Προς το περιεχόμενο

Είναι το iPhone X μία απογοήτευση; Αυτό πιστεύουν επενδυτές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από 300 μέτρα πτώση,ούτε μισή κινέζικη βίδα δεν θα μείνει.απο την άλλη αν ισχύει αυτό,συμφέρει να το πάρει ένας οικοδόμος που ρίχνει μπετά σε πολυκατοικία η ένας καθαριστής τζαμιών σε ουρανοξύστη.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 σελίδες σχόλια επειδή οι αναλυτές πιστεύουν ότι το Χ δεν είναι καλό...

 

Τώρα τι κάνω; Ακυρώνω την παραγγελία και πουλάω και τις μετοχές μου;

Τους γράφω στα @@ μου και συνεχίζω ακάθεκτος;

Γελάω με τα χάλια μερικών εδώ μέσα που βγάζουν χολή για κάτι που δεν τους αφορά και δε θα το αγόραζαν ποτέ;

Γελάω με μερικούς ψεύτες που καταθέτουν "εμπειρίες ζωής" για να στηρίξουν την παπαριά τους;

 

Γελάω γενικότερα. Μετοχές δε θα πουλήσω και την παραγγελία δε θα την ακυρώσω. Δε με πείσατε.

Αναλυτές που γράφουν σε περιοδικά/sites για μισθό, εξ ορισμού δεν είναι πλούσιοι γιατί αν ήταν, δε θα έγραφαν, θα αγόραζαν μετοχές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά θα συμφωνήσω με apple fan. Σου είχα γράψει κάτι αντίστοιχο σε άλλο thread. Καλά κάνουν όσοι το αγοράζουν (και δεν μας τα ζαλίζουν με την μιζέρια τους για το πως το αγοράσανε, όπως ο παραπάνω). Σε δημόσια φόρουμ όμως, όλες οι διαστάσεις του προϊόντος είναι ανοικτές προς συζήτηση, ακόμα και η υπερκοστολόγηση.

 

Φυσικά και αν θέλεις ios το X είναι ότι καλύτερο, ο αντίλογος των hater όμως πυροδοτείται όταν βλέπουμε άμυαλο κόσμο να υπερασπίζεται, φανατικά, πανάκριβα προϊόντα.

Δε ξέρω τι λες, εγώ S7 edge έχω. :devil:

 

Επίσης, τι θα πει "υπερασπίζεται φανατικά πανάκριβα προϊόντα"; Τι ακριβώς σε ενοχλεί; Το ότι υπερασπίζεται το προϊόν που αγόρασε; Δικαίωμά του. Το ότι το κάνει φανατικά; Αυτό όντως μπορεί να είναι ενοχλητικό. Το ότι αγόρασε ένα πανάκριβο προϊόν; Δικά του είναι τα λεφτά, άλλος τα καπνίζει τσιγάρα. Εν ολίγοις, το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως "προκλητικό" και αφορμή για επικριτικά σχόλια, είναι το ύφος κάποιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κουραστει τελικα με οτι διαβαζω κατα καιρους σε οτι αναρτηση γραφετε για την apple.φενετε οτι εμείς οι Έλληνες τα ξέρουμε όλα και βγάζουμε λάθος όλους τους τεχνικούς που έβγαλαν σε όλες τις μετρήσεις το χ πρώτο.ηθελα να ξερα αν από εσάς που το κράζετε το έχετε δουλέψει έστω μια ώρα το κινητό.και ναι δεν έχει καινοτομίες!Δεν είμαι fan της apple αλά κάτι που δεν το ξέρω και δεν το γνωρίζω δεν μπορώ να το κρίνω.αλα οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε «να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε»ήθελα να ξερα ποσο σας γλεντάει η apple και βγάζετε χολή που πιστεύετε ότι θα κλείσει κιόλας.λοιπόν επειδή εγώ είμαι κάτοχος του και άρα έχω άποψη από πρώτο χέρι και όχι τι άκουσα και τι μου είπανε και τι είδα σε βιντεάκια στο youtube η συσκευή είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η apple.το μόνο αρνητικό είναι τα 200€ παραπάνω που κοστίζει από τα προηγούμενα.εγω προσωπικά αν δεν πούλαγα το 6s plus 600€ δεν θα το έπερνα.ενα ακόμα μειονέκτημα της apple είναι και η μεταπώληση!Ξεχασα εσείς με τα android είστε και σε αυτό μπροστά!το παίρνεις 800 και στο δίμηνο έχει 500 στο σκρουτζ και μετά από δυο χρόνια αν το δώσεις στο 100αρικο λες και ευχαριστώ!τεσπα επειδή γενικά σε όλα τα θέματα εμείς σαν λαός είμαστε ειδήμονες σε όλα δεν θέλω να το συνεχίσω αλά πραγματικά χαλαρώστε λίγο ο καθένας έχει τους λόγους του για το κινητό που πέρνει και δεν χρειάζεται να κρίνουνε τις επιλογές του.καλες γιορτές εύχομαι και υγεία σε όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple facing trillion dollar lawsuit for reducing processing speed of aging iPhones

 

https://www.rt.com/business/414355-apple-lawsuits-trillion-slowing-phones/

 

Ανδροιδ fanboys ζηλευετε γιατι η δικια σας εταιρια δεν σας κανει τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κουραστει τελικα με οτι διαβαζω κατα καιρους σε οτι αναρτηση γραφετε για την apple.φενετε οτι εμείς οι Έλληνες τα ξέρουμε όλα και βγάζουμε λάθος όλους τους τεχνικούς που έβγαλαν σε όλες τις μετρήσεις το χ πρώτο.ηθελα να ξερα αν από εσάς που το κράζετε το έχετε δουλέψει έστω μια ώρα το κινητό.και ναι δεν έχει καινοτομίες!Δεν είμαι fan της apple αλά κάτι που δεν το ξέρω και δεν το γνωρίζω δεν μπορώ να το κρίνω.αλα οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε «να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε»ήθελα να ξερα ποσο σας γλεντάει η apple και βγάζετε χολή που πιστεύετε ότι θα κλείσει κιόλας.λοιπόν επειδή εγώ είμαι κάτοχος του και άρα έχω άποψη από πρώτο χέρι και όχι τι άκουσα και τι μου είπανε και τι είδα σε βιντεάκια στο youtube η συσκευή είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η apple.το μόνο αρνητικό είναι τα 200€ παραπάνω που κοστίζει από τα προηγούμενα.εγω προσωπικά αν δεν πούλαγα το 6s plus 600€ δεν θα το έπερνα.ενα ακόμα μειονέκτημα της apple είναι και η μεταπώληση!Ξεχασα εσείς με τα android είστε και σε αυτό μπροστά!το παίρνεις 800 και στο δίμηνο έχει 500 στο σκρουτζ και μετά από δυο χρόνια αν το δώσεις στο 100αρικο λες και ευχαριστώ!τεσπα επειδή γενικά σε όλα τα θέματα εμείς σαν λαός είμαστε ειδήμονες σε όλα δεν θέλω να το συνεχίσω αλά πραγματικά χαλαρώστε λίγο ο καθένας έχει τους λόγους του για το κινητό που πέρνει και δεν χρειάζεται να κρίνουνε τις επιλογές του.καλες γιορτές εύχομαι και υγεία σε όλους.

1-Η apple το 6s plus το έχει καινούριο 549. Άν το έδωσες 600 εσύ περαστικά στον αγοραστή.

2-Μπορεί τα android να ξεκινάνε όπως όλα τα πράγματα στην ζωή ακριβά, τηλεοράσεις κλπ...σωστά και όλα πρέπει να πέφτουν. Για αυτό δεν αγοράζουμε android τον πρώτο μήνα, ούτε τηλεοράσεις κ.α. Μόνο αυτοί που θέλουν Unboxing και "καίγονται".

3-Άν το πάρεις 500 και σε δύο χρόνια το δώσεις 250 είναι το ίδιο πράγμα με τα Iphones. (άν και πλέον τα Iphones τελειώσανε στο θέμα τιμή, πέφτει πολύ σφάξιμο στις αγγελίες, ψάξε).

4-Χαλαροί είμαστε.

5-Καλές οι επιλογές αλλά να μην λέμε λαλακίες για να τις δικαιολογήσουμε και παραπλανούμε τον κόσμο.

6-ένα faceid έχει και μία Oled οθόνη. Φωνάζατε οτι δεν μπορούσατε να ζήσετε χωρίς το touchid και θάβατε τις Super Amoled για τις LCD...και ακόμη δεν είδαμε τίποτε. Να μην το συνεχίσω.

Όλα αυτά κάπως λέγονται...βρές το μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας γλενταει καμία apple παιδιά.δεν έχουμε κάποια εταιρεία που να βγάζει Smartphones και να φοβόμαστε μήπως μας την κλείσει η Apple.τους κατόχους I phone γλενταει που βγάζει χρήμα πουλώντας τους φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κούρασε αφάνταστα το λειτουργικό των Windows Phone, 3-4 χρόνια έχω το lumia 1020 και ακομα δεν αξιοθηκα να δω φτιαγμενες σωστα εφαρμογές και απο τους επισημους developer, παρα μόνο απο τριτους και αυτες με πολλα προβλήματα.
Σαν ποιοτητα κατασκευής? Αψογη η Nokia, το κινητο μου ειναι σαν καινούργιο μετα από τόσα χρόνια.. στα περι software? Πάτος.

Που θέλω να καταλήξω.. προ 1 εβδομάδας άρχισα να ψάχνω για νέα συσκευή.. τα Android τα απέκλεισα, όχι επειδή τα κατακρίνω ή λέω ότι είναι κακό λειτουργικό.. ίσα ίσα, απλά ήθελα να σπαταλήσω πολλά λεφτά για κινητό για το shopping therapy. Να τονίσω ότι είμαι απο αυτούς που φωνάζουν ότι δεν αξίζει να δώσει πάνω από 200-300 ευρώ για smartphone.
Στην αρχή γλυκοκοίταζα το 7plus 32gb.. Μετά είπα, δεν βαριέσαι, αφού θα πετάξω που θα πετάξω λεφτά για ένα κινητό ας πάρω κάτι φετινό.
Μπήκα στο τρυπάκι για το 8plus και το X.. 900 το ένα 1100 το άλλο. Reviews στο youtube άπειρα.. πήγα και στο Γερμανό για να τα δω και τα 2 από κοντά.
Το 8plus με κέρδισε με την μια αν και προτιμούσα την λίγο μεγαλύτερη ασφάλεια της αλουμινένιας πλάτης του 7plus.
Το X αν και πιο λεπτό από το 8plus, το design του μου φαινόταν πιο χοντροκοψιά απο το 8plus..

Το ξεκλείδωμα του 8plus με ένα πάτημα.. του X κοίταγμα (1 κίνηση), gesture μέχρι τέρμα πάνω (2η κίνηση).

Νυχτερινές φωτογραφίες? 1 κλικ πάνω το 8plus..
Σε όλα τα άλλα? Πανομοιότυπα.

Έδωσα 900 για το 8plus.. δεν με κέρδισε το Χ.
Το faceID είναι όντως καινοτόμο.. λειτουργικά όμως η Apple δεν το έδωσε με τον πιο ωραίο τρόπο, κάνοντας το να μην παρέχει μεγαλύτερη ευκολία από το Touch ID.
Όπως πολύ ορθά διάβασα στην πρώτη σελίδα κάποιος ανέφερα την φράση "beta tester".. Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ στον υπάλληλο στον Γερμανό όταν συζητούσαμε για αυτά τα 2 κινητά (γνωστός μου). Το Χ με κάνει να νιώθω ότι η Apple έβγαλε beta έκδοση μιας νέας εικόνας στα iPhone η οποία όμως θα γίνει πολύ καλύτερη στις επόμενες γενιές, που σίγουρα και θα είναι.

Οπότε πήρε ένα "no no" από εμένα και προτίμησα να κρατήσω αυτά τα +200 ευρώ γιατί δεν με κέρδισε η συσκευή σε σημείο να πω, χαλάλι..

Δεν είμαι Apple fan, πρώτη φορά κάνω αγορά iPhone..
Αν τα αξίζει τα 900 που έδωσα ένα κινητό? Όχι αλλά γούσταρα να τα δώσω.. Αν έχω εντυπωσιαστεί με το κινητό? Φυσικά.. έρχομαι από ένα αστέρι σαν κατασκευή Lumia με ένα πολύ σάπιο software.. Λογικό να εντυπωσιαστώ με την ευκολία και την ομορφιά του iOS, και την χλειδάτη εμφάνιση της συσκευής (μιας και ένα τεράστιο κομμάτι αγοραστών το παίρνουν για την ομορφιά του).
Και όχι δεν είμαι κανάς λεφτάς.. απλά ήμουν σε φάση, και προφανώς στην άνεση αυτή τη χρονική στιγμή, να μου πάρω ένα καλό δώρο φέτος.

Αρκετά σας κούρασα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το έδωσα δεν νομίζω να έκανε 599 το Σεπτέμβρη και ήταν το 64.επισης δέχομαι τον αντίλογο για κάποιον που ξέρει και γνωρίζει και όχι από κάποιον που θα πει κάτι απλά για να το πει.οσο αφορά τις καινοτομίες αν κάποιος έχει δουλέψει με το trackpad σε mac τότε θα καταλάβει τι σημαίνει Iphone χωρίς home button.για την κάμερα και για το πως τρέχει το κινητό δεν χρειάζεται να πούμε κάτι.τεσπα δεν είναι το θέμα εκεί το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που σχολιάζουνε το έχουνε δει στο public άντε και σε κανένα γερμανο.ας αφήσουμε τους χρήστες να το κρίνουνε.δεν μπορώ εγω να κρίνω το s8 που απλά το είδα σε ένα κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και πρωτοποριακό μην τρελαθούμε, άσχετα αν η εταιρία το πλάσαρε σαν πρωτοποριακό.

Ειναι πρωτοποριακό σαν ένα από τα πιο άσχημα κινητά που έχουν βγει σαν το πρώτο που αφαίρεσε το εξαιρετικο Fingerprint και έβαλε το αθλιο face id. Γενικά και κινητό με 1" οθόνη να βγάλει η Apple οι φανς θα τρέξουν έτσι έμαθαν και τους αρέσει κιόλας και χαίρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απλά για γέλια. Πάλι ακριβό είναι σε σχέση με τις διαθέσιμες επιλογές και κανείς δε νοιάζεται πως ξεφτιλίστηκες για να το αγοράσεις.

 

Απλά είσαι η απόδειξη της κατάντιας της χώρας, ο κλασσικός κουτοπόνηρος ελληναράκος που νομίζει πως όλος ο κόσμος γυρίζει γύρω του και νοιαζόμαστε πως το αγόρασες, το μισό φόρουμ σε έκραξε για το γραφικότατο σχόλιο σου, που επιβεβαιώνει την εικόνα που έχουν οι Ευρωπαίοι για τους ζήτουλες και τους "ζουν-πάνω-απο-τις-δυνατότητες-τους", έλληνες.

Ξεφτιλιστηκα για να το παρω; Οτι πεις γραφικε hater. Ποιος σου ειπε οτι νομιζω οτι ο κοσμος γυριζει γυρω μου καημενε; Ουτε διαφημισα πουθενα οτι πηρα το Χ. Χεστηκα αν νοιαζεσαι εσυ και τι λες εσυ και το φορουμ που πηρα ενα iphone πολυ φθηνα οπως κανω συχνα πυκνα γιατι κανω αγοραπωλησιες. Δεν θα επιβαλλεις τιποτα στην τσεπη μου. Αγορασε εσυ λοιπον ενα huawei με 200€ να το παιζεις εμπειρος κι ασε εμενα να παιρνω Χ με τα ιδια χρηματα. Εκτος κι αν νομιζεις οτι ποιοτικα ειναι ιδια σε υλικο κατασκευης, αξιοπιστια λογισμικου, δυνατοτητες benchmarks, φωτογραφιας, μπαταριας κλπ. Ουτε το ψωνιο παιζω ουτε τιποτα. Απλα το ανεφερα σαν σχολιο για να δειξω οτι υπαρχει και κοσμος που το παιρνει χωρις να στερειται παρα την υψηλη τιμη του. Γκε γκε γραφικε ελληναρά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ political correctness κ υποκρισιουλα εχει πεσει εδω μεσα

 

απο την στιγμη που αναρτωνται τοπικς σε φορουμ ο σχολιασμος κ η κριτικη ειναι δεδομενη κ αφηστε τα αυτα τα δικα μου ειναι τα λεφτα οτι θελω τα κανω γιατι οι επιλογες σου παιρνουν στο λαιμο τους κ εμενα που δεν ακολουθω τα κενα περιεχομενου τρεντς του κωλου

 

αλλιως να γραφετε ανακοινωθεντα χωρις δυνατοτητα σχολιασμου κ να παραμυθιαζεστε μεταξυ σας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ political correctness κ υποκρισιουλα εχει πεσει εδω μεσα

 

απο την στιγμη που αναρτωνται τοπικς σε φορουμ ο σχολιασμος κ η κριτικη ειναι δεδομενη κ αφηστε τα αυτα τα δικα μου ειναι τα λεφτα οτι θελω τα κανω γιατι οι επιλογες σου παιρνουν στο λαιμο τους κ εμενα που δεν ακολουθω τα κενα περιεχομενου τρεντς του κωλου

 

αλλιως να γραφετε ανακοινωθεντα χωρις δυνατοτητα σχολιασμου κ να παραμυθιαζεστε μεταξυ σας

 

Ε ναι φυσικα γιατι αν παρω εγω ενα iphone ως γνωστον παρασυρει και σενα και πρεπει να το παρεις κι εσυ ε; Δεν εχεις επιλογη φυσικα! Τι αλλο θα διαβασουμε θεε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...