Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγχωρείς γιατί δεν το εξέλαβα ως απορία. Δεν μπορούν να πουν πως δεν πωλούν με τιμολόγιο καθώς κάτι τέτοιο είναι ακόμη χειρότερο από το να πει πως δεν σου πουλά με το άρθρο 39. Εξάλλου το συγκεκριμένο κατάστημα έχει αναφορά στο άρθρο 39 στο e-shop του. Συμφωνώ πως το μυαλό πρώτα πάει στην κομπίνα για να μην αποδώσουν. Από την άλλη δεν μπορώ να παραβλέψω την κατάχρηση του νόμου και την ανησυχία κάποιων καταστημάτων να καλύψουν τον κώλο τους. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι σίγουρο πως κωλυσιεργούσαν για να αγοράσουμε με ΦΠΑ γιατί ανέφεραν πως ο έλεγχος του αν δικαιούμαστε την αγορά με το 39 θα έπαιρνε 7-10 μέρες. Π@@@@ες δηλαδή. Εκείνη τη μέρα τελικά αγοράσαμε με ΦΠΑ γιατί σε 5 e-shop που απευθύνθηκα μου πωλούσαν το ίδιο παραμύθι. Προχθές που πήραμε ένα άλλο κινητό, προχωρήσαμε κανονικά και μάλιστα το επόμενο πρωί το είχαμε στην εταιρία. Δεν θυμάμαι ποιο κατάστημα είναι. Τη Δευτέρα θα το τσεκάρω με το εταιρικό mail και θα ενημερώσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις γνωστες μεγαλες αλυσιδες καταστηματων η διαδικασια ειναι  η ιδια η πιο ευκολη;;; Γιατι εδω διαβαζω οτι τα σκρουτζομαγαζα ζητανε τον ουρανο με τα αστρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2018 στις 5:47 ΜΜ, gkarako είπε

Αγροτες που δεν ανηκουν σε καποιο ειδικο καθεστως, εχουν δικαιωμα να αγορασουν κινητο χωρις φπα? Ακρη δεν εβγαλα αν και εψαξα 

Αν δεν αποδίδουν ΦΠΑ λογικά δεν υπάγονται στο άρθρο 39α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καφριλα να αγοράσει κανείς κονσόλα άνευ ΦΠΑ με τιμολόγιο? 

Σε έναν επικείμενο έλεγχο το χειρότερο σενάριο?

Υ.Γ. εννοείται πως ερωτώ για επιχειρήση άσχετη με gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κομμωτήριο που κουρεύει μικρά παιδιά, μόνο καφρίλα δεν είναι. Υπάρχουν παρά πολλά επαγγέλματα που θα μπορούσαν να κάνουν χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και υπαγομαι στο καθεστος φπα. Και εχω χρησιμοποιησει αυτην την διαδικασια για αγορα κινητου στο παρελθον με επιτυχια!

Θα ηθελα ομως να ρωτησω αν ενα πολυκαταστημα θα μου αφαιρεσει ΟΛΟ το φπα για αγορα πακετου προσφορας τωρα στις γιορτες : ps4 + psvr + 1game

Την στιγμη που η αγορα γινεται σαν "πακετο" δεν θα επρεπε να γινει η αφαιρεση φπα σε ολο το ποσο?

Γιατι ο διευθυντης ενος πολυκαταστηματος μου ειπε οτι θα πρεπει να "σπασει" το "πακετο" και η αφαιρεση του φπα να γινει ΜΟΝΟ για το ps4 .... τα υπολοιπα θεωρουνται περιφερειακα!!

Ετσι ειναι η' μου λεει χαζα ?

Επεξ/σία από periptero72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2018 στις 5:01 ΜΜ, aenaos15 είπε

Στις γνωστές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων η διαδικασία είναι  η ίδια ή πιο εύκολη;;; Γιατί εδώ διαβάζω ότι τα σκρουτζομάγαζα ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα!!!

Πλαίσιο: Προσωποποιημένη πληροφόρηση από taxis, κάτω απ' τα 500€ τα δέχονται και μετρητά, και να πάει ο νόμιμος εκπρόσωπος να αγοράσει/παραλάβει (ή άλλος, με εξουσιοδότηση από ΚΕΠ). Αν η αγορά γίνει online, τότε το στέλνουν στην έδρα.

Κωτσόβολος & Public: Προσωποποιημένη πληροφόρηση από taxis με ημερομηνία το πολύ μιας μέρας πριν, πιστοποιητικό ισχύουσας εκπροσώπησης (ή καταστατικό με πιστοποιητικό μεταβολών), και να πάει ο νόμιμος εκπρόσωπος να αγοράσει/παραλάβει (ή άλλος, με εξουσιοδότηση από ΚΕΠ). Αν η αγορά γίνει online, τότε το στέλνουν στην έδρα.

Στις 23/12/2018 στις 5:59 ΠΜ, periptero72 είπε

Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και υπαγομαι στο καθεστος φπα. Και εχω χρησιμοποιησει αυτην την διαδικασια για αγορα κινητου στο παρελθον με επιτυχια!

Θα ηθελα ομως να ρωτησω αν ενα πολυκαταστημα θα μου αφαιρεσει ΟΛΟ το φπα για αγορα πακετου προσφορας τωρα στις γιορτες : ps4 + psvr + 1game

Την στιγμη που η αγορα γινεται σαν "πακετο" δεν θα επρεπε να γινει η αφαιρεση φπα σε ολο το ποσο?

Γιατι ο διευθυντης ενος πολυκαταστηματος μου ειπε οτι θα πρεπει να "σπασει" το "πακετο" και η αφαιρεση του φπα να γινει ΜΟΝΟ για το ps4 .... τα υπολοιπα θεωρουνται περιφερειακα!!

Ετσι ειναι η' μου λεει χαζα ?

Πάει ως ενιαίο σύνολο, βάσει παρ. 3 ΠΟΛ 1150/2017: https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-10/pol1150_2017.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Zazula είπε

Πλαίσιο: Προσωποποιημένη πληροφόρηση από taxis, κάτω απ' τα 500€ τα δέχονται και μετρητά, και να πάει ο νόμιμος εκπρόσωπος να αγοράσει/παραλάβει (ή άλλος, με εξουσιοδότηση από ΚΕΠ). Αν η αγορά γίνει online, τότε το στέλνουν στην έδρα.

Κωτσόβολος & Public: Προσωποποιημένη πληροφόρηση από taxis με ημερομηνία το πολύ μιας μέρας πριν, πιστοποιητικό ισχύουσας εκπροσώπησης (ή καταστατικό με πιστοποιητικό μεταβολών), και να πάει ο νόμιμος εκπρόσωπος να αγοράσει/παραλάβει (ή άλλος, με εξουσιοδότηση από ΚΕΠ). Αν η αγορά γίνει online, τότε το στέλνουν στην έδρα.

Πάει ως ενιαίο σύνολο, βάσει παρ. 3 ΠΟΛ 1150/2017: https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-10/pol1150_2017.pdf

Διαβασα κι εγω το νομο, και...

Απ οτι καταλαβαινω, οταν λες οτι "Πάει ως ενιαίο σύνολο, βάσει παρ. 3 ΠΟΛ 1150/2017" ΝΑΙ, θα επρεπε να αφαιρεθει το φπα σε ολο το ποσο της προσφορας !!!

Ενημερωνω λοιπον οτι παρολο που εκτυπωσα τον νομο, τους τον εδειξα, σε 3 μεγαλα πολυκαταστηματα (public-κωτσοβολος-πλαισιο....και μιλησα τηλεφωνικα και με τα κεντρικα της καθε εταιριας, κανενας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δεχτηκε την αποφορολογηση ολου του ποσου, παρα ΜΟΝΟ για το ps4 στο οποιο εγινε μια "τυπικη" κοστολογηση απο τους ιδιους βαση της αρχικης τιμης ολου του πακετου. Εγω δεν δεχτηκα να "σπασει" το πακετο προσφορας....δεν αγορασα τιποτα...ειχαμε και εντονους διαλογους...ασχημα πραγματα

Μου χαλασανε λοιπον ολο το χριστουγεννιατικο mood αυτων των ημερων, που ειχα σκοπο να αγορασω το συγκεκριμενο πακετο προσφορας για το παιδι μου...

Και επειδη τα εχω παρει πολυ ασχημα...

ρωταω κατι πολυ σοβαρο : Γνωριζει καποιος που μπορω να απευθυνθω, οχι μονο για να βρω το δικιο μου, αλλα για να πεσουν κεφαλια ?? ακομα και μηνυση αν χρειαστει κανω...

Που μπορω να καταγγειλω το περιστατικο  ?? (που απορω πως και δεν εγινε μεχρι τωρα απο καποιον αλλον ωστε να σταματησει αυτη η κοροιδια)

Μηπως στην : Διευθυνση δασμολογικων θεματων ειδικων καθεστωτων και απαλλαγων ? Η' στο υπουργειο οικονομικων γενικοτερα ?

Αν γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω ας μου πει παρακαλω, γιατι δεν προκειται να το αφησω ετσι...

Ευχαριστω !!!

Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους σας !!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, periptero72 είπε

Διαβασα κι εγω το νομο, και...

Απ οτι καταλαβαινω, οταν λες οτι "Πάει ως ενιαίο σύνολο, βάσει παρ. 3 ΠΟΛ 1150/2017" ΝΑΙ, θα επρεπε να αφαιρεθει το φπα σε ολο το ποσο της προσφορας !!!

Ενημερωνω λοιπον οτι παρολο που εκτυπωσα τον νομο, τους τον εδειξα, σε 3 μεγαλα πολυκαταστηματα (public-κωτσοβολος-πλαισιο....και μιλησα τηλεφωνικα και με τα κεντρικα της καθε εταιριας, κανενας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δεχτηκε την αποφορολογηση ολου του ποσου, παρα ΜΟΝΟ για το ps4 στο οποιο εγινε μια "τυπικη" κοστολογηση απο τους ιδιους βαση της αρχικης τιμης ολου του πακετου. Εγω δεν δεχτηκα να "σπασει" το πακετο προσφορας....δεν αγορασα τιποτα...ειχαμε και εντονους διαλογους...ασχημα πραγματα

Μου χαλασανε λοιπον ολο το χριστουγεννιατικο mood αυτων των ημερων, που ειχα σκοπο να αγορασω το συγκεκριμενο πακετο προσφορας για το παιδι μου...

Και επειδη τα εχω παρει πολυ ασχημα...

ρωταω κατι πολυ σοβαρο : Γνωριζει καποιος που μπορω να απευθυνθω, οχι μονο για να βρω το δικιο μου, αλλα για να πεσουν κεφαλια ?? ακομα και μηνυση αν χρειαστει κανω...

Που μπορω να καταγγειλω το περιστατικο  ?? (που απορω πως και δεν εγινε μεχρι τωρα απο καποιον αλλον ωστε να σταματησει αυτη η κοροιδια)

Μηπως στην : Διευθυνση δασμολογικων θεματων ειδικων καθεστωτων και απαλλαγων ? Η' στο υπουργειο οικονομικων γενικοτερα ?

Αν γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω ας μου πει παρακαλω, γιατι δεν προκειται να το αφησω ετσι...

Ευχαριστω !!!

Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους σας !!!!

 

Να κάνω μια ερώτηση: Ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις εσύ λογιστικά αν βγάλουν ή όχι το ΦΠΑ από την παραγγελία;

Επεξ/σία από gregdel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, periptero72 είπε

Διαβασα κι εγω το νομο, και...

Απ οτι καταλαβαινω, οταν λες οτι "Πάει ως ενιαίο σύνολο, βάσει παρ. 3 ΠΟΛ 1150/2017" ΝΑΙ, θα επρεπε να αφαιρεθει το φπα σε ολο το ποσο της προσφορας !!!

Ενημερωνω λοιπον οτι παρολο που εκτυπωσα τον νομο, τους τον εδειξα, σε 3 μεγαλα πολυκαταστηματα (public-κωτσοβολος-πλαισιο....και μιλησα τηλεφωνικα και με τα κεντρικα της καθε εταιριας, κανενας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δεχτηκε την αποφορολογηση ολου του ποσου, παρα ΜΟΝΟ για το ps4 στο οποιο εγινε μια "τυπικη" κοστολογηση απο τους ιδιους βαση της αρχικης τιμης ολου του πακετου. Εγω δεν δεχτηκα να "σπασει" το πακετο προσφορας....δεν αγορασα τιποτα...ειχαμε και εντονους διαλογους...ασχημα πραγματα

Μου χαλασανε λοιπον ολο το χριστουγεννιατικο mood αυτων των ημερων, που ειχα σκοπο να αγορασω το συγκεκριμενο πακετο προσφορας για το παιδι μου...

Και επειδη τα εχω παρει πολυ ασχημα...

ρωταω κατι πολυ σοβαρο : Γνωριζει καποιος που μπορω να απευθυνθω, οχι μονο για να βρω το δικιο μου, αλλα για να πεσουν κεφαλια ?? ακομα και μηνυση αν χρειαστει κανω...

Που μπορω να καταγγειλω το περιστατικο  ?? (που απορω πως και δεν εγινε μεχρι τωρα απο καποιον αλλον ωστε να σταματησει αυτη η κοροιδια)

 

Βρε φίλε ας το έπαιρνες του παιδιού για τις γιορτές ας μην γλύτωνες 10-20 ευρώ παραπάνω και μετά έκανες τα υπόλοιπα.

Δεν είναι ωραίο να διαβάζουμε τέτοια ποστ χρονιάρες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Βρε φίλε ας το έπαιρνες του παιδιού για τις γιορτές ας μην γλύτωνες 10-20 ευρώ παραπάνω και μετά έκανες τα υπόλοιπα.

Δεν είναι ωραίο να διαβάζουμε τέτοια ποστ χρονιάρες μέρες.

Για την μυνηση υπάρχουν λεφτά. Για ΦΠΑ για δώρο στο παιδί όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω μια αγορα κινητου χωρις ΦΠΑ.Πρεπει να κανω κατι αλλο; Λογικα αφαιρειται το καθαρο ποσο απο τα εσοδα,  ενω πριν αφαιρουνταν και το ποσο του ΦΠΑ απο το ΦΠΑ τριμηνου.Τωρα μιας και δεν υπαρχει ΦΠΑ που πληρωσα, μενει αμεταβλητο το ΦΠΑ τριμηνου, καθως δεν υπαρχει ποσο να αφαιρεθει.Καταλαβαινω κατι λαθος, η αυτη η διαδικασια ειναι μαλλον για περισσοτερο τρεξιμο με τα λογιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Εκανα και εγω μια αγορα κινητου χωρις ΦΠΑ.Πρεπει να κανω κατι αλλο; Λογικα αφαιρειται το καθαρο ποσο απο τα εσοδα,  ενω πριν αφαιρουνταν και το ποσο του ΦΠΑ απο το ΦΠΑ τριμηνου.Τωρα μιας και δεν υπαρχει ΦΠΑ που πληρωσα, μενει αμεταβλητο το ΦΠΑ τριμηνου, καθως δεν υπαρχει ποσο να αφαιρεθει.Καταλαβαινω κατι λαθος, η αυτη η διαδικασια ειναι μαλλον για περισσοτερο τρεξιμο με τα λογιστικα.

Αν έχεις λογιστή που σου υποβάλλει το Φ2, ξέρει ποιους κωδικούς να μεταβάλλει για να αποτυπωθεί η συγκεκριμένη πράξη λήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βρε φίλε ας το έπαιρνες του παιδιού για τις γιορτές ας μην γλύτωνες 10-20 ευρώ παραπάνω και μετά έκανες τα υπόλοιπα.

Δεν είναι ωραίο να διαβάζουμε τέτοια ποστ χρονιάρες μέρες.

Εκτος του οτι ΔΕΝ ειναι 10-20 ευρω αλλα πανω απο 40...οταν τσακωνεσαι με ανθρωπους που καταπατουνε τα δικαιωματα του αγοραστη, μονο να τους δωσεις χρηματα δεν θελεις.

Και σε ενημερωνω οτι πηγα να κανω ακριβως αυτο που προτεινες...και εφτασα στο ταμειο με το "πακετο",  και τους ρωτησα τι πατε να περασετε στο τιμολογιο : Δεν θα αναγραφονταν ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ειναι πακετο (ξερουν τι κανουν αυτοι). "Σπανε" λοιπον το πακετο, βαζουν δηλαδη διαφορετικους κωδικους για καθε ενα προιον ξεχωριστα και μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Οτι γινει εκεινη την στιγμη μονο.

"πατανε" στο οτι θα λυγισεις ενεκα του παιδιου και κανουν οτι θελουν...

Ε οχι λοιπον πεσανε στην περιπτωση, και εξηγω επειδη καταλαβα πολυ καλα το πολυ προσεκτικο σχολιο σου για τις "χρονιαρες μερες" (οχι σαν του εξυπνακια που εγραψε παρακατω) μπαινω στην διαδικασια να σου απαντησω οτι το ps4 θα ητανε κατι τελειως εξτρα (κερασακι στην τουρτα) οσο αφορα τα Χριστουγεννιατικα δωρα χωρις καν να το ξερει, ουτε να το περιμενει και δεν το εχει μαθει ακομα. Εμενα απλα μου χαλασε μια συγκεκριμενη εκπληξη την συγκεκριμενη μερα, η οποια ομως μετακυλιστηκε για την πρωτοχρονια ;)  αφου το ψαξω λιγο παραπανω, εξου και η ερωτηση που εκανα εδω στο φορουμ...

Απ ολο αυτο το περιστατικο παντως εχω καταλαβει οτι κανενας δεν εχει αντιδρασει σε παρομοιο περιστατικο, ισως απο αγνοια, τι να πω δεν ξερω.

Και τελος ευχαριστω για την βοηθεια-επιβεβαιωση του εν λογου αρθρου που αφορα τα πακετα προσφορων!!!

 

22 ώρες πριν, karaLRS είπε

Για την μυνηση υπάρχουν λεφτά. Για ΦΠΑ για δώρο στο παιδί όχι.

Παντα σε καθε νημα υπαρχει και ενας """""""εξυπνος""""" που θα πει τη @@ του

Δεν το σχολιαζω γιατι ειναι χρονιαρες μερες.

Επεξ/σία από periptero72
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...