Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε παιδια αλλα αυτός ειναι ενσωματωμένος στο χρονο  ομιλιας πού αγοραζει ο καταναλωτής.Δεν γαρφει στην αποδειξη αγοράς ξεχωριστο φπα Τον καταβάλει η εταιρεια οχι ο ψιλικατζής .Καλα τα λεει ο λογιστής.Όπως και το φορο κινητης

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Ναι ρε παιδια αλλα αυτός ειναι ενσωματωμένος στο χρονο  ομιλιας πού αγοραζει ο καταναλωτής.Δεν γαρφει στην αποδειξη αγοράς ξεχωριστο φπα Τον καταβάλει η εταιρεια οχι ο ψιλικατζής .Καλα τα λεει ο λογιστής.Όπως και το φορο κινητης

Κάπου μπερδεύτηκες... η δήλωση "οι κάρτες κινητής τηλεφωνίας δεν είχαν ποτέ ΦΠΑ" είναι 100% λανθασμένη.

Επίσης ο ΦΠΑ δεν ενσωματώνεται στο χρόνο ομιλίας, είναι ενσωματωμένος στην ονομαστική τιμή πώλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που απάντησε ο λογιστής, με τον τρόπο που το διατύπωσε(προφανώς ήθελε να πει κάτι άλλο), ήταν λάθος. Έγραψε(για τις κάρτες τουλάχιστον) ότι ποτέ δεν είχαν ΦΠΑ, ενώ πάντα είχαν.

Νομίζω το νόημα βγαίνει σωστό αφού λέγαμε ότι αν δεν κόψει απόδειξη ο περιπτεράς γλιτώνει το ΦΠΑ ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σωστα διατυπωμενη.Στην συγκεντρωτική του φπα του ψιλικατζη δεν θα μπει ποσο απο καρτα .................Ειτε κοψει ειτε δεν κοψει αποδειξη.Απο τι καταλαβα για τον ψιλικατζη μιλαμε και οχι γενικως.

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου μπερδεύτηκες... η δήλωση "οι κάρτες κινητής τηλεφωνίας δεν είχαν ποτέ ΦΠΑ" είναι 100% λανθασμένη.

Επίσης ο ΦΠΑ δεν ενσωματώνεται στο χρόνο ομιλίας, είναι ενσωματωμένος στην ονομαστική τιμή πώλησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Δεν ειναι σωστα διατυπωμενη.Στην συγκεντρωτική του φπα του ψιλικατζη δεν θα μπει ποσο απο καρτα .................Ειτε κοψει ειτε δεν κοψει αποδειξη.Απο τι καταλαβα για τον ψιλικατζη μιλαμε και οχι γενικως.

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ... αυτό που έγραψε, με τον τρόπο που το διατύπωσε, ήταν 100% λάθος. Διαφωνείς μαζί μου... συμφωνώντας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επι του θεματος που κουβεντιάζουμε στην ουσια εχει δίκιο ο λογιστής.Τωρα αν θες να παιξουμε με τις λεξεις..............:)

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, orck said:

Καλα το θυμομουν για τις καρτες ειναι οτι εγραψε o josua και εγω, https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TOPUP3ddd55af-62b0-4dd2-af9a-6c4de5de6e91

Αξία Χρόνου Ανανέωσης (Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24% και τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας 12%)

Ειναι δυνατον να μην εχει ΦΠΑ; Οχι φυσικα

Το οποιο ΦΠΑ περιλαμβανεται στην αξια της καρτας που αγοραζει ο περιπτερας / ψιλικατζης, δεν στο πουλαει εσενα με Φ.Π.Α. Ειναι απτα προιοντα που λεγονται προφορολογημενα, οπως και τα τσιγαρα. Πηγαινε αγορασε μια καρτα αυριο απο οποιο καταστημα θες και δες στο Φ.Π.Α. τι γραφει, και μετα ελα να μου πεις οτι εχω δικιο

8 minutes ago, Joshua21 said:

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ... αυτό που έγραψε, με τον τρόπο που το διατύπωσε, ήταν 100% λάθος. Διαφωνείς μαζί μου... συμφωνώντας :)

Ενταξει, ειχα αδικο. Εχει Φ.Π.Α. και τον συμφερει να μην κοψει για να το γλυτωσει....αλλος εξυπνακιας μας βρηκε.

Το να quotaris καποιον εντελως out of context για να δειξεις οτι εχεις δικιο απλα ειναι πολυ παιδιαστικο. Το context ηταν ο περιπτερας που δεν κοβει αποδειξη για να μην πληρωσει το Φ.Π.Α. Οι καρτες ομως για τον περιπτερα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Φ.Π.Α., ποτε δεν ειχαν. Απο τα 10€ που θα του δωσεις και τα 10 θα μπουν στην τσεπη του, κοψει δεν κοψει αποδειξη. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/23/2017 στις 12:15 ΜΜ, Predatorkill είπε

35% κερδος δουλευουν τα περιπτερα. Τουλαχιστον αυτο στη γειτονια μου (ο οποιος προσφατα ανοιξε και μινι μαρκετ σε αλλο σημειο). Αμα δεν εβγαζαν θα εκλειναν το ενα πισω απο το αλλο.

Στο θεμα, ο συγκεκριμενος δεν δεχεται να μου δωσει καρτα αν παω να πληρωσω με καρτα.

35% margin τα περίπτερα, είχαν περίπου το 2004, μεσοσταθμικά.

Αυτά που περιγράφεις, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για περίπτερα και ψιλικατζίδικα.

Επίσης, ένα προιόν που αφήνει κέρδος στο κατάστημα 1,5%, και πληρώνει προμήθεια στο POS 0,8-1,2%, και σε ότι μείνει, πληρώνει φορολογία, είναι λογικό να μην το θέλει, ή να του αυξάνει την τιμή.

Αυτό άλλωστε συμβαίνει και σε πολλά e-shop τεχνολογίας, με μικρά margins, όπου όταν πληρώνεις με κάρτα σου περνάνε την προμήθεια της κάρτας.

Οπότε, δεν ξέρω αν είναι νόμιμο, αλλά είναι λογικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Heybro είπε

What's up έχω. Βάζω 5αρα με χρεωστικη κάνω παρε μοίρασε. Στο καπάκι ξανά βάζω 5αρα με χρεωστικη περνω reload it και ακόμα ένα πάρε μοίρασε. 1400mb εντελώς δωρεάν για μένα και 600 για φίλους. 

ναι αλλα το παρε μοιρασε σου δινει για  2 μερες μονο ετσι δεν ειναι? και κατι πρεπει να δωσεις-θυσιασεις... ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, strawman είπε

Το οποιο ΦΠΑ περιλαμβανεται στην αξια της καρτας που αγοραζει ο περιπτερας / ψιλικατζης, δεν στο πουλαει εσενα με Φ.Π.Α. Ειναι απτα προιοντα που λεγονται προφορολογημενα, οπως και τα τσιγαρα. Πηγαινε αγορασε μια καρτα αυριο απο οποιο καταστημα θες και δες στο Φ.Π.Α. τι γραφει, και μετα ελα να μου πεις οτι εχω δικιο

Ενταξει, ειχα αδικο. Εχει Φ.Π.Α. και τον συμφερει να μην κοψει για να το γλυτωσει....αλλος εξυπνακιας μας βρηκε.

Το να quotaris καποιον εντελως out of context για να δειξεις οτι εχεις δικιο απλα ειναι πολυ παιδιαστικο. Το context ηταν ο περιπτερας που δεν κοβει αποδειξη για να μην πληρωσει το Φ.Π.Α. Οι καρτες ομως για τον περιπτερα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Φ.Π.Α., ποτε δεν ειχαν. Απο τα 10€ που θα του δωσεις και τα 10 θα μπουν στην τσεπη του, κοψει δεν κοψει αποδειξη. 

Προσπαθουμε να μην τσακωθουμε (μπορω να γραψω πολλα για να σε πικαρω, ας μην το φτανουμε εκει) ας προσπαθησουμε να συζητησουμε.
Αρα ο περιπτερας εχει συμφερον να μην κοψει αποδειξη (οχι για τον ΦΠΑ που εχει τελικα αλλα ειναι περασμενο στην αξια της καρτας) αλλα για να  δειξει μικροτερο τζιρο και αρα κερδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, orck said:

Προσπαθουμε να μην τσακωθουμε (μπορω να γραψω πολλα για να σε πικαρω, ας μην το φτανουμε εκει) ας προσπαθησουμε να συζητησουμε.
Αρα ο περιπτερας εχει συμφερον να μην κοψει αποδειξη (οχι για τον ΦΠΑ που εχει τελικα αλλα ειναι περασμενο στην αξια της καρτας) αλλα για να  δειξει μικροτερο τζιρο και αρα κερδη

Εγραψες ηδη πολλα, πηγαινε διαβασε το πρωτο σου ποστ προς εμενα.

Και οχι, δεν εχει συμφερον να μην κοψει αποδειξη σε τσιγαρα και καρτες. Ειδικα στις καρτες, ειναι οτι πιο ευκολο να αποδειχτει ποσες αγορασε και ποσες χτυπησε. Αφου οπως και να εχει, το κερδος του ειναι μηδαμινο , γιατι να μην τις κοψει?

Και τελοσπαντων, τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα? Το point ειναι οτι το να πληρωνεις με POS ειναι μια ΥΠΗΡΕΣΙΑ που σου προσφερει το καθε μαγαζι, και μιας και του κοστιζει του μαγαζιου για να στην προσφερει, θα πρεπει και εσυ να την πληρωσεις. Δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο.
 

PS1. Και οχι, Φ.Π.Α. δεν εχει, ουτε για τον περιπτερα ουτε για σενα που την αγοραζεις.

12 minutes ago, Joshua21 said:

strawman ok, ότι πεις

Προφανως και οτι πω. Η δουλεια μου ειναι, λες να την ξερεις καλυτερα απο μενα?

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ναι αλλα το παρε μοιρασε σου δινει για  2 μερες μονο ετσι δεν ειναι? και κατι πρεπει να δωσεις-θυσιασεις... ετσι δεν ειναι?

Το πάρε μοίρασε είναι για 1 μηνα και ανανεωνεται συνεχώς. Εχω πάρει 45gb και ποτέ δεν βάζω πακέτο ίντερνετ. Έχω 8.6gb τώρα και αν στείλω πάρε μοίρασε θα ανανεωθούν για 1 μηνα ακόμα και πάλι ξανά οπότε ανανεώνονται συνεχώς. Αυτό που λες είναι το πάρε δώσε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Προφανως και οτι πω. Η δουλεια μου ειναι, λες να την ξερεις καλυτερα απο μενα?

Τα γραφόμενα σου σχολίασα, και ειδικότερα την αποτυχία σου να αποδώσεις γραπτά αυτό που είχες στο μυαλό σου.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Joshua21 said:

Τα γραφόμενα σου σχολίασα, και ειδικότερα την αποτυχία σου να αποδώσεις γραπτά αυτό που είχες στο μυαλό σου.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο.

Ολοσωστα απεδωσα αυτα που ειχα στο μυαλο μου τα οποια ευτυχως ανταποκρινεται και με την πραγματικοτητα. Οι καρτες για τον περιπτερα ΔΕΝ εχουν Φ.Π.Α. Δεν ειναι εταιρια κινητης, περιπτερας ειναι. Οταν πουλαει και οταν αγοραζει καρτες δεν χρεωνεται ουτε πιστωνεται με Φ.Π.Α. Η αγορα μιας καρτας (και κατοπιν η πωληση της) για τον περιπτερα περναει ΟΛΟΚΛΗΡΗ σαν εξοδο / εσοδο, δεν υπαρχει πουθενα Φ.Π.Α. Στην δηλωση ΦΠΑ του οι καρτες πανε στη στηλη που απαλλασονται του Φ.Π.Α. Στα βιβλια του δεν γραφεται Φ.Π.Α. απο πωληση καρτων. Τι αλλο πρεπει να γινει για να πουμε οτι ενα προιον δεν εχει Φ.Π.Α.?

Να σου γραψω και το νομο? Αντε, παρε και το νομο

 

3. Τα πρόσωπα που μεσολαβούν για τη διάθεση των καρτών στο κοινό (περίπτερα κ.λπ.) θεωρείται ότι ασκούν απαλλασσόμενη από ΦΠΑ δραστηριότητα. Τα πρόσωπα αυτά δεν έχουν για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα τις υποχρεώσεις του ανωτέρω νόμου, αλλά ούτε και δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους που αφορούν
σε αυτή.


ΠΟΛ 1075/28.2.2000. 

Ακομα και στο link που εδωσε ο orck για να με βγαλει λαθος...σωστο με βγαζει

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TOPUP3ddd55af-62b0-4dd2-af9a-6c4de5de6e91

Βλεπεις κανα Φ.Π.Α στο χρονο ανανεωσης? Το ΕΦΚ το αφαιρει κανονικα, το Φ.Π.Α. που εχει που πηγε? 


Συνεχισε εσυ τωρα

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...