Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι masters της μεταγλώττισης (παίζει να μην ξεφεύγει ποτέ ούτε 100ms ο ήχος από την εικόνα) και έχουν μάθει έτσι, τους φαίνεται παράξενο όταν ακούνε τις κανονικές φωνές των ηθοποιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, phanispal είπε

Εγώ απορώ οι Γερμανοί πώς την παλεύουν, που έχω ακούσει ότι η πλειοψηφία ξένων ταινιών/σειρών μεταδίδονται μεταγλωττισμένες.

Και στη Γαλλια το ιδιο ειναι. Ε, το εχουν συνηθισει τοσα χρονια αλλα δεν το κανει πιο αποδεκτο απο την δικη μας οπτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λίγο αργά, είδα και εγώ μόλις τη πρώτη σεζόν.

Η σειρά είναι απίστευτα καλη και μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Και μου άρεσε εμένα που γενικά δεν ειμαι φίλος της επιστημονικής φαντασίας.

Εντάξει τώρα για πλάνα και μουσική δεν έχω να πω κάτι, τα γερμανικά δεν με ενοχλούν καθόλου..

Για να δούμε πως θα συνεχιστεί, μέχρι τώρα ότι πιο ενδιαφέρον σε σειρά έχω δει εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αποκόμισα πάντως - χωρίς να ξέρω γρι Γερμανικα - ότι το άσχολ στα Γερμανικα είναι άσλοχ.

Ο Ούρλιχ, θεούλης και άξιος εκπρώσοπος της κλασσικής Γερμανόφατσας, αλλά τον λυπηθηκε η ψυχή μου.

Κατα τα άλλα, είχε καιρό να με κρατήσει έτσι σειρά, δηλαδή σε σημείο να κοιμάμαι για κανα 2ημερο, 2 - 3 η ώρα το βράδυ, με τη λογική "να δώ ένα ακόμα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει η σειρά είναι απλά εξαιρετική! Τι να πρωτο πει κανείς; Για την απίστευτη ποιότητα στην εικόνα, την εξαιρετική φωτογραφία, σκηνικά και κοστούμια, για την μαγική μουσική επένδυση και γενικά τον ήχο, που ακόμα και στα Αγγλικά να το γυρίσεις χάνει ελάχιστα από τον αυθεντικό, αφού έχουν προσπαθήσει να προσαρμόσουν λέξεις παρόμοιες των Γερμανικών να πέφτουν πάνω στην Αγγλική μετάφραση! Φυσικά τα Γερμανικά είναι ότι πρέπει γιατί δίνουν άλλη αίσθηση στο όλο περιβάλλον! Πραγματικά όμως τρομερή δουλειά τεχνικά σε όλους τους τομείς!

Οι ηθοποιίες είναι σε άλλο επίπεδο, ζεις μαζί τους την κάθε σκηνή, το κάθε τους πρόβλημα! Από τον πιο μικρό χαρακτήρα έως τον πιο μεγάλο παίζουν λες και είναι ο ένας συνέχεια του άλλου. Ακόμα και εμφανισικά οι "κοινοί" χαρακτήρες μοιάζουν τρομέρά! Και εδώ έχει γίνει μια εντυπωσιακή δουλειά!

Σεναριακά κινείται σε εξίσου υψηλά επίπεδα! Παρόλο που είναι σαφώς "χάσιμο" η υπόθεση, σαφώς πολύ πιο "χάσιμο" τα γερμανικά ονόματα και τα σόγια, στην πορεία δεν χάνεις τίποτα! Ακόμα και μια φορά να δεις τη σειρά, είναι έτσι σκηνοθετημένη που σε βοηθάει πάρα πολύ! Η ροή των γεγονότων είναι άψογη, δεν αφήνει κενά και οι ανατροπές είναι εντυπωσιακές. Σε συνδυασμό με το αψεγάδιαστο τεχνικό κομμάτι και τις ηθοποιίες, δημιουργείται μια απίστευτα όμορφα δοσμένη ιστορία!

 

Spoiler
  • Το ότι έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν τρεις εποχές (και σύντομα 4) της ίδιας περιοχής απλά με ξεπερνάει. Τρεις γενιές με ηθοποιούς που μοιάζουν απίστευτα σε τόσο διαφορετικές ηλικίες, τρία διαφορετικά σκηνικά, ακόμα και οι δρόμοι από χώμα σε άσφαλτο, τα σπίτια, τα αυτοκίνητα! Δεν ξέρω πόσο κόστισε αυτή η σειρά, αλλά νομίζω δεν έχω ξαναδεί τέτοια εντυπωσιακή δουλειά!
  • Πολλούς ξένισε λίγο το τέλος, και εμένα είναι η αλήθεια στην αρχή, περισσότερο γιατί δεν είδα ένα ολοκληρωτικό τέλος, όμως φαινόταν σε όλη την πορεία της σειράς, ειδικά στα τελευταία 3-4 επεισόδια ότι υπάρχει και "μέλλον". Όλα είναι ένας κύκλος και ο μεγάλος Jonas φαίνεται να κάνει συνεχώς κύκλους και τα ίδια λάθη. Οπότε θα πρέπει να δούμε και το τι έχει προκύψει στο μέλλον και αν θα καταφέρει τελικά να κάνει τις διορθώσεις που θέλει. Ο Νοε φαίνεται να προσπαθεί να διατηρήσει αυτούς τους κύκλους και φαίνεται να ξέρει καλύτερα τα επόμενα βήματα κάθε φορά. Στρατολογεί προφανώς νέα "τσιράκια" και πειραματίζεται με νέα παιδιά. Το πως θα κλείσει όλο αυτό δεν το ξέρω, ελπίζω όμως να έχει μια κατάληξη κατανοητή και που να στέκει!
  • ΥΓ. Ένα μόνο ψεγάδι εντόπισα, το πως το σκυλάκι κατάφερε και πέρασε τις μπουκαπόρτες της σπηλιάς! ;)   

 

Επεξ/σία από nikosjc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ότι καλύτερο έχω δει πραγματικά. 

Απο τις λίγες σειρές που πρέπει να παρακολουθήσεις κατά γράμμα τι γίνεται για να μην χάσεις την ροή κτλ.. 

Μπράβο και πάλι μπράβο

Πιστεύω να βγει γρήγορα ο 2ος κύκλος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ δυνατή σειρά, από τις καλύτερες του Netflix. Οι ερμηνείες απίστευτες και το σενάριο αρκετά καλό αν και χάνεσαι κάπου κάπου. Εδώ να αναφέρω ότι είναι αμαρτία να μην το δείτε με τα Γερμανικά, θα χάσετε την μισή μαγεία της σειράς. Το τέλος μόνο δεν μου άρεσε καθόλου και φοβάμαι ότι θα απλώσει πολύ. Και κάτι που ακόμα παλεύω να καταλάβω και θα ήθελα μια βοήθεια...

Ο Μικελ, πως βρέθηκε πίσω στον χρόνο; Για να πας πίσω στον χρόνο δεν πρέπει να περάσεις από το τουνελ/wormhole στην σπηλιά; Υποθέτουμε ότι ο μικρός έτρεξε, για κάποιον λόγο γύρισε πίσω στην σπηλιά, μπήκε μέσα και μετά πήγε πίσω στο χρόνο; Έγινε κάποια αναφορά που την έχασα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Χθες τελείωσα και εγώ το 1 σεαζον. Πολύ ωραία αρκετά αργή σαν σειρά , στα 3 πρώτα επεισόδια είχα βαρεθεί αλλά μετά αρχισε το ενδιαφέρον. Πέραν του str. th εχετε να προτείνεται κάποια άλλη σειρά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, το καστινγκ ήταν υπέροχο, η φωτογραφία και η μουντίλα εκπληκτικά, ατμοσφαιρική όσο δε πάει και με ανατριχιαστική μουσική που κάποιες φορές με ανατρίχιασε

αλλά

ρυθμός αργόσυρτος, έλεος. Επίσης γινόντουσαν τόσα πολλά πράγματα, τόσοι πολλοί χαρακτήρες και με αφήγηση που εμένα προσωπικά με μπέρδεψε. Κάποια στιγμή έχασα το μπούσουλα. Δεν είχε στρωτή ροή κατ εμέ. Δε μπορώ να ασπαστώ την αποθέωση που έχει γνωρίσει η σειρά. Μπλέξανε το ταξίδι στο χρόνο, το παραφυσικό, Τσέρνομπιλ, και σε όλα αυτά βάζουν και τα οικογενιακά δράματα τόλμη και γοητεία και απογίνετε το πράγμα.

Δεν ενθουσιάστηκα, κράξτε με

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Edel είπε

Λοιπόν, το καστινγκ ήταν υπέροχο, η φωτογραφία και η μουντίλα εκπληκτικά, ατμοσφαιρική όσο δε πάει και με ανατριχιαστική μουσική που κάποιες φορές με ανατρίχιασε

αλλά

ρυθμός αργόσυρτος, έλεος. Επίσης γινόντουσαν τόσα πολλά πράγματα, τόσοι πολλοί χαρακτήρες και με αφήγηση που εμένα προσωπικά με μπέρδεψε. Κάποια στιγμή έχασα το μπούσουλα. Δεν είχε στρωτή ροή κατ εμέ. Δε μπορώ να ασπαστώ την αποθέωση που έχει γνωρίσει η σειρά. Μπλέξανε το ταξίδι στο χρόνο, το παραφυσικό, Τσέρνομπιλ, και σε όλα αυτά βάζουν και τα οικογενιακά δράματα τόλμη και γοητεία και απογίνετε το πράγμα.

Δεν ενθουσιάστηκα, κράξτε με

Για next top model είσαι μονο 😂😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Edel είπε

Λοιπόν, το καστινγκ ήταν υπέροχο, η φωτογραφία και η μουντίλα εκπληκτικά, ατμοσφαιρική όσο δε πάει και με ανατριχιαστική μουσική που κάποιες φορές με ανατρίχιασε

αλλά

ρυθμός αργόσυρτος, έλεος. Επίσης γινόντουσαν τόσα πολλά πράγματα, τόσοι πολλοί χαρακτήρες και με αφήγηση που εμένα προσωπικά με μπέρδεψε. Κάποια στιγμή έχασα το μπούσουλα. Δεν είχε στρωτή ροή κατ εμέ. Δε μπορώ να ασπαστώ την αποθέωση που έχει γνωρίσει η σειρά. Μπλέξανε το ταξίδι στο χρόνο, το παραφυσικό, Τσέρνομπιλ, και σε όλα αυτά βάζουν και τα οικογενιακά δράματα τόλμη και γοητεία και απογίνετε το πράγμα.

Δεν ενθουσιάστηκα, κράξτε με

Μάκη εσύ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...