Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cool story bro.

 

Εξήγησέ μας τώρα πώς γίνεται να έχεις ταυτόχρονα α) νομική υποχρέωση να ζητήσεις απόδειξη και β) νομικό δικαίωμα να φύγεις χωρίς να πληρώσεις αν δε σου δώσουν μόνοι τους.

 

Εδώ θα είμαστε, ρίξε μια καλή σκέψη εσύ για λογαριασμό μας και πες.

 

Συνεχίζεις να συζητάς πράγματα εκτός θέματος. Άλλο πράγμα συζητάμε εδώ "Νταβατζιλίκι από ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες". Ή πες μας την άποψη σου για αυτά που συζητάμε ή αν έχεις ερωτήσεις για τις αγορανομικές διατάξεις καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα να το συζητήσουμε εκεί.

 

Off topic

 

 

Σκόπιμα ή άθελα σου γράφεις λανθασμένα πράγματα.

Το "από μόνοι τους" είναι δική σου αυθαίρετη  πρόσθεση. Η αγορανομική διάταξη λέει "Ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει εάν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό στοιχείο". Δεν σε απαλλάσσει από την υποχρέωση να ζητάς απόδειξη.

Ο καταναλωτής συνεχίζει να έχει υποχρέωση να ζητά απόδειξη αλλά αν του το αρνηθούν τότε δεν υποχρεούται να πληρώσει.

 

 

 

Εντελώς off topic και μόνο για τον @defacer

 

 

Τα "Μερικές φορές καλύτερα να μασάς" και "Cool story bro" σου τα επιστρέφω στο ακέραιο.

Μου είχες επιτεθεί επί προσωπικού στο παρελθόν και σε άλλο θέμα. Και τότε με ειρωνικό και σαρκαστικό τρόπο. Στο τέλος, όταν διάβασες το νόμο και είδες ότι είχα δίκιο είχες γράψει να χαλαρώσω, πως δεν ήταν επίθεση και ένα ολόκληρο κατεβατό "είχες δίκιο αλλά..." για να μην γράψεις ένα απλό "συγνώμη είχα άδικο". Βλέπω δεν ήταν τυχαίο. Ειδικεύεσαι σε σαρκαστικά post που ελάχιστα προσφέρουν στη συζήτηση. Όπως και τότε δεν θα δώσω άλλη συνέχεια. Καλό ταξίδι μόνος σου.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουσιαστικα το θεμα ειναι ενα,

ειναι το ποσο που κερδιζει ο περιπτερας βαζοντας POS μεγαλυτερο απο τα διαφορα που πληρωνει υποχρεωτικα για να το εχει?

 

Απο τι βλεπω στα διαφορα παραδειγματα σας η απαντηση μαλλον ειναι ναι,διοτι στο προηγουμενο παραδειγμα λεγατε  για 30.000 ευρο με καρτες με καθαρο κερδος 1000ευρο (που δεν ειναι σωστο και μαλλον ειναι παραπανω γτ δεν ειναι παντα 3% αλλα και 1-2) και εξοδα POS και οτι αυτο συμπεριλαμβανει γυρω στα 450...οποτε κερδιζει 550.

Οποτε εχει ενα αστειο μεν,κερδος δε.

 

Το σημαντικο ερωτημα ειναι ποσα απο αυτα τα 30.000 θα εχανε αν δεν ειχε POS.Εγω νομιζω γυρω στο 85%. Ηδη εριξα 5 ακυρα σε 3ψιλικατσιδικα και 2 περιπτερα της γειτονιας μου,γιατι δεν ειχαν POS (δεν καπνιζω και αγοραζω καρτα παντα μεσω app,ηθελα σοκολατες,ζαρζαβατικα,αναψυκτικα,μπυρες,περιοδικα κτλπ) 1 εξ αυτων ηδη εκλεισε. Αρα...?Μηπως ειναι καλυτερα να το βαλουν το ριμαδι και να τελειωνουμε?αφου εστω κ ετσι ενα μικρο κερδος υπαρχει.Αν ηταν καθαρη ζημια θα το συζηταγαμε αλλιως...ουτε μπορεις να εχεις απο τα 30.000 15% κερδος.Αν ηταν ετσι θα ειχαμε ολοι περιπτερα. (οπως παλια...ξερετε εσεις :) )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ το κράτος μας τον πιάνει με 10 χέρια (και όχι μόνο) και το πρόβλημα μερικών είναι αν ο περιπτεράς σου φάει 0,30€.

(τα οποία κιόλας μπορείς να γλιτώσεις).

 

και μια ερώτηση,

ποιος αγοράζει από περίπτερα πλεον και ειδικά κάρτες κινητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστηκε καποια αποψη για την αποδειξη. ειμαι αρκετα μεγαλος για να εχω προλαβει να σκεφτω και να δω 1 -2 πραματα. και οι δυο φταιμε σχεδον εξισου.ενα 52% ο επαγγελματιας,καθως ειναι λαθος να μιλαμε για ενα μονο κλαδο.ειναι ρατσισμος καποιου τυπου. και 48% εμεις.σαν παραδειγμα.οχι οτι ειναι ακριβως ετσι.το θεμα ειναι αλλο ομως.εγω ζηταω αποδειξη απο ολους καθε φορα.μα καθε.ε!! η θα μου που αλλη τιμη απο την αρχικη, η θα παμε να παιξουμε μπουνιες η θα λογοφερουμε..η θα σε κοιταξουν με μισο ματι και παει το πρωινο.χαλασε.το εχω παθει και το παθαινω καθε μερα...και ρωταω τωρα.για μια υπηρεσια καποιου τυπου μου εχουν πει 60$ κι εγω εχω παρει μαζι μου αυτα και γγια να εχω την αποδειξη και την εγγυηση αν θελετε πρεπει ξαφνικα να δωσω 90. ελαα μου ντε...ειδες ποσο πολυ φταιμε ολοι? και ναι. και για το νερακι ζηταω. κι οχι μονο εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία (ή σχεδόν καμία) φορά δεν μου έδωσαν απόδειξη για το νεράκι του 0,50€.

Και τώρα πες μου εσύ. Πόσες φορές ζήτησες απόδειξη για το νεράκι του 0,50€; Και δεν εννοώ εσένα προσωπικά. Εννοώ και εσένα, και εμένα, και όλους.

Γιατί πιστεύεις πως φταίει μόνο ο περιπτεράς για την απόδειξη και όχι και εσύ;

 

ανοησίες, ζητάω κάθε φορά που έχω τον χρόνο να ζητήσω άρα 9/10 φορές

φταίει γιατί είναι δική του δουλειά να κόψει όχι δική μου να ζητήσω

η τάση να αντιστρέφουμε τα πάντα έχει πλάκα αλλά (θα έπρεπε να) έχει και όρια

επίσης ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις περιπτέρων που τα νερά τα παίρνουνε τελειως τζάμπα από τον προμηθευτή των αναψυκτικων

και όμως πάντα σε κοιτάζουν περιεργα οταν ζητας αποδειξη για 50 λεπτά

και σου υπενθυμίζουν βέβαια (σε συζητησεις γνωστων, όχι εκεινη την ωρα) ότι ασκούν ενα επαγγελμα που κατουρανε σε μπουκάλια

αυτο ειναι η απαντηση και στην κατηγορία του δεν χωραω να περάσω από το πεζοδρομιο

 

μου ειναι αδιαφορος σαν κλαδος πλεον, ενννοω δεν εχω κανενα παρε-δωσε, το τσιγάρο το έκοψα, οι εφημεριδες σταματησαν να εχουνε το παραμικρο ενδιαφερον μετα το κλεισιμο τηςΕλευθεροτυπιας επι Φυντανίδη με το κλασσικό Ε με παλιό καλό αρκά, Τετράδη, Αρανίτση, τα τζανκ φουντ κόπηκαν λόγω χοληστερίνης, τα παγωτά έγιναν γλυκίσματα παγωτού ή μικροδημιουργίες παρλιάρου με 3 ευρώ (δεν γαμιόμαστε λέω εγώ) και νεράκι παίρνω μόνο από όποιο καφέ ξέρω ότι το έχει 35 λεπτά

 

αλλά είναι κρίμα να τα φορτώνουμε πάντα στον άλλον. Όχι φίλε μου όπως τόσα χρονια το ΦΠΑ για τα 50λεπτα σου φαινοτανε χαζομαρίτσα, έτσι τώρα να μπεις μέσα 50λεπτα για καθε καρτα :-)

και ναι υπαρχουν και οι ανθρωποι-εξαιρεσεις, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν είναι αυτή η μερίδα σε κάθε συζήτηση-ταξικόεπαγγελματικό πόλεμο ο λόγος για άμβλυνση διαφορών ή το ζαβό το ριζικό μας του φίλτατου Βάρναλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειναι αδιαφορος σαν κλαδος πλεον, ενννοω δεν εχω κανενα παρε-δωσε, το τσιγάρο το έκοψα, οι εφημεριδες σταματησαν να εχουνε το παραμικρο ενδιαφερον μετα το κλεισιμο τηςΕλευθεροτυπιας επι Φυντανίδη με το κλασσικό Ε με παλιό καλό αρκά, Τετράδη, Αρανίτση, τα τζανκ φουντ κόπηκαν λόγω χοληστερίνης, τα παγωτά έγιναν γλυκίσματα παγωτού ή μικροδημιουργίες παρλιάρου με 3 ευρώ (δεν γαμιόμαστε λέω εγώ) και νεράκι παίρνω μόνο από όποιο καφέ ξέρω ότι το έχει 35 λεπτά

 

Έλα εντάξει, σε λίγο θα μας πεις οτι έκοψες και τον αέρα που αναπνέεις γιατί δεν σου χρειαζόταν και τώρα μας μιλάς με το smartphone που σου έβαλαν οι δικοί σου όταν έθαψαν το φέρετρο στον τάφο, να ναι καλά το wifi του νεκροταφείου :lol:

 

Αυτά τα κλισέ που ακούω συχνά πυκνά οτι: "τώρα με την κρίση έκοψα το ένα έκοψα το άλλο σταμάτησα το παρα άλλο", λες και αγιάσατε ή είστε έγκληστοι σε μοναστήρι, πραγματικά με ξεπερνάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουράζετε αλάνια, η όλη φασαρία απο τους περιπτεράδες δεν είναι για το 1% αλλά για να πληρώνονται μετρητά και κατα συνέπεια να ΜΗΝ κόβουν αποδείξεις όπως έχουν μάθει στην μαγκιά τόσα χρόνια να τρώνε τον ΦΠΑ.

 

Με το POS αυτό δεν μπορούν να το κάνουν, οπότε τσούζει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουράζετε αλάνια, η όλη φασαρία απο τους περιπτεράδες δεν είναι για το 1% αλλά για να πληρώνονται μετρητά και κατα συνέπεια να ΜΗΝ κόβουν αποδείξεις όπως έχουν μάθει στην μαγκιά τόσα χρόνια να τρώνε τον ΦΠΑ.

 

Με το POS αυτό δεν μπορούν να το κάνουν, οπότε τσούζει

Μιλάς γενικά ή για αυτό που συζητάμε εδώ, για περίπτερα και κάρτες ανανέωσης;

Πως συμπέρανες πως το 1% προμήθεια δεν είναι θέμα όταν το μεικτό κέρδος είναι 1,5% στις κάρτες ανανέωσης;

Πως δεν είναι θέμα όταν το μεικτό κέρδος από την πώληση μιας κάρτας ανανέωσης είναι 15c και η προμήθεια αν ο άλλος πληρώσει με κάρτα είναι 10c; Πότε θα έλεγες ότι είναι θέμα;

 

Γιατί δεν μπορούν να το κάνουν με το POS; Από πού προκύπτει ότι όταν πληρώνεις με κάρτα υποχρεωτικά θα σου κόψει και απόδειξη; Τι τον εμποδίζει να μην σου κόψει απόδειξη όπως ακριβώς θα έκανε και αν πλήρωνες με μετρητά;

Και μην μου πεις για ελέγχους γιατί το ίδιο ισχύει και για τα μετρητά, αν υπήρχε ο φόβος των ελέγχων θα έκοβε απόδειξη και στα μετρητά.

 

ανοησίες, ζητάω κάθε φορά που έχω τον χρόνο να ζητήσω άρα 9/10 φορές

φταίει γιατί είναι δική του δουλειά να κόψει όχι δική μου να ζητήσω

η τάση να αντιστρέφουμε τα πάντα έχει πλάκα αλλά (θα έπρεπε να) έχει και όρια

επίσης ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις περιπτέρων που τα νερά τα παίρνουνε τελειως τζάμπα από τον προμηθευτή των αναψυκτικων

και όμως πάντα σε κοιτάζουν περιεργα οταν ζητας αποδειξη για 50 λεπτά

και σου υπενθυμίζουν βέβαια (σε συζητησεις γνωστων, όχι εκεινη την ωρα) ότι ασκούν ενα επαγγελμα που κατουρανε σε μπουκάλια

αυτο ειναι η απαντηση και στην κατηγορία του δεν χωραω να περάσω από το πεζοδρομιο

 

μου ειναι αδιαφορος σαν κλαδος πλεον, ενννοω δεν εχω κανενα παρε-δωσε ....

Μπράβο φίλε μου που ζητάς αποδείξεις. Πραγματικά το λέω, μπράβο. Το ξέρεις όμως ότι λίγοι είναι εκείνοι που ζητάνε. Σου το έγραψα ότι δεν εννοούσα εσένα προσωπικά, εννοούσα τους πολλούς. Ούτε τον εαυτό μου έβγαλα απ'έξω.

Δεν αντέστρεψα τους ρόλους, δεν είπα ότι δεν φταίει ο περιπτεράς και φταίει ο καταναλωτής, ούτε ότι ο καταναλωτής φταίει πιο πολύ. Η κύρια ευθύνη φυσικά είναι του έμπορα αλλά έχει και ο καταναλωτής την ευθύνη του. Μικρότερη βέβαια, αλλά έχει.

Το ότι το επάγγελμα του περιπτερά είναι σκλαβιά το είχα γράψει και πριν. Δεν είναι να τους ζηλεύεις. Αλήθεια είναι αυτό με το μπουκάλι.

Τώρα για τα πεζοδρόμια δεν φταίνε οι περιπτεράδες. Τα περίπτερα τα τοποθετεί ο Δήμος. Και το χώρο για τα ψυγεία το χωροθετεί ο Δήμος και το πληρώνουν κανονικά.

Και εγώ, τα πάρε δώσε με τα περίπτερα περιορίζονται σε κανένα μπουκάλι νερό, άντε το πολύ κανένα αναψυκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία (ή σχεδόν καμία) φορά δεν μου έδωσαν απόδειξη για το νεράκι του 0,50€.

Και τώρα πες μου εσύ. Πόσες φορές ζήτησες απόδειξη για το νεράκι του 0,50€; Και δεν εννοώ εσένα προσωπικά. Εννοώ και εσένα, και εμένα, και όλους.

Γιατί πιστεύεις πως φταίει μόνο ο περιπτεράς για την απόδειξη και όχι και εσύ; Ο περιπτεράς έχει και ένα κίνητρο, έχει μια δικαιολογία, θα βγάλει 5c-10c παραπάνω. Εσύ τι δικαιολογία έχεις και δεν ζητάς απόδειξη; Λέω ξανά, δεν εννοώ εσένα προσωπικά.

 

 

από τη στιγμή που ο νόμος λέει πως δεν υποχρεώνομαι να πληρώσω αν δε λάβω απόδειξη , είναι πιστεύω αυτονόητο, πως προηγείται η έκδοση από τον επαγγελματία και μετά πληρωμή. Αρα δεν έχω καμία υποχρέωση να ζητήσω απόδειξη για κάτι που πρέπει να είναι αυτονόητο πως πρέπει να γίνει. Τί ακριβώς σημαίνει «δε ζητάω απόδειξη;»  Αν δε ζητήσω δηλαδή νομιμοποιείται ο εκάστοτε ελεύθερος επαγγελματίας να μη μου κόψει; 

 

εκτός αν εννοείς τα διάσημα πρόστιμα σε πελάτες και μαγαζιά από τους υπαλλήλους τους σδοε που έβρισκαν στο δρόμο πολίτες τους εγραφαν για παράβαση και μετά ζητούσαν από αυτόν που έφαγε το πρόστιμο να καρφώσει και τον επαγγελματία. Σε αυτό έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουράζετε αλάνια, η όλη φασαρία απο τους περιπτεράδες δεν είναι για το 1% αλλά για να πληρώνονται μετρητά και κατα συνέπεια να ΜΗΝ κόβουν αποδείξεις όπως έχουν μάθει στην μαγκιά τόσα χρόνια να τρώνε τον ΦΠΑ.

 

Με το POS αυτό δεν μπορούν να το κάνουν, οπότε τσούζει

Πω ρε φιλεεε μας ξετρυπωσες..κ τωρα που εμαθες τα σατανικα μας σχεδια ολα τελειωσαν!Ακου τωρα να μαθαινεις..Ολα τα τσιγαρα καρτες εισιτηρια περιοδικα κτλ που ειναι με 1-3% ειναι αναγκαστικα τιμολογημενα,δεν τα παιρνεις αλλιως..Συνεπως πρεπει να φανουν στην ταμιακη οποτε δεν εχει λογο να μη σου κοψει αποδειξη..Ασε που δεν εχουν φπα αυτα τα προιοντα.Αναψυκτικα καποια σοκολατικα νερα κ καποια αλλα ειδη μπορουμε να τα παρουμε απο παρεμποριο.Τεσπα στο χερι του καθενα ειναι να ζητησει αποδειξη...Ζητα την αν δεν κοψει..κ εγω ζηταω μεχρι να μας γινει συνηθειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2017 στις 1:25 ΜΜ, vasilk είπε

Καμία (ή σχεδόν καμία) φορά δεν μου έδωσαν απόδειξη για το νεράκι του 0,50€.

Και τώρα πες μου εσύ. Πόσες φορές ζήτησες απόδειξη για το νεράκι του 0,50€; Και δεν εννοώ εσένα προσωπικά. Εννοώ και εσένα, και εμένα, και όλους.

Γιατί πιστεύεις πως φταίει μόνο ο περιπτεράς για την απόδειξη και όχι και εσύ; Ο περιπτεράς έχει και ένα κίνητρο, έχει μια δικαιολογία, θα βγάλει 5c-10c παραπάνω. Εσύ τι δικαιολογία έχεις και δεν ζητάς απόδειξη; Λέω ξανά, δεν εννοώ εσένα προσωπικά.

Εδώ όμως δεν συζητάμε για την φορολογία / φοροδιαφυγή του περιπτερά. Συζητάμε για το αν υπάρχει και πόσο είναι η επιβάρυνση στις πληρωμές με κάρτα και αν δικαιολογείται ο περιπτεράς να μετακυλήσει αυτό το κόστος στους πελάτες για τα προϊόντα όπου έχει μικρό κέρδος. Κάρτες κινητής τηλεφωνίας, τσιγάρα κτλ. Όχι τα νεράκια που είναι το καλύτερο προϊόν του περιπτερά. Πιο πολλά βγάζει πουλώντας 50€ νεράκια από τι πουλώντας 1000€ κάρτες και τσιγάρα.

Αγόρασε του εσύ νεράκια και ότι θέλεις ο περιπτεράς. Και απόδειξη, και πληρωμή με κάρτα  :lol:

Οταν σε τσουζει και εσενα η φορολογια σαν ελευθερο επαγγελματια ή επιχειρηματια, τοτε δε ζητας αποδειξη. Να ζητησω αποδειξη για τα 50 λεπτα να την κανω τι; Ας φοροδιαφυγει, δεν ειναι μεγιστανας, να ζησει προσπαθει. Οταν χωνουν 50αρια σε γιατρους σε μασουρια στην τσεπη ειναι καλα, αλλα να ζητησουμε απο τον περιπτερα αποδειξη για το νερο; Και στο κατω κατω οποιος θελει να πληρωνει με καρτα την ανανεωση, ας μην παει στο περιπτερο. Ας ανανεωσει online, να πληρωσει με Paypal, Χρεωστικη, BitCoin, μετοχες, ο,τι θελει...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ διασκεδαστικοί οι νεοέλληνες.

Νομίζουν ότι με τα μόνο με τα POS θα σωθούν χωρίς να παράγουν προιόντα ή υπηρεσίες με προστιθέμενη αξία.

Είναι τελικά λαός δεκτικός σε κάθε είδους φαντασίωση.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiabox είπε

Πολύ διασκεδαστικοί οι νεοέλληνες.

Νομίζουν ότι με τα μόνο με τα POS θα σωθούν χωρίς να παράγουν προιόντα ή υπηρεσίες με προστιθέμενη αξία.

Είναι τελικά λαός δεκτικός σε κάθε είδους φαντασίωση.

Καλα πηγαινε εσυ στην σπηλια σου τωρα και ασε τι θα κανουν οι νεοελληνες. Απο κριτικη του καναπε αλλο τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα θα απαντήσω εγώ σ αυτό γιατί είμαι ιδιοκτήτης περιπτέρου , τα τσιγάρα έχουν 2-3% κέρδος , οι κάρτες 1.5% ακριβώς . Δεν είναι νταβατζιλικι ούτε κέρδος παραπάνω , μας υποχρέωσε το κράτος να έχουμε αυτό το ++ ώστε να μην αγοράζετε από μας , εμείς αυτά τα έξτρα τα πληρώνουμε στο κράτος για κάθε κάρτα δεν τα κρατάμε . Καλή χρονιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...