μάλλον εσυ θα βρεις τον μπελά σου και όχι αυτοί...

Φιλε moure η δικη μου γνωμη ειναι οτι οι αλυσιδες κανουν μαιμουδιες και πιστευω οτι στην τελικη δεν τους συμφερει αυτη η ιστορια της αποφορολογησης. Στο θεμα ομως που εθιξες με το "ιδιοκτητης ιντερνετ καφε"... η' κανεις λαθος η' εγω το εχω καταλαβει λαθος !!!

Διευκρινηστε το λιγο βρε παιδια αν οντως πρεπει να ασκει ο αγοραστης επαγγελμα που συναδει στην προκειμενη περιπτωση με την παιχνιδομηχανη γιατι εγω εχω καταλαβει οτι μπορει και για προσωπικη ψυχαγωγια ανεξαρτητα απο την επαγγελματικη του δραστηριοτητα !!!

Δεν ξερω αν εχει σχεση το επαγγελμα μου με παιχνιδομηχανες.

Εχω στην εφορια σαν δευτερευον δραστηριοτητα τον κωδικο: 93291903  που σημαινει : ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ DISK JOCKEY (D.J.)

 

7 ώρες πριν, gregdel είπε

Εγώ θα ήθελα να ξανά ρωτήσω το εξής. Ποιο πρόβλημα υπάρχει λογιστικά το να σου πουλήσουν όλο το πακέτο χωρίς ΦΠΑ από το να το σπάσουν σε κομμάτια και σε ένα από αυτά να πληρώσεις το ΦΠΑ που ούτως ή άλλως θα υπάρχει έκπτωση του μετά στη δήλωση;     

Φιλε gregdel δεν εχω καταλαβει ακριβως την ερωτηση σου. Αν εννοεις τι προβλημα εχουν τα καταστηματα, εγω πιστευω οτι δεν τους συμφερει αυτη η ιστορια. Αναγκαζονται βαση νομου και προσπαθουνε να βρουνε τροπους να κοβουν το μικροτερο φπα.

 

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Μπορείς να μας δείξεις το πακέτο στο οποίο αναφέρεσαι; Είμαι πολύ περίεργος με ποιόν τρόπο αποφάσισε ο διευθυντής να σπάσει το πακέτο...

Η ΠΟΛ είναι ιδιαίτερα σαφής, με συγκεκριμένο παράδειγμα μάλιστα. Θα έπρεπε όλο το bundle να αποφορολογηθεί. Ζήτησέ τους γραπτώς ότι δεν μπορούν να το κάνουν και στείλε ένα mail στον ΣτΚ.

Το πακετο ειναι αυτο : https://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/playstation-4/konsola-ps4/194526-sony-ps4-500gb-slim-%26-playstation-vr-mk4-%26-camera-v2-%26-vr-worlds-%26-astro-bot-rescue-mission

Και ο Κωτσοβολος και τα puplic και το Plaisio μου ειπανε οτι σπανε ΟΛΑ τα πακετα προσφορας και αποφορολογουν ΜΟΝΟ το ps4.

Επειδη αυτα τα πακετα πωλουνται ΚΑΙ ξεχωριστα, στο τιμολογιο βαζουν τους κωδικους για το καθε ενα προιον ξεχωριστα, οποτε λογιστικα στην "κομπινα τους"  ειναι καλυμενοι.

Η επομενη κινηση μου θα ειναι να τους ζητησω γραπτως για ποιο λογο κτλ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, periptero72 said:

Το πακετο ειναι αυτο : https://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/playstation-4/konsola-ps4/194526-sony-ps4-500gb-slim-%26-playstation-vr-mk4-%26-camera-v2-%26-vr-worlds-%26-astro-bot-rescue-mission

Και ο Κωτσοβολος και τα puplic και το Plaisio μου ειπανε οτι σπανε ΟΛΑ τα πακετα προσφορας και αποφορολογουν ΜΟΝΟ το ps4.

Επειδη αυτα τα πακετα πωλουνται ΚΑΙ ξεχωριστα, στο τιμολογιο βαζουν τους κωδικους για το καθε ενα προιον ξεχωριστα, οποτε λογιστικα στην "κομπινα τους"  ειναι καλυμενοι.

Η επομενη κινηση μου θα ειναι να τους ζητησω γραπτως για ποιο λογο κτλ...

Με τι τιμή αποφορολογούν την κονσόλα; 

Ο Κωτσοβολος πάντως δεν πουλάει σκέτο PS4 500άρι...

Ψέματα, πουλάει στα 199 ευρώ από 309. 

Με ποια τιμή από τις δύο υπολογίζει την κονσόλα; 

32 minutes ago, periptero72 said:

Επειδη αυτα τα πακετα πωλουνται ΚΑΙ ξεχωριστα, στο τιμολογιο βαζουν τους κωδικους για το καθε ενα προιον ξεχωριστα, οποτε λογιστικα στην "κομπινα τους"  ειναι καλυμενοι.

Κάτσε γιατί έχει πολύ πλάκα αυτό, δηλαδή δεν θα κόψουν τιμολόγιο «ένα τεμάχιο το τάδε bundle», αλλά θα κόψουν στο τιμολόγιο «ένα τεμάχιο PS4 και ένα τεμάχιο PSVR». Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι υπολογίζουν το PS4 με 199 ευρώ στο τιμολόγιο, αγοράζω το bundle με τιμολόγιο, καπάκια επιστρέφω το PS4 και μου μένει το PSVR με 150 ευρώ;

Καμία λογική όμως...

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ακομα μεγαλυτερη πλακα :

Το ιδιο πακετο υπαρχει σε ολα τα πολυκαταστηματα που ανεφερα παραπανω!

Το public κοστολογησε το ps4 στα 180 ευρω ( ετσι γιατι του αρεσε) ενω δεν υπαρχει πουθενα αυτη η τιμη σε σκετο ps4...και το psvr στα 170  (παλι ετσι γιατι του αρεσε

Το εχτρα παιχνιδι (astro bot...)  που εχει μεσα στο bundle δεν το κοστολογησανε γιατι τους μπερδευε μαλλον στην προσθαφαιρεση.

 

Ξαναρωταω ομως γιατι αγχωθηκα με το παραπανω σχολιο του φιλου...

"Διευκρινηστε το λιγο βρε παιδια αν οντως πρεπει να ασκει ο αγοραστης επαγγελμα που συναδει στην προκειμενη περιπτωση με την παιχνιδομηχανη γιατι εγω εχω καταλαβει οτι μπορει και για προσωπικη ψυχαγωγια ανεξαρτητα απο την επαγγελματικη του δραστηριοτητα !!! 

Δεν ξερω αν εχει σχεση το επαγγελμα μου με παιχνιδομηχανες.

Εχω στην εφορια σαν δευτερευον δραστηριοτητα τον κωδικο: 93291903  που σημαινει : ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ DISK JOCKEY (D.J.)"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, periptero72 είπε

"Διευκρινηστε το λιγο βρε παιδια αν οντως πρεπει να ασκει ο αγοραστης επαγγελμα που συναδει στην προκειμενη περιπτωση με την παιχνιδομηχανη γιατι εγω εχω καταλαβει οτι μπορει και για προσωπικη ψυχαγωγια ανεξαρτητα απο την επαγγελματικη του δραστηριοτητα !!! 

Δεν ξερω αν εχει σχεση το επαγγελμα μου με παιχνιδομηχανες.

Εχω στην εφορια σαν δευτερευον δραστηριοτητα τον κωδικο: 93291903  που σημαινει : ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ DISK JOCKEY (D.J.)"

Η εκπεσιμότητα ή μη των δαπανών μιας επιχείρησης αναλύεται στην ΠΟΛ 1113/2015: http://elib.aade.gr/elib/DesktopModules/PdfViewer/web/viewer.html?file=/elib/DesktopModules/ViewModule/Documents/gr-egk-2015-1113-1113_2015.pdf

Είναι σαφέστατο και ρητώς αναφερόμενο ότι ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ (μεταξύ άλλων και): «Οι δαπάνες ψυχαγωγίας. Εξαιρούνται δαπάνες ψυχαγωγίας που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της επιχειρηματικής δραστηριότητας των επιχειρήσεων που έχουν ως κύριο αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών ψυχαγωγίας, οι οποίες δικαιούνται να εκπέσουν το σύνολο των υπόψη δαπανών.»

Ο έλεγχος τυχόν τέτοιες διενεργηθείσες δαπάνες που εκπέστηκαν τις περνά στις λογιστικές διαφορές, υποχρεώνοντας τον ελεγχόμενο σε (εκπρόθεσμη, οπότε βλ. πρόστιμα κλπ επιβαρύνσεις) τροποποιητική δήλωση εισοδήματος και ΦΠΑ, και σχετική απόδοση των διαφορών που προκύπτουν.

Επεξ/σία από Zazula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ μπορω να το περασω λογιστικα ?

Δεν ξερω με το συγκεκριμενο παραπανω ΚΑΔ 93291903  αν καλυπτομαι σαν  παροχη ψυχαγωγιας στο πλαισιο της επαγγελματικης μου δραστηριοτητας σαν "υπηρεσια μουσικης καλυψης"

Αν οντος ειναι ετσι οπως τα λες φιλε Zazula, παιχνιδομηχανες δεν μπορει να παρει κανενας "ιδιωτης", παρα μονο ιντερνετ καφε, και χωροι εστιασης-ψυχαγωγιας

 

Επεξ/σία από periptero72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, periptero72 είπε

Αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ μπορω να το περασω λογιστικα ?

Δεν ξερω με το συγκεκριμενο παραπανω ΚΑΔ 93291903  αν καλυπτομαι σαν  παροχη ψυχαγωγιας στο πλαισιο της επαγγελματικης μου δραστηριοτητας σαν "υπηρεσια μουσικης καλυψης"

Για το παραπάνω ρωτάς το λογιστή σου.

Επίσης σχετικά με τον ΦΠΑ. Από τη στιγμή που ο λογιστής σου πει ότι τον εκπίπτεις δεν έχει σημασία αν το παρελκόμενο της κονσόλας μπει στο τιμολογιο μαζί με την κονσόλα ή σε ξεχωριστό με ΦΠΑ. Η μόνη διαφορά είναι ότι στην περίπτωση αυτή δεν θα πληρώσεις ΦΠΑ τώρα, ενώ στην άλλη θα πληρώσεις τώρα και θα υπάρξει έκπτωσή του στις 30/1.

Καμμία άλλη διαφορά δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικη μου περιπτωση, υπαρχει αριθμητικη-οικονομικη διαφορα επειδη ειμαι πιστωτικος, που σημαινει οτι δεν θα αποδωσω το φπα αφου θα συμψηφιστει με τα υπολοιπα που μου χρωσταει το κρατος. Αρα δεν θα εχω εμφανη εκπτωση αφου δεν υπηρχε περιπτωση να πληρωσω καθολου φπα.

Νομικα δεν ξερω αν δικαιουμαι μια τετοια αγορα με αποφορολογηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@periptero72 Πρόσεχε μην πας για μαλλί και φύγεις κουρεμένος για να γλιτώσεις ένα πενηντάρικο.Αγορα με τιμολόγιο για προσωπική-ψυχαγωγική χρήση δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει.Ρωτα το λογιστή σου πρώτα αν μπορεί να δικαιολογηθεί μια τέτοια αγορά.Κινητο,ταμπλετ,λαπτοπ ότι επάγγελμα και να κάνεις μπορείς να τα δικαιολογήσεις  αλλά για κονσόλα είναι μπερδεμένο το πράγμα.

Επεξ/σία από moure
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ periptero72,

 

Στην πολ υπάρχει το παρακάτω 

 

Αναφορά σε κείμενο

Αφορούν αγαθά που παραδίδονται μεμονωμένα ή ως ενιαίο σύνολο

Αναφέρει ενιαίο σύνολο κι όχι ενιαίο πακέτο προσφοράς. Ενιαίο σύνολο όπως π.χ. είναι μία σύνθεση υπολογιστή. Χωρίς μνήμη, δίσκο, επεξεργαστή ο υπολογιστής δεν δουλεύει, οπότε τα θες όλα για να δουλέψει το τελικό προϊόν. Το ps4 δουλεύει και χωρίς το psvr.

Καλύτερα να πάρεις αυτό που σου δίνουν που και πάλι κερδισμένος βγαίνεις, αν φυσικά δεν σου γίνει έλεγχος.

Ο φίλος που λέει ότι λεφτά για μηνύσεις υπάρχουν δεν σου λέει @@ς, 

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/e-parabolo-parabola-kai-tele-endikon-meson.html

70€ μόνο για να κάνεις την μήνυση.

Επίσης μήνυση κάνεις όταν υπάρχει ποινικό αδίκημα, ποιο ακριβώς αδίκημα συντελέστηκε εναντίον σου.

Αν μετά τα παραπάνω επιμένεις να το ψάξεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις ή με την γενική γραμματεία καταναλωτή ή με το συνήγορο του καταναλωτή που θα ενημερωθείς από αρμόδια και καταρτισμένα άτομα κι αν χρειαστεί θα μπορείς να κάνεις την αντίστοιχη καταγγελία σε περίπτωση που βρεθείς να έχεις τελικά δίκιο.

http://www.efpolis.gr/

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

 

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...