Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, rus είπε

Παιδες να ρωτησω κατι οποιος ξερει,

μπορει ένας φιλοξενούμενος να κανει τροποποιητικη δηλωση στην εφορια ότι μενει αλλου, ώστε να βγει από φιλοξενούμενος και να εισπραξει το παραδακι?

Όχι μόνο οι δηλώσεις που έγιναν μέχρι 31-10 μετράνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι άλλο αστειο είναι ότι οσο αφορα τις καταθεσεις υπολογιζουν μονο τους τοκους που πηρες. Δηλαδη αν πχ. ειχες 200.000€ αλλα δε τα εκλεισες σε προθεσμιακη, δηλαδη πηρες μόνο τους τοκους του απλου ταμιευτηριου τοτε γινεσαι δεκτος.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, scarface5323 είπε

ακριβώς,και να πετύχεις να είναι σε κεφια,γιατί έχουμε το ίδιο πρόβλημα και πήγα ΙΚΑ άλλαξα 4 ορόφους,με κάναν μπαλάκι,και δεν κάναν τίποτα,

θα πας και θα πεις εφόσον βλέπετε έχω ασφάλιση και ένσημα,να στείλετε στην ΗΔΙΚΑ το ΑΜΚΑ και το αφμ μου και ότι πιστοποιείται εσεις τον ένα Μήνα τουλάχιστον ασφάλισης

Πήγα στο ΕΦΚΑ και ήταν αρκετά εξυπηρετική. Ο λόγος μου είπε που δεν φαίνεται είναι γιατί ποτέ δεν έχω πάει να κάνω (ασφαλιστική ενημερώτητα ή ασφαλιστική ικανότητα) δεν θυμάμαι ακριβώς όποιος ξέρει ας με διορθώσει. Οπότε με παρέπεμψε στο ΙΚΑ γιατί εκεί δεν μπορούσε να το κάνει και να ζητήσω και βεβαίωση..

Υ.Γ.: μου έδωσε και συμβουλή να πάω πρώι και να έχω υπομονή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Πήγα στο ΕΦΚΑ και ήταν αρκετά εξυπηρετική. Ο λόγος μου είπε που δεν φαίνεται είναι γιατί ποτέ δεν έχω πάει να κάνω (ασφαλιστική ενημερώτητα ή ασφαλιστική ικανότητα) δεν θυμάμαι ακριβώς όποιος ξέρει ας με διορθώσει. Οπότε με παρέπεμψε στο ΙΚΑ γιατί εκεί δεν μπορούσε να το κάνει και να ζητήσω και βεβαίωση..

Υ.Γ.: μου έδωσε και συμβουλή να πάω πρώι και να έχω υπομονή

μόλις γύρισα με την ίδια απάντηση ,πρέπει να έχεις 50 οριστικοποιημενα ένσημα για να πάρεις ασφαλιστική ικανότητα ,μου είπε να πάω αύριο πρωί να το κάνω,το θέμα είναι το κάνουμε αυτό,θα πιαστουν οι άλλοι μήνες η θα ξεκινήσει να μετράει από π.χ.,αύριο ,το ρώτησες αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Όχι μόνο οι δηλώσεις που έγιναν μέχρι 31-10 μετράνε. 

Αν ο οικοδεσπότης καταγγειλει τον φιλοξενουμενο ότι δεν ειναι φιλοξενουμενος, τοτε τι γινεται?

Στη περιπτωση που καποιος δηλωνει κατοικια 6 μηνες εδώ, 6 μηνες εκει, τι ισχυει?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

μόλις γύρισα με την ίδια απάντηση ,πρέπει να έχεις 50 οριστικοποιημενα ένσημα για να πάρεις ασφαλιστική ικανότητα ,μου είπε να πάω αύριο πρωί να το κάνω,το θέμα είναι το κάνουμε αυτό,θα πιαστουν οι άλλοι μήνες η θα ξεκινήσει να μετράει από π.χ.,αύριο ,το ρώτησες αυτό?

Δεν έχω ιδέα αν αυτό γίνεται και ηλεκτρονικά, μόλις βρω χρόνο θα πάρω τον λογιστή. Αρα κομπλε μιλάμε για ασφαλιστικη ικανότητα.

Επίσης δεν ξέρω σε πιο τμήμα πρεπει να πάω αν είναι στο μητρωο λόγο δουλειας δεν θα καταφέρω ποτέ να περιμένω τόση ωρα.

Εγώ νομίζω για πέρυσι είχα 75 άρα είμαι κομπλε. Επίσης επειδή της είπα για την πρακτική μου λέει δεν μετράνε και μετά μου ζήτησε τα στοιχεία για να δει μόνη της. Με βάση τα ένσημα που έχω θα ενημερώσουν την ασφαλιστική ικανότητα και ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει. Μου είπε ότι γίνεται και να ζητήσω βεβαιωση. Οπότε αύριο θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Δεν έχω ιδέα αν αυτό γίνεται και ηλεκτρονικά, μόλις βρω χρόνο θα πάρω τον λογιστή. Αρα κομπλε μιλάμε για ασφαλιστικη ικανότητα.

Επίσης δεν ξέρω σε πιο τμήμα πρεπει να πάω αν είναι στο μητρωο λόγο δουλειας δεν θα καταφέρω ποτέ να περιμένω τόση ωρα.

Εγώ νομίζω για πέρυσι είχα 75 άρα είμαι κομπλε. Επίσης επειδή της είπα για την πρακτική μου λέει δεν μετράνε και μετά μου ζήτησε τα στοιχεία για να δει μόνη της. Με βάση τα ένσημα που έχω θα ενημερώσουν την ασφαλιστική ικανότητα και ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει. Μου είπε ότι γίνεται και να ζητήσω βεβαιωση. Οπότε αύριο θα δείξει.

μια χαρά μακάρι να επιλυθεί ,γράψε νεότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα πηγα στον εφκα της περιοχης μου για αυτο το προβλημα της ασφαλισης και δεν ηξεραν τον χριστο τους τι να κανω ρε γαμωτο τα εχω παιξει τσαμπα θα χασω τα λεφτα και εγω και η μανα μου εχει το ιδιο προβλημα ξερει κανενας τιποτα δεν βγαζω ακρη εφαγα και 3 ωρες εχω καλεσει παντου τπτ τζιφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kwstas arvanitidhs είπε

παιδια καλησπερα πηγα στον εφκα της περιοχης μου για αυτο το προβλημα της ασφαλισης και δεν ηξεραν τον χριστο τους τι να κανω ρε γαμωτο τα εχω παιξει τσαμπα θα χασω τα λεφτα και εγω και η μανα μου εχει το ιδιο προβλημα ξερει κανενας τιποτα δεν βγαζω ακρη εφαγα και 3 ωρες εχω καλεσει παντου τπτ τζιφος

αν έχεις 50 οριστικοποίημενα ένσημα πηγαινε να κάνεις άμεσα ασφαλιστικη ικανότητα στο ΙΚΑ πάλι,διάβασε από πάνω 

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ενσημα ειμαι ασφαλισμενος μεσω του οαεδ εδω και 2-3 χρονια και φιλη μου που ειναι ετσι δεν εχουν προβλημα θα τρελαθω ρεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kwstas arvanitidhs είπε

δεν εχω ενσημα ειμαι ασφαλισμενος μεσω του οαεδ εδω και 2-3 χρονια και φιλη μου που ειναι ετσι δεν εχουν προβλημα θα τρελαθω ρεεεεεεεε

η φίλη σου είναι παντρεμένη η με κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τπτ ειναι 23 χρονων ανηπαντρη χωρις παιδια απλα δεν εχει δουλεψει ποτε και εχει καρτα ανεργιας και ειναι ασφαλισμενη και αυτη ομως εδω κ 5 χροναι μεσω του οαεδ στον εφκα και το πηρε κανονικα δν εχει κανενα ενσημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kwstas arvanitidhs είπε

παιδια καλησπερα πηγα στον εφκα της περιοχης μου για αυτο το προβλημα της ασφαλισης και δεν ηξεραν τον χριστο τους τι να κανω ρε γαμωτο τα εχω παιξει τσαμπα θα χασω τα λεφτα και εγω και η μανα μου εχει το ιδιο προβλημα ξερει κανενας τιποτα δεν βγαζω ακρη εφαγα και 3 ωρες εχω καλεσει παντου τπτ τζιφος

Υπαρχει καποιο προβλημα στον ΕΦΚΑ, πηγαινε σε αλλο υποκαταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

μια χαρά μακάρι να επιλυθεί ,γράψε νεότερα 

Ο λογιστής μου είπε άλλα.

1) Δεν γίνεται ηλεκτρονικά τσάμπα τα όνειρα, διότι γίνεται αυτόματα από το ΙΚΑ στο ΗΔΙΚΑ-ΑΤΛΑΣ.

2) Οτί δεν ήμουν υποχρεωμένος να πάω στο ΙΚΑ, για να βγάλω ΑΜΑ χρειαζόταν μόνο. (Που το έχω κάνει) Επίσης στην ασφαλιστική μου ικανότητα του ΑΤΛΑΣ μου γράφει ασφαλισμένος. Τώρα τι να πω θα κάνω αυτό που μου είπαν από το ΕΦΚΑ δεν έχω άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...