Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηγα να κανω την αιτηση για μια θεια μου και εβγαλε το (γνωστο πλεον) μυνημα για τα 5 χρονια παραμονη στην Ελλαδα, εκανα ελεγχο και οντως το 2014 (για το οικονομικο ετος 2013) δεν ειχε κανει φορολογικη δηλωση, εχουμε κανενα νεο τι γινεται με αυτο το λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Πηγα να κανω την αιτηση για μια θεια μου και εβγαλε το (γνωστο πλεον) μυνημα για τα 5 χρονια παραμονη στην Ελλαδα, εκανα ελεγχο και οντως το 2014 (για το οικονομικο ετος 2013) δεν ειχε κανει φορολογικη δηλωση, εχουμε κανενα νεο τι γινεται με αυτο το λαθος;

ΜΟΝΟ αν αλλαξει κατι το υπουργειο εχει ελπιδες να το παρει.Δεν υπαρχει κατι που να μπορεις να κανεις ειτε εσυ ειτε αυτη.Ακομα και να κανεις τροποποιητικη,η οποια και κοστιζει 100 ευρω και αργει να περαστει,για το μερισμα μετρανε ΜΟΝΟ δηλωσεις που εχουν γινει μεχρι 31-10-2018.Οποτε απλα περιμενεις,και εσυ και οσοι εχουν παρομοιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

ΜΟΝΟ αν αλλαξει κατι το υπουργειο εχει ελπιδες να το παρει.Δεν υπαρχει κατι που να μπορεις να κανεις ειτε εσυ ειτε αυτη.Ακομα και να κανεις τροποποιητικη,η οποια και κοστιζει 100 ευρω και αργει να περαστει,για το μερισμα μετρανε ΜΟΝΟ δηλωσεις που εχουν γινει μεχρι 31-10-2018.Οποτε απλα περιμενεις,και εσυ και οσοι εχουν παρομοιο προβλημα.

Ξερω ξερω, και εγω σκεφτηκα οτι μονο αν ειναι αρκετοι αυτοι που το χασανε για αυτο τον λογο και γινει ντορος τοτε μονο θα αλλαξουν τα κριτηρια που βλεπει το συστημα. Παντως και γ@μω τις καταστασεις, δεν κανεις δηλωση ενα χρονο (επειδη δεν μαθαινεις οτι πλεον αλλαξανε τα πραγματα και εισαι υποχρεωμενος να κανεις ακομα και αν δεν εχεις εισοδημα αλλα τελοσπαντων), κανεις τον επομενο χρονο, πληρωνεις προστιμο, και μετα σου λεει το κρατος οτι δεν ζουσες νομιμα στην Ελλαδα.

Για περισυ τι εγινε; το ιδιο κριτηριο υπηρχε και το πηρε, αρα το 12/2017 το κρατος δεχθηκε οτι τα ετη 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 ζουσε νομιμα και μονιμα στην Ελλαδα, ενω το 12/2018 το κρατος λεει οτι τα ετη 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 δεν ζουσε νομιμα και μονιμα στην Ελλαδα. Θα μας τρελανουν τελειως.

Ποια ηταν η πρωτη χρονια που ηταν υποχρεωμενοι να κανουν ολοι δηλωση και μαλιστα ηλεκτρονικα; Ρωταω γιατι εχω την υποψια οτι το συστημα του κοινωνικου μερισματος περισυ ειτε δεν εκανε κανεναν ελεγχο για το κριτηριο της 5ετης παραμονης ειτε εκανε πιο ηπιους ελεχους σε σχεση με φετος, και προσπαθω να καταλαβω τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, razorblade334 είπε

και περυσι που δεν ηταν γιατι εδωσαν?

Του κόμματος? Τι ρωτάω ποιος άλλος θα σχολιαζε μνμ που υπάρχει εδώ και 1.5μηνα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας συμφορίτες.

Έχω κάνει αίτηση την δικαιούμαι, αλλά το σύστημα ενώ βγάζει κανονικά το εισόδημα κτλ μου εμφανίζει μη έγγρυση διότι λέει ότι δεν έχω υπάρξει ούτε ένα μήνα ασφαλισμένος.

Μπαίνω λοιπόν ηλεκτρονικά στον εφκα και μου εμφανίζονται κανονικά τα ένσημα μου από τον 3ο του 17 έως τον σεπτέμβριο του 18.

Προσπάθησα την επαναξιολόγηση αλλά τίποτα, όλα τα στοιχεία είναι σωστά και παλιότερα που είχα πάει να παραλάβω κάτι έωσημα της πρακτικής μου υπήρχαν κανονικά στο ΙΚΑ.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω? Η αν είναι πρόβλημα του συστήματος και θέλει διόρθωση.?

Υ.Γ.: Το 17 είχα και τρεις μήνες ένσημα πέρα από την πρακτική. Όπως και στην συνέχεια όλο το 18

Επεξ/σία από armagedwnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Γεια σας συμφορίτες.

Έχω κάνει αίτηση την δικαιούμαι, αλλά το σύστημα ενώ βγάζει κανονικά το εισόδημα κτλ μου εμφανίζει μη έγγρυση διότι λέει ότι δεν έχω υπάρξει ούτε ένα μήνα ασφαλισμένος.

Μπαίνω λοιπόν ηλεκτρονικά στον εφκα και μου εμφανίζονται κανονικά τα ένσημα μου από τον 3ο του 17 έως τον σεπτέμβριο του 18.

Προσπάθησα την επαναξιολόγηση αλλά τίποτα, όλα τα στοιχεία είναι σωστά και παλιότερα που είχα πάει να παραλάβω κάτι έωσημα της πρακτικής μου υπήρχαν κανονικά στο ΙΚΑ.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω? Η αν είναι πρόβλημα του συστήματος και θέλει διόρθωση.?

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα τα ενσημα της πρακτικης δεν ειναι συνταξιμα,δεν μετρανε δηλαδη,ειναι μονο για ασφαλιση σε περιπτωση προβληματος υγειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα τα ενσημα της πρακτικης δεν ειναι συνταξιμα,δεν μετρανε δηλαδη,ειναι μονο για ασφαλιση σε περιπτωση προβληματος υγειας.

Το ενημέρωσα το αρχικό ποστ γιατί το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Έχω και ένσημα από κανονική δουλειά και το 17 και το 18.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

Το ενημέρωσα το αρχικό ποστ γιατί το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Έχω και ένσημα από κανονική δουλειά και το 17 και το 18.

στην δουλειά ήσουν ασφαλισμένος κανονικά ? μέσω της δουλειάς η μέσω ΟΑΕΔ ας πούμε 

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scarface5323 είπε

στην δουλειά ήσουν ασφαλισμένος κανονικά ? μέσω της δουλειάς η μέσω ΟΑΕΔ ας πούμε 

Κανονικά είμαι ασφαλισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

Κανονικά είμαι ασφαλισμένος.

μπες εδώ https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Atlas/Login.aspx

στο ασφαλιστικό βιογραφικό σου βγάζει κάτι η είναι κενό? ,όπως επίσης και εδώ https://www.idika.org.gr/EfkaServices/Account/GsisOAuth2Authenticate.aspx στο συνοπτικό ιστορικό ασφάλισης βγάζει η κενο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

μπες εδώ https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Atlas/Login.aspx

στο ασφαλιστικό βιογραφικό σου βγάζει κάτι η είναι κενό? ,όπως επίσης και εδώ https://www.idika.org.gr/EfkaServices/Account/GsisOAuth2Authenticate.aspx στο συνοπτικό ιστορικό ασφάλισης βγάζει η κενο..

Μου βγάζει ότι είμαι ασφαλισμένος στο Ικα, αλλά στο συνοπτικό λέει μη διαθέσιμο και είναι κενό. Άρα θα με φάει το τρέξιμο στο ΕΦΚΑ έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Μου βγάζει ότι είμαι ασφαλισμένος στο Ικα, αλλά στο συνοπτικό λέει μη διαθέσιμο και είναι κενό. Άρα θα με φάει το τρέξιμο στο ΕΦΚΑ έτσι?

ακριβώς,και να πετύχεις να είναι σε κεφια,γιατί έχουμε το ίδιο πρόβλημα και πήγα ΙΚΑ άλλαξα 4 ορόφους,με κάναν μπαλάκι,και δεν κάναν τίποτα,

θα πας και θα πεις εφόσον βλέπετε έχω ασφάλιση και ένσημα,να στείλετε στην ΗΔΙΚΑ το ΑΜΚΑ και το αφμ μου και ότι πιστοποιείται εσεις τον ένα Μήνα τουλάχιστον ασφάλισης

Επεξ/σία από scarface5323
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2018 στις 4:59 ΜΜ, eskimoos είπε

λογικα αν συνεχισει ετσι θα παρει παραταση η προθεσμια της αιτησης. Σίγουρα αρκετες αδικιες στο συστημα και ατομα σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση δεν θα παρουν κατι, σε σχεση με αλλους που ειναι σε πολυ καλυτερη. 

περνουν αλλοι απλα τυχαιουν να ειναι νεοι ελληνες... με ενο αφμ καθολου αδικια τα δυο τριτα σε αυτους κ ρομα θα πανε κ σε λαμογια ελληνες που πραγματικα δεν τα εχουν αναγκη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...