Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎23‎/‎12‎/‎2017 στις 10:29 ΜΜ, zio10 είπε

Είμαι περίεργος πόσοι πληρώνουν τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα με κάρτα!

εγω υπολογίζω οτι πληρωνω κάπου το 80 % των αγορών μου με κάρτα. Το 20 % είναι για καφέδες delivery και γενικά για περιπτώσεις που δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να την χρησιμοποιήσεις.

Στις ‎25‎/‎12‎/‎2017 στις 4:16 ΜΜ, jakegate7 είπε

Τι ελεγχο προσφερει το πλαστικο χρημα που δεν προσφερει το χαρτι που εχεις στην τσεπη σου?

μπορει το κράτος πολύ εύκολα να κάνει μια σύγκριση των χρημάτων που μπήκαν στον τραπεζικό λογαριασμό της επιχείρησης με τις αποδείξεις που έκοψε και τον ΦΠΑ που απέδωσε και να καταλάβει αν ο επιχειρηματίας είναι κλέφτης.

Στις ‎25‎/‎12‎/‎2017 στις 4:18 ΜΜ, vasilk είπε

Δεν το έχεις καταλάβει καλά. Το 1% είναι επί του τζίρου και όχι επί του κέρδους. Δηλαδή αν θεωρητικά όλοι θελήσουν να πληρώσουν με κάρτες (όπως θέλετε οι υπέρμαχοι των καρτών) τότε για ένα μικρό περίπτερο που κάνει 100.000€-120.000€ τζίρο αυτό μεταφράζεται σε 1000€-1200€ το χρόνο. Σε αυτό πρέπει να προσθέσεις και μίνιμουμ άλλα 150€ που είναι το κόστος του POS. Ας πούμε 1200€-1400€ το χρόνο για μια μικρή επιχείρηση που ίσα ίσα τα βγάζει πέρα. Καμία σχέση με τα 100€ που νομίζεις ότι είναι. Σου είπα, 150€ είναι το μίνιμουμ κόστος του POS.

Σου φαίνεται μικρό το ποσό; Γιατί δεν είναι. Φυσικά στην πράξη προς το παρόν είναι λιγότερο γιατί πολλοί επιλέγουμε να πληρώνουμε ακόμα με μετρητά αλλά όσο μεγαλώνει το ποσοστό όσων επιλέγετε κάρτες, τόσο μεγαλώνει αυτή η επιβάρυνση.

Μπορείς να πεις ότι δεν σε νοιάζει και ότι δεν είναι δικό σου προβλήματα αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι επιβάρυνση και πρόβλημα για τον περιπτερά / επιχειρηματία γενικά. Είναι και παραείναι.

Εύκολα κάνουμε τους λογαριασμούς των άλλων, αλλά συνήθως τους κάνουμε λάθος.

το κόστος του POS είναι εφάπαξ, δεν θα το υπολογίζεις στα ετήσια έξοδα της επιχείρησης. Κατά τα άλλα το ποσοστό της κράτησης είναι περίπου 1% επι του τζίρου. Ο χρήστης που παρέθεσες χρησιμοποίησε σαν παράδειγμα μια επιχείρηση που κάνει τζίρο 10 000 και άρα η προμήθεια της τράπεζας θα είναι 100 ευρώ κι εσυ για να σου βγει πιο μεγάλο το νούμερο χρησιμοποίησες μια επιχείρηση που κάνει τζίρο 100000 και άρα η προμήθεια θα είναι 1000. Το ίδιο πράγμα λέτε δηλαδή, οτι όταν ο έμπορος πουλάει ένα αντικείμενο που κοστίζει 10 ευρώ θα δώσει 1 λεπτό στην τράπεζα. Εγω πιστευω οτι αν κάποιος πουλάει με κέρδος 1 λεπτό στα 10 ευρώ πρέπει να κλείσει ούτως η άλλως και να μην περιμένει ούτε την τράπεζα ούτε τα POS. Το γεγονός βέβαια οτι δεν κλείσανε μαζικά ψιλικατζίδικα, περίπτερα, καφετέριες κτλ μας λέει οτι κανένας δεν δούλευε με κέρδος 1%.

Τωρα επι της ουσίας το πλαστικό χρήμα και οι ηλεκτρονικές συναλλαγές πρέπει να γενικευτούν όσο το δυνατόν περισσότερο προκειμένου να περιοριστεί το φαινόμενο της μη απόδοσης ΦΠΑ. Αν τα καταστήματα νιώθουν οτι δεν βγαίνουν με το 1 % προμήθεια του POS μπορούν είτε να πιέσουν τις τράπεζες για να πέσει το ποσοστό, είτε να καλύψουν αυτό το ποσοστό αυξάνοντας τις τιμές είτε να κλείσουν. Ο κάθε καταστηματάρχης ξεχωριστά ας κάνει τα κουμάντα του. 

Επεξ/σία από gassim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/2/2018 στις 10:55 ΜΜ, strawman είπε

Σαν λογιστης εχω για πελατες καμποσα ψιλικατζιδικα και περιπτερα. Απο 200 μεχρι 600€ την μερα πουλανε τσιγαρα και καρτες. 

Εντελως χαζο επιχειρημα. Καταρχας, γιατι προφανως και πληρωνεις παραπανω ηδη. Οτιδηποτε σου παρεχει το καταστημα προσαυξανει τις τιμες. Στην περιπτωση του wi-fi βεβαια, το κοστος ειναι μηδαμινο, μιας και ουτως η αλλος θα ειχε τηλεφωνο και κατα 99.9% Internet, ασχετος αν το ηθελε για τους πελατες η οχι. 

Στην προκειμενη περιπτωση ζητας μια υπηρεσια την οποια για να στην παρεχει ο περιπτερας του κοστιζει. Ε να μη σε χρεωσει? Απτην τσεπη του να πληρωσει για να σου παρεχει εσενα υπηρεσια? Τα πατατακια τοτε γιατι τα πληρωνεις? Γιατι δεν τα παιρνεις και αυτα τζαμπα?

Ναι σε ένα πακέτο τσιγάρα η προμήθεια που του κρατάει η τράπεζα για χρήση του pos είναι περίπου 0,05. Ευχαρίστως να μου τα χρεώσει, αν και κάτι μου λέει ότι η φασαρία δεν γίνεται για το 1% που θα κρατήσει η τράπεζα αλλά για το 24% του ΦΠΑ που δεν θα μπορέσει να κλέψει από τον πελάτη του επειδή θα υποχρεωθεί να κόψει απόδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, opcorsa είπε

 

ειδικα τωρα με τον "νομο" που αν κανεις ανανεωση και βαλεις ιδιο πακετο τα λεπτα που "ληγουν" προσθετονται στα καινουρια, ειναι win- win

Για παμε παλι σε αυτο εδω, δεν εχω ιδεα τι παιζει τυπε :)

45 λεπτά πριν, gassim είπε

Ναι σε ένα πακέτο τσιγάρα η προμήθεια που του κρατάει η τράπεζα για χρήση του pos είναι περίπου 0,05. Ευχαρίστως να μου τα χρεώσει, αν και κάτι μου λέει ότι η φασαρία δεν γίνεται για το 1% που θα κρατήσει η τράπεζα αλλά για το 24% του ΦΠΑ που δεν θα μπορέσει να κλέψει από τον πελάτη του επειδή θα υποχρεωθεί να κόψει απόδειξη.

Οχι, αυτα δεν γινονται στην Ελλαδα. Μικροτητες και κακιες ειναι αυτα για να πληγουν οι επαγγελματιες.
Βεβαια τα καλα μασηματα δεν γινονται απο τους ψιλικατζηδες αλλα απο τους υπουργους με τις μιζες, αλλα τι να πεις για αυτους;
Σταματησα να πηγαινω στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας γιατι συστημα δεν εκοβε αποδειξεις, μια μερα του λεω "θελω αποδειξη" και εκανε σαν τρελος, μου εβγαζε απο συρταρια αποδειξεις να μου δωσει, ασχετες με εμενα, πιθανος και αλλες ημερομηνιες.
Απο τοτε δεν ξαναπατησα, εγω εχασα η αυτος; ΟΕΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Για παμε παλι σε αυτο εδω, δεν εχω ιδεα τι παιζει τυπε :)

Οχι, αυτα δεν γινονται στην Ελλαδα. Μικροτητες και κακιες ειναι αυτα για να πληγουν οι επαγγελματιες.
Βεβαια τα καλα μασηματα δεν γινονται απο τους ψιλικατζηδες αλλα απο τους υπουργους με τις μιζες, αλλα τι να πεις για αυτους;
Σταματησα να πηγαινω στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας γιατι συστημα δεν εκοβε αποδειξεις, μια μερα του λεω "θελω αποδειξη" και εκανε σαν τρελος, μου εβγαζε απο συρταρια αποδειξεις να μου δωσει, ασχετες με εμενα, πιθανος και αλλες ημερομηνιες.
Απο τοτε δεν ξαναπατησα, εγω εχασα η αυτος; ΟΕΟ

Μέχρι τώρα τα λεπτά που περίσσευαν πήγαιναν χαμένα, πλέον αν βάλεις το ίδιο πακέτο πριν λήξει το προηγούμενο μεταφέρονται και τα λεπτά που έχουν μείνει.

Δεν ξέρω αν ισχύει και για mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, orck είπε

Για παμε παλι σε αυτο εδω, δεν εχω ιδεα τι παιζει τυπε :)

Οχι, αυτα δεν γινονται στην Ελλαδα. Μικροτητες και κακιες ειναι αυτα για να πληγουν οι επαγγελματιες.
Βεβαια τα καλα μασηματα δεν γινονται απο τους ψιλικατζηδες αλλα απο τους υπουργους με τις μιζες, αλλα τι να πεις για αυτους;
Σταματησα να πηγαινω στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας γιατι συστημα δεν εκοβε αποδειξεις, μια μερα του λεω "θελω αποδειξη" και εκανε σαν τρελος, μου εβγαζε απο συρταρια αποδειξεις να μου δωσει, ασχετες με εμενα, πιθανος και αλλες ημερομηνιες.
Απο τοτε δεν ξαναπατησα, εγω εχασα η αυτος; ΟΕΟ

οτι ειπα...

πχ εχεις 100 λεπτα που ληγουν σημερα το βραδυ, αν ανανεωσεις το προγραμμα σου με πακετο πχ 200 λεπτων, θα εχεις 300 λεπτα που ληγουν σε εναν μηνα απο τωρα, δηλαδη τα 100 δεν θα ληξουν αλλα θα προστεθουν με τα καινουργια..

5 ώρες πριν, Heybro είπε

Θέλει 2 5αρες και θα πάρεις 1200mb reload it. Με τις 2 5αρες κερδίζεις δεύτερο πάρε μοίρασε ενώ με μια 10αρα όχι. Έτσι βάζω 2 3 χρόνια τώρα και ποτέ δεν βάζω πακέτο ίντερνετ έχω πάρει περίπου 45gb από πάρε μοίρασε εντελώς δωρεάν. 

τι καρτα εχεις τυπε? γιατι εγω με απλο whats up θελω απο 10 και πανω για να παρω bonus mb ... και μετα μου δινει κωδικο reload it και παρεδωσε αλλα απο 10 και πανω...

χανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, opcorsa είπε

οτι ειπα...

πχ εχεις 100 λεπτα που ληγουν σημερα το βραδυ, αν ανανεωσεις το προγραμμα σου με πακετο πχ 200 λεπτων, θα εχεις 300 λεπτα που ληγουν σε εναν μηνα απο τωρα, δηλαδη τα 100 δεν θα ληξουν αλλα θα προστεθουν με τα καινουργια..

τι καρτα εχεις τυπε? γιατι εγω με απλο whats up θελω απο 10 και πανω για να παρω bonus mb ... και μετα μου δινει κωδικο reload it και παρεδωσε αλλα απο 10 και πανω...

χανω κατι?

What's up έχω. Βάζω 5αρα με χρεωστικη κάνω παρε μοίρασε. Στο καπάκι ξανά βάζω 5αρα με χρεωστικη περνω reload it και ακόμα ένα πάρε μοίρασε. 1400mb εντελώς δωρεάν για μένα και 600 για φίλους. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, divo said:

Αλλαξε η προμηθεια στα τσιγαρα και στις καρτες απο τοτε που μπηκαν τα Pos? 

;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πανεξυπνο ποστ. Βαζεις και χαμογελακια στο τελος, σε περιπτωση που μας ξεφυγε ποσο εξυπνο ηταν το post να το καταλαβουμε..

Οχι, η προμηθεια δεν αλλαξε, αυτο που αλλαξε ειναι οτι τωρα χρεωνονται ΕΞΤΡΑ προμηθεια. Τα τσιγαρα κια οι καρτες ουτως η αλλος ΦΠΑ δεν εχουν οποτε δεν του κοστιζε τιποτα να κοψει αποδειξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, strawman είπε

Πανεξυπνο ποστ. Βαζεις και χαμογελακια στο τελος, σε περιπτωση που μας ξεφυγε ποσο εξυπνο ηταν το post να το καταλαβουμε..

Οχι, η προμηθεια δεν αλλαξε, αυτο που αλλαξε ειναι οτι τωρα χρεωνονται ΕΞΤΡΑ προμηθεια. Τα τσιγαρα κια οι καρτες ουτως η αλλος ΦΠΑ δεν εχουν οποτε δεν του κοστιζε τιποτα να κοψει αποδειξη. 

Τα τσιγαρα και οι καρτες δεν εχουν ΦΠΑ; Τι ειναι; Ειδη αναγκης; Εδω τα βιβλια, τα τροφιμα και το κρανος ασφαλειας για την μοτοσυκλετα εχουν ΦΠΑ
Περιπτεραδες και ψιλικατζηδες τρελανετε μας και αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, orck said:

Τα τσιγαρα και οι καρτες δεν εχουν ΦΠΑ; Τι ειναι; Ειδη αναγκης; Εδω τα βιβλια, τα τροφιμα και το κρανος ασφαλειας για την μοτοσυκλετα εχουν ΦΠΑ
Περιπτεραδες και ψιλικατζηδες τρελανετε μας και αλλο.

Δεν ειμαι ουτε περιπτερας ουτε ψιλικατζης. Λογιστης ειμαι. Και ναι, τα τσιγαρα και οι καρτες δεν εχουν Φ.Π.Α. Ποτε δεν ειχαν.
Αμαθεις του forum, τρελανετε μας και αλλο ;)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες τουλάχιστον ανήκουν σε ειδικό καθεστώς, έχουν ΦΠΑ το οποίο είναι ενσωματωμένο στην ονομαστική αξία της κάρτας και το αποδίδει ο εκδότης(η επιχείρηση που παρέχει τις υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας). Το κράτος θα πάρει το ΦΠΑ του από αυτές σε κάθε περίπτωση, κόψει δεν κόψει απόδειξη ο μεταπωλητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΦΚ δεν εισπρατεται σαν ΦΠΑ, εχει αλλα κολπα κρυψιματος και κλοπης; Φορος  δεν ειναι και αυτος που εισπρατεται απο τον πελατη και ο εμπορος εχει υποχρεωση να αποδωσει αυτουσιο στο κρατος; Χωρις να κοβωνται αποδειξεις πως αποδιδεις τον φορο των πελατων αυτων;
Στις καρτες εαν εχω καταλαβει καλα το ΦΠΑ αποδιδεται απο την αξια της καρτας και την αποδωση την κανει η εταιρια κινητης; Οποτε εδω δεν παιζει φπα κλοπη αλλα αποκρυψη εισοδηματος μονο;
Εννοεις οτι πραγματικα δεν εχουν ΦΠΑ;
Ειλικρινης ερωτηση, εαν θες να ειρωνευτεις δεν εχω προβλημα, ελευθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το θυμομουν για τις καρτες ειναι οτι εγραψε o josua και εγω, https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TOPUP3ddd55af-62b0-4dd2-af9a-6c4de5de6e91

Αξία Χρόνου Ανανέωσης (Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24% και τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας 12%)

Ειναι δυνατον να μην εχει ΦΠΑ; Οχι φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Ρε παιδιά αφού απαντάει λογιστής, πιο πιθανό είναι να ξέρει ή να μη ξέρει; :)

Αυτό που απάντησε ο λογιστής, με τον τρόπο που το διατύπωσε(προφανώς ήθελε να πει κάτι άλλο), ήταν λάθος. Έγραψε(για τις κάρτες τουλάχιστον) ότι ποτέ δεν είχαν ΦΠΑ, ενώ πάντα είχαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...