Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Η διασταυρωση του λογαριασμου νομιζω ειναι πανευκολο να γινει με ενα κουμπι. Βλεπουν αν ειναι ιδια το ΑΦΜ σου με το ΑΦΜ του πρωτου δικαιουχου του λογαριασμου που εχεις δηλωσει. Δεν ξερω αν γινεται αυτοματοποιημενα σε ολες τις αιτησεις οπως θα επρεπε, αλλα νομιζω οτι ειναι ρισκο να το κανεις.

αν ο ιδιος λογαριασμος δηλωθει 2 φορες σε διαφορετικες αιτησεις τοτε ακυρωνονται και οι 2 και δεν παιρνεις φραγκο αποσο εχω διαβασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 1:06 ΠΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Λογικά θα πάρεις . Νομίζω ότι δεν παιζει ρόλο αν παιρνεις η οχι επίδομα ανεργίας.

Η περίπτωση η δική μου με το περσινό μέρισμα έχει ως εξής (αφορά τα εισοδήματα του 2016)

Μέχρι τέλος Φλεβάρη δούλευα Αθήνα όπου και έγινε απόλυση (και αποζημίωση)

10 Μαϊου προσλήφθηκα σε εταιρία στον Πύργο και δούλευα κανονικά μέχρι τέλος Δεκέμβρη

Μέχρι αρχές Δεκέμβρη του 2017 ήμουν άνεργος και όταν έκανα την αίτηση για το μέρισμα συνυπολόγισαν τους μήνες ανεργίας του τρέχοντος έτους.

Και πήρα 900 ευρώ (τα σκόρπισα όπως λέει και ο Τσίπρας σε υποχρεώσεις)

Παντρεμένος με 2 παιδιά όμως. Με την φιλοξενία την πάτησαν πολλοί όμως. Επειδή φέτος είσαι φιλοξενούμενος και όχι πέρσι λογικά μπορεί να πάρεις. 

Ας περιμένεις όμως ως την Τρίτη που θα ανοίξει η πλατφόρμα ( και θα ξαναπέσει σε 2 λεπτά για τους γνωστούς λόγους) 

Ειμαι και εγω φιλοξενουμενος απο γονεα. Εχω πολλους μηνες συνεχομενης ανεργιας. Δικαιουμαι κοινωνικο μερισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eskimoos είπε

λογικα αν συνεχισει ετσι θα παρει παραταση η προθεσμια της αιτησης. Σίγουρα αρκετες αδικιες στο συστημα και ατομα σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση δεν θα παρουν κατι, σε σχεση με αλλους που ειναι σε πολυ καλυτερη. 

Το αργότερο μέχρι 31/12 μπορούν να στείλουν πόσα από το μέρισμα γιατί μετά μπαίνει στον προϋπολογισμό του 19.Οπως και περσυ θα γίνει μια μαζική πληρωμή(14/12) και εάν κάποιος δεν πάρει η πάρει λιγότερα από όσα δικαιούται προλαβαίνει να διορθώσει κάτι και να ξανακάνει αίτηση.Ειχαν πει και συμφορουμιτες περσυ οτι μπήκε πχ ένα 300ρι και στην νέα πληρωμή πήραν αλλά 50-100-200 γιατί διόρθωσαν κάτι. 

 

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Όμως αυτό που πρέπει να προσέξουν όσοι κάνουν αίτηση είναι ότι στον Οδηγό των 6 βημάτων, το υπουργείο Οικονομικών τονίζει πως: «Σε περίπτωση που από λάθος δηλωθεί ενεργός λογαριασμός ΙΒΑΝ ο οποίος δεν ανήκει στο δικαιούχο ή συνδικαιούχο του μερίσματος (ανήκει δηλαδή σε άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο), ενδέχεται η πληρωμή να προχωρήσει κανονικά καθώς δεν είναι πάντοτε δυνατός ο έλεγχος του συνδυασμού του ΑΦΜ με το ΙΒΑΝ. Σε αυτή την περίπτωση θα εισπραχθεί το κοινωνικό μέρισμα από κάποιον άλλον. Απαιτείται επομένως μεγάλη προσοχή στη συμπλήρωση του πεδίου του ΙΒΑΝ».

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/940456/koinoniko-merisma-2018-to-iban-kai-ta-alla-simeia-pagides-stin-aitisi

Απ'οτι φαινεται αν δηλωσεις IBAN συνδικαιουχου του μερισματος (δηλαδη φιλοξενουμενο) το παιρνεις κανονικα. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω. Αλλα ψαχτο λιγο.

Indeed. Για ΚΑΝΈΝΑ λόγο δεν βάζεις λογαριασμό στον οποίο δεν εισαι τουλάχιστον συνδικαιουχος.Το έχουν τονίσει πολλές φορές ότι γίνεται διασταύρωση Ιβάν με όνομα και όχι μόνο στο μέρισμα στο επίδομα ανεργίας θέρμανσης κ.α.

7 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Ειμαι και εγω φιλοξενουμενος απο γονεα. Εχω πολλους μηνες συνεχομενης ανεργιας. Δικαιουμαι κοινωνικο μερισμα?

Ανάλογα το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού και το πόσους φιλοξενεί αυτός που θα κάνει την αίτηση. 47578977_2216481061716449_5541671795221856256_n.jpg

 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Ειμαι και εγω φιλοξενουμενος απο γονεα. Εχω πολλους μηνες συνεχομενης ανεργιας. Δικαιουμαι κοινωνικο μερισμα?

Αναλογα το εισοδημα του γονεα, επισης ισως παρεις καποια αλλα χρηματα απο τον ΟΕΑΔ (αν εισαι πολυ νεαρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Αναλογα το εισοδημα του γονεα, επισης ισως παρεις καποια αλλα χρηματα απο τον ΟΕΑΔ (αν εισαι πολυ νεαρος).

νομιζω εφετος δε δινουν αυτο το επιδομα νεανικης αλληλεγγυης πως σκατα το λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις φίλος μου κάνει την αίτηση, και δεν του βγάζει ούτε αν δικαιούται ούτε το αντίθετο. 

Εμένα βγάζει στις επισημάνσεις ότι δεν το δικαιούμαι για το Χ λόγω. Τι παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mylo είπε

Ρε σεις φίλος μου κάνει την αίτηση, και δεν του βγάζει ούτε αν δικαιούται ούτε το αντίθετο. 

Εμένα βγάζει στις επισημάνσεις ότι δεν το δικαιούμαι για το Χ λόγω. Τι παίζει; 

και τι του βγάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mylo είπε

δε θα επρεπε να βγαζει ποσο?

η αλήθεια είναι πως ναι,μήπως ήταν την ώρα που κολλούσε? ας ξαναδοκιμάσει,αν έχει εγκριθεί δεν θα την πάρει νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ναναι. Πληρω τα κριτηρια στο επακρο αλλα επειδη ειμαι φιλοξενουμενος δεν παιρνω τιποτα. Και ηθελα να παω στον ρεμο με αυτους κατι σελιδες πισω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...