Προς το περιεχόμενο

Είναι το iPhone X μία απογοήτευση; Αυτό πιστεύουν επενδυτές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά το αγόρασα και εγώ (ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΤΙΜΗ γιατί δημιουργεί ΑΝΟΔΙΚΗ ΤΑΣΗ) αλλά προφανώς και δεν το έδωσα ΜΕΤΡΗΤΑ αλλά με κάρτα σε 48 δόσεις στην Vodafone χωρίς συμβόλαιο (25 ευρώ τον μήνα βγαίνει, οσα πετάνε μερικοί σε τσιγάρα και καφέδες)

4χρονια δοσεις για ενα κινητο.Αναρωτιεμαι μετα τα 2 πρωτα χρονια που θα τελειωσει και η εγγυηση πως θα εισαι ψυχολογικα αν παθει κατι το κινητο που ακομα θα το χρωστας σε δοσεις :o

 

Και αν παθει καμια ζημια στην πλατη, τοτε να δω πως θα δωσεις τα 500ευρω για επισκευη :(

 

Καλοριζικη η νεα συσκευη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το παρατραβάτε με το "δεν έχουν να φάνε και αγοράζουν iPhone με 1200 ευρώ" απλά να σας πω πως στην Αμερική και ειδικά ΝΥ στο Bronx αν πάτε ή στο Metro ο μέσο ΑφροΑμερικανός που ΔΕΝ έχει την ίδια δουλειά με ενα λευκό (συνήθως κατώτερη ή ζει με επίδομα) μια χαρά κυκλοφορεί με το latest iphone στο χέρι και τα ασύρματα ακουστικά...

Προσωπικά το αγόρασα και εγώ (ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΤΙΜΗ γιατί δημιουργεί ΑΝΟΔΙΚΗ ΤΑΣΗ) αλλά προφανώς και δεν το έδωσα ΜΕΤΡΗΤΑ αλλά με κάρτα σε 48 δόσεις στην Vodafone χωρίς συμβόλαιο (25 ευρώ τον μήνα βγαίνει, οσα πετάνε μερικοί σε τσιγάρα και καφέδες)

Το 8 και το 8 Plus πουλάνε ΠΙΟ ΠΟΛΥ για ένα απλό λόγο 

Πρώτον το Χ (10) βγήκε ως επετειακό και σε λίγα αντίτυπα και δεν υπήρχε διαθεσιμότητα

Ισως επίτηδες αυτό για να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή αλλά και να μην επισκιάσει εντελώς το 8/8plus κάτι που τελικά μάλλον δεν τον κατάφεραν

Επίσης απο δική μου εμπειρία οικογενειακή:

Η Vodafone (λογικά και οι άλλες εταιρείες παγκόσμια;; ;) το έδινε, μέχρι πριν μερικές ημέρες, με επιδότηση 100 ευρώ και σου αγόραζαν το παλιό με 150-300 ευρώ αναλόγως το μοντέλο άρα κάποιος αγόραζε νέο τηλέφωνο με μίνιμουμ -250 ευρώ πχ στο iPhone 6

Aν τώρα κάποιος είχε και συμβόλαιο πάνω απο 35 ευρώ, έπαιρνε και επιδότηση άλλα 150-180 ευρώ αρα μιλάμε για συνολικό κέρδος 400++ ευρώ

Ετσι πολλοί σκέφτηκαν με καθαρά οικονομικούς λόγους και το προτίμησαν (και καλά έκαναν) το 8 ή 8 plus και με 2 χρονια εγγύηση οθόνης

Εγώ επέλεξα μετά από 4 χρόνια με το iPhone 6 να πάω κατευθείαν στο Χ για τα επόμενα 4 χρόνια για να έχω και καλύτερη μεταπώληση αν θελήσω να το δώσω σε λιγότερο διάστημα

Το πως ξοδεύει ο καθένας τα λεφτά του ή αν έχει για να συντηρήσει οτι αγοράζει είναι δικό του θέμα, χαλαρώστεεεεεεεεεε

το καταλαβαμε οτι εχεις το x  απο τις επαναληψεις :-D  :-D  :-D  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γι αυτο μου αρεσει αυτο το forum γιατι εχει καθε καρυδιας-καρυδι.Εδω εχουμε τον ρομπεν των τσεπων των φτωχων γιατι εμεις που αγοραζουμε ακριβα smartphone κτλ ειμαστε τα κακα παιδια που επηρεαζουμε αυτους που δεν εχουν να τα αγορασουν.

 

Κρίνοντας και από άλλα σχόλια του συγκεκριμένου, μπορεί να είναι και κομμουνιστής - προασπιστής του προλεταριάτου.

fair 

 

ειδικά με σχόλια τύπου 

 

"κ αφηστε τα αυτα τα δικα μου ειναι τα λεφτα οτι θελω τα κανω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quiz,τι σχεση εχουν οι haters με την πεθερα και το φπα ?

Quiz 2 ποιος εδωσε 700 ε για μεταχειρισμενο 7plus που καινουριο κανει 702 ε ?αντε το μεγαλυτερο με 780 

χαχαχα σωστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας και από άλλα σχόλια του συγκεκριμένου, μπορεί να είναι και κομμουνιστής - προασπιστής του προλεταριάτου.

fair 

 

ειδικά με σχόλια τύπου 

 

"κ αφηστε τα αυτα τα δικα μου ειναι τα λεφτα οτι θελω τα κανω"

Μπορει δεν τον εχω παρακολουθησει.
 
Υπαρχει και η λυση της Βορειας Κορεας, εκει που ολοι εχουν απολυτη ελευθερια λογου να παει να πολεμησει τον καπιταλισμο.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμήστε και χαρείτε ο καθένας τις επιλογές του.

 

Άλλος τα τρώει στις πτάνες, στα αυτοκίνητα, άλλος στα ναρκωτικά και στα ποτά και άλλοι στα gadgets. 

Στο πορτοφόλι του καθενός, δερβέναγα δεν ψάχνουμε. Κουμάντο στο πορτοφόλι σας.

 

Άντε καλή πρωτοχρονιά να έχουμε και φάτε κανά μελομακάρονο, να πάν οι πίκρες κάτω.

+1 εκτος απο το μελομακαρονο, 86 κιλα εφτασα, φτανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα πουλησα 700€ το iphone 7plus και πηρα το Χ χωρις φπα με τιμολογιο στα 960€ με δωρο τα 200€ απο την πεθερα για τις γιορτες. Δεν εδωσα φραγκο καο το χαιρομαι. Αυτα προς τους haters...Ασχημο και μη καινοτομο; Ναι καλα οτι πειτε...

 

 

Ανταλλαζουμε πεθερες; :P :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι λες, εγώ S7 edge έχω. :devil:

 

Επίσης, τι θα πει "υπερασπίζεται φανατικά πανάκριβα προϊόντα"; Τι ακριβώς σε ενοχλεί; Το ότι υπερασπίζεται το προϊόν που αγόρασε; Δικαίωμά του. Το ότι το κάνει φανατικά; Αυτό όντως μπορεί να είναι ενοχλητικό. Το ότι αγόρασε ένα πανάκριβο προϊόν; Δικά του είναι τα λεφτά, άλλος τα καπνίζει τσιγάρα. Εν ολίγοις, το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως "προκλητικό" και αφορμή για επικριτικά σχόλια, είναι το ύφος κάποιου.

 

Δεν με ενόχλησε κάτι, χαρά μου να κράζω κόσμο που ξεστομίζει σαχλαμάρες, είτε έχει ios, είτε όχι :-D

 

 

Ξεφτιλιστηκα για να το παρω; Οτι πεις γραφικε hater. Ποιος σου ειπε οτι νομιζω οτι ο κοσμος γυριζει γυρω μου καημενε; Ουτε διαφημισα πουθενα οτι πηρα το Χ. Χεστηκα αν νοιαζεσαι εσυ και τι λες εσυ και το φορουμ που πηρα ενα iphone πολυ φθηνα οπως κανω συχνα πυκνα γιατι κανω αγοραπωλησιες. Δεν θα επιβαλλεις τιποτα στην τσεπη μου. Αγορασε εσυ λοιπον ενα huawei με 200€ να το παιζεις εμπειρος κι ασε εμενα να παιρνω Χ με τα ιδια χρηματα. Εκτος κι αν νομιζεις οτι ποιοτικα ειναι ιδια σε υλικο κατασκευης, αξιοπιστια λογισμικου, δυνατοτητες benchmarks, φωτογραφιας, μπαταριας κλπ. Ουτε το ψωνιο παιζω ουτε τιποτα. Απλα το ανεφερα σαν σχολιο για να δειξω οτι υπαρχει και κοσμος που το παιρνει χωρις να στερειται παρα την υψηλη τιμη του. Γκε γκε γραφικε ελληναρά;

 

Μας ξεφτιλίζεις ως έθνος με αυτά που έγραψες στο 1ο μήνυμα :eek: Διάλεξε από την παρακάτω γκάμα, γκεγκε γρελίκε;

 

top.jpg

 

 

Δεν είμαι Apple fan, πρώτη φορά κάνω αγορά iPhone..

Αν τα αξίζει τα 900 που έδωσα ένα κινητό? Όχι αλλά γούσταρα να τα δώσω.. Αν έχω εντυπωσιαστεί με το κινητό? Φυσικά.. έρχομαι από ένα αστέρι σαν κατασκευή Lumia με ένα πολύ σάπιο software.. Λογικό να εντυπωσιαστώ με την ευκολία και την ομορφιά του iOS, και την χλειδάτη εμφάνιση της συσκευής (μιας και ένα τεράστιο κομμάτι αγοραστών το παίρνουν για την ομορφιά του).

Και όχι δεν είμαι κανάς λεφτάς.. απλά ήμουν σε φάση, και προφανώς στην άνεση αυτή τη χρονική στιγμή, να μου πάρω ένα καλό δώρο φέτος.

 

Αρκετά σας κούρασα..

 

^ Αυτός κύριοι είναι ακόμα ένας νοήμον κάτοχος iPhoneX, ξέρει τι του γίνεται, ξέρει για τι πράγμα μιλάει, μοιράζεται σωστά γιατί το αγόρασε και είναι απόλυτα σεβαστό, καλορίζικο και μακάρι φίλε μου να γράφεις παραπάνω στο φόρουμ, μήπως και παραδειγματιστούν τα παρανοϊκά φανμπόυς και σταματήσουν να παραβιάζουν την κοινή λογική.

 

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου και καθόλου δεν μας κούρασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και είμαι (hater απλα μου είναι αδιάφορα, δεν τα επικρίνω) τις iphone απο το 5s και μετά που δεν είχε να προσφέρει κάτι ουσιαστικό πέρασαν απο τα χέρια μου 4s 5s. θα συμφωνίσω με αυτούς που λένε οτι ο καθένας πραγματικά μπορεί να δώσει τα λεφτά του όπου νομίζει, είναι δικαίωμά του. Εγώ δίνω 400-500 το χρόνο για τσιγάρα, άλλος γουστάρει να τα πετάει στα μπουζούκια και άλλος να τα δίνει σε κινητό.

Απλά θέλω να σταθώ στο γεγονώς της παιδείας που μπορεί να έχει κάποιος. απο τα σχόλια βλέπω οτι 8 στους 10 που το έχουν και σχόλια τύπου παρε εσύ με τα 200 γιατί δεν μπορείς παραπάνω.. και τέτοια.. το παίρνουν γιατί νομίζουν οτι άν δώσουν 1000+ στο κινητό αυτομάτος θα γίνουν πλούσιοι και οι άλλοι θα είναι κατώτεροι, ή θα το βγάλουν πάνω στο τραπέζι και τα γκομενάκια θα κάνουν ουρά για να βγούν μαζί τους. Ο άλλος λεέι πούλησε το παλιό και ζήτησε και απο την πεθερά του λεφτά για να το πάρει, δηλαδή πόσο ποιο χαμηλά να πέσει κάποιος για να φανεί στα μάτια των άλλων? Και κάτι άλλο, όλοι μπορούν να το πάρουν αν θέλουν, όλοι μπορούν να βρούνε 1000 ευρώ άν χρειαστεί, ναι είναι ακριβό αλλα όχι τόσο, ωστε να νομίζει όποιος το έχει οτι μόλις το παρει η apple θα βάλει και στο λογαριασμό του 100.000 bonus.Όσοι το έχουν πάρει συνηδειτά και ξέρουν για ποιό λόγο το πήραν θα καταλάβουν αυτά που ΄λεω οι υπόλοιποι ας το έχουν και ας κάνουν αναπάντητες για να συνενοηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Αυτός κύριοι είναι ακόμα ένας νοήμον κάτοχος iPhoneX, ξέρει τι του γίνεται, ξέρει για τι πράγμα μιλάει,

Μα αφου το λεει οτι δεν το αγορασε το Iphone X :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο τρολακι παιζει να ειναι αυτος ο nextp

 

κατα τα αλλα γιατι εμας εδω μας ενδιαφερει τι κανουν οι επενδυτες κ πως ειναι τα οικονομικα των εταιρειων ποτε δεν το καταλαβα

 

για μενα ολες οι ναυαρχιδες ειναι καραυπερτιμημενες οταν οι ερευνες δειχνουν οτι 95% του χρονου τους τα smartphone απλα κανουν τηλεφωνικες κλησεις ,η apple το ξεφτιλιζει λιγο παραπανω για να πουλησει premiumιλα την οποια βεβαια καταριπτει πανηγυρικα καθε φορα που θα πρεπει να φερθει ως σοβαρη εταιρεια σε θεματα αποδεδειγμενων σχεδιατικων λαθων η κακης ποιοτητας αναλωσιμων κλπ

 

αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι οτι οι κατοχοι τετοιων συσκευων τις επιλεγουν κ σχολιαζουν κυριως το θεαθηναι τους παρα τις δυνατοτητες τους ,ειναι ενδεικτικο για πολλα πραγματα

 

Αγαπητε φιλε ,

   Ωφειλω να σου ζητησω μια μεαγαλη συγνωμμη που δεν με καταλαβες. 

  Ειναι γεγονος οτι απο αλλου ξεκινουσε ο αρθρογραφος του αρχικου ποστ και αλλου το κατεληξα εγω. 

Αυτο ομως που πιστευω οτι αντιλαμβανεσαι  ειναι οτι   και οι δυο μας ξερουμε οτι αυτα που σκεφτονται τα στελεγχη της οιασδηποτε apple απορεουν αοπο τα ποσα χρηματα ξοδευουμε εμεις οι υπολοιποι για τα προιοντα τους.

Και να ξεκαθαρισω περισσοτερο. 

Ειμαι χρηστης και κατοχος του iphone 6s plus και iphone 7 ενος samsung note 5 και προσφατα ενος samsung note 8 και φυσικα του xiomi mi max που αναφερω.

Αυτο που πραγματικα εχω διαπιστωσει απο ολες αυτες τις συσκευες (και ειναι το ποιο σημαντικο για μενα) ειναι οτι το ux κομματι των apple συσκευων υπερεχει αφανταστα απο αυτο της οιασδηποτε android συσκευης,

Απο την αλλη η ευελιξια που προσφερει το android ειναι απολυτη και ειμαι πργαμτικα πολυ ικανοποιημενος απο ολες μου τις συσκευες.

για ελθω στο προκειμενο ομως.

Ανεφερα τις λεξεις ψωνιο και ανοητος γιατι απο την μια δεν ηθελα να μεινω στο ιδιο form factor (λογω των 6s plus και 7 που εχω) και απο την αλλη η ανασφαλεια μου και η ματαιοδοξια μου μου ελεγε οτι πρεπει να παρω το ποιο τελευταιο μοντελο της apple.

Παρολα αυτα εχω την καλη και κυριως ειλικρινη διαθεση να αυτοσαρκαστω μπροστα σου (και σε ολους οσους διαβασαν το σχολιο μου) απλα και μονο επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης και εαν μου το επιτρεπεις να δωσω το υποκειμενικο στιγμα μου πανω στο ζητημα του αρθρου.

Απο τα παραπανω ολοι ιμπορουν να βγαλουν καποια συμπερασματα . Οτι δεν ειμαι ο μεσος Ελληνας (γιατι φυσικα δεν ζω και στην Ελαδδα) και επισης οτι μπορω να καλυψω τις ανθρωπινες αδυναμιες και ματαιοδοξια μου  μου πετωντας χτηματα (διοτι 1400 λιρες αγγλιας ειναι πεταμενα λεφτα για οποιοδηποτε κινητο).

Για να το τελειωσω καπου εδω θελω και παλι να σου ζητησω συγνωμμη που δεν με καταλαβες. Δεν ειχα προθεση να τρολαρω κανεναν (αληθεια κοντευω τα 50 και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που εννοεις).

Εκανα απλα μια καταθεση αποψης για κατι τοσο ανουσιο οσο ενα κινητο τηλεφωνο στην προσπαθεια μου ισως να βοηθησω ανθρωπους που σκεφτοναται να το αγορασουν.

Και παλι συγνωμμη που αναγκαστηκα πρωτα να περιαυτολογησω και φυσικα που δεν με καταλαβες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη γραφω μην επικροτειτε τις εταιρειες που πουλανε υπερτιμημενα κινητα τιγκα στην γκιμικια (κ δεν μιλαω μονο για την apple η την samsung) γιατι ετσι τους δινετε το μνμα οτι εχουν ζητηση τετοιες πρακτικες κ το βλεπουμε ολοι με την ανοδικη ταση των τιμων σε ολες τις κατηγοριες κινητων

 

ο αλλος με σταμπαρε ως κομουνιστh ,ρομπεν των φτωχων κ αλλες τετοιες βλακειες που μονο στο insomnia διαβαζεις

 

meanwhile το να την πεφτεις στην πεθερα σου ,να ζητας δανεικα η να παιρνεις δανειο για να αγορασεις ενα τηλεφωνο ειναι οκ

 

πραγματικα οτι να ναι εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οπως ειπα ειναι 11 χρονων θα του παρω switch .

Eιχα gaming  pc πολλα χρονια και εκανε 3 χιλιαρικα  τοτε  ,τωρα δεν εχω  γιατι δεν εχω τον χρονο  που απαιτει το pc  gaming  .Eπισης εχω ξεπερασει κατα πολυ το budget ενος σοβαρου gaming pc με τα παιχνιδια που εχω αγορασει  την κονσολα και την τιβι που πηρα κυριως για αυτο τον σκοπο .

Επισης δεν εχω αναγκη να πουλησω καμμια μουρη απλα με διασκεδαζετε αφανταστα με τα σχολια  και τους συμβιβασμους σας .

 

Ευχαριστω για την προταση σου .

Ετσι να εχει και ενα νοημα το νημα ,γραφεται που γραφεται  γραφικοτητες (οχι εσυ) να βοηθησουμε κιολας σε καποια επιλογη .

οντως τίποτα απο αυτά που γράφεις δεν είναι για μούρη...

 

"Eιχα gaming  pc πολλα χρονια και εκανε 3 χιλιαρικα  τοτε  ,τωρα δεν εχω  γιατι δεν εχω τον χρονο  που απαιτει το pc  gaming  .Eπισης εχω ξεπερασει κατα πολυ το budget ενος σοβαρου gaming pc με τα παιχνιδια που εχω αγορασει  την κονσολα και την τιβι που πηρα"

 

πραγματικά τώρα ανέβηκες κατα πολύ στα μάτια μου.. Ξέχασες να αναφέρεις το πουκάμισο των 500 ευρώ που έχεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη γραφω μην επικροτειτε τις εταιρειες που πουλανε υπερτιμημενα κινητα τιγκα στην γκιμικια (κ δεν μιλαω μονο για την apple η την samsung) γιατι ετσι τους δινετε το μνμα οτι εχουν ζητηση τετοιες πρακτικες

 

ο αλλος με σταμπαρε ως κομουνιστh ,ρομπεν των φτωχων κ αλλες τετοιες βλακειες που μονο στο insomnia διαβαζεις

 

meanwhile το να την πεφτεις στην πεθερα σου ,να ζητας δανεικα η να παιρνεις δανειο για να αγορασεις ενα τηλεφωνο ειναι οκ

 

πραγματικα οτι να ναι εδω μεσα

 

κοιτάξου στον καθρέφτη.

τελικά πρέπει να δίνουμε λογαριασμό σε εσένα τι κάνουμε τα λεφτά μας?

μήπως πρέπει να κυκλοφορούμε όλοι με μονόμαρκο αμάξι και τις συγκοινωνίες για να ξεπεράσεις τα κόμπλεξ σου ?

 

ο καπιταλισμός αγαπητέ σου δίνει ελευθερία επιλογών.

όπως έχεις το δικαίωμα να μπαίνεις ελεύθερα εδώ και να πετάς μπούρδες.

έχεις τι δυνατότητα να δώσεις 50 - 100 -500 -1500 ευρώ για κινητό.

 

Εκτός ξαναλέω, αν είσαι κομμουνιστής ή αγαπάς πιο ολοκληρωτικά καθεστώτα , και πρέπει να έχουμε πλαφόν τι θα κάνουμε τα λεφτά μας.

έως τότε, άσε τις δήθεν καταναλωτικές ευαισθησίες, και το πόσο στεναχωρημένος είσαι με το κόστος που πάει ψηλά, για κανένα άλλο παραμύθι..

 

και δεν είσαι κομμουνιστής.

"ευαίσθητος καταναλωτής" είσαι, και καίγεσαι για τις καταναλωτικές συνήθειες των συνανθρώπων σου  :cry:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...