Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ψαγμένη σειρά, άρτια δομημένη τεχνικά και δραματουργικά. Απευθύνεται σε πιο ώριμο κοινό από το stranger things, πιο σκληρή και απαισιόδοξη. Με καθήλωσε και με έβαλε σε πάρα πολλούς προβληματισμούς για τα φιλοσοφικά και θρησκευτικά ζητήματα που θίγει. 10/10, μπράβο σε όλους τους συντελεστές, ένα διαμάντι. 

Επεξ/σία από giogeo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 1/6/2018 at 2:21 AM, Trapper said:

Must see και από εμένα, επιβλητική ατμόσφαιρα, με καλύτερα στοιχεία τους ηθοποιούς, τη σκηνοθεσία και φυσικά τη μουσική.

Μου θύμισε στοιχεία από Stranger Things αλλά και από Lost, ενώ σε ορισμένα σημεία η νταρκίλα των τοπίων έφερνε λίγο και στο True Detective.

Ελπιζω μονο να εχουν καταληξει στο πως θα τελειωσει η σειρα και να μην εχουμε νεο Lost...

Παντως παρα πολυ καλη σειρα!

Μονο german audio αξιζει βεβαια ^_^

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, devil-ji είπε

Ελπιζω μονο να εχουν καταληξει στο πως θα τελειωσει η σειρα και να μην εχουμε νεο Lost...

Παντως παρα πολυ καλη σειρα!

Μονο german audio αξιζει βεβαια ^_^

δε παίζει να έχουμε νέο Λοστ, είναι πολύ συγκροτημένο μέχρι στιγμής. καμία σκηνή δεν περισσεύει. εκ των υστέρων ανακαλύπτεις ότι και η παραμικρή ατάκα συνδεεται με κάτι στην ευρύτερη πλοκή που εκ πρώτης όψεως δεν ήταν ορατό.

ούτε πολικές αρκούδες, ούτε μαύροι καπνοί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, McNerd said:

δε παίζει να έχουμε νέο Λοστ, είναι πολύ συγκροτημένο μέχρι στιγμής. καμία σκηνή δεν περισσεύει. εκ των υστέρων ανακαλύπτεις ότι και η παραμικρή ατάκα συνδεεται με κάτι στην ευρύτερη πλοκή που εκ πρώτης όψεως δεν ήταν ορατό.

ούτε πολικές αρκούδες, ούτε μαύροι καπνοί :P

Μέχρι να δεις το τελευταίο επεισόδιο του πρώτου κύκλου... 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατη σειρα, νομιζω απο τις καλυτερες του netflix για φετος.

Πολυ καλη ταινια και το Er ist wieder da που παιζει ο Oliver Masucci (Ulrich Nielsen απο το Dark).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την τελειωσα χτες,παρα πολυ καλη σειρα και εξαιρετικη παραγωγη και ηθοποιοια. Ενω εχει καποιες ομοιοτητες με το Stranger Things,ειναι αρκετα διαφορετικο και φυσικα πιο "βαρυ".

Η πλοκη πολυ ενδιαφερουσα,ευχομαι μονο οι δημιουργοι να ξερουν που παει ολο αυτο το πραμα,διοτι ευκολα μπορει να χαθει η μπαλα και για τους ιδιους,οπως εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον

Γενικα πολυ καλη ατμοσφαιρα,μυστηριο,εχει το horror vibe και ειναι απτις λιγες σειρες που παιζουν με το μυαλο σου ετσι.Ακομα δεν εχω καθαρη εικονα για το τι συμβαινει απο αποψη πλοκης,ενω αποκαλυπτονται καποια πραματα,δημιουργουνται νεα ερωτιματικα,οποτε ποτε δεν εχεις ξεκαθαρη εικονα για το τι συμβαινει,παρα μονο μπορεις να υποθετεις.

2 πραματα δεν μ'αρεσαν μονο,το ενα ειναι πως θα μπορουσε να χει λιγο πιο γρηγορο pacing,ειναι αρκετα αργη σειρα. Και δευτερον,το φιναλε της σεζον δεν θυμιζει καθολου φιναλε.Ειναι σαν ενα ενδιαμεσο επεισοδειο μιας κανονικης σεζον.Με αλλα λογια μεγαλο cliffhanger για την επομενη

9/10 για μενα

Επεξ/σία από Alastor192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ολοκλήρωσα την 1η σεζόν και γω.

Εντάξει, κύλησε σαν νεράκι μέσα σε ένα σκ.

Εγώ το dark το βίωσα σαν καθαρο ναρκωτικό, μου έκαιγε το μυαλό σε κάθε επεισόδιο αλλά ήθελα κι άλλο κι άλλο κι άλλο!!

Απλά αριστούργημα.

Να τονίσω πάντως ότι η τελευταία σκηνή του τελευταίου επεισοδίου μου άφησε κάποιες αμφιβολίες για την συνέχεια. Επίσης το τελευταίο επεισόδιο είχε κάποια μικρά ψεγάδια που σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν να επηρεάσουν την συνολική εικόνα της σειράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι έχουν καταλάβει τι έχουν γράψει. πολύ μπέρδεμα όλη η σειρά, δεν έχει σωστή ροή, δεν σου εξηγεί σωστά τα γεγονότα, το μόνο π κάνει είναι να σε γυρνάει γύρω γύρω και στο τέλος να ζαλίζεσαι και να χρειάζεσαι να πάρεις ένα κουτί ασπιρίνες 

με το ζόρι βάση από εμένα 5/10.

*το τελευταίο επ απλά τραγικό...... ελπίζω να μην συνεχίσει, αν και νομίζω έχει ηδη ανανεωθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ny_ είπε

εντάξει νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι έχουν καταλάβει τι έχουν γράψει. πολύ μπέρδεμα όλη η σειρά, δεν έχει σωστή ροή, δεν σου εξηγεί σωστά τα γεγονότα, το μόνο π κάνει είναι να σε γυρνάει γύρω γύρω και στο τέλος να ζαλίζεσαι και να χρειάζεσαι να πάρεις ένα κουτί ασπιρίνες 

με το ζόρι βάση από εμένα 5/10.

*το τελευταίο επ απλά τραγικό...... ελπίζω να μην συνεχίσει, αν και νομίζω έχει ηδη ανανεωθεί. 

φίλε μου μάλλον χάζευες την ώρα της προβολής, δεν εξηγείται αλλιώς

εγώ βρίσκω το πώς ξετυλίγεται το νήμα, απλά αριστοτεχνικό, όπως είχα γράψει παλιότερα στο θρεντ, ούτε μια σκηνή ή μία ατάκα δεν περισσεύει, λίγο αργότερα τη συνδέεις με κάτι άλλο και έτσι βγαίνει το big picture

για το τελευταίο επ θα συμφωνήσω με τις επιφυλάξεις γιατί και μένα με ξενέρωσε η τελευταία σκηνή, αλλά όχι να το διαγράψουμε κιόλας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ny_ είπε

εντάξει νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι έχουν καταλάβει τι έχουν γράψει. πολύ μπέρδεμα όλη η σειρά, δεν έχει σωστή ροή, δεν σου εξηγεί σωστά τα γεγονότα, το μόνο π κάνει είναι να σε γυρνάει γύρω γύρω και στο τέλος να ζαλίζεσαι και να χρειάζεσαι να πάρεις ένα κουτί ασπιρίνες 

με το ζόρι βάση από εμένα 5/10.

*το τελευταίο επ απλά τραγικό...... ελπίζω να μην συνεχίσει, αν και νομίζω έχει ηδη ανανεωθεί. 

Eeeeer ok...

Μια χαρά έχουν καταλάβει τι έχουν γράψει και οι σεναριογράφοι και εμείς που το είδαμε. Όσο περνάνε τα επεισόδια ξεκαθαρίζει το τι συμβαίνει.

Από εκεί και πέρα να μη σου άρεσε σεβαστό αλλά όχι πως δεν ήταν κατανοητό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...